den eener commissie worden gesteld, welke tot toelating adviseert. De heer Prinsen legt in handen der voorzitters de gevorderde eeden af en neemt zitting. Voorlezing wordt gedaan van de proclama tie van H. M. de Koningin-Regentes en van de Koninklijke Boodschap houdende kennis geving van het overlijden des Konings. Alle leden verheffen zich van hunnen zetel bij de voorlezing der koninklijke boodschap. De voorzitter, de heer A. van Naamen van Eemnes houdt daarop een toespraak waarin hij de langdurige regeering van den laatsten mannelijken telg uit ons dierbaar Vor stenhuis herdenkt als een regeering die eene eervolle plaats in onze geschiedenis zal blijven innemen, als een gelukkig tijdperk, dat door de onkrenkbare trouw des Konings aan de Grond wet en Zijne volledige toewijding aan de be langen des Lands den eeuwenouden band tusschen Oranje en Nederland nader be vestigde. »Laten wij daarvoor onze dankbaarheid be wijzen zegt de Voorzitter door steeds met hart en ziel trouw te zijn aan hetgeen den Koning het dierbaarst was aan Zijne geliefde Dochter Koningin VVilhelmina, de hoop des Vaderlands en aan Zijne Getrouwe Gemalin, die wij zoo gaarne als Koningin- Regentes onze hulde bieden. »Moge geheel het Nederlandsche volk met zijne vertegenwoordiging steeds eensgezind zijn in onverbreekbare trouw aan Zijne ge liefde Koningin en Hare uitstekende Moeder, dan zal het ons dierbaar Vaderland welgaan, indien de Almachtige Zijn onmisbaren zegen aan Nederland en Oranje blijft schenken." De Voorzitter stelde hierop voor de Kon. Boodschap te beantwoorden met een adres van rouwbeklag, waartoe werd besloten. De leden begaven zich in de afdeelingen om de leden der commissie van redactie te kiezen. De vergadering werd daarop tot heden ochtend 11 uur gescheiden. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam is bepaald, dat op den dag der begrafenis van wijlen Zijne Majesteit den Koning alle gemeentelijke inrichtingen van onderwijs, zoomede de Koopmansbeurs geslo ten zullen zijn. Nadat de Schutterij gisteren was afge dankt, verzamelden zich de officieren der Schutterij en van het korps Koninklijke scherpschutters met den plaatsvervangenden auditeur ten huize van den kommandant der Schutterij alwaar zij een adres onder teekenden van rouwbeklag aan de Koningin- Weduwe-Regentes, bevattende tevens de verzekering van trouw aan Koningin Wil- helmina. Gisteren herdacht de mouter C. Hijgemann den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de firma C. Meijer Co. in dienst trad. Zijne tegenwoordige patroons deden hem bij die gelegenheid duidelijk blijken, dat zijne lang durige trouwe diensten door hen op den rechten prijs werden gesteld. Menig stoffe lijk blijk van waardeerende belangstelling werd hem als een blijvend aandenken aan dezen voor hem zoo heugelijken dag vereerd. In stilte en eenvoud werd eergisteren te Rotterdam aan den schoot der aarde toe vertrouwd het stoffelijk overschot van de Eerw. Zuster Maria Theresia (in de wereld Mej. Van Beugen.) In het jaar 1816 te Steen bergen geboren, trad zij op 26-jarigen leef tijd in de orde van den H. Dominicus. Zij deed haar plechtige geloften te Rotterdam en werd drie jaren daarna tot overste van het St. Catharina-Gesticht te Rotterdam ge kozen. In 1868 verwisselde zij haar prioraat aldaar met dat van het Ludwina's-Gesticht te dezer stede, waar zij tot 1888 bleef. Van 1888—89 bracht zij eenigen tijd in het klooster te Voorschoten door, waar zij na een lang durig en smartelijk lijden Zaterdag-avond, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, ont sliep. De drukte der laatste dagen deed ons verzuimen, melding te maken van het betreurd verscheiden dezer waardige kloosterzuster, die zich in haar veeljarig verblijf te dezer stede door het verzorgen van armen en hulp behoevenden en door het onderricht in onzen heiligen godsdienst, dat zij zoovelen heeft verstrekt, een schat van verdiensten voor den hemel heeft verworven. Mogen velen haar in hunne gebeden dankbaar herdenken 1 Zij ruste in vrede I De Minister van Binnenlandsche Zaken poogt een regeling te treffen, waardoor het bij den uitvoer van echt Nederlandsch spek naar Duitschland mogelijk zal zijn, door het geven van een kenteeken aan het Nederl. product, de burgemeesters in de gelegen heid te stellen bij het afgeven van certifi caten van oorsprong meer zekerheid te ver schaffen omtrent de herkomst van het uit te voeren product. Het merken van uit het bui tenland aangevoerd spek en vleeschwaren kan niet worden voorgeschreven. Sinds het optreden van minister Lohman hebben, naar hij in de mem. v, antw. ver klaart, in 12 gemeenten ingezetenen voor de betrekking van burgemeester