GEMENGDE BERICHTEN. Vervolg Binnenland. van de Exploitatiemaatschappij opgedragen het inrichten van een rouwkamer aan het Staatsspoorwegstation aldaar, ter ontvangst van de lijkbaar des Konings bij aankomst van het Loo. Het is nog niet bepaald of de hofwacht- kamer of het gedeelte van het plankier bij de Rijnstraat de rouwversieringen zal ver krijgen. Er is last gegeven tot het nemen der noodige maatregelen om, als het lijk van den Koning langs het fort Blauwkapel komt, aldaar 101 schoten te lossen. De koninklijke rouwwagen, welke voor de begrafenis in gebruik wordt genomen, is van een anderen vorm als die vroeger bij vorste lijke begrafenissen gediend heeft. Het rouwvoertuig, dat koning Willem III grafwaarts zal voeren, is aan de vier zijden geheel open, zoodat de lijkbaar niet enkel van twee kanten zichbaar is. De lijkkist namelijk staat in de rouwkoets onder een gebombeerden hemel, waaromheen eene zilveren gebeeldhouwde lijst loopt, welk plafond gedragen wordt door vier stijlen. Dit het baldekijn loopen langs die kolommen gordijnen van zwart fluweel, afgezet met zilveren draperieën, bezaaid met zilveren iranen en opgenomen met kwasten. Op den hemel waaien zes witte en zwarte struis- veeren van merkwaardige grootte. Doordien nu ook de voor- en achterzijde van den rouwwagen open zijn, komt de baar geheel in het gezicht. Over de kist wordt een fluweelen lijkkleed gelegd, en daarop zullen de sabel en equipe- ftientsstukken van den ontslapen Monarch gerangschikt worden. De ordeteekenen, staf en koninklijke kroon zullen achter den rouwwagen gedragen wor den door een der heeren van het Hof. De rouwkoets wordt getrokken door acht Paarden geheel gedekt door zwart zijden fluweel, waarover kleinere mei zilveren franje afgezette rugdekjes en waarop de konings kroon in zilver geborduurd is. Tot degenen die tegenwoordig zullen zijn hij de begrafenis-plechtigheid, behoort ook de vader der Koningin-Weduwe, de regee- fende vorst van Waldeck. Naar wij vernemen, zullen in het Paleis het Noordeinde komen logeeren de Vorst Van Waldeck Pyrmont, vader van H. M. de Koningin-regentes, haar Zwager de Erf prins van Bentheim, de Groothertog van Luxemburg (hertog van Nassau) en de Prins van Wurtemberg, Vad Een der personen, die thans, wegens het °verlijden van Zijne Majesteit den Koning, de klokken van de Oldehove te Leeuwarden helpt beieren, was ook bij den dood van HH. Majesteiten Willem I en Willem II met die taak belast. Zijn naam is B. Ombach. Toen Maandag-middag te Gouda het klok gelui vernomen werd, waren eenigen van keening, dat er brand was uitgebroken. Den der brandmeesters opende de deur van het brandspuithuis achter de kerk en weldra Nvas de spuit door eenige jongens naar de Markt gebracht. Ook de spuit op de Raam vvas weldra voor den dag gehaald. Toen men eenige oogenblikken had uitgezien naar eenigen brand, kwam men eerst op het denk- jeeld dat het klokgelui in verband stond ^aet den dood van den Koning. Er was dan ook geen brand in heel Gouda te be speuren. Woensdag-avond is de stoomtram van De venter naar Borkeloo bij Laren ontspoord. De machine kantelde geheel om en de ma chinist raakte er onder, waardoor hem de schedel verbrijzeld werd. De ongelukkige, woonachtig te Borkeloo, laat eene weduwe met één kind achter. De passagiers kwa men met den schrik vrij. Het materieel be liep weinig schade. Woensdag-nacht heeft men in hot ge hucht Dorst onder Oosterhout inbraak met pogingen tot diefstal gepleegd in de pasto rie. De dieven hebben echter de vlucht genomen, waarschijnlijk doordien zij onraad merkten. Zij hebben slechts een paar schoe nen en enkele flesschen wijn medegenomen. Bij een ander heeft men het raam openge broken, en sleutels medegenomen die latei- op een ander erf werden teruggevonden. Bij het afbreken van het gebouw van den Penningshoek te Deventer, vroeger bewoond door dr. Vitringa, werd in de keuken achter een schoorsteenplaats een gegoten ijzeren plaat gevonden, voorstellende de geboorte van Christus. Het jaartal is zeer onduidelijk. Men meent eruit op te maken 1118. Een wonderbare redding is in in volle zee door de sloep «Admiraal van Kinsbergen", stuurman L. Van Pelt, volbracht. De stuur man, nog voor het vallen van den avond den Waterweg willende binnenkomen, liet de tjik bijzetten. Met dat werk werd de matroos Hendrik Van Vliet belast. Nauwelijks klaar zijnde, sloeg die matroos over boord. De sloep liep toen 7 mijlen, en had in een oog wenk den drenkeling ver achter zich. Dade lijk liet de stuurman de sloep Noordover