ST NICOLAAS. ling betreffende den trein. Achter de adju danten van wijlen Z. M. in gewonen dienst, zullen namelijk de volgende hooge personen in den stoet plaats nemen. CC. Z. D. H. de Vorst van Waldeck en PyrmontZ. K. H. de Groothertog van Sak sen en Z. IC. H. de Groothertog van Luxem burg, in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande dne lakeien naast elk por tier. DJ3. Z. IC. H. grootvorst Alexis van Rus land Z. IC. en K. H. aartshertog Frederik van Oostenrijk; Z. IC. H. prins Albrecht van Pruisen, Regent van Brunswijk, en Z. K. H. prins Eduard van Saksen-Weimar, ineen rijtuig bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. EE. Z. IC. H. prins Victor Emanuel van Savoye, graaf van Turijn Z. K. H. de Graaf van Vlaanderen Z. IC. H. prins Wilhelm van Wurtemburg en Z. K. H. prins Waldemar van Denemarken, in een rijtuig bespan nen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. FF. Z. K. H. de Erfgroothertog van Sak sen Z. K. H. de Erfgroothertog van Luxem burg Z. H. de Hertog van Mecklenburg- Schwerin, in een rijtuig bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. GG. Z. D. H. de Prins van Schaumburg- LippeZ. H. de Prins Von Wied, en Z. D. H. de Prins Von Bentheim und Stem- furt, in een rijtuig met zes paarden, gaan de drie lakeien naast elk portier. Daarna zullen de buitengewone gezanten, die de andere buitenlandsche vorsten verte genwoordigen, volgen in rijtuigen met vier paarden, gaande drie lakeien naast elk por tier. Verder blijft de stoet zooals oorspronkelijk is opgegeven. Men schrijft ons uit den Haag Een groote toevloed van deputatiën en particulieren maakte reeds gisteren gebruik van de gelegenheid om een laatsten groet aan den gestorven Koning te brengen in de indrukwekkende rouwkamer van het paleis aan het Noordeinde te 's-Hage. Onder ontelbare prachtige, soms zinnebeel dige kransen, behooren een zilveren van het huis- en staldepartement, vijf door den Staats raad Ruppert en den legerkommandant Bour geois uit Luxemburg aangebrachte van de Kamer, het gouvernement, den Raad van State, den gemeenteraad der stad Luxem burg en van de koninklijke groothertogelijke maatschappij van landbouwvoorts kransen van het Roode Kruis, van de Bataviasche schutterij, van de officieren van het Haag- sche garnizoen en de Haagsche schutterij, van Pulchri Studio, van de Maatschappij De Toekomst en van de weezen der Ned. Herv. Kerk. De buitenlandsche vorsten komen achter eenvolgens in de residentie aan. Gisteren avond is de Groothertog van Luxemburg met zijn zoon, den erfprins, en vergezeld van den president van het Luxemburgsche be wind en een klein gevolg in de stad geko men. Ook de vertegenwoordiger van den keizer van Rusland, giootvorst Alexis, broe der van den Czaar prins Victor Emmanuel van Savoye (Italië) en prins Waldemar van Denemarken zijn reeds aangekomen. Te half twaalf waren de Vorst van Wal deck, vader van koningin Emma, en aarts hertog Frederik van Oostenrijk benevens de Oostenrijksche deputatie van officieren in de residentie. Alle vorstelijke personen werden namens de Koningin-Regentes door graaf Schimmelpenninck ontvangen. De rouwkamer in hef Koninklijk paleis te 's Gravenhage, geheel naar de plannen van den heer J. J. Delia, hoofdopzichter der Ko ninklijke paleizen ingericht, vervult ieder, die er binnentreedt, met den ernst van het plech tig oogenblik. Het koepelplafond is met zwart laken be spannen en de wanden zijn met dezelfde stof bekleed, in plooien afhangende deze muur- bekleeding is van onder afgezet met zwarte franje en van boven afgewerkt met een lambrequin, metstolleplooien, waaraan zwarte franje. Het tapijt is met zwart laken over dekt. Links van den toeschouwer, in het midden van den