f 3e Janrg. Woensdag 24 December 1890. No 3868 VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. El N N E N L A N I). NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vun Hen'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) ifHiuiiiMïiliïïiüïiii Van 16 regels 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. SCij, die zich tegen 1 .Jan. a. s. odit blad abonnee- ren, zullen de nog m deze maand te verschijnen num mer-s gratis ontvangen. AMERIKA. De president der Ver. Staten zal in eene boodschap aan het Congres den tegen woor- digen stand van het geschil met Engeland over de visscherij in de Behringzee uiteen zetten, welk geschil een ernstig karakter begint aan te nemen. Volgens de Herald verwierp de Regeering der Unie Engelands voorstel om de Behring- zee-kwestie te laten arlitrageeren. De boodschap van den Staatspresident zou dit eerstdaags aankondigen, en tevens voorstel len de Amerikaansche visscherij wetten ge streng toe te passen tegen overtredende Engelsche en Duitsche visschers, door uit zending van speciale kruisers. Daarentegen zou Canada, gesteund door Engeland, beslo ten zijn de visscherij buiten de driemijlsche grens van het zeestrand gewapend te hand haven, waartoe eene sterke kruisersvloot alle Amerikaansche geweldpleging zoude keeren, zoodat in het voorjaar eene botsing schier onvermijdelijk zou zijn. Er wordt eene groole ramp uit Cordova (Argentinië) gemeld. Tengevolge van het doorbreken van een kanaal is de stad over stroomd. Vele honderden huizen werden ver nield. Ongeveer honderd personen zijn ver dronken. Generaal Rico is naar de plaats van het onheil vertrokken. ENGELAND. Een groot getal Iersche vrouwen heeft aan Parnell een adres gericht, waarin hem uit naam der dochters van Ierland den oorlog Wordt verklaard. Het adres verklaart, dat hij den lerschen bodem besmeurt en dat het Voor Ierland verkieselijker zou zijn eeuwig onder het juk van Engeland gebukt te gaan, dan zijne onafhankelijkheid te herwinnen met behulp van een despoot en zedelooze als hij is. Zaterdag heeft Darnell op eene kiesver- gaderirig in het district Kilkenny eene rede- Voering gehouden, het hoofd in doeken ge bonden. Zijn betoog hing als droog zand Aaneen, maar de scheldwoorden aan het adres der patriotten ontbraken niet, en eensklaps viel hij zich-zelven in de reden »Ja ik ben bezweken, maar voor eene bezoeking, die geen mensch bestrijden kan." Een begra fenis, die juist passeerde, deed hem uitgil- '®n»Daar wordt Pope Hennesy" (de kan didaat der patriotten) en de onderdrukking van Engeland begraven. Gisteren zou te. Kilkenny de groote -strijd tusschen parnellisten en anti-parnellisten wor den beslist. In de vorige week had de parnel- listische kandidaat, de heer Vincent Scully, door het zeer overdreven »kalk"-incident iets gewonnen, maar sinds men is gaan begry- pen, dat Parnell heel goed zijn indrukwekken- den blinddoek kon missen, en hij zijnerzijds er niets op tegen had, dat Michael Davitt door parnellisten op knupslagen werd ont haald, heeft Hennesy weer terrein gewonnen. ITALIË. De gemeentelijke verkiezingen te Rome schijnen Zondag 11. in het voordeel der ver- eenigde liberalen uitgevallen te zijn. Men geloclt, dat er 5z> liberalen en 25 katholieken tot lid van den gemeenteraad zullen worden gekozen. In de Kamer werd gisteren de beraad slaging gevoerd over eenemotie vanPantano betrellende de benoeming eener commissie van onderzoek voor de douanen-kwestie. Luzzatti bestreed de motie. Crispi zeide stappen gedaan te hébben om tot overeen stemming met Oostenrijk te geraken, ten einde het handelstractaat gedurende een jaar te verlengen. Deze overeenkomst zou heden geteekend worden. Tengevolge dezer mededeeling van den minister trok Pantano zijne motie in en stelde Bergatti voor, akte te nemen van de verklaringen der regeering. Crispi vereenigde zich hiermede. Nadat het voorstel met 8'00te meerderheid aangenomen was, werd de Kamer verdaagd tot den 20u Januari aanst. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Keizer heelt gisteren den burgemees ter van VVeenen ten gehoore ontvangen, die hem den dank der stad betuigde wegens het sanctioneeren der wet, waarbij de voor steden bij Weenen worden aangehecht. De Keizer, antwoordende, zinspeelde op de ver deeldheid onder de leden van den gemeen tel aad welks minderheid keer op keer anti semitische manifestatiën maakte. De Keizer wees vei der op de noodzakelijkheid van een dracht. De correctioneele rechtbank van Rome heeft den ex-portier van het Oostenrijksche gezantschapshótel, die een steen naar het rijtuig van den Oostenrijkschen gezant bij het Vaticaan, Reverters, wierp, tot drie maanden en tien dagen gevangenisstraf ver- ooraeeld. ROME. Uit Rome wordt gemeld, dat kardinaal Mermillod Vrijdag-avond een lichten aanval van beroerte heeft gehad. De vervanging van mgr. Simeoni als prefect van de Propa ganda door Z. E. kardinaal Rampolla wordt tegengesproken. De St. Leo-kerk te Carpineto, de geboor teplaats van Z. H. Leo XIII, is dezer dagen door de vrijgevigheid van den H. Vader met een prachtig altaarstuk, voorstellende de Ko ningin van den H. Rozenkrans met de HH. Jozef en Joachim ter zijde, verrijkt gewor den. Op den achtergrond staan de pa troons der parochie St. Leo en St. Nicolaas. Voor den troon der Rozenkranskoningin knielt Leo XIII, treffend gelijkend, in Pause- lijk gewaad, met de tiaar aan hare voeten. De groep, op gouden grond, is bewonderens waardig. Behalve dit prachtig geschenk heeft de H. Vader dezer dagen ook aan zijne geboor teplaats een bewaarschool geschonken, die 200 kinderen kan bevatten. SPANJE. De partij van Zorilla en andere republi- keinsche fractiën hebben besloten om, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de nieuwe Kamer, de coalitie tusschen alle republikeinsche elementen weer tot stand te brengen. Tusschen Spanje en Morokko is weer een diplomatiek conllict ontstaan. Een Spaansche kustvaarder, de San brancisco, met petro leum en hout geladen, was in de nabijheid van Albucemas, aan de Morokkaansche kust, gestrand. De roofzuchtige Mooren hadden het schip geplunderd en alle roerende goe deren, tot de kleederen der zeelieden toe, geroofd. Het feit werd bemerkt uit het nabijliggende Melila, waar een Spaansch fort gevestigd is, en de bevelhebber zond den roovers onmiddellijk eene afdeeling troepen na. Zij werden ingehaald en gedwongen de gevangenen vrij te laten. Natuurlijk zal het hierbij niet blijven de Spaansche zaakgelastigde te Fez heeft klach ten bij den Sultan ingediend, en langdurige onderhandelingen, die wellicht alleen weer door het dreigen met oorlogsschepen ten einde kunnen gebracht worden, zullen er weer het gevolg van wezen. Schiedam, 23 December 1890. EERSTE KAMER. Avondzitting van Maandag 22 December. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid in Gelderland, den heer baron van Lijnden van Hemmen. Na onderzoek door eene Commissie werd tot diens toelating besloten. Het nieuw be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1