!3eJaarg. Donderdag 4 December 1890. No. 3852 V E RSC HIJN T DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rys van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 P Prijs der Advertentiëii Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens de plechtige begra fenis van wijlen Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden KONING op Donderdag, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant V r ij d ag-o c h- tend niet verschijnen. Adres van Rouwbeklag der Ne- derlandsclie Bisschoppen. Het volgend adres is door ons doorluchtig Episcopaat verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin- Moeder der Nederlanden, Regentes van hel Koninkrijk. Mevrouw, De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland verzoeken Uwe Majesteit hunne diepgevoelde deelneming te mogen betuigen in den zwaren rouw, waarin het Koninklijk Huis en het Vaderland zijn gedompeld door het overlijden van Zijne Majesteit onzen ge- eerbiedigden en geliefden Koning. De Almachtige God, onder Wiens aanroe ping Uwe Majesteit, voor onze jeugdige Ko- ningin, als Regentes van het Koninkrijk op treedt, Hij moge dat bidden wij Uwe Majesteit kracht schenken tot het vervullen van Hare gewichtige, verhevene taak. Wij waren innig gehecht aan den Koning, die zijn volk beminde en aan al zijne onder danen recht liet wedervaren. Aan Hare Majesteit de Koningin, en aan Uwe Majes teit, blijven evenzoo onze trouw en verknocht heid ten allen tijde verzekerd. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Door het Huis van afgevaardigden der Ver. Staten zijn verscheidene ontwerpen af gedaan, strekkende tot onbeperkte aanmun ting van zilver. Talrijke ontwerpen verlangen vrijstelling van rechten voor blikwerk, landbouwwerk tuigen, linnens, zekere grondstoffen en nog andere artikelen. Ook zijn er ontwerpen ingediend tot intrekking der surtaxen, dooi de Mac Kinley-wet opgelegd. Als gevolg van een woordenstrijd, aan welken ook officieren deelnamen, heeft men gisteren te Rio Janeiro de drukpersen van het oppositieblad Tribuna vernield. DUITSCHLAND. De Hamlurgsche Woermann-lijn opent in het begin van 1891 eenen geregelden dienst, eiken 15en van den maand afvarende, tus- schen Hamburg en de havens van Marokko, en op eiken eersten der maand naar het Kamaroen-gebied, en verder direct naar den Congo, naar de havens van de Goudkust en naar de noordelijke havens tot Liberia. Diepen indruk maakt het te Berlijn, dat dr. Koch, bij nadere onderhandelingen met den minister Gossler, elke financieele schen king (het plan was dat de Rijksdag daartoe een milhoen mark zou toestaan) als tastbaar teeken van nationale waardeering heeft van de hand gewezen. Wellicht komt deze aan gelegenheid nogmaals ter sprake, wanneer Koch de uitkomsten zijner studiën op het gansche gebied der besmettelijke ziekten pu bliceert. Na den grooten oorlog verleende het Parlement aan alle uitstekende leger hoofden dotaties, welke door niemand wer den afgewezen. Aan prof. Noak te Brunswijk richtte Emin Pacha onder dagteekening van 14 Aug. jl. uit Tabora een schrijven ter begeleiding van eene nieuwe verzameling insecten en vogels. Hij deelt daarin mede, dat hij over 4 a 5 dagen zou vertrekken naar Oeramba en dan naar het Tanga-Nyka-meer öf noordwaarts naar het Victoria-Nyanza. ENGELAND. De bijeenkomst der Iersche afgevaardig den heelt gisteren nog tot geene beslissing geleid. Het debat werd tot heden verdaagd. De partij vergaderingen der Parnellisten duurde eergisteren twaalf uren, tot nage- noeg middernacht. Er werden hevige rede- j voeringen gehouden en scherpe debatten ge- j voerd, waaraan ook Parnell als voorzitter deelnam, maar zonder uitkomst. De bijeen komst werd derhalve tot gisteren verdaagd. Er waren geen verslaggevers toegelaten, doch er is