hoofdwand, verheft zich een troon hemel, geheel van zwart fluweel gevoerd met wit satijn en zilverep ornementen de kroonlijst, met zwart fluweel bekleed, is met zilveren galon afgezet en met zilveren tranen bezaaid. Aan kroonlijst en lambrequin zijn zilveren galonkwasten en tranen aange bracht, terwijl de aan beide zijden ruim afhangende fluweelen gordijnen, met wit satijn gevoerd, omgeven door zilveren franje met bouillons en breed galon, opgenomen met zilveren kabelkoorden er embrasses. De hemel van de lijk-estrade is van bin nen als een halve zon geplooid, van wit satijn, afgezet met witte kabelkoorden. Op 't fond van wit satijn, in rechte plooien afhangend, is in het midden op uitdrukkelijk verlangen van LL M. de Koningin-Weduwe, het koninklijk wapen aangebracht, omkranst door palmtakken. Onder deze baldequin verheft zich een estrade, met zwart laken bekleed, afgezet met zilveren galon. Daarop rust de lijkkist van Koning Willem. Aan ieder der hoofdzijden van de estrade tegen de wanden zijn twee piëdestals ge plaatst van zijden fluweel, vaksgewijze afgezet met zilveren galon en met zilveren tranen bedekt; daarop worden kroon en scepter, rijksappel en sabel van den ontsla pen Vorst op rood fluweelen kussens gelegd. De daartoe aangewezen hofdignitarissen hou den daarbij de wacht. De voorzijde van het praalbed is versierd met twee marmeren kolommen, waarop zil veren candelabres, die, evenals de zilveren kroon in het midden, van brandende kaarsen zijn voorzien. Aan de beide korte zijden der zaal staan mede voetstukken van marmer met candelabres en naast de estrade prijkt aan elke zijde een zilveren lustre. De in- en uitgangen van de rouwkapel, die een grootschen en plechtigen indruk maakt, zijn met portières van zwart laken behangen. H. M. de Koningin-Weduwe zal Maandag in eene Vereenigde Vergadering der Staten- Generaal den eed afleggen als Regentes en Voogdes. De generaal-kommandant P. Joubert, die heden morgen uit Londen te Amsterdam is aangekomen, zal de Transvaalsche regeering vertegenwoordigen bij de begrafenis van M. den Koning. Op 4 December a. s. zullen de vlag-offi- cieren, de commandeerende officieren van Harer Majesteits schepen, de luitenant-kolo nels, kommandanten van de bataljons mari niers en meerdere officieren van de kon. Ned. Zeemacht in de Nieuwe kerk te Delft aanwezig zijn om de plechtige teraardebe stelling bij te wonen. Zij zullen evenwel niet in den stoet volgen, doch op eigen gelegen heid naar Delft gaan. Er worden groote sommen geboden, om een kamer op de Markt te Delft machtig te worden. Eenige uren, nadat het overlijden van Zijn Majesteit bekend was, kwamen reeds vreemdelingen in de stad tot het huren van appartementen. Er is dan ook geen venster meer te bekomen op dit Plein. Van de opening van 's Konings testament heeft men tot heden niets vernomen (zegt de correspondent der N. Gron. Ct.) Bedrieg ik mij niet, dan berust het onder het beheer van den notaris Eikendal. In wel onderrichte kringen meent men te weten, dat Z. M., die met huwelijksvoorwaarden zijn tweede gema lin huwde, na aftrek van eenige legaten en onder toewijzing van twee paleizen aan II. M. de Koningin-weduwe, die een uitkeering van een der groote Fransche levensverzeke ring-maatschappijen ontvangt ten bedrage van drie millioen gulden, H. M. Koningin Wilhelmina tot universeel erfgenaam van zijn, op circa 20 millioen geschat vermogen heeft benoemd. Aan het personeel is, naar verhou ding van hun dienstjaren, pensioen verzekerd. Overigens moet het testament belangrijke voorschriften bevatten omtrent de opvoeding der jonge Koningin en wenschen nopens het geen bij haar meerderjarigheid en een even tueel huwelijk zal geschieden. De meeste kantoren en