bij art. 42 der Gemeentewet, tegen morgen (Vrijdag) middag te twee uren in openbare vergadering bijeengeroepen. Het eenig onderwerp in die vergadering te behandelen is een voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot indiening van een adres van rouwbeklag aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Ko ninkrijk, wegens het overlijden van Zijne Majesteit koning Willem III. Heden-middag ten 1 ure kwam de dd. Schutterij alhier met stille trom en zonder muziek op de Groote Markt, waar zich in middels eenige weinige belangstellenden ver zameld hadden. Nadat de schutters in carré geschaard waren, verscheen ook de Burge meester in ambtsgewaad op de Markt en nam de plechtigheid een aanvang, die ook door den heer D. Visser, eerste luitenant van het korps koninklijke scherpschutters werd bijgewoond, en waarbij de plaatsver vangende auditeur, de heer A. H. W. van Luik, zich in rouwkleeding vertoonde. De majoor-kommandant, de heer G. Visser Bzn., deelde mede, dat hij in last had, der dd. Schutterij de proclamatie van H. M. de Koningin-Regentes voor te lezen. Nadat daarop de gebruikelijke order was gekom- mandeerd en door de schutters volbracht, las de majoor-kommandant de proclamatie voor, waarin H. M. de Koningin-Regentes kennis geeft van het overlijden van Z. M. Koning Willem III en de troonsbestijging van H. M. koningin Wilhelmina. De kom- mandant besloot de voorlezing met het uit spreken van den wensch, dat zoowel in oogenblikken van nood en gevaar als in tij den van vreugd en voorspoed, voortaan de kreet zou worden aangeheven Leve de Ko ningin Welke uitroep met een driewerf hoerah door de schutters werd begroet. Daarop liet de Sehutterij-muziek zich even hooren en voerde als een eerste welkomstgroet aan de jeugdige Koningin het «Wilhelmus" uit. De gewone orders werden gekommandeerd en de schutters trokken in stilte af, om in 't vervolg onder den scepter van koningin Wil helmina hunne diensten aan Vaderland en Vorstin te wijden. Het Overlijden des Konings. Naar wij vernemen, kan het tijdstip van de hervatting der parlementaire werkzaam heden nog niet worden bepaald, omdat het Ministerie het oorbaar acht de portefeuilles ter beschikking te stellen van H. M. de Ko ningin-Regentes. Deze kan daarop echter geen beslissing nemen, alvorens zij het Re gentschap heeft aanvaard, door het afleggen van den eed. Slechts drie dagen heeft het Regentschap geduurd van H. M. de Koningin Emma, als plaatsvervangster van den Koning, die bui ten staat was geraakt de Regeering waar te nemen. Door het overlijden van den Koning heeft dat Regentschap opgehouden te bestaan. In plaats van den overleden Koning is thans Zijn tienjarige dochter prinses Wilhelmina, Koningin der Nederlanden geworden. Van dat oogenblik af is de wet van 2 Augustus 1884 in toepassing gekomen, waarbij de Koningin-moeder «gedurende ha ren weduwelijken staat" benoemd is tot Regentes, voor het geval de troonopvolgster- minderjarig mocht zijn bij hare komst tot den troon. H. M. de Koningin-weduwe Emma treedt dus thans op tot het uitoefenen van het Koninklijk gezag in plaats van hare dochter Koningin Wilhelmina. Om dat nieuwe Re gentschap te aanvaarden, zal EI. M. nu eerst de eed hebben af te leggen, voorgeschreven bij art. 43 der Grondwet. De plechtigheid, die Donderdag heeft plaats gehad, betrof enkel het Regentschap «zoolang de Koning buiten staat was dë Regeering waar te nemen." Volgens art. 51 der Grondwet wordt de Koning (of de Koningin) «plechtig beëedigd en ingehuldigd binnen de stad Amsterdam in een vereenigde Vergadering der Staten- Generaal," zoo spoedig mogelijk nadat hij of zij de regeering heeft aanvaard. Die aanvaar ding geschiedt echter eerst, wanneer de Ko ning of de Koningin meerderjarig is en dus zelf de regeering kan waarnemen. De Grond wet heeft bepaald, dat die meerderjarigheid intreedt als het achttiende jaar is vervuld. De inhuldiging van Koningin Wilhelmina zal dus eerst na 31 Augustus 1898 kunnen plaats hebben. De zorg voor de persoon der minderjari ge Koningin is opgedragen aan de Moeder- Voogdes. De raad van Voogdij (indertijd door nu wijlen Z. M. Willem III benoemd,) wordt gehoord bij de keuze van de opvoeders en de onderwijzers zijn goedkeuring is noodig voor ieder buitenlandsch verblijf der minder jarige Koningin. In de rouwkamer waar het lijk thans rust, is het Smyrna's vloerkleed met een zwart overtrek bedekt. Lar.gs de wanden hangen met krip omwoelde lusters. Op den schoor steen en aan den ingang der zaal branden waskaarsen. De kist is op twee niet hooge schragen geplaatst in een