zwaaien, en na toen 20 minuten gezeild te hebben, gelukte het Van Vliet, die op zijn oliepak was blijven drijven, meer dood dan levend aan boord te krijgen. Te Vlissingen overkwam gisteren een jong paar, onderweg naar het Stadhuis, in de korte nabijheid daarvan, een treurig on geval. De paarden van het rijtuig waren door het gelluit van een straatjonger, schich tig geworden en gingen op hol. Kort bij het stadhuis ging het rijtuig tusschen en langs boomen, waardoor de koetsier van den bok werd geworpen, onder het rijtuig ge raakte en deerlijk gewond op het stadhuis moest worden gedragen. De paarden ge raakten met den disselboom in een kom- miezenhuisje, waardoor hun loop gestuit werd. Intusschen was de bruid in onmacht geval len, zoodat eerst na geruimen tijd de trouw plechtigheid kon geschieden. Padlewski, de vermoedelijke moordenaar van den russischen generaal Seliverstof, te Parijs, is, naar men met vrij groote zeker heid weet, naar Londen gevlucht. De politie doet nu haar best om hem daar op te sporen. Uit Fünfkirchen, in Hongarije, wordt ge meld dat de influenza daar sterk woedt en veelal door typhus wordt gevolgd. De epidemie is heviger dan een jaar ge leden. Een trein van 3 wagens en een locomo tief van Carlisle naar Londen is ontspoord. De locomotief stortte van den spoordijk in de diepte, zoodat de machinist, die eronder geraakte, terstond gedood werd. ben stoker werd een been geheel verbrijzeld. Er waren slechts 2 reizigers, en dezen bekwamen geen letsel. Het verkeer op de lijn is ten gevolge van het ongeluk gestremd. Dezer dagen is het Japansche parlement voor de eerste maal vergaderd geweest. De Engelschen verheugden zich, dat dit in elk opzicht gelijkt op het Lagerhuis. De partij van den vooruitgang heeft eindelijk een ha- rér lievelingsdroomen verwezenlijkt gezien. Men make zich echter niet te veel illusies omtrent de zaken, die zullen totstandkomen. Men moet het parlementje-spelen eerst lee- ren. Om te beginnen zijn de heeren leden van het parlement in vijf partijen verdeeld en staan zij aanstonds voor de groote trac- taat-kwestie. In het Hooger Huis zitten de vijf en veertig grootste belastingbetalende)!de heeren zijn landbouwers en fabrikanten ter wijl er een schoolmeester, een ander ban kier, een derde mijneigenaar is. In den staat New-York is eene wet uit gevaardigd om het rooken van kinderen tegen te gaan. Daarbij wordt bepaald dat elk kind onder de 16 jaren, dat op de openbare straat wordt aangetroffen rookende of op andere wijze nuttigende een sigaar, sigarette of tabak, zal gestraft worden met geldboete van ten minste 2 dollars en ten hoogste 10 dollars. De wet is op 1 Septem ber ingegaan. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 28 November 1890, des namiddags te twee uren. De Voorzitter deelt mede, dat de heer H. A. M. Roelants heeft kennis gegeven door ongesteldheid verhinderd te zijn, deze ver gadering bij te wonen, en stelt voor de lezing der notulen van de vorige vergadering tot eene volgende zitting uit te stellen. Aldus wordt besloten. Daarop verklaart de Voorzitter over te gaan tot het onderwerp waarvoor deze ver gadering werd belegd. Nadat alle leden zijn opgestaan, houdt de Voorzitter eene korte toespraak, waarin hij zegt met diepen eerbied over te gaan tot het onderwerp waarvoor deze vergadering werd bijeengeroepen immers aan het lang durig folterend lijden des Konings is een einde gekomen. In den ochtend van den 23n November is Zijne Majesteit zacht en kalm overleden. Dankbaar herdenkt de Voor zitter een vorst, onder wiens 41-jarige regee ring vrede en rust aan het Vaderland zijn geschonken, on die steeds de meeste belang stelling heeft gétoond voor het volk, waar over hij geroepen was te heerschen, vooral waar het er op aankwam de rampen waar door dat volk getroffen werd, te lenigen. Maar bij al wat wij verloren ongeveer aldus vervolgt de Voorzitter bleef ons toch een onwaardeerbaar bezit's Konings eenig overgebleven Kind, dat geroepen is onder het regentschap Ilarer Doorluchtige Moeder, ko ningin Emma, over het Nederlandsche volk te regeeren. De Voorzitter besloot dan ook zijne toespraak met den wensch, dat Hare regeering gelukkig, langdurig en ten zegen van het dierbaar Vaderland moge zijn. Daarop wordt door den Secretaris het vol gende adres voorgelezen Aan Hare Majesteit de Koningin- Weduwe. Mevrouw Met diepe smart vervuld over den dood van Uwe Majesteits koninklijken Gemaal, Neerlands geliefden Vorst, betuigt de Ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3