3e J am*g. No. 3851. V U R S C H J J N T D A G H L LJ K S. Woensdag 3 December 1890. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit lilad: 'W Wegens de plechtige begra fenis van wijlen Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden KONING op Donderdag, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant V r ij d ag-o c h- tendniet verschijnen. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Ailverfeiitiëu: BINNENLAND. Het Overlijden des Konings. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sM. no. 124.) Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL, bevattende het officieel programma van de plechtige begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem III op Donderdag aanst. in de Nieuwe Kerk te Delft. AMERIKA. De Boodschap van president Harrison tot opening van de gisteren aanvangende zitting van het Congres, behelst ten aanzien van de betrekkingen van de Amerikanen met de buitenlandsche mogendheden de volgende zinsnede. De banden van welwillendheid en van gemeenschappelijke belangen, door welke de Vereenigde Staten verbonden zijn met de overige Staten van Amerika, zijn aanzienlijk hechter gewordendoor het Pan-Amerikaansch Congres, te Washington gehouden. De Pre sident betuigt zijne sympathie met de anti- slavernij-conferentie, en zegt dat de aldaar aangenomen maatregelen aan den Senaat ter goedkeuring zullen worden onderworpen, zoodra ook Nederland zal zijn toegetreden. De aanzienlijke goudvoorraad der Ver. Staten zal strekken tot bevordering eener toekomstige internationale conventie voor het onbeperkte gebruik van zilver. Ten opzichte der Mac-Kinley-bill zeide de Presi dent, dat het onbillijk zou zijn, er wijzigin gen in voor te stellen, alvorens men ruime en algemeene ervaring zal hebben opgedaan van hare werking. Tot dusver is volstrekt niet gebleken, dat de werking van het tarief schadelijk is voor de handels-en nijverheids belangen der Ver. Staten veeleer het te gendeel. Uit Pine-Ridge (Vr. Staten) wordt gemeld, dat een Indiaan is aangekomen, die vertel de, dat zich 2000 Roodhuiden op 25 mijlen |-en noorden van Pine-Ridge ophouden. Zij hervatten hun krijgsdansen en schenen van plan de vijandelijkheden te openen. Reeds waren zij begonnen met de hoeven der volks- planters te verbranden. Ook van andere grensplaatsen komt het bericht dat een troep ^'oux op het oorlogspad is en de hoeve der hoeren plundert. DUITSCHLAND. 0 gelegenheid van het militair jubilé, ei gedachtenis aan den datum der t'roons- ekhmming van den Grooten Keurvorst, heeft [e i\eizer zich van het paleis naar het stand- eeld van genoemden vorst hegeven, waarbij es morgens lauwerkransen waren neder- g egd. b>e Keizer hield eene toespraak tot e aldaar opgestelde deputatiën uit het leger «i ï-D l't:1 Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. en reed vervolgens naar het Operaplein, al waar parade werd gehouden. Hij werd overal met geestdrift begroet. Volgens de Aordd. Allg. Zeit. heeft de Keizer gisteren in zijne toespraak tot de troepen, ter gelegenheid van het feest ter gedachtenis van den oorsprong van Branden- burgs, Pruisens en Duitschlands grootte en macht, als een schitterend voorbeeld ge wezen op den grooten Keurvorst, aan den heldhafligen strijd bij Felirbellin herinnerd en niet slechts de aanwezigen, maai' alle on derdanen aangespoord dit verheven voorbeeld 11a te streven, en te zweren het verkre- gene te handhaven en tot ontwikkeling te helpen brengen. ENGELAND. De in Amerika vertoevende lersche partij hoofden hebben getelegrafeerd, dat zij met smart het manifest van Parnell gelezen heb ben, en dat volgens hun oordeel Parnell niet langer de aanvoerder der partij kan blijven. In eene te Cork gehouden ver gadering van 37 katholieke geestelijken werd eene resolutie aangenomen, verklarende dat zij liet aanblijven van Parnell aan het hoofd der lersche partij beschouwen als noodlottig