berceau van hoog opgaand groen; aan weerszijden staan can- delabres met brandende kaarsen. Op ieder, die het rouwvertrek binnentreed, maakt het een diep plechtigen indruk. In den rouwstoet, welke het Koninklijk lijk van het Loo naar de residentie begeleidt, zullen achter den Koninklijken rouwwagen zich vier volgrijtuigen aansluiten, waarin de groot-officieren, de kamerheer-ceremonie- meester en kamerheeren van het huis van den ontslapen Monarch plaats nemen. De rouwtrein van de Staatsspoorwegmaat schappij passeert Amersfoort, Utrecht, Woer den en Gouda, waar het garnizoen onder de wapenen komt tot het brengen van het eersalut. Van het Staatsspoorwegstation in Den Haag wordt het Koninklijk lijk overgebracht in den rouwwagen, die gevolgd door den kleinen stoet, denzelfden weg naar het Paleis zal nemen als Z. M. de Koning tijdens zijn leven steeds gewoon was te volgen, te weten Rijnstraat, B e z u i d e n h ou t, Prinse gracht, Korte en Lange Voorhout, Heulstraat en Noordeinde. Het geheele garnizoen der residentie komt onder de wapenen en ook zal de schut terij Maandag tot den dienst worden opge roepen. De Koninklijke rouwwagen, waarmede het stoffelijk overschot van Zijne Majesteit den Koning van het Loo naar de residentie zal worden vervoerd, wordt vervaardigd in de werkplaatsen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, te Haarlem. De rouw- bekleeding van dit voertuig is opgedragen aan de firma H. Pander en zoon, te's Hage. Deze bekleeding zal geschieden in zwart la ken met draperieën en passementerieën van dezelfde kleur, afgezet met zware zwarte franjes en voorzien van zilveren kwasten met krip bekleed. Boven op de rouwwagen prijkt de Koninklijke kroon. De vloer van het voer tuig is met een zwart tapijt belegd, terwijl aan de binnenwanden de wapens zullen prij ken van het Koninklijk Huis, van Waldeck- Pyrmont, het Rijkswapen, enz, zes in getal- Het geheel zal een treffenden indruk rgaken- Niet op 4, maar op 5 December zal de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den Koning plaats hebben. De groothertogin vai. SaksenWeimar, prinses Sophia der Nederlanden, wordt Vrij dag op het Loo verwacht. De Groothertog en zijn oudste zoon zullen Maandag te's-Hage aankomen. Donderdag of Vrijdag wordt op het Loo verwacht freule von Riedel, hofdame van wijlen de vorstin van Waldeck, moeder der Koningin-Weduwe. De heer Paul Eyschen, president van het Luxemburgsche gouvernement, de heer Rup- pert, secretaris-generaal, benevens de voor zitters en leden van de Volksvertegenwoor diging en van de hooge staatsdienaren van het Groothertogdom, worden a. s. Maandag in de residentie verwacht. De Eloile Beige meldt, dat Koning Leopold niet zelf de begrafenis van den Koning zal bijwonen, maar zich door eene deputatie zal doen vertegenwoordigen. Het Belgische hof zal bij de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem den Derden vertegenwoordigd worden door den graaf van Vlaanderen, broeder van koning Leopold. De president der Fransche republiek zal bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Koning Willem III vertegenwoordigd zijn door een officier van zijn militair huis. De heer Legraix, gevolmachtigd minister in Den Haag, zal de regeering der republiek vertegenwoor digen met den titel van ambassadeur en bui tengewoon gezant. Generaal Carington, stalmeester der ko ningin van Engeland, zal naast prins Henry van Battenberg, koningin Victoria bij de be grafenis des Konings vertegenwoordigen. De Sultan van Turkije zond der Koningin- Weduwe een telegram, waarin hij zijn deel neming betuigt over het overlijden des Ko ning. Alle gezanten te Constantinopel heschen ten teekeri van rouw de vlaggen half-stok. De Nederlandsche gezant en de Engelsche gezant te Constantinopel zouden dezer da gen beiden een feestmaal geven, maar on middellijk werden beide diners afgezegd. De katholieke Courrier de Bruxelles wijdt een zeer vleiend artikel aan onzen overle den Vorst, waarin wij o. a. lezen «De toe stand, dien de door Willem III aan de Ka tholieken geschonken vrijheid hun heeft ver zekerd, is eenig in Europa, en zoo de Katholieken in 't algemeen iets kunnen wenschen en benijden, dan is het een vrij heid als in Nederland." De Senaat der Universiteit te Utrecht heeft besloten een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin-Regentes te richten. Ver der dat door de professoren den rouw over het overlijden van Z. M. Willem III zal wor den aangenomen voor den tijd van 13 weken, zijnde 7 weken zware en 6 weken lichte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2