13e «Taan?. Dinsdag 30 December I890. No. 3871. V E R S C H IJ N T D A li L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs (ler)A(lverteutiëu O NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT I'rijs van dit Itlad: "Voor Schiedam per 3 maanden f'i.50 Franco per post door geheel Nederland y> 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (len1 inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124..) Zij, die zicli tegen 1 Jan. o. s. op dit t>lad abonnee* ren, znllen de nog in deze maand te "verschijnen num mers gratis ontvangen. NIEUWJAARSWENSCHEN van 1-6 regels worden in het nummer dezer courant, dat in den morgen van den Nieuwjaarsdag verschijnt, geplaatst a 50 cent. 29 Dec. '90. Het Protectionisme triomfeert tegenwoor dig in de meeste landen van Europa. Frank rijk, Duitschland, Oostenrijk en Italië geven blijkbaar aan dat handelsstelsel de voorkeur. De Spaansche minister van financiën heeft op dit feit gewezen, toen hij de Koningin-Regen tes de plannen en decreten voorlegde, welke het begin van eene krachtige toepassing van het protectionisme ook in Spanje zullen zijn. De Minister betoogde daarbij, dat niet alleen wegens het voorbeeld der andere Europeesche Staten, maar ook omdat het geheel strookt met het conservatief program, dat sinds jaar en dag om verhooging van graanrechten heeft gevraagd, Spanje in dezen behoorde mede te gaan. De handelstractaten zullen niet op den ouden voet vernieuwd worden (dat met Frank rijk loopt reeds op 1 Febr. ten einde). De rechten op tarwe, rogge, rijst, haver, meel, vee en vleesch zullen verhoogd worden, en een commissie zal het verder tarief onder zoeken. De onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Duitschland, over het treffen van een tolverbond, worden met ijver en naar 't schijnt ook met veel kans op een goeden uitslag voortgezet. Geheel Europa zal weldra het protectionistische handelsstelsel als het meest verkieslijke hebben aangeno men zal Nederland dan alleen het vrijhandels- stelsel handhaven? Het gezond verstand wei gert deze vraag bevestigend te beantwoorden. Brittanië blijft nog steeds het land der groote werkstakingen. De werkstaking- der Scliotselie spoorwegbeambten vervult thans Weder Engeland en Schotland beiden met Vrees voor de komende dingen. Door de staking van het spoorwegverkeer begint men te Glasgow reeds gebrek aan steenkolen te krijgen, en indien de toevoer niet spoedig Wordt hervat, raakt ook de voorraad der gas fabrieken uitgeput, zoodat dan volslagen duis ternis dreigt. Tot overmaat van ramp is de stad reeds sedert eenige dagen in een dikken mist gehuld, zoodat de gaslampen den geheelen dag moeten branden. Deze werk staking vertoont twee bedenkelijke sympto men lo. eene toenemende geweldpleging onder de werkstakers, die de machinisten, stokers en conducteurs der aankomende trei nen beleedigen, zelfs met steenen werpen, omdat dezen niet verkiezen mede te doen elders werden zelfs gelukkig verijdelde po gingen tot ontsporing aangewenden 2o. dreigt de Schotsche beweging naar Engeland over te slaan. Reeds hebben een duizend beambten van drie belangrijke spoorwegcom- pagniën in het oosten des lands, gevestigd te Huil, waarschijnlijk door de bemoeiingen der Engelsche Spoorwegbeambten-vereeniging, den arbeid gestaakt en verhooging van loon benevens korteren werktijd gevraagd. Het goederenvervoer tusschen Engeland en Schot land staat dan ook geheel stil en het per sonenverkeer is zeer beperkt. De sneltreinen komen vele uren te laat aanzij moeten langzaam rijden, dewijl de baanwachters en seingevers eenvoudig van hun post zijn weg- geloopen, het verkeer aan zijn lot overlaten de. Daar de handel door de staking groote schade lijdt eenige ijzerfabrieken en ko lenmijnen moeten reeds stilstaan doordat hunne producten niet vervoerd kunnen wor den hebben eenige invloedrijke burgers te Edinburgh besloten een bemiddelingsco mité