!3e Jaarg. Dinsdag 2 December. 1890. No. 3850. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs der Advertentie»: Wegens de plechtige begra fenis van wijlen Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden KONING op Donderdag, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant V r ij d ag-o c h- tend n iet verseh jj nen. Koning Willem Hl. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersd 0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.} Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. II. {Slot.) Niet alleeu op staatkundig gebied verwierf Koning Willem III zich de algemeene sym pathie, maar vooral ook buiten dat terrein, wanneer het hem gegeven was, meer per soonlijk als Koning op te treden, won hij de harten zijner onderdanen. Waar Nederland door waterrampen ge troffen werd, was het de Koning, die als een Engel der vertroosting te midden der nood lijdenden verscheen, vaak niet lettend op het doodsgevaar, dat hem bedreigde en door zijn voorbeeld van koninklijke edelmoe digheid de Natie opwekkend om den nood der arme slachtoffers van de ramp te lenigen. Ook in andere opzichten toonde de Koning dat het wel en wee van zijn volk hem zeer ter harte ging. Nijverheid en Landbouw, de groote bronnen van 's volks bestaan, vonden in hem een krachtig beschermer. Nog in zijn laatste pijnlijke jaren gaf de ontslapen Vorst blijken van zijn levendige belangstelling in die beide takken van bedrijf; zoo heelt o. a. de heidemaatschappij hoofdzakelijk aan die koninklijke belangstelling het aanzijn te danken. Nijverheid en Landbouw en de daaraan verwante bedrijven namen dan ook onder Koning Willem's regeering een ongewonen vlucht. Nieuwe verkeerswegen werden voor den handel geopend. Amsterdam en Rotter dam kregen hunne waterwegen naar zee. Het geheele land werd met een net van spoor- en tramwegen overdekt. Land werd m water en water in land verkeerd. De Haarlemmermeer, voorheen een uitgestrekte waterplas, werd eene bloeiende landbouwende gemeente, en door de dorre duingronden van Hollands Westerstrand baanden zich de Wateren een weg om Rotte's en Amstels schepen langs de kortste route in zee te voeren. Naast de groote bronnen van 's volks be staan had ook het groote middel tot 's volks veredeling eene ruime plaats in 's Ivonings hart. Koning Willem III toonde zich steeds een koninklijk beschermer der Kunst. Door het verleenen van jaarlijksche toelagen aan jeugdige veelbelovende artisten moedigde hij de beoefening der kunst niet weinig aan. Maar niet alleen voor de jongeren, maar ook voor de ouderen van dagen was de ont slapen Vorst een koninklijk beschermer, een vaderlijken vtiend, en vooral zij die hun leven aan Vaderland en Koning gewijd hadden, kon den op zijne vorstelijke ondersteuning rekenen. Zijn eigen domein Bronbeek stond hij af om den Indischen oud-strijders tot verblijf te strekken en de feestgave van twee ton gouds, die hem bij zijn zilveren koningsfeest werd geboden, bestemde hij aanstonds voor de verminkte oud-krijgers, die hun leven voor Nederland en Indië waagden. Zoo trachtte Koning Willen^ in verschil lende richtingen zijn volk ten zegen te zijn en erkend moet het dan ook worden, dat het Nederlandsche volk onder zijne regee ring zegen en voorspoed in ruime mate ge noot. Heeft het in de laatste jaren ook al geleden van de internationale oeconomische misstanden, zeker is het niet te wijten aan den ontslapen Vorst, die naar best vermogen de welvaart van zijne volk heeft bevorderd. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het Nederlandsche volk, van oudsher op 't innigst met het stamhuis van Oranje ver- eenigd, zich onder de regeering van dezen laatsten der Oranje's nog nauwer om den troon schaarde. Het maakte van iedere ge legenheid gaarne gebruik om den Koning te doen blijken, hoezeer zijne voortdurende ijvervolle werkzaamheid in het belang van Land en Volk op den rechten prijs werd gesteld. Met geestdrift werd het Onafhan- kelijkheidsfeest gevierd en met verrukking hoorde het volk den Koning verklaren, dat een Oranjevorst nooit genoeg voor het heil van Nederland kan doen. Twee jaren later vier de het met den zoon van den held van Quatre- bras den vijftigsten verjaardag van den slag bij Waterloo. In 1874 jubelde de geheele natie op 's Konings Zilveren feest. In 1886 wekte het eenvoudig feit, dat de Koning op 70-jarigen leeftijd nog regeerde, een spotane uiting van geestdriften in 1889 jubelde men met dank aan God, Die den Koning nog deed herstellen en hem zijn 40-jarig-regee- rings-jubilee vieren deed. Met geestdrift vierde men 's Konings zilveren huwelijksfeest en met blijdschap haalde men den Vorstin, toen hij zijn tweede gemalin Neerlands grens palen binnenleidde. Heel de natie jubelde, toen 's Konings tweede echt met een nieu we Oranjespruit gezegend werd. Zullen wij het h er nog uiteenzetten, hoe het volk ook deelde in den rouw, die over 's Konings Huis kwam, hoe het treurde met den Vorst, toen de eene vrucht na de an dere van den eens zoo bloeienden Oranje stam werd afgerukt? Gewis neen, want de droevige feiten der laatste jaren zijn maar al te zeer bekend. Straks zal men den laatste der Oranje's grafwaarts dragen, en de algemeene rouw, die zich in het vooruitzicht van dien hoogst treurigen tocht openbaart, is het sprekend bewijs, hoe dit volk in droef heid als in vreugd, in leven en in sterven, met zijn Koning één is. Aan het graf van dezen laatsten Oranjezoon mogen wij het woord, dat hij zelf eens van zijn koninklijken vader sprak, tot het onze maken en zeggen »Wij hebben een edelmoedigen, beminnelij- ken, hooggewaardeerden Koning verloren." Maar wij treuren niet als zij die geene hoop hebben, want bij al wat wij verloren, bleef ons nog een onwaardeerbaar bezit 's Konings eenig overgebleven Kind staat daar als de Erfgename van zijn troon, de Op volgster in zijne rechten. Op Haar en Hare doorluchtige Moeder, de trouwe gade van den ontslapen Vorst, is onze hoop gebouwd. De Almachtige, die over Nederland waakt, be- scherme en behoede dat Koninklijk Kind en die Koninklijke Moeder. Onze liefde en trouw zij Willem's Dochter als aan hem- zelven gewijd AMERIKA. Onder alle Indiaansche stammen in Noord- Amerika heerscht steeds toenemende opwin ding. Bij de Cheyennen, Arapahoes, Coman- chen en Kowa's worden geestendansen uitgevoerd. Al die drukte bewijst, dat de Indianen booze plannen hebben. Eene indruk wekkende krijgsmacht der Vereeriigde Staten is dan ook naar het Indianen-territoir vertrok ken. DUITSCHLAND. In de Pruisische Kamer van afgevaardig den deed Zaterdag de heer Graf eene inter pellatie over Koch's geneesmiddel. De minister Gossler antwoordde, dat de kwaadsprekerij van eenige doctors ongegrond is. De minister van financien zal Koch de noodige middelen ter beschikking stellen. Het is mogelijk dat Koch's geneesmiddel ook op andere ziekten toepasselijk is. Er is voor gezorgd dat het middel geheel binnen het bereik van armen komen zal, en mettertijd zal het bekend gemaakt worden. De minister vermeldde dat een heer een rnillioen voorarme tuberkuleuze zieken geschonken heeft, en verklaart dat het zijn grootste genoegen is het geluk te hebben gehad, den weg voor Koch te effenen. Hierop volgden luide toejuichingen der Kamer en van de tribunes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1