I daar de as van de schroef door het ijs in de rivier was kromgeslagen. Door hare noodsei nen opmerkzaam gemaakt, werd van het Hoofd dadelijk de sleepboot Mentor afgezonden, die de defecte stoomboot in onze haven sleepte, vanwaar zij later weder naar Vlaardingen is teruggesleept. Heden-ochtend omstreeks 12 uur had een 15-jarige knaap het ongeluk in de Schie te geraken. .Een spoelinghaler, die daar juist met zijne schouw lag, bracht den drenke ling evenwel spoedig op het droge, die daarna in de branderij van de firma J. F. Legner daartegenover zijn nat pakje ging drogen. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand December 11. 452.919 reizigers met eene opbrengst van f 35.254.59J tegen 400.338 reizigers met eene opbrengst van f 31.790.66 in dezelfde maand van het vorige jaar. In het afgeloopen jaar vervoerde de maatschappij in 't geheel 6.010 213 reizigers met eene opbrengst van f451.777.05! tegen 5.961.050 reizigers met eene opbrengst van f447.048.39! in het jaar 1889. De buitengewone ontvangsten beliepen in December f 16.311.23 tegen f 13.222.00! in dezelfde maand van het vorige jaar. De totale opbrengst over 1890 bedraagt t 619.401.56! tegen f608.848.67! in het jaar 1889. Door de directie der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij is gelast, dat met.de heer- schende koude de machinisten der stoomtram op Delftshaven en Schiedam elkander om de drie uren zullen aflossen. Tevens zullen maatregelen worden genomen de locomotie ven van boven zoodanig dicht te maken, dat de machinisten niet aan alle weersgesteld heid zijn blootgesteld, zonder dat daardoor de veiligheid wordt verminderd. Bij Kon. besluit van 16 dezer, opgenomen in de Staatscourant van 31 dezer, is, met vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Overijsel, i. d. 19 Juni 1890, alsnog aan het R.-K. kerkbestuur te Raalte vergunning verleend tot de oprichting van een kerkge bouw, gedeeltelijk op de plaats der be staande R.-K. kerk, gedeeltelijk op het daar aan grenzend terrein. Het eenige bezwaar waarop de door Ged. Staten gehandhaafde weigering der verlangde vergunning steunt, bestaat hierin, dat door het klokgelui in den toren der te bouwen kerk de godsdienst oefeningen in de Hervormde kerk stoornis zouden kunnen ondervinden. Dit kan geen aanleiding geven om de verlangde vergun ning te weigeren, daar de wet tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerk genootschappen tegen het gevaar van hinder of stoornis uit klokluiden voortspruitende, een afzonderlijk repressief voorschrift in art. 8 heeft gegeven. H. M. de Koningin-Regentes heeft ter be schikking gesteld van den burgemeester van Delft een bedrag van f 1100 ten behoeve van de algemeene armen aldaar. Den 30sten dezer zijn door H. M. de Ko ningin-Weduwe, Regentes, in een bijzonder gehoor ontvangen de heeren burggraaf de Pindella, markies Spinola en A. Rinaldim, die aan H.D. hunne nieuwe geloofsbrieven hebben overhandigd, de beide eersten «Is buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister respectievelijk van Z. M. den Koning van Portugal en van Z. M. den Koning van Italië, de derde als pauselijk internuntius bij het Nederlandsche Hof. De Opper-Ceremoniemeester maakt bij deze bekend, dat er aanstaanden Maandag, den 5n Jannari 1891, des namiddags ten 4 ure, de gelegenheid zal worden gegeven aan alle corporatiën (zoowel militaire als civiel) van 's-Gravenhage, en wijders aan heeren en dames uit de residentie, hun eerbiedige op wachting tot rouwbeklag bij Hare Majesteit de Koningin-Regentes te maken, voor zoover zij daartoe nog niet door Hare Majesteit wer den ontvangen. Voor hen, die zulks nog niet gevraagd hebben, blijft de gelegenheid tot Vrijdag, 2 Januari a. s., uiterlijk des namiddags te 4 uren, opengesteld bij den Kamerheer-Cere moniemeester. De Heeren en Dames, die evenals de le den van het Corps Diplomatique tot de zoo genaamde Diplomatiekamer worden toegela ten, zullen door Hare Majesteit worden ont vangen op Zaterdag, 3 Jan. a. s., des na middags te 5 uren. Het costuum zal zijn in zwaren rouw, voor dames hooge kleeding en krippen kap, voor de heeren gala-costuum met zwarte pantalon. De Gemeenteraad van Bedum heeft be sloten een adres aan de Tweede Kamer te richten, om instemming te betuigen met an dere adressen, waarin verzocht wordt, dat de Kamer het voorstel tot wijziging der Vaccine- wet niet aanneme. Te rekenen van 1 Januari a. s. wordt de tariefprijs voor gewone telegrammen in het verkeer van