TWEEDE BIJVOEGSEL behoorende bij de van Zondag 50 Nov. en Maandag 1 Dec. 1800. Ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Posterijen. Handelsberichten. I Nov. -18.35 Maïs Cargalijsten. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag in den vroegen morgen is te Bolnes een schuit geladen met hout voor de heeren v. d. Kuijl en Pot aldaar, en behoo rende aan de heeren Hulsinga, houthande laars te IJselmonde, voor de werf der hee ren Gebrs. Pot gezonken. De opvarenden hebben zich nog in tijds kunnen redden. Onder een 300-tal spoorwegarbeiders in de gemeente Naaldwijk aan de lijn Maassluis Hoek van Holland heeft een werkstaking plaats gehad, daar zij hooger loon wensch- ten te ontvangen. Na gedeeltelijke .inwilli ging hunner eischen hebben zij het werk weder hervat. Tengevolge van den aanhoudenden was van den Rijn heeft de rivier voor Renkum zulk een belangrijke breedte verkregen, dat de overtocht met de gierpont gestaakt is moeten worden. Dientengevolge is het ver keer voor rij- en voertuigen met de Betuwe geheel verbroken voor passagiers geschiedt de overtocht met roeibooten. Thans zijn alle uiterwaarden en binnenvelden geheel onder water gezet, en worden ook de huizen aan de rivierzijde van de gemeente met over strooming bedreigd. In den namiddag van den 26n jl. stapte Mgr Anzer, bisschop der missie in Zuid-Chang- ton (China), na een vijfjarige afwezigheid, aan het Missiehuis te Steil af. 's Avonds werd door het lossen van vreugdeschoten en het afsteken van vuurwerk deze heugelijke ge beurtenis kond gedaan. Te Venlo is de Maas zoodanig buiten hare oevers gegaan, dat de aangrenzende straten geheel overstroomd zijn, en de bewoners naai de bovenverdiepingen moesten vluchten. In de onmiddellijke nabijheid der Neder- landsche grenzen, tusschen de Belgische dorpen Arondonck en Postel, Nederlandsche gemeente Reuzel, bevindt zich een dynamiet- en kruitfabriek, gedreven door een Fransche anonieme vereeniging, welke haar zetel te Parijs heeft. In deze fabriek heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad. De 23jarige Theresia Lenaerts werd gedood, twee andere vrouwen hadden gapende wonden aan het voorhoofd, een vierde werd vreeselijk verminkt in het gelaat en een vijfde gevaar lijk aan armen en beenen gekwetst. Men verzekert dat de ontploffing van een enkele dynamietpairoon de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk is. De wijze van haarkappen heeft in den laat- sten tijd een merkbareverandering ondergaan. Het zoogenaamde Fedora-kapsel geraakt uit den smaak en wordt vervangen door een an der, waarbij het haar van achteren op de kruin tot een kleine chignon wordt te zamen gevlochten en door een kam van schildpad, bezet met steenen, vastgehouden. De bij de jonge dames zoo geliefde Mozartfrisuur onder gaat ook een verandering, een gevolg van het weder in gebruik gekomen der Medicis- kragen aan jaquets en mantels. Van een beurtschip van Amsterdam op Blokzijl is in de Zuiderzee, nabij het eiland Marken, over boord geslagen en verdronken een Al-jarig bakker, gewoond hebbende te Blokzijlhij was in het bezit van een gouden horloge en f500 aan bankpapier. (Buiten veran t w o o r d e 1 ij k h e i d der Redactie.) Over de blauwe glazen. De blauwe glazen zijn wel de voordeeligste voor de oogen dezelve laten, indien zij niet te donker zijn, geen indruk van onaangename verschijnselen achter bij het afleggen- van den bril integendeel ontwaart men een zacht kalm gevoel. Ik wil echter niet beweren, dat onder de blauwe niet mede gevonden worden die eene onaangenamen indruk op de oogen teweegbrengen. De Neurenburger glazen bijv. hebben eene ongelijke opper vlakte, zij vermoeien en schaden de oogen niet minder dan de groene, ja, de fijnste bolle (convexe) glazen kunnen tot nadeel zijn evenzeer als de hol geslepen (concave) glazen. Indien de bolle glazen voor oude verzwakte oogen dienen zullen, dan moeten zij vergroo- ten en, om te kunnen vergrooten, in het midden dikker dan aan den rand zijndaar door is de kleur niet in evenredigheid ver deeld, hetgeen mede eenen onaangenamen indruk op de gezichtsorganen teweegbrengt Eveneens zijn de holle (concave) glazen in het midden nagenoeg wit en aan de kanten donker gekleurd. Voor den kortzichtige, die holle glazen moet gebruiken en blauwe zal begeeren, zoeke men de noodige kracht in de witte en plaatse men dezelve in een dubbel omzetsel, teneinde eene gelijke kleur aan dezelve te gevenzoo ook voor degenen die van de grauwe staar geopereerd zijn. Indien dezulke blauwe glazen noodlg hebben, dat kan tot het gewenscht nut van een blauw glas geen zoo kort brandpunt geslepen worden, omdat als het glas te lensvormig geslepen is, het zelve in het midden te donker wordtneen dan moet men achromatisch geslepen glazen gebruiken, waarbij de blauwe over de witte gelegd zijn, dan zijnde glazen evenredig van kleur, want zoowel de holle als de bolle zijn aldus bewerkt, door het gekleurde glas even redig bedekt. Dit zijn de eenige, waarvan de kleur ge lijkelijk verdeeld is, de overigen glazen zijn ongelijk in de kleur, en dus minder nuttig. M. VAN DER- HOEK, Gezichtkundige, Schiedam. dige verpakking der bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest met de pakketpost te verzenden voorwerpen. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, de adressen, voor zoover zij niet op den om slag der pakketten kunnen geschreven wor den, met de eene of andere kleefstof, doch niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege dat voor het losra ken, tijdens het vervoer, geen gevaar besta. H. K. H. de Groothertogin van Saksen- Weimar wordt heden-avond per Staatsspoor te 9.58 uit Het Loo in de residentie ver wacht. Naar wij uit goede bron vernemen, is het de wensch van de Koningin-Weduwe om, wanneer II. M. aanst. Maandag met de jeugdige Koningin in de residentie zal aan komen, onder de tegenwoordige droevige om standigheden niemand ter ontvangst aan het station te zien. Er zullen dan ook bij aan komst der beide Koninginnen geene autori teiten ter opwachting aanwezig zijn. HH. MM. den trein verlaten hebbende zullen dadelijk in een onder de kap naast het goe derenkantoor gereedstaand gesloten rijtuig plaats nemen en zich naar het Paleis be geven. Een gedeelte van de Rijnstraat wordt afgezet, zoodat het publiek het station niet kan naderen. H. M. de Koningin-Weduwe zal den dag na de begrafenis van Haar Gemaal audiëntie verleenen aan de vreemde vorsten en bui tengewone afgezanten van vreemde hoven bij de plechtigheid. DEN HAAG, 29 November. Voor het examen in het boekhouden (M. O.) is heden geslaagd de heer A. M. E. Papenhuijzen, van Schiedam. Het publiek wordt uitgenoodigd, zorg te willen dragen voor eene stevige en zorgvul- BEURS TE S< 'HlEDAM, 29 Nov. 1890." Makelaars f 11 Moutwijn, J Comm^ie f 11.— Verhandeld: tot f97 g. Stemmingstil Jenever f 16.50 Ct. per Heet. Amst proef f 17.75. Spoeling. Vereeniging fl,50. Berlijn. 28 Nov Rogge, Nov,186.50 Nov./Dec. (Slotkoers.) Spiritus Nov. 42.80 Apr./Mei 43.50, Rogge dadelijk. 19.25 Meell2Merk.l.md. 58.25 12 Dec. 58.40 loop. md. 16.75 Dec. 17.— 'Sp ritus, loop. m. 37.25 Dec. 37.30 Keulen. Parijs. Rogge, 26 Nov. 29 Nov. 187.— 42.70 43.20 19.25 5810 58.30 16.75 17.10 36.25 36.50 28 Nov. 0.61'2-I 0.61 '/s. New-York. Amsterdam. 28 Nov. Rogge op lev. traag Maart f 159, 158, 157, 158; Mei f156, 155. 29 Nov. Rogge op lever, iets lagerMaart f158, 157, 156; Mei f154, 153, 154. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 28 Nov. 5.75 M. 29 Nov. 5.51 M. Pernau. Thea, kaptein F. Hoppe, 367000 KG. Lijnzaad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9