Ingezonden. len. GEMENGDE BERICHTEN. haven te Vlaardingen binnen en zal daar °verwinteren, In de groote zaal van Zomerzorg te Lei hen hield Vrijdag de R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen voor het district Katwijk eene voor alle katholieke kiezers toeganke lijke vergadering, welke door den heer Streef kerk, vice-president der Vereeniging, geleid vverd. Na afdoening van eenigen zaken van huis houdelijke aard werd het woord verleend aan den heer A. op de Laak, die eene rede- Voering hield, waarin de geschiedenis van de 'egerwet en van het verzet daartegen uit- v°erig geschilderd werd. De voorzitter stelde de volgende motie voor «De R. K. centrale kiesvereeniging Recht voor Allen, district Katwijk «overwegende, dat tot wering van de nati onale ramp, waarmee Nederland bedreigd VVordt door de aanneming der voorgestelde betten op de legerorganisatie er geen ander Middel overblijft dan dat hetwelk aangegeven vvordt in de motie van de presidenten der hloord-Brabantsche kiesvereenigingen «verklaart, haar volle adhaesie te schenken aan die motie «en noodigt alle katholieke kiesvereeni- gingen in Nederland uit, in deze haar voor beeld te volgen en die motie met haar adhaesie te willen steunen." De motie werd met algemeene stemmen en bij voortdurend applaus aangenomen, daarna de vergadering uiteenging. (Tijd.) Vrijdag-ochtend heeft prof. Rosenstein in het academisch ziekenhuis, te Leiden, de eerste inspuitingen gedaan met prof. Koch 's Middel op mannelijke personen, van wie ge- c°nstateerd was, dat zij in lichten graad aan lering lijden. De inspuitingen hadden plaats '■asschen de wervelkolom en het schouder blad. Alle lijders hebben de door Koch be schreven reactie getoond. Aan het gebouw op den Singel bij den hleiligenweg te Amsterdam, hebben zich Vrij dag-ochtend tusschen 9 en 11 uur ruim 600 Personen aangemeld, ten einde een warme kop koflie en een bete broods te erlangen, h ues middags waren er nog meer arme lief hebbers, die vooral thans, bij het bitter kou de weer, een allerdroevigsten indruk maak- Over het koninklijk lustslot Het Loo lezen vvjj in de Amst. Ct. de volgende bijzonder heden Reods in 1537 wordt over dit kasteel ge- Sproken, toen Johan Rentinck, wiens vrij goed ''et was, het opdroeg aan Karei, hertog van Beider, die het op zijn beurt weder in erfe- 'jk leen gat aan Bentinck en diens zonen Adolf. Toen dezen kinderloos kwamen te overlijden, ontving in 1548 Zeger van Arn- ,'eöi het jachtheersambt over deze heerlijk- 6id. Bij erfenis kwam het slot achtereen volgens in de geslachten van Arnhem, van °orst, van Isendeorn, van Stepracht en van u°rnick, en werd in 1656 door Johan Cor- V'slius van Dornick verkocht aan den stad- 'ouder Willem III, prins van Oranje, te j^ens behoeve de Staten van Gelderland j:e' Loo en de buurtschap Apeldoorn op 10 ec. 1694 verhieven tot een hooge heerlijk heid. Bij Willems dood hij stierf, zooals ekend, kinderloos verviel de heerlijkheid eder en ging op 4 April 1702 over aan het landdrostambt der Veluwe, tot de Sta- teri van Gelderland op 13 Januari 1744 op- "cuiw de hooge heerlijkheid van dit goed lChonken ten bate van den stadhouder Wil- 'etn iv. j Ret was onder den stadhouder Willem III, ter koning van Engeland, dat Het Loo fei- pjk een koninklijk lustoord werd. Naast vroegere Oude Loo liet deze Stadhouder een nieuw en prachtiger gebouw stichten, het tegenwoordige kasteel, en de omgeving aanmerkelijk verfraaien door den aanleg van prachtige parken en tuinen, met fonteinen, vijvers en beelden. Gedurende de omwenteling van 1795 werd het goed ten bate der Bataafsche Republiek verbeurd verklaard en in het laatst der vo rige eeuw door de inlegeting van Fransche militairen deerlijk gehavend, die veel van zijn kostbaren inhoud van meubelen en schil derijen vernielden. Koning Lodewijk Napoleon liet alles ech ter weder in orde brengen, en sedert dien tijd werd het kasteel tot den huidigen dag een koninklijk lustoord. Onze drie laatste Koningen brachten er allen gaarne een groot gedeelte van het jaar door. Willem I deed er o. a. in 1840 afstand van de regeering ten behoeve van zijn zoon. Het Loo heeft een uitgestrektheid van niet minder dan 600 hectaren. Een fraai beeld in het park is De Faam, door de Nederland- sche vrouwen aan Z. M. Willem III ge schonken, ter herinnering aan hetgeen deze Vorst in 1861, tijdens den watersnood, voor de ongelukkigen deed. P. Nuyten, uit Teringen, die Zaterdag 29 Nov. naar het gasthuis te Breda is overge bracht, en wiens vrouw daags te voren dood naast hem werd gevonden, terwijl hij zelf in bewusteloozen toestand verkeerde, is thans in zoo verre hersteld, dat alle gevaar voor zijn leven geweken is. Door die justitie wordt nog ijverig onder zoek gedaan, of hier al dan niet misdaad in het spel is. Nuyten zelf, zegt men, zou zich weinig kunnen herinneren