!3e Vrijdag 28 November 1890. No. 3847. V E R S C H IJ N T D A G E L 1J K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. 1MNNEN L A IN D. O NIEUWE SME OURANT I»rijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van ilen inhoud dezer courant ia ver zekerd volgens de Wet van 28 Juui 1881 (S/sfi/. no. 124..} l'rijs der Adverfenfiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Nederlandsche vereeniging sAederland en Oranje" heeft Woensdag-avond te Berlijn eene plechtige bijeenkomst gehouden. De voorzitter, dr. Jansma van der Ploeg, opende haar met eene treffende, korte toe spraak, waarin hij, na op waardige wijze den overleden Koning te hebben herdacht, deed uitkomen hoe de smart getemperd wordt door het besef dat aan den ouden Oranjestam een nieuwe tak ontsproten is, in de persoon der jeugdige Koningin, die, onder de liefde rijke leiding der edele Koningin-moeder, thans de belofte vormt eener blijde toekomst. De vergadering besloot twee telegrammen te verzenden, een aan Koningin Wilhelmina en een aan de Koningin-Regentes Emma, ter betuiging van oprechte verknochtheid en van diep gevoelde deelneming over het smar telijk verlies, hetwelk het Koninklijk Huis en het dierbare Vaderland heeft getroffen. Tevens werd een telegram van rouwbeklag verzonden aan de Groothertogin van Saksen- Weimar. In de zaal, waar de bijeenkomst plaats had, stond tusschen opgaande planten het met zwart floers omhulde beeld des Konings, onder met rouwfloers bedekte Nederlandsche vlaggen. Het Nederlandsche gezantschap was vertegenwoordigd door den attaché Van Citters. De Vereeniging heeft naar Het Loo eenen prachtigen, grooten krans gezonden, samen gesteld uit camelia's en palmen, omslingerd door een oranje-lint. ENGELAND. Gladstone heeft tot Parnell een schrijven gericht, hem vermanende om als aanvoerder der lersche partij af te treden. Desniettemin heeft Parnell zich als zoodanig laten herkie zen. Hierop heeft Gladstone aan zijn schrij ven openbaarheid gegeven. In de beide Parlementshuizen, is na eenige gedachten- wisseling, het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. Niettegenstaande getracht werd het ver handelde in de heden gehouden vergadering der lersche parlementspartij strikt geheim te houden, is daarvan uitgelekt, dat bijna alle aanwezigen aanrieden, dat Parnell tijde lijk de leiding der partij zou nederleggen, en dit naar aanleiding van Gladstone's hou ding. Parnell was ter vergadering aanwezig, doch liet de beslissing over aan zijn partijge- nooten. ITALIË. i De vreugde der ministerieele partij over j de zegepraal door den heer Crispi bij de Kamerverkiezingen van Zondag 11. behaald, wordt vergald door de verkiezing van de irredentisten Barzilai en Berri te Romebei- j den geboortig uit Triest. De overwinning van deze beide heeren j maakten diepen indruk en lokte terstond een luidruchtige manifestatie uit. Ondanks een hevigen regen doorliep een groote, opgewonden menigte de straten der stad onder het geroep: »Leve Trente en Triest Deze kreet werd voornamelijk aangeheven, toen men het hotel der Oostenrijksche am bassade passeerde. De heer Barzilai was de held van den dag. Hij bevond zich op het bureau van het radicaal, irredentistisch or gaan de Capital, en daar werd hem een ovatie gebracht. Toen hij op het balkon ver scheen, steeg de geestdrift ten top en werd ter eere van Frankrijk de Marseillaise ge speeld. De radicalen hebben in het geheel 14 ze tels verloren, maar er daarentegen 12 ge wennen. Het aantal opgekomen kiezers was in vergelijking met het aantal stemgerech tigden onaanzienlijk. Te Rome b. v. kwamen er van de 25.000 