13e Jaarg. Donderdag 11 December 1890. No. 3857. VERSO H IJ N T I) A GEL IJ K S. "binnenland. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCH Prijs van dit itlnd Voor Schiedam per 3 maanden 4.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (Sfsfil. no. 124 DUITSCHLAND. Bij den Duitsehcn Bondsraad is een keizer lijke verordening ingekomen, volgens welke, op grond van de wet op de voedingsmidde len, het vervaardigen en verkoopen van werktuigen tot het maken van kunstmati ge koffieboonen moet verboden worden. Deze aangelegenheid heeft de Regeering reeds langen tijd bezig gehouden. Met hat oog op de nadere conferentie tot schoolhervorming hebben de 437 hoogleer aars van al de faculteiten der Berlijnsche universiteit tot den minister van onderwijs eene verklaring gericht, waarhij zij in liet belang van het academisch onderwijs er tegen opkomen, dat er op de gymnasiën aan het onderwijs, in verband met de klas sieke oudheid, feitelijk afbreuk gedaan zou Worden. Uit Hamburg is naar Oost-Afrika een stoom schip vertrokken, waarop twaalf kanonnen, twee Oost-Pruisische rashengsten en eene merrie worden meegevoerd als geschenken van den Duitschen keizer aan den sultan van Zanzibar. Op liet schip bevindt zich te vens een brouwer met al het noodige ma teriaal, om eene bierbrouwerij op te richten. llavas seint uit Berlijn, dat de genees- heeren groote voorzichtigheid met Koch's middel aanraden. De reactie doét zich niet altijd voor, en men zou twee sterfgevallen geconstateerd hebben, tengevolge van- hart- aandoeningen, welke de inenting had veroor zaakt. Na de behandeling zouden sommige borstlijders verergerd zijn. ENGELAND. De meeste Iersche afgevaardigden, die naar Amerika gingen, hebben geweigerd ver dere bijeenkomsten te Chicago en elders hij te wonen en zijn naar New-York terugge keerd. Vandaar zullen zij weldra naar Engeland terugreizen. Dillon en O'Brien, die voor den Engelschen strafrechter naar de Ver. Staten gevlucht zijn, zullen waarschijn- l jk naar Parijs vertrekken, teneinde zich zoo d ebt mogelijk bij hun collega's te bevinden. Eene delegatie der anti-parnellisten zal hen diar komen confereeren. Alle Iersche afge vaardigden die in Amerika vertoeven, hebben hunne instemming betuigd met de verkiezing van den heer Mac Carlhy tot leider der partij. Alleen de lieer Harrison maakt hier op eene uitzondering. De Iersche afgevaar digden zijn thans verdeeld in 51 anti-par nellisten en 31 parnellisten. William O'Brien moet aan Parnell een telegram hebben gericht, hem in roerende Prijs der Advertentie» Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meersO.IO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. woorden biddende af te treden in het belang van liet Vaderland. Parnell zou geantwoord hebben, dat het te laat is om op gedane zaken terug te keeren, maar dat hij gaarne een onderhoud met O'Brien zou hebben hij diens terugkeer in Europa. Tot heden maakt geen der Iersche parlementsleden zich op om aan zijne kiezers de keuze te laten, zich voor of tegen Parnell te verklaren. De grond hiervan is te vinden in het feit, dat geen lid zou kunnen aftreden, al verklaarden de kie zers zich tegen zijne houding, want geen lid van het Parlement kan tusschentijds zijn mandaat neerleggen, dan in geval hij eene bezoldigde staatshetrekking bekleedt. De moeilijkheid, waarin onlangs het Lon- densche Huis Baring Brothers zich bevond, doen nog steeds hare nawerking gevoelen. Volgens de Times zijn door het Huis voor niet minder dan twee millioen p. s. aan maandkredieten ingetrokken. De gevolgen openbaren zich vooral te New-York, waar weder eene groote firma, nl. Roberts Cush- man Co. haar betaling heeft