van de omstan digheden, die vermoedelijke oorzaak van den dood van zijn vrouw en van zijn bewuste loosheid kunnen geweest zijn. (IV. R. Ct.) IJsongelukken. Een treurig ongeluk had nabij de gemeen te Maarssen plaats. Zekere K., oud 18 jaar, zou de ouderlijk woning gaan bezoeken. Hij ging er op de schaatsen heen. Niet ver van het ouderlijk huis gekomen, reed hij in een wak en schoot onder het ijs. Ofschoon spoe dig hulpvaardige menschen toeschoten, ge lukte het niet den armen jongen levend op het droge te brengen, Men trachtte wel de levensgeesten van den ongelukkige op te wekken, doch alle pogingen mislukten. Het ijs vorderde ook te Lobith een offer. Onder het schaatsenrijden zvkse een 19-ja- rig schoenmakersgezel door het ijs. Een meisje, het ongeval ziende en pogingen tot redding willende aauwenden, zakte ook door het ijs. De laatste werd levend, de eerste dood van onder het ijs gehaald. De ouders vau den verdronkene wonen te Zevenaar en verliezen in hem hun oudsten en oppas- senden zoon. Zekere Van E, uit Gouda, die een bezoek gebracht had bij een kennis te Haastrecht keerde des avonds met zijn zoon op schaat sen huiswaarts. Onderweg moest hij onder een brug door, doch door de duisternis had hij het ongeluk deze niet te zien, zoodat hij met volle vaart met liet hoofd daartegen aanreed. Zijn zoon heeft hem met moeite thuis gekregen, doch daar viel hij in zwijm en den volgenden dag was hij nog niet bij kennis gekomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BRANDEUS, Zou het nu toch niet eens tijd worden om den toestand iets te verbeteren, terwijl daartoe de mogelijkheid bestaat Mij dunkt die vraag moet in de laatste dagen wel zijn opgekomen in het brein van ieder, die eenig belang in de zaken stelt, Waarom dan ook niet de handen aan den ploeg geslagen Zijn er geen drie firma's te vinden, die aan het Bestuur der Vereeniging van Gist- handelaren willen (ik waag niet te zeggen durven) vragen, eene vergadering te beleg gen om over eene Verhooging van den Gist- prijs te beraadslagen Met de opname dezer weinige regelen zult U, M. de R., wel verplichten, 13 December 1890. Een abonné. Te Paterswolde (Friesland) is een vrij groote Eifleltoren van ijs opgetrokken. Eiken avond wordt die schitterend verlicht. De bekende Friesche hardrijders K. Hanje, van Akkrum, en Rinke Van der Zee, thans te Groningen, hebben van de ijsvereeniging «Groningen" een verguld zilveren medaille ontvangen voor het herhaaldelijk bij wed strijden aldaar verschijnen en het zich ver dienstelijk maken jegens deze vereeniging. Te Vaals vond men Donderdag-ochtend den fabrieksarbeider Zus Schilfers dood op den weg liggen. De man was tengevolge der felle koude overleden. De keizer van Dnitschland ontvang onla ngs een barbier, zekeren Slogan, die hem een geheim geneesmiddel togen diphteria kwam mededeelen, dat te Slogan en omstreken reeds wonderen had uitgewerkt, gelijk dooi de autoriteiten bevestigd wordt. De ontdek king geschiedde door Rieger's vader, die een eenvoudig herder was. De Keize beloofde Rieger, hem de gelegenheid te zullen geven om met zijn geneesmiddel onder toezicht van de doctoren Koch en Bergmann in het Cha- rité-hospitaal proeven te nemen. Van wege de kon. spoorwegdirectie te Gerlijn worden plannen beraamd, om dienst der machinisten op de locomotieven gedu rende de reis zooveel mogelijk te verlichten. In het technisch bureau houdt men zich on ledig met het ontwerpen eener doelmatige zitplaats op de locomotief en eene gedeelte overdekking van den tender. Men is tot de overtuiging gekomen dat de dienst op de locomotief, zooals hij thans moet uitgevoerd worden, te vermoeiend voor den machinist is, die ten gevolge daarvan tot aan het einde zijner ritten de zoo noodzakelijke frischheid niet behouden kan. Een treurige vergissing. Een weduwe te Potsdam, mevrouw Wachterhau- seri, had het ongeluk haar dochter Amalia, die om redenen van gezondheid te Nizza vertoefde, door den dood te verliezen. De bedroefde vrouw schreef aan een lijkbezorger in genoemde stad, dat hij het stoffelijk over schot van haar kind, in een fraai bewerkte kist huiswaarts moest zenden. Toen nu de moeder Zondag even i oor het ter aarde be stellen de kist liet ontsluiten, ontwaarde zij tot haar niet geringe verbazing en nog groo- tere teleurstelling, dat deze niet haar kind, maar het lichaam van een ouden Russischen officier in uniform bevatte. Nadat zij eenige inlichtingen had gevraagd, vernam zij per telegraaf, dat de lijken te Nizza bij vergissing verwisseld waren. Het lijk van haar dochter was naar Smolensk in Rusland gezonden, in plaats van den oficier. Van de Russische re geering ontving mevrouw Waehterhausen vervolgens nog bericht, dat haar dochter zoo pas met groote plechtigheid en militaire eerbewijzen begraven was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3