gesolliciteerd en werden in 7 gemeenten ingezetenen tot burgemeester benoemd. Noode, en alleen in het belang der ge meente, past de Minister het tweede lid van art. 61 der gemeentewet toe en nimmer zon der nauwgezette overweging, of niet het eerste lid van dat wetsartikel in acht genomen kan worden. »Zoowel bij de handhaving als bij de be noeming van burgemeesters wordt in de eer ste en voornaamste plaats gelet op het be lang der gemeente. Klachten over benoe mingen kwamen der Regeering niet ter oore wel klachten over niet-benoemingen de billijkheid van deze werd tot dusverre, ook in het Voorloopig Verslag, niet aange toond." Volgens een schrijven van den heer Fox, die onlangs den koning van België bezocht, in de Morning Post, zou bij de Belgische autoriteiten neiging bestaan in de Congo- zaak te komen tot een vergelijk op den grondslag van een Nederlandsch voorstel, om óf het invoerrecht op spiritualiën te ver dubbelen, óf een invoerrecht van 10 pCt te heffen van enkele bepaald aangewezen ar tikelen. Te beginnen met 1 Dec. a. s. kunnen weder onbevaren personen van 1724 jaar als lichtmatroos in 's-rijks zeedienst worden aangenomen. Sedert Februari dezes jaars mocht dit niet geschieden voor onbevaren personen, die reeds hun 19de levensjaar waren inge treden. In de Iiaagsche Ct. schrijft een med. dok ter Aan eerbewijzen en hulde zal het prof. Robert Koch zeker niet ontbreken. Maar wat men hem aanbieden kan, zal altijd mis- kroskopisch klein blijven tegenover de reus achtigheid zijner verdienste. Maar op één wij ze kan men hem toch huldigen, en hierin kan Nederland het vaderland van Leeuwen hoek, den grondlegger der bacteriologie voorgaan door niet op kosten van den Staat maar uit vrijwillige bijdragen, in enkele weinige dagen door de dankbare menschheid bijeengebracht, een Nederlandsch Koch-sa- natorium te stichten, waarin zoo spoedig mogelijk gelegenheid zal worden gegeven om zich te doen behandelen voor die honderden, die buiten machte zijn om zich naar Berlijn te begeven. Het Overlijden des Konings. De lezingen omtrent den dag voor de be grafenis van den Koning vastgesteld, waren verschillend. Thans is het zeker, dat die dag zal zijn Donderdag 4 December. De voorzitter der Kamer van koophandel te 's-Hage, de heer C. Rutten, heeft een schrijven gericht tot den heer Du Tour van Bellinchave, opper-ceremoniemeester van het koninklijk huis, waarin hij wijst op de be zwaren, welke niet alleen voor de handel drijvende bevolking der residentie, maar ook voor die in andere plaatsen, waaruit velen zich naar 's Hage zullen begeven, aan den vastgestelden datum voor de plechtige be grafenis van het stoffelijk omhulsel van Z. M. den Koning zullen voortvloeien. De voorzitter der Kamer verklaart in deze de tolk te zijn der wenschen van vele han- deldrijver.den. Ingevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin-Weduwe-Regentes zal door vlag-, hoofd- en verdere officieren, enz. bij de zee macht en het korps mariniers, worden aan genomen gedurende zeven weken de zware rouw, bestaande in het omfloerst dragen van de dragon (voor de zeemacht bovendien troetels en lissen van den hoed, doch niet van de cocarde) en in het dragen van den rouwband, ter breedte van zes centimeter, voorzien van rosette om den linkerarm, on geveer één decimeter beneden den schou der gedurende zes weken lichten rouw, bestaande alleen in het dragen van den rouwband. Volgens het Vaderland is er reeds de vorige maal ernstig sprake van geweest de eedsaflegging door de Koningin-Regentes te doen plaats hebben op Het Loo. Men heeft daarvan afgezien, omdat geen passende plaats te vinden was. De kerk te Apeldoorn is, zooals men weet, afgebrand, de hofkapel is te klein en de komediezaal van 't paleis werd voor dit doel niet geschikt geacht. Het Vaderland meent, dat in geen geval een andere plaats geschikt kan worden ge acht dan de zetel der Volksvertegenwoordi ging, om de Koningin-Regentes den eed te doen afleggen, waarmede zij zich aan het volk verbindt. De jonge koningin Wilhelmina wordt nu aangesproken met »Mevrouw", en »Uwe Ma jesteit". Toen dit voor de eerste maal ge schiedde, keek zij erg verbaasd op en had zij moeite niet in tranen uit te barsten. De aartshertog Frederik van Oostenrijk, die den Keizer van Oostenrijk-Hongarije bij's Ko nings begrafenis zal vertegenwoordigen, wordt vergezeld van den luitenant-generaal graaf von Herberstein, grootmeester van het Huis, en kapitein prins von Schönberg, met gevolg. De aartshertog zal afstappen aan het Hotel des Indes. Aan de heeren H. P. Mutters en Zoon, meu belfabrikanten te 's-Hage, is door de directie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2