GEMENGDE BERICHTEN. Kerknieuws. Rechtszaken. wordt, wat betreft de uitdrukking«laatste Oranje-Vorst." Tengevolge daarvan zal in de Koninklijke Utrechtsche Fabriek van Zilverwerken van C. J. Begeer eene medaille ter nagedachte nis van onzen geëerbiedigden Koning worden vervaardigd en binnen een paar weken te verkrijgen zijn. Op de voorzijde komt het beeld des Ko- nings in admiraals-uniform, terwijl op de ach terzijde een toepasselijk opschrift met em blemen zal worden aangebracht. Be Nederlandsche kolonie te Parijs heeft besloten aan de Munt aldaar een gouden medaille te doen slaan ter herinnering aan Koning Willem III. De medaille zal der jeug dige Koningin worden aangeboden. Aan de eene zijde zal zij het beeld van den overle den Koning in profiel te aanschouwen geven aan de andere zijde een weenenden engel. Het goedkeuringsmerk der maten, gewich ten en gasmeters, gedurende het jaar 1891 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter b. in den gewonen schrijf vorm, bij den ijk van gasmeters de konink lijke kroon. De dagteekening waarop de herijk zal plaats hebben is voor verschillende plaatsen vastgesteld. Te Schiedam zal daartoe gele genheid zijn van 2 Februari tot 11 Maart. De collecte, Zondag-avond in de H. Domi- nicuskerk te Rotterdam gehouden na de liefdadigheidspredikatie van den hoogeerw. heer mgr. M. J. A. Lans, eere-kanunnik van Carthago en pastoor te Schiedam, ten be hoeve der Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs heett opgebracht f 802.79. De Kralingsche Plassen leverden Zondag een vroolijk wintertooneeltje. Duizenden en duizenden schaatsenrijders en toeschouwers krioelden er heen en weer de levendigheid der beweging en de vele tentjes deden aan een kermis op het ijs denken. Men ver maakte er zich uitstekend, doch voor som migen had de pret naweeën een Schiedam mer en twee Rotterdamsche jongelieden ver misten hun horloge, toen zij van het ijs kwamen. Of zij het verloren zijn, dan wel of er zakkenrollers tusschen het gedrang o o waren, weten zij niet. Talrijk waren ook de genen, die volgens oud gebruik per schaats naar Gouda reden (5 kwartier) en met pij pen op den hoed terugkeerden. Msb De Brielsche postboot wilde eergisteren de reis nog ondernemen, en bracht het tot Nieuwesluis, maar kon daar niet aan den Wal komen, zoodat de boot met brieven, enz. Weer moest terugkeeren. De postverzending heeft thans plaats over de veeren. In zijn Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering heeft, naar De Stand, mede deelt, het Centraal-Comité van Antir. kies- Vereenigingen op verzoek van «Patrimoni um" besloten, in overleg met «Patrimonium" en andere vereenigingen in het voorjaar een Sociaal congres te houden. Door het dichtvriezen van de Zuiderzee het gewone brievenvervoer van en naar Krk onmogelijk geworden. Nu wil men be proeven over het ijs het eiland te bereiken, daartoe men een vlet van ijsloopers heeft voorzien. Z, D, Hw, do Bisschop van Haarlem heett benoemd tot pastoor te Oud-Ade den wel- eerw. heer. B. Van Geldorp; tot vicaris teVeere den weleerw. heer G. M. A. Van Leeuwen tot kapelaan te Rijswijk den weleerw. heer Th. P. Van Swietentot kapelaan te Beem- ster den weleerw. heer J. Th. Boonekamp, die kapelaan was te Schoten tot pastoor te Schoten den weleerw. heer A. J. Van Kester tot rector van het Wees- en Oude Mannen- en Vrouwenhuis te 's-Gravenhage den weleerw. heer W. M. G. Wittert van Hoogland tot kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) den weleerw. heer C. J. Karskens, die assistent was te Oud-Ade. Adv.-gen. Patijn concludeerde gisteren voor den Iloogen Raad tot verwerping van het onlangs vermelde cassatieberoep, ingesteld door twee oude bekenden der justitie, tegen hunne veroordeeling door de Rotterdamsche rechtbank en het Hof te 's Hage wegens poging tot diefstal in een kantoor te Schie dam. Adv.