Nederland over Belgie van 0,08! gl. per woord tot op 0,06! gh Per woord verlaagd, met bepaling nochthans, dat de prijs voor een gewoon telegram of een voor uitbetaald antwoord nimmer minder dan 0.40 gl. zal bedragen. Dat de Staatsspoorwegmaatschappij tijdelijk den aanvoer van steenkolen uit Duitschland heeft gestaakt, heeft velen verontrust. Naar wij thans onderricht zijn, geldt deze maat regel niet de steenkolen alleen maar ook alle andere goederen. De opeenhoopiug aan de stations heeft er toe genoopt het goede renvervoer in het algemeen van Duitschland naar de hoofdstations hier te lande tijdelijk te staken. Morgen of overmorgen echter wordt het vervoer weder vervat, en zullen er dus ook weder steenkolen worden aan gebracht. NR. Ct.) Naar wij met genuegen vernemen, zijn de heeren J. A. Jurgens Azn. te Os, en W. Prinzen Fzn. door Z. H. benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius derrGroote. (T-) In het jaar 1890 zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 4269 stoom- en 599 zeilschepen, en vertrokken 4275 stoom- en 583 zeilschepen. Dr. J. Zaaijer, lid van de Tweede Kamer, heeft in eene Woensdag-avond gehouden open bare vergadering van de vrijzinnige kiesver- eeniging 's-Gravenhage eene voordracht gehouden over de vaccinatiekwestie naar aanleiding van het aanhangig Regeerings- ontwerp, waarbij de verplichte inenting voor schoolkinderen wordt opgeheven. De spreker leverde eene breede critiek van dat ontwerp en hield eene uitvoerige beschouwing om uit wetenschappelijke en statistieke gegeven» aan te toonen, hoe Jenner's uitvinding ten zegen van de menschheid is geweest, de pokken-epidemiën heeft doen afnemen en vooral de sterfte onder de pokkenlijders heeft verminderd. Ten slotte spoorde de heer Zaayer aan tot krachtigen tegenstand tegen het wetsontwerp welks gevaarlijke strekking voor de bevolking hij in het licht stelde. De waarn. voorzitter, de heer Van Kerk wijk, herinnerde in zijn woord van dankbe tuiging hoe o. a. de oude heer Van Nispen, een vurig katholiek, toen hij bijna krachte loos was, in de Tweede Kamer tegenover- zijn zoon een lans brak voor de toepassing van het heilzame middel van Jenner, die on der Gods zegen de menschheid eene zoo groote weldaad heeft bewezen. Langs het strand te Scheveningen heeft zich een ijsdijk gevormd, waardoor schuiten, die naar Engeland zijn bestemd, niet kunnen naar beneden gaan. De ijsdijk levert er een prachtig wintergezicht op. Hij heeft eene breedte van circa 15 meter en strekt zich langs de geheele kust uit, zoo ver het oog reikt. In zee dicht bij den wal drijven ijs- schotsen, die uit naburige havens met den vloed worden uitgeworpen. Woensdag-avond werd onder de gemeente Oegstgeest, nabij het station Leiden, een van Rotterdam komende personentrein ter zijde aangereden door eene rangeerende lo comotief met enkele wagens. Twee der wagens van den personentrein zijn uit het spoor geworpen, en een ligt er geheel op zijde, terwijl tamelijk veel schade aan materieel enz. is toegebracht. Twee rei zigers werden een weinig gekwetst, terwijl het treinpersoneel ongedeerd bleef. De vaart door het Noodzeekanaal is ten gevolge van de strenge vorst der laatste dagen zoo goed als gestremd. Sedert Zondag zijn er dan ook geen schepen meer te Am sterdam gekomen. Wel hebben nog eenige der Maandag te IJmuiden binnengekomen stoomschepen getracht op te stoomen, doch zijn hierin niet geslaagd. De Amstelslroom heeft het tot even voorbij Velzen kunnen brengen, en is daar in het ijs blijven ste ken. De Koningin Emma en de Christiania zijn gisteren met veel moeite door de slui zen te IJmuiden geschut, doch zullen er wel evenmin in slagen Amsterdam te bereiken. Te Bergen-op-Zoom zijn bij eene militaire oefening van een sergeant de ooren be vroren. Hij is ter verpleging in het hospi taal opgenomen. Aan kader en manschappen worden, ter voorkoming van dergelijke ongelukken, de verschijnselen medegedeeld, welke zich bij het bevriezen van neus en ooren voordoen, alsmede de middelen welke toegepast moeten worden om dat te voorkomen. UBOPUW DELFT. Dinsdag vergaderde de commis sie uit de burgerij, welke belast is geweest tot opstelling en aanbieding van het adres in zake het bedorven grachtwater. Na een lang debat over het voorstel tot onibinding werd besloten daartoe niet over te gaan, maar eerst het besluit van den llaagschen gemeenteraad betreffende de waterverver- sching voor 1891 af te wachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2