w7f.wagtho, vernement steunen, zonder zich door monar chistische voorliefde voor onbereikbare ide alen te laten weerhouden. De redacteur van de Croix kon zich met deze zienswijze van mgr. Lavigerie niet geheel vereenigen, en deelde zijne gemoedsbezwaren rechtstreeks mede. Daarop heeft de kardinaal thans ge antwoord. Hij-zelf eens intiem bevriend met den graaf De Chambord, dien hij in 1873 te Mariënbad en te Carlsbad persoonlijk be zocht, had vurig gewenscht zijn vader land door dien waarlijk grooten man geregeerd te zien. Maar deze wachtte tot Frankrijk hem riep. Ook zijn op volger, de graaf van Parijs, wacht op Frankrijks uitgesproken wil, en heeft boven dien onlangs door het manoeuvreeren met Boulanger voor zijne rekening te nemen, een politieken zelfmoord gepleegd. Ook Victor Napoleon wil slechts bij plebisciet op den troon geplaatst worden. Zoo er dus niet een wonder gebeurt, is het herstel der mo narchie onmogelijk en blijft er dus redelij kerwijs niets anders over dan de republiek, te meer daar ook in het overige Europa eene strooming zichtbaar is, welke den voor- uitzienden blik van Napoleon I bevestigt, die op St. Helena verklaarde: »binnen een eeuw zal Europa of republikeinsch of kozaksch zijn" en die zoo hij onzen tijd gekend had, het laat ste er gewis zou afgelaten hebben. Aan het eind van zijn betoog verwijst kar dinaal Lavigerie naar de encyclieken van Leo XIII, waarin de meening door mgr. Lavigerie over den regeeringsvorm uitge sproken, bevestigd wordt, daar de Kerk zich met iederen staatsvorm kan vereenigen, die den godsdienst eerbiedigt en de rechten der Kerk erkent. In het hospitaal St. Louis te Parijs zijn eergisteren de eerste vijf patiënten inge ënt met de stof, die dr. Koch uit Parijs had gezonden. De staat der zieken was gisteren ochtend gunstig. ITALIË. De afgevaardigde Ferrari (radicaal) heeft eergisteren in de Kamer van afgevaardigden eene interpellatie aan den heer Crispi aan gekondigd omtrent de politiek met de cen trale mogendheden. Te Genua ontstond Woensdag bij de aan komst van den afgevaardigde Canzio, schoon zoon van wijlen Garibaldi, eene demonstratie tegen Crispi. De prefect werd uitgejouwd, doch liet toen door de gendarmerie een charge doen met de blanke sabel, waarbij vele personen gewond en een 15tal gearres teerd werden. Vernomende hebbende, dat Andrea Costa, de tot afgevaardigde gekozen socialist, on danks zijne veroordeeling tot drie jaar ge vangenisstraf, voornemens is naar Italië terug te keeren, heeft de prefect zijne ar restatie gelast, voor het geval dat hij de grenzen mocht overschrijden. ZWITSERLAND. Blijkens berichten uit Bern is de bonds- commissaris Kuenzli er werkelijk in geslaagd een vergelijk tusschen conservatieven en li beralen tot stand te brengen. Volgens de bestaande indeeling der kiesdistricten be schikken de conservatieven over bijna twee derden der stemmen in den Grooter. Raad, terwijl bij de volksstemming bleek, dat fei telijk de partijen nagenoeg gelijk stonden. In een door Kuenzli gepresideerde conferen tie is nu besloten tot eene nieuwe verdeeling van het kanton in 18 districten, die te zamen 111 leden voor de Constituante zullen kiezen, en wel vermoedelijk 56 conservatieven en 55 liberalen of radicalen, zoodat de partijen nagenoeg gelijk zullen staan evenals bij het jongste plebisciet. Deze Constituante zal vervolgens de Grond wet wijzigen en natuurlijk een scherpen strijd voeren, daar reeds de ziekte van één enkel lid voldoende is om de te nemen be slissingen te wijzigen. Tn naam der conser vatieven heeft Soldati in den Bondsraad verklaard, dat de conservatieve afgevaardig den eenparig voor het voorstel van den bondscomraissaris waren, wat de verkiezing van de Constituante betreft, met één voor behoud betreffende de vereeniging in het zelfde bestuur van Mendrisio en Stabbio en dat hij ter vergoeding hiervoor de door de radicalen gevraagde scheiding vanAscona en Locarno aanneemt. Hij voegde er bij, dat dit woord van vrede niet alleen op zijne lippen was maar uit het hart opwelde. Deze woorden werden met langdurige toejuichin gen begroet. 1MNNËNLAN I). Schiedam, 29 November 1890. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 28 November. De Voorzitter doet mededeeling dat tot leden der commissie van redactie voor het adres van rouwbeklag aan II. M. de Koningin- Weduwe benoemd zijn de heeren Pijnappel, Six, Van Tienhoven, Prins en Vening Mei- nesz. De commissie is gereed met hetontwerp- adres. Dit wordt verzonden naar de afdee- lingen tot onderzoek. De vergadering wordt geschorst tot 3 ure 's namiddags. Des middags te 3 uren werd de zitting hervat en het adres vastgesteld. Het adres brengt erkentelijke hulde aan den Vorst, die, getrouw aan de overlevering van Zijn Huis, de grondwettige vrijheden en rechten der Nederlanders gehandhaafd, de welvaart en den bloei van het Vade land bevorderd heeft en waardeert dankbaar het voorrecht, dat ge durende de minderjarigheid van Koningin Wilhelmina, hare schreden geleid en het Koninklijk gezag waargenomen zal worden door H. M. de Koningin-Weduwe, wie het volk met onverdeelde ingenomenheid die dubbele taak zag opdragen. »Moge de blijken van liefde, waarin zich de gehechtheid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje openbaart Uwer Majesteit tot troost en steun vei' trekken. »Wij, leden der Staten Generaal, houden vast aan het laat te woord, door den ont slapen Koning tot zijne beminde landgenoo- ten en onderdanen, gesproken «Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij." Het adres zal aan de Koning in-Regentes worden aangeboden door de leden der com missie van redactie en den voorzitter der Ka mer. Daarna is de Kamer gescheiden. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam is een verzoek gericht aan de Ge deputeerde Staten dezer provincie om ver gunning tot uitbreiding der stoomkracht van het vijzelgemaal dezer gemeente aan de Br oers vest i wijk A, no 122, kadaster sectie I no. 644 en tot verplaatsing van de aan die inrichting verbonden smederij. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 11 December a. s., des na middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. De volgende week zal de St. Nicolaas- wandeling hervat worden, en zal ook bij de andere winkeliers een kijkje worden ge nomen wat zij alzoo voor St. Nicolaas te koop hebben. Wij vestigen hierop de aan dacht van hh. winkeliers, die tot heden nog niet het gereed zijn hunner ételage adver teerden. De ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen zijn door den minister van financiën herinnerd aan de voortdurende nalevering der bij resolutie van 22 October 1867. no 117 gegeven voor schriften omtrent de intrekking van zilveren pasmunten, die door veelvuldig gebruik voor den omloop ongeschikt worden geacht. Door de Nederlandsche Vereeniging voor stoomvaartbelangen is bij den raad der ge meente Vlaardingen een adres ingediend, betoogende de wenschelijkheid van het ver lengen van de aanlegplaats voor stoomboo- ten aan het Westhavenhoofd. Verschillende personen en corporatiën betuigden adhaesie aan dit adres. Daar gebleken is, dat de visschers nog niet algemeen bekend zijn met het voorgeschre ven sein tot vragen van gemeenschap, over zaken de visscherij betreffende, door een Ne- derlandsch visschersvaartuig met een Neder- landschen oorlogsbodem en omgekeerd, wor den reeders en eigenaren van visschersvaar- tuigen er in hun belang aan herinnerd, dat dit sein oestaat uit twee vlaggen, de natio nale en eene andere, onder elkander gehe- schen, de nationale vlag de bovenste. Op de banen der IJsclub van Kralingen en omstreken is het ijs thans 6 cM. dik. Zij worden waarschijnlijk morgen geopend. Zie verder het Bijvoegsel.) Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van het Gou den Jubelfeest onzer Congregatie, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Br. EDMOND en zijne Broeders. Schiedam, 30 November 1890. Den Vendumeester P. BURGER is voor nemens op Woensdag, 3 December a. S-, namiddag half drie Ure, ten over staan van den Deurwaarder A. BOSMAN, in «Musis Sacrum" alhier, om contant geld, publiek te verkoopen verschillende soorten van Hoeden, en Petten, Toonbanken, Winkel kasten, en Meubilaire Goederen, alsmede eenige Bukskins en klee- der makers-F ournitaren. Te zien des voormiddags. Oog-arts. Stationsplein 5, ROTTERDAM. SPREEKUUR: alle werkdagen van 12 tot 2 uur; voor minvermogenden kosteloos ,'s morgens van 8 tot 10 uur- A D VER TE NT I EN. Heden overleed te Nijmegen mijne dierbare Zuster, Mejuffrouw JACOB A CA- THARINA MARIA ANTONIA MEIJER, in den ouderdom van 42 jaren, voor zien van de HH. Sacramenten der Ster venden. Namens de familie Wede A. C. NOLET - Meijer. Ext. Test. Schiedam, 27 Nov. 1890.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2