gestaakt, terwijl ook te Philadelphia twee firma 's tot dat zelfde uiterste genoodzaakt waren. FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft de invoer rechten op Fransche goederen in het aan Frankrijk hehoorende Congo-gebied afge schaft. In plaats daarvan worden uitvoer rechten gelegd op alle artikelen behalve ivoor en mahoniehout. Te Brussel is het ge rucht in omloop, dat de Mogendheden eene nota aan de Nederlandsche regeering hebben gericht wegens de Congo-kwestie. In de Fransche katholieke bladen wordt een Latijnsche brief gepubliceerd door kar dinaal Rampolla aan de Fransche bisschoppen gericht, die omtrent de allocutie van kardi naal Lavigerie 's Pausen gevoelen hadden in gewonnen. Daarin wordt namens Z. H. naar uitspraken zijner voorgangers verwezen en nogmaals herinnerd, dat geen enkele regee- ringsvorm in strijd is met de leer der Kerk. De strekking komt hierop neer, dat in de allocutie van kardinaal Lavigerie in hoofdzaak 's Pausen gedachte is weergegeven. LUXEMBURG. Ter eere van den nieuwen vorst had Maan dag-avond te Luxemburg eene groote fakkel optocht plaats, waaraan duizenden personen met lampions alsook afgevaardigden van vele vereenigingen deelnamen. De Groothertog werd luide toegejuicht; de brandweer zette met de politie het plein af. De gedelegeer den van den president der Fransche repu bliek kwamen Zondag-avond reeds aan. De heer Gerlache, gouverneur van Belgisch Luxemburg, als vertegenwoordiger van den koning van België, is Maandag-ochtend aange komen. Vele andere afgevaardigden zijn te Luxemburg aangekomen, om de eedsafleg ging bij te wonen, waarna zij ten paleize in offlcieele audiëntie zouden ontvangen worden. Eenige Luxemburgsche dames hebben eene inschrijving van Luxemburgsche vrouwen opengesteld, om der Groothertogin als wel komstgroet een diadeem aan te bieden. Vóór het afleggen van den eed, bracht gisteren de Groothertog hulde aan wijlen den Koning, die het land gelukkig, voorspoedig en onafhankelijk maakte. De dankbaarheid van een vrij volk zóó zeide de groother tog is eene belooning voor den Koning en eene les voor mij en mijnen zoon. Het volk zal de nagedachtenis des Konings in eere houden. Ik ken de plichten, welke de Grond wet mij oplegt. Om die te vervullen, zal ik trachten het vertrouwen der bevolking te behouden. Ik bid God, dat hij den band tusschen Luxemburg en mij zegene. Daarna legde de Groothertog den eed af. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De te Weenen gevoerde onderhandelingen over liet Duitsch-Oostenrijksch handelsver- hond zijn geschorst, daar de Hongaarsche gedelegeerden verklaarden, eerst nieuwe instructiön te moeten gaan inwinnen. Het schijnt, dat de Regeering geen spoedig ge volg van de onderhandelingen verwachthet ministerie van handel heeft ten minste be sloten, in de maand Januari eene nieuwe enquête naar de behoeften der Oostenrijk- sche nijverheid in te stellen. Een besluit van het Russische ministerie verbiedt het bezigen van Oostenrijksche werklieden op Russisch grondgebied zoowel bij veld- als bij fabrieksarbeid. Dientenge volge worden dagelijks honderden Oosten rijkers over de grenzen gezet. Het doel van dezen maatregel is den omgang der Polen uit Oostenrijksch Galicië, die eene groote mate van vrijheid genieten, met hunne ras- en gelootsgenooten in Russisch Polen te verhinderen, opdat er geene vergelijkingen zouden kunnen gemaakt worden, die onte vredenheid zouden verwekken. Schiedam, 40 December 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 December. De behandeling van de Indische Be grooting is in de Tweede Kamer aange vangen. De heer Levysohn Norman, vree-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1