-gen. achtte het voorgestelde cas satiemiddel feitelijk onjuist. Uitspraak 12 Januari a. s. Het meteorologisch bureau van de New- York Herald meldt dat zich een depressie van Noord-Amerika naar het Oosten voordoet. Daardoor zal waarschijnlijk stoornis in de temperatuur komen. De schaatsenrijders, die zich Zondag-mid dag op het IJ bij de Petroleumhaven te Amsterdam vermaakten, werden onaange naam verrast door het binnenkomend stoom schip Den Tex, dat de prachtige baan eens klaps in tallooze groote en kleine schotsen veranderde en de rijders een goed heenkomen deed zoeken, echter niet dan nadat verschei den een nat pak hadden gehaald. Vijf leden van den Amsterdamschen wiel- rijdersbond Ilollandia zijn Zondag, op een tocht van Amsterdam over Monnikendam naar Marken, de Goudzee per rijwiel over getrokken. Twee mannen van Elsloo (Friesland) had den het ongeluk gisterenavond op schaatsen tegen eene brug te rijden. De een werd zoo erg verwond, dat hij een uur daarna over leed; zijn kameraad ligt bedenkelijk. Wanneer ge uw schaatsen opnieuw laat slijpen, kijk dan wel na, dat de slijper de eene links en de andere rechts geslepen heeft. Het wil in deze dagen van drukte wel eens voorkomen, dat beide schaatsen op één kant geslepen zijn. Gisteren-middag werd door een trein der Holl. Uz. Spoorweg maatschappij onder de gemeente Veur overreden een jager, die oefeningen maakte met schaatsenrijden. Naar het militair hospitaal gebracht, bleek het, dat de man was overleden. In het aanstaande zomerseizoen zullen te Scheveningen buitengewone vermakelijkheden aan badgasten en bezoekers worden verschaft, die ten doel hebben in het verblijf in de badplaats meer afwisseling te brengen. Men stelt zich voor de vermakelijkheden te geven in het genre van Nizza. De almanak voor 1891 van de «Nederland sche Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank" is verschenen. Een aantal kor te stukjes, practische opmerkingen, nuttige wenken treft men er in aan. Een portret van «Vader Mathew", ter gelegenheid van den lOOsten verjaardag zijner geboorte, prijkt tegenover het titelblad. In het dorpje Ponet, bij Clermont-Fer rand, reed een bruidspaar na de huwelijks plechtigheid huiswaarts, toen plotseling uit een haag twee schoten vielen. Bruid en bruidegom stortten doodelijk gekwetst neer en overleden spoedig. De politie vermoedt dat de moord werd gepleegd uit wraak, maar zij heeft den moordenaar nog niet kunnen opsporen. Wel is in een naburig boschje het lijk gevonden van een jongen man, maar men men weet met of hij de daad pleegde. Om bevroren aardappelen goed te ma ken Bevroren aardappelen zet men, na ze ge schild te hebben, in kokend water op, en voegt er een lepel meer zout bij dan men gewoon is. Hebben ze een oogenblik goed gekookt, dan giete men er het water af en zette de aardappelen opnieuw in kokend wa ter op, met de hoeveelheid zout, die men er altijd bij voegt. Indien ze dan gaar zijn, zal men aan den smaak niet bemerken, dat de aardappelen bevroren zijn geweest. Volgens bericht uit Hamburg is het schip Margaretlia, van den heer Johann Orth' ge wezen aartshertog van Oostenrijk, het laatst gezien door de Hamburgsche bark Maria Mercedes op 31 Juli van dit jaar. Het be vond zich toen met 6 andere schepen nabij Kaap Hoorn, waar een hevige orkaan woed de. Volgens een telegram aan de Fransche Paix, is de eerw. pater Jules, missionaris in de afgelegen landen der Vereenigde Sta ten, na een reis vol gevaren, in het India nen-kamp, waarheen hij zich, om met de Indianen-hoofden te onderhandelen, begeven had, wedergekeerd. Hij was in gezelschap van een Indiaan. Beiden achtten zich onder weg verloren want zij moesten den geheelen nacht zonder voedsel en te midden van een barbaarsche koude voortreizen. In het onder houd met de Indianen verklaarden ze, dat zij zich niet wilden onderwerpen uit vrees, dat zij gestraft zouden worden. De pater verzocht hun daarop naar het agentschap te gaan en gaf hun de verzekering, dat zij vergeving zouden krijgen. De oudste hoof den besloten al spoedig naar de woning van pater Jules te gaan, om daar generaal Brooke aan te treffen en hem hun klachten te openbaren. Pater Jules verzekert dat er in het goed versterkte Indianen-kamp onge veer 2000 goed gewapende mannen zijn. Men weet dat de Indianen vervolgens gekre gen hebben wat zij wenschten. Ziehier weel een nieuwe zegepraal ten behoeve van den vrede door een katholiek priester. Paarden met breede koppen gaan door voor de kloekste. Men heeft opgemerkt, dat de kavalerie-paarden met breede koppen gemakkelijker worden gedresseerd dan die met smalle koppen. Zoo heeft ook een En- gelsche lord bij zijn jachtpaarden de ervaring opgedaan, dat de breedst gekopten ook de -schrandersten waren. De kruitfabriek te San Francisco, die voor namelijk aan China levert, is gesprongenEr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3