een zoogenaamd officieel versla^ uit gegeven, waaruit blijkt, dat Parnell erkende, dat hij jongstleden Zaterdag aan Gladstone' een voorstel toegezonden heeft, waarin hij aanbood het aanvoerderschap over de Iersche partij neer te leggen, mits Gladstone beloof de een homerule ontwerp te ondersteunen met regeling der politiezaken en der land kwestie in den geest der nationalistische partij. Hierop heeft Gladstone geen ant woord gegeven. Er ontstond groote geestdrift onder Par- nell's aanhangers, toen bekend werd, dat de stedelijke raaa van Dublin eene motie van vertrouwen in Parnell aangenomen heeft. FRANKRIJK. De Regeering wil de rente der spaarban ken tot van 4 tot 31/i pet. verminderen. Zij zal heden in de Kamer de solidariteit van hare leden betuigen en de kwestie van ver trouwen stellen. De Kamer besloot gisteren met 256 tegen 234 stemmen een amendement van Vaure, strekkende tot verhooging van den post voor de tolbeambten, in overweging te nemen, hoewel het door verscheidene ministers be streden was. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Keizer heeft goedgunstig geadviseerd op het verzoek om gratie van de studenten uit Weenen ten gunste van den volontair Ivanovitch, die tot drie maanden gevange nisstraf werd veroordeeld wegens het uitbren gen van een toost op Kossuth. De minister van oorlog zal thans eene definitieve beslis sing in deze zaak moeten nemen. Op den jeugdigen aartshertog Jozef-August, zoon van aartshertog Jozef, kommandant der landweer, is een moordaanslag gepleegd. Bij den prins van Coburg was de jonge aarts hertog te Ebenthal op jacht genoodigd en maakte een partij met zijn gastheer, toen hij in de volle borst getroffen werd door een kogel, die op de knoopversiering van het jachtbuis afstuitte. Een strooper wordt ver dacht het schot gelost te hebben. BINNENLAND. Schiedam, 3 December 1890. Het lichterschip Wïlhelmina, heden-mor gen van Rotterdam onze haven binnenko mende, liep op de aldaar liggende bark Neerland's vlag, waardoor beide vaartuigen schade bekwamen. Men zal wellicht hebben opgemerkt, dat het geluid onzer stadsklokken heden niet zoo schoon klonk, als gewoonlijk. In de mid delste, de grootste, naar wij meenen de es-klok, is dezer dagen een klein barstje ontstaan, van ongeveer twaalf duim lengte, dat zich onderaan overlangs bevindt. Hoewel nauwelijks zichtbaar, wordt de schoone ac- coordklank van ons werkelijk fraai en be kend klokkenspel, hierdoor merkbaar ver stoord wanneer men nauwkeurig luistert, zal men duidelijk, in plaats van den langen galm, een korten, doffen slag hooren. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand November 1890 450.629 reizigers met eene opbrengst van f33.870,81 tegen 427.322 reizigers met eene opbrengst van f32.116,461/: in Nov. 1889. De Engelsche minister van landbouw deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat Neder lands regeering kennis had gegeven, dat de veeziekte uit het district Vaals sedert ll November was verdwenen. De veeziekte heerscht echter nog in België in de nabijheid van Nederlands grenzen, en er was dus nog niet genoegzame tijd verloopen na de ken nisgeving, om de opheffing van het verbod van invoer van vee uit Nederland te wet tigen maar er bestaat ook volstrekt geen verlangen, de tegenwoordig geldende beper kingen langer in stand te houden dan tot het tijdstip, waarop zij veilig kunnen worden ingetrokken. Het Overlijden des Konings. De Staatscourant van 3 dezer bevat een gewijzigd programma voor de plechtige be grafenis van wijlen Zijne Majesteit Koning Willem III. De wijziging bepaalt zich tot eene aanvul- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer couraut is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/si/, no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1