groote winkels te Rotterdam zullen morgen gesloten zijn. Half Rotterdam zal zich naar Den Haag of Delft be geven. Niet minder dan 36000 plaatskaarten werden gisteren, om uit te geven, aan het station Delftsche Poort te Rotterdam ont vangen. Gisteren nacht zijn door de politie te Rotterdam op vele plaatsen biljetten afgerukt, die daar waren opgeplakt en waarop stond gedrukt»Leve de Republiek" »Wee het Land, dat een kind tot koning heeft." De daders zijn onbekend, maar wie het zijn, laat zich gemakkelijk gissen. Niet alleen (lat op verschillende plaatsen te Rotterdam deze biljetten waren aange plakt, maar bij een inwoner op Feijenoord was gisteren-ochtend de vlag moedwillig bijna totaal afgescheurd. Te 's-Hage, Haarlem, Enschedé, Heereveen en Sittard zijn door de politie gelijke biljet ten als die te Rotterdam van de muren af gerukt. Een onderzoek is ingesteld. III. (Slot.) Als St. Nicolaas de reeds genoemde win keliers heeft bezocht en dus reeds van een groote voorraad van meer blijvende artikelen voor de grooten is voorzien, mag hij eerst wel eens aan het jonge volkje denken, dat hij toch met zijne komst meer speciaal op 't oog heeft. Zijn eerste gang behoort dan te zijn naar de speelgoedmagazijnen van de firma E. H. (label en Mej. de Wed. H. J. Otter- dijk. Wat keur van artikelen zijn daar voor den heiligen man te koop Menig fraai stuk speelgoed, dat een meisjesoog reeds lang heeft bekoort, of waarvan een aardige snui ter meermalen gedroomd heeft, zal den grooten Kindervriend te zien worden gege ven immers een blik in de winkelkasten van genoemde firma's overtuigt u, dat zij van al die artikelen ruim voorzien zijn. Ik zal St. Nicolaas dus vooral op die magazijnen attent maken, in de hoop dat een enorme aankoop van speelgoed de pia vota van al zijne kleine vereerders zal bevredigen. Maar de heilige man bedenke, dat er on der de kleinen zoovele verschillende karak ters zijn dat velen hunner aan een fraai prentenboek of iets anders, dat hen aange naam bezig houdt, boven een stuk speelgoed de voorkeur geven. St. Nicolaas brenge dus ook een bezoek in den boekwinkel van den heer C. J. Blominendal en bij zijn concur rent den heer J. li. C. Hulsman. In beide winkels zal hij een schat van artikelen vin den, waarmede hij het leergrage jonge volkje gelukkig kan maken. Ook voor de ouderen is daar nog wel iets te koop. De fraaie bandjes, die men reeds door het winkelraam ziet scliitteren, leveren het bewijs, dat het niet enkel prenten- en plakboeken zijn, die deze winkeliers verkoopen. De groote vriend van oud en jong verzuime dus niet in deze boekwinkels alles goed op te nemen hij zal gewis het best weten, wat voor groote en kleine kinderen nuttig en geschikt is. Doch als St. Nicolaas aldus de kleinen ruimschoots heeft bedacht, dan wordt het tijd weer eens aan grooten en kleinen bei den te denken. Ik zal dus zoo dacht ik nu eens een kijkje gaan nemen bij de koek- en banketbakkers, opdat ik den heili gen man goede adressen kunne opgeve, waar hij zich van de meest gewenschte delicieuse zaken kan voorzien. Als gewoonlijk splitste ik bedoelde winkeliers in twee groepen, eene verdeeling waartegen wel zeker niemand hunner eenig bezwaar zal hebben. Ik begaf mij dus eerst naar de ouderen van het vak C. F. Companus, IJ. Dubbeld (vroeger Hen- kemans) J. A. S. Engering, J. M. van Leeuwen, (voorheen Palmer,) .J. C. Schilp* (voorheen J. M. Kater,) A. J. Snijders en H. P. Wijsbroeken daarna bracht ik ook een bezoek aan de jongeren in de industrie: Wed. J. H. Persoon, J. M. Van Leeuwen, Jr. en A. Blesting. Overal moest ik hoo- ren, dat men de fijnste boterletters, fon- dantletters, de meest uitgezochte producten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2