voor de belangen van Ierland. Gisteren-middag te twaalf uren heeft eene vergadering plaats gehad van de lersche afgevaardigden in het Lagerhuis. Parnell was voorzitter en van de 86 leden waren er 74 tegenwoordig. Van de afwezigen, met uitzondering van 5 die in Amerika vertoeven, waren brieven ingekomen, meerendeels ten gunste van Parnell. Na eene vrij hevige ge- dachtenwisseling nam Parnell het woord en richtte scherpe verwijten tegen die leden, die de vorige week hem tot leider verkozen en nu het hardst schreeuwen om zijn ont slag. Ten slotte verklaarde Parnell, dat het lersche volk achter hem staat en dat hij zijn ontslag niet zal nemen op het verzoek daartoe van deze vergadering. Morley logenstraft in een openlijk schrij ven de bewering in Parnell's manifest als dat hij aan Parnell den post van secretaris voor Ierland zou hebben aangeboden. Hij ver klaart Parnell slechts te hebben gepolst, of deze getrouw wilde blijven aan zijn in 1880 genomen besluit en geen post onder een Britsch gouvernement zou willen aannemen. Schiedam, 2 December 1890. Wij meenen onze lezers te moeten op wekken, om Donderdag aanst. de Neder- landsche driekleur halfstok uit hunne wo ningen te doen wapperen, als een laatste huldehewijs aan onzen diep betreurden Vorst, wiens stoffelijk overschot dan grafwaarts wordt gedragen. In andere steden zullen ook vele inge zetenen dien dag hunne woningen sluiten ook dat rouwbetoon willen wij onzen lezers wel in overweging geven. Plaatsgebrek belet ons heden, het vervolg der St. Nicolaas-wandeling in onze courant op te nemen. In het volgend nummer hopen wij het te plaatsen. Heden-ochtend omstreeks hall zeven ure is in de branderij van den heer S. A. Maas, aan het Groenweegje, de distilleerketel ge sprongen. Door den geweldigen schok die dit ongeval veroorzaakte, sloegen de ruiten in de vensters stuk, en werd de muur om den ketel grootendeels vernieldmaar persoonlijke ongelukken zijn, gelukkig, niet te betreuren. De meesterknecht uit de distilleerderij van den heer Maas, die zich juist voor den ketel bevond, werd in het ko- lengat geslingerd, maar bekwam overigens geen letsel. Naar men verneemt, is de heer Huyde- coper van Maarsseveen, lid der Eerste Ka mer voor Zuid-Holland, te Maarsen overleden. Naar wij met genoegen vernemen, is de heer J. H. A. Diepen, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, wethouder van Tilburg en gedurende 40 jaren kerkmeester van Corvel, door Z. H. den Paus benoemd tot ridder van den H. Gregoiius. (T.) Men meldt ons uit Het Loo De plechtige lijkdienst, die Zondag-avond in de groote audiëntiezaal op het paleis 't Loo werd gehouden, droeg een zeer intiem karakter, zoodat niet het geheele personeel, maar slechts de uitverkorenen aanwezig wa ren, met de hofdignitarisssen en enkele dames, benevens civiele autoriteiten zeer weinig in getal, burgemeester, secretaris, kantonrechter, enz., zoomede de Hofarts Vlaanderen. Die enkele genoodigden stonden rechts van den ingang naast de lijkbaar en naast de katheder, waarvan prof. Beets sprak. De Hofhouding stond achter de kist, daarachter waren de lagere beambten geschaard. De Koningin en de Koningin-Weduwe, in zwaren rouw, zaten aan de andere zijde van de haar, overigens stonden allen. Prof. Beets sprak over het groot verlies dat Nederland had geleden, en weidde daar over uit. Dan wendde hij zich tot de Ko ningin-moeder, die zeer aangedaan was. Hij gaf Hare Majesteit de verzekering dat het Nederlandsche volk met Haar weent, en zich tot de jeugdige Koningin richtende, wees hij Haar op het vierde gebod. Spreker eindigde met de Hofhouding aan te manen zich met alle Nederlanders een drachtig om den troon te scharen. De plechtigheid duurde ongeveer een kwart uur. Terstond 11a het vertrek der beide Ko ninginnen werden gisteren de toebereidselen gemaakt voor de ple«htige overbrenging van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1