tusschen de spoorwegbesturen en de werkstakers te benoemen, teneinde te trach ten het geschil bij te leggen. De directie der Noorderspoorwegmaatschappij wil daar echter niet van hooren, zoolang de werksta kers zich niet onvoorwaardelijk onderwerpen. Hunne aanvoerders weigeren dit, bewerende dat zij door steun uit Engeland de werksta king nog wel zes weken kunnen volhouden maar te Aberdeen hebben reeds vele stakers den arbeid hervat en bovendien hebben de Schotsche maatschappijen Engelsche arbei ders in dienst genomen en daarmede een beperkten goederendienst in gang gebracht en het personenverkeer eenigszins verbeterd. De verpletterende nederlaag door den heer Parucll te Kilkènny geleden schijnt den gewezen leider der Iersche partij nog niet tot beter inzicht gebracht te hebben. Integen deel schijnt hij vast besloten den strijd hard nekkiger dan ooit voort te zetten. Hij liet zich na het bekend worden van den uitslag een ovatie brengen door zijn aanhangers en vertrok daarop naar Dublin, waar hem dezelfde opgewonden ontvangst ten deel viel, welke hem bij zijne eerste komst wachtte. Men spande de paarden van zijn rijtuig af en twaalf paardrnenschen trokken hem met zijn Van 4—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.!0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. vriend, den geslagen kandidaat Scully, naar het huis van hun gastheer, dr. Kenny. De heer öcully heeft tegen den uitslag der verkie zing te Kilkènny verzet aangeteekend, daar volgens hem de priesters de zegepraal van den anti-parnellislischen kandidaat hebben bewerkt. In denzelfden geest uiten zich de anti-Iersche bladen te Londen. De Gladsto- niaansche pers verheelt natuurlijk hare vreugde niet en verklaart dat de nederlaag van Kilkènny de verplettering van het Par- nellisme is. Parnell schrijft daarentegen de nederlaag toe aan eene samenzwering zijner vijanden en zegt dat zij hem niet kan deren en dat hij in de toekomst toch zeker overwin naar zal zijn. Dat Parnell echter aan den uitslag dezer verkiezing groot gewicht hechtte, blijkt uit de groote moeite en opoffering die hij zich getroost heeft om de overwinning te behalen. Hij is vooral erg mild geweest met geld. Volgens Healy was dat voor een groot deel afkomstig van de regeeringvol gens anderen heett Parnell met beide handen i geput uit de kas der partij, die nog altijd in zijn bezit is, hoewel de meerderheid zich tegen hem heeft verklaard. De Minister van Staat, de heer Eyschen, gezonden als buitengewoon gezant van den groothertog van Luxemburg tot den koning van Italië, heett een bezoek aan het Vaticaan gebracht, alvorens zich aan het Italiaansche hof te vertoonen. De heer Eyschen werd als particulier persoon door den kardinaal-staats secretaris Rampolla ontvangen. Hij deelde Z. E mede, dat groothertog Adolf zijne troons bestijging niet officieel aan den Paus bekend maakte, alleen omdat Zijne Hoogheid zich had meenen te moeten bepalen tot het no- tificeeren daarvan aan de mogendheden, die de akte van 4867 betreffende Luxemburg's neutraliteit hebben onderteekend. Verder wordt liet bevestigd dat regelmatige diplo matieke betrekkingen tusschen Luxemburg en het Vaticaan zullen worden aangeknoopt en de benoeming van een prelaat als gezant van Z. H. spoedig kan worden verwacht. Debetrekkingen tusschen Italië en Turkije schijnen in den laatsten tijd niet van al te vriendschappeJijken aard te zijn. De Porte is blijkbaar voor een handgreep van Italië in Tripoli op Afrika's noordkust beducht en om te toonen, dat zij die bezitting niet voet stoots aan Italië zal overlaten is zij er op bedacht geweest de weerbaarheid der ko lonie te versterken. Op voorstel van den gouverneur van Tripoli besloot de Turksche ministerraad dezer dagen, dat een groot aan tal Lircassische gezinnen, die bij duizendtallen uit den Caucasus naar Klein-Azië trekken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1