nog geen 10.000 ter stem bus. De Katholieken hebben ich blijkbaar stipt gehouden aan het wachtwoord hun door den H Vader gegeven. De onthouding heeft gezegevierd, zegt de Moniteur de Home. LUXEMBURG. De Luxemburgsche regeering heeft de verspreiding der Metzer Zeitung in het Groothertogdom gedurende den tijd van zes maanden verboden, wegens de onbehoorlijke wijze waarop in dat blad van den Koning- Groothertog is gesproken. De Fransche regeering heeft de groother togelijke regeering doen kennis geven van het voornemen van den president, om den groothertog bij zijne komst te Luxemburg te doen gelukwenschen. Tevens geeft de Fransche regeering uitdrukking aan de ge voelens van vriendschap en goede nabuur schap door het Fransche volk jegens het Luxemburgsche gekoesterd. ROME. Uit Rome wordt geseindMen bericht, dat binnenkort een encycliek van de hoogste beteekenis het licht zal zien over de sociale kwestie. De H. Vader heeft bij het opstel len van dat document zijn meest geleerde raadsmannen geraadpleegd, 0. a. de kardi nalen Zigliara en Capecelatro, mgr. Satolli en mgr. Sepiacci. De Paus legt thans de laatste hand aan de encycliek, die denkelijk tegen Kerstmis verschijnen zal. Ook wordt bevestigd, dat een internatio nale commissie van kardinalen, bisschoppen en prelaten, onder presidium van mgr. Mer- millod, zal worden gevormd, geschoeid op de leest der voornaamste Romeinsche congre gaties en belast met de bestudeering van het arbeidersvraagstuk. Schiedam, 27 November 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 26 November. Adres van rouwbeklag. De Kamer heeft het adres van rouwbe klag aan II. M. de Koningin-Weduwe vast gesteld. Het brengt erkentelijke hulde aan de» Vorst, zoon van het roemruchtig Huis van Oranje, die gedurende een zoo langdu rig tijdperk zijne krachten wijdde aan de bevordering der belangen van den Staatdie ook na 40 jaren nog met fierheid zich kon beroepen op i het nationaal getuigenis, dat hij zijn eed, in 1849 op de Grondwet afge legd, getrouw is gebleven. Het adres betuigt verder innige deelneming met het zware verlies dat Hll. MM. hebben geleden, en geeft H. M. de verzekering van trouw en verknocht heid aan het Koninklijke Huis en van den ernstigen wil om met de Kroon mede te werken tot bevordering van 's Lands belang. Moge de Almachtige God, zoo besluit het adres, Uwe Majesteit kracht schenken tot het dragen van de zware beproeving, Haar opgelegd, en tot het vervullen van de ge wichtige taak, welke Zij op Zich nam zoowel uit liefde voor ons dierbaar Vaderland als teedere zorg voor 's Konings Dochter, op wie Neerland's hoop tot voortzetting der aan het geliefde Vorstenhuis van Oranje verbonden grootsche herinneringen, gevestigd blijft. De heer Domela Nieuwen huis verklaarde zich niet te kunnen vereenigen met den inhoud, van het adres. Ware de Kamer werkelijk de uitdrukking der natie, dan zou het blijken, dat een groot deel van haar, gelijk spr., geen rouw draagt over het verlies. Spr. is republikein, maar ook als zoodanig zou hij eere kunnen brengen, indien daartoe slechts aanleiding bestond. Maar die bestaat z. i. hier niet, en daarom kon hij niet stemmen voor een adres, dat voor hem slechts een vertoon ware van vleierij en huichelarij. Het adres werd met algemeene (83) stem men aangenomen, behalve die van den heer Domela Nieuwenhuis. Het zal H. M. worden aangeboden door eene commissie van negen leden met den Voorzitter aan 't hoofd. De Kamer is tot 9 December uiteenge gaan. De Gemeenteraad alhier is naar aanlei ding van een spoedeischend geval, bedoeld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1