Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. drechtsche veer gisteren druk werd schaatsen gereden. Waterver ver selling in Delfland De directeur der gemeentewerken te 's Gravenhage, verzocht zijn gevoelen mede te deelen over de reeds vroeger vermelde missive van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland, met betrekking tot de werken der waterverversching, heeft daaraan gevolg ge geven. Hij komt tot de conclusie, dat de water- schapsbelangen van Delfland geen hooger peil dan ongeveer 10 cM. -j- DP. toelieten bij de onzekerheid of te, Scheveningen al dan niet geloosd zou kunnen worden. Of op enkele dagen niet wat meer water had kunnen worden ingelaten dan gedaan werd acht hij een vraag van ondergeschikt belang. Behalve op tijdstippen, waarop te hooge boezemstanden dit beletten, is over het al gemeen meer water aangevoerd door de vijf sluizen, dan er te Scheveningeri, in verband met de loozingevoorschr'ften, opgemalen kon worden. De thans ingelaten hoeveelheid te Vijt Sluizen, gedurende het 71 daagsche tijd vak der spuiïng in dit jaar, overtreft de af gevoerde hoeveelheid te Scheveningen met ph- m. -StOOOtOOÖ kub. Mr Over het algemeen meent de directeur te kunnen constateeren, dat het hoogheemraad schap van Delfland met de Haagsche belan gen zoodanig rekenschap heeft gehouden als was overeen te brengen met de waterschaps- belangen van het hoogheemraadschap. Een volledig oordeel, meent de directeur, kan niet worden uitgesproken, zoolang men niet bekend is met de werking der andere slui zen van Delfland. (R. N.) nn-imiWTffUOOUCWT—1 ROTTERDAM. In de Raadszitting van gis teren-middag werd o. a. besloten om aan de Rotterdamsche tram vergunning te verleenen tot het verlengen der tramlijn langs het Park tot aan de ligplaats der Harwichboo- ten. Het verzoek om voor het vervoer der bagage van deze passagiers naar en van het Centraal- en Beursstation een 2 wielig wa gentje achter de tram te mogen haken, werd niet toegestaan. Hiertoe moet de Rotter damsche Tram-maatschappij een afzonderlijke bespanning inrichten. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Mechelen den vveleerw. heer R. J. J. Ter Horsttot ka pelaan te Duiven den weleerw. heer A. M. Boerte Veenhuizen den weleerw. heer G. A. Starinkte Heeten den weleerw. heer H. N. A. De Haas, en te Heino den weleerw. heer G. G. Batenburg. In Limburg zijn, volgens den voor 1891 Verschenen provincialen almanak, 31 mannen en 59 vrouwenkloosters, totaal 90. Er is sedert het vorige jaar één vrouwenklooster ''ijgekomen. Mejullrouw R...., te Maastricht, van het Ijsvermaak terugkeerende, had het ongeluk 'e vallen en zich in de schaatsen zoo te Verwonden, dat zij aan de gevolgen over leden is. Ten nadeele van een matroos, zekeren ^lauiits Solcowits, die in het logement van ^endriks te Beek (L.) zijnen intrek had ge komen, zijn eergisteren nacht ontvreemd eene som van 2200 mark, waarvan 1000 in papier en 12C0 in goud, benevens zijn gouden remon toir horloge, overjas en vilten hoed. Van dezen diefstal wordt verdacht zekere A. K., koopman in schrijfbehoeften uit Luxemburg, die eveneens daar gelogeerd was en heime lijk de slaapstede heeft verlaten, met ach terlating van een hoed en een reiskistje. Te Sittard is eergisteren nacht diefstal gepleegd in de R. K. parochiekerk. Door het verbrijzelen van eene ruit in de aan grenzende doopkapel had men zich toegang weten te verschaffen tot het kerkgebouw. Drie offerbussen werden opengebroken en van den inhoud beroofd. Maandag-avond ruim tien uur werd dooi de politie in de Ploegsteeg te Gorinchem gevonden een vrouw in verregaanden be schonken toestand en als het ware badende in het bloed, terwijl bijna tegelijkertijd op het einde dier straat een man werd aangetrof fen, eveneens beschonken en hevig bloeden de. Beide personen waren echtelieden en lagen er met een vaartuig ingevroren. Zij waren gaan passagieren en hadden een vijf tal zeer jeugdige kinderen aan boord alleen achtergelaten. Een der beide orgeldraaiers, die eergisteren den wedstrijd op schaatsen te Bergam bacht opvroolijkten, is gisteren ochtend tus- schen Stolwijk en Gouda doodgevroren ge vonden. Als een bewijs dat het in den nacht van Maandag op Dinsdag sterk gevroren heeft, diene het volgendeDe goederentrein, die 's morgens te 6.5 van Enschede naar Gronau (Westfalen) vertrekt, kon, toen hij ongeveer een half uur van Enschedé was, niet verder stoomen, doordat de pompen, die het water in den stoomketel brengen, bevroren waren, en men nu geen toevoer van stoom meer kon krijgen. De personentrein, die te 6.42 van daar insgelijks naar Gronau vertrekt, moest nu den goederentrein voortschuiven tot Gronau, hetgeen natuurlijk nogal met veel tijd gepaard ging. De volgende treinen on dergingen hierdoor eenige vertraging. Bij de eergisteren te Heerenveen gehouden nationale en internationale hardrijderijen won Hanje tegen wien in den laatsten rit reden Merk Kingma en Ben Kingma den ln prijs f250 en het ^meesterschap van Neder land". In den amateurswedstrijd reden het laatst Houtman, uit Haarlem, tegen den Amerikaan Donoghue, en Landahl, uit Altona, tegen Pander, van Haarlem, en kwam Donog hue het eerst aan, gevolgd door Landahl, Pander en Houtman. Het verschil van tijd tusschen den eerste en den tweede was 22 3/4 seconden. Te Tietjerk kwamen eenige jongelieden van een hardrijderij te Bergum en begaven zich over het Bergumermeer naar huis. Een paar van hen zakten door het ijs, met het ongelukkig gevolg, dat eene dochter van .1. F. v. d. P., landbouwer te Kooten, ondanks de heldhaftige pogingen van haar broeder om zijne zuster te redden, verdronk. Hij be vindt zich tengevolge zijner bovenmenschelij- ke inspanning, niet geheel buiten gevaar. Woensdag-morgen maakten eenige Am- sterdamsche jongelui een tochtje per ijsschuit van Monnikendam naar Marken. Op een gegeven oogenblik moest de stuurman voor eene andere schuit uitwijken, tengevolge waarvan hij met zulk een kracht tegen een der in het ijs vastgevroren bakens terecht kwam, dat de schuit als 't ware tot splin ters werd geslagen en een paar der jongelui nog al ernstige kwetsuren aan handen en aangezicht kregen. Als een bewijs, met welke kracht de schok moet hebben plaats gehad, kan dienen, dat de afstand van Mon nikendam naar Marken voor den wind, gis teren gemiddeld in vijf minuten werd afge legd de afstand bedraagt nagenoeg een uur gaans. In het eergisteren verschenen nummer van het Med. Wochenschrift wordt door prof. Sonnenburg medegedeeld, dat hij in de on deropper-leiding van prof. Koch staande af- deeling van liet gemeente-gasthuis te Ber lijn, een aanvang heeft gemaakt met de ge neeskundige behandeling der longholten. In bijzijn van dr. Koch is reeds bij drie per sonen de operatie geschied. Een verschrikkelijke gebeurtenis die in de mijn No. 1 van Escouffiaux, (België) heeft plaats gehad, heeft te Frameries, Hornu en omliggende gemeenten een diepen indruk gemaakt. Ziehier wat gebeurde Op het oogenblik dat de machinist den bak zou laten zakken, werd van beneden het teelten gegeven, dat een andere bak met werklieden moest worden opgehaald. Op 't zelfde oogenblik brak de kabel van den neer te laten bak en met duizelingwekkende snelheid viel dit gevaarte van 1500 kilo's naar beneden. In zijn val geraakte hij tus schen de leibalken van den bak, welke moest worden opgehaald en waarin zich twaalf mannen en twee meisjes bevonden. De gevolgen begrijpt men. Op een diepte van 650 meters ontmoette de vallende bak den andere, en allen, die er zich in bevonden, werden oogenblikkelijk dood geslagen onder het ontzaggelijk gewicht van het vallend lichaam. De lijken, die langs een anderen put naar boven worden gehaald zijn op verschrikke lijke wijze verminkt door de ijzeren platen en balken van den bak. Voor al de slacht offers was de dood natuurlijk oogenblikke- lijk. De val was zoo geweldig, dat de aanha- kers, die beneden stonden, door den terug gedreven luchtstroom werden omvergeworpen. De oorzaak kan niet gezocht worden in de slechte hoedanigheid van den kabel, die om de veertien dagen nauwkeurig wordt nage zien. Sommige ervaren werklieden zijn van meening dat de vorst het breken van den kabel heeft veroorzaakt, die op 70 cM. af- stands van de aanhaking, op de plaats waar het koord op de katrol stil blijft, gebroken is. De beide jonge meisjes waren 20 en 21 jaren oud onder de overige slachtoffers be vindt zich een knaap van 15 jaar. Men meldt, dat het de eerste maal was, dat de meisjes in deze mijn werkten. Een ongeluk, in schier al de bijzonderhe den gelijk aan de ramp van Esceuffiaux, in België, heeft in de mijn van Mortirer, bij Somnovice in Posen plaats gehad. Door het breken eener ketting is een ophaalbak neer gestort en heeft dezen den dood van 12 werklieden veroorzaakt. In Frankrijk, nabij Grenoble, zijn drie priesters die, om den weg te verkorten, de bevroren oppervlakte van een meer wilden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3