L Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. GAARDINGEN. Het in aanbouw zijnde Sgerschip op de werf van den heer P. de eeuw is aangekocht door den heer G. Vriens "ler, en zal gevoerd worden door schipper ir> Wapenaar. Het is bestemd voor de ar'ng- en beugvisscherij. Onmiddellijk is P dezelfde werf de kiel gelegd voor een 'Sgerschip hetzij op den koop of voor eigen lening. (N. R. Ct.) Naar wij tot ons leedwezen vernemen is e toestand van den zeereerw. heer W. van Hurk, pastoor te Wassenaar, achteruit- aande. Hfi zeereerw. heer Tiebes, oud-pastoor van Paobroek en te Wassenaar overleden, is aandag in deze laatste gemeente ter aarde ïsteld. De lijkrede werd uitgesproken door weleerw. heer A. van Rijn, kapelaan 'laar, door wien ook de plechtige uitvaart- 'etlst werd gecelebreerd. een bewijs, dat het den vogels Ook te wordt met de koude, diene, dat Maan- '8-avond te Heerenveen de torenkraaien l0(' ter aarde vielen. ^st ijs in zee is bij het Friesche dorp Werd zoo sterk, dat daarop een wedstrijd paard en arreslede zal worden gehouden. 'Ti ie Lonneker is in den ouderdom van 86 reu overleden de oudstrijder van 1830 'Jaieijer, drager van 't Metalen Kruis, j e?e man laat 96 kinderen en kleinkinde- tl na. Hok aan den visscher H. Tuijp is door de °'endammers een keurig en smaakvol ge denk in zilver vereerd, voor zijne moeite mke het gebruik van den »wonderkuil." !noemde Tuijp was steeds de pen- en 0l'dvoerders van de Vollendammer visschers. A Dinsdag zou een duiker van Ouddorp 1 1 te Hellevoetsluis ondanks de felle kou- °nder water begeven, teneinde een !Hing te brengen onder het gezonken Meiblad van Haar Majesteits trans 'lerebout. Niet lang duurde het even- e'' of men zag zich genoodzaakt, daar en enkel sein van den duiker meer werd Gangen, den man boven water te halen, 6 geheel bewusteloos was en met veel °e|te door den toegesnehlen geneesheer t,{* bijgebracht. Na dat ongeval werd ^erk voorloopig gestaakt. He Drentsche esschen ontvangen bij de Tnwoordigo koude druk bezoek van onze >0|dsche gasten, de wilde ganzen. In groote 'jhten zetten ze zich neder en laten dui- 'like sporen van hun bezoek na, in den rttl van kaal gevreten plekken op de rog akkers. 6 Valburg liep eene locomotief op een Gorieutivin, die voor het station stond, H het gevolg dat een bagagewagen ver- Ü'-eld wind en de locomotief veel schade ^ain. Persoonlijke ongelukkken hadden plaats, behalve dat een conducteur licht Nvetst werd. lli ''en nacht van 30 December is tusschen ^cbedé en Hengeloo, bij den tol te Henge lo, doodgevroren zekere Aart Udo, bijgenaamd »Arie met de kiekkast." Hij ging met zijne kijkkast het geheele land doorreizen. In een dijkhuisje onder het dorp Zurich bij Harlingen is een kind in bed door de felle koude gestorven. Tengevolge van het ongunstige, mistige weer, waardoor de scheepvaart sedert eenige dagen wordt belemmerd, is in de Londensche dokken zeer weinig werk, zoodat het aantal werkeloozen steeds toeneemt. Alleen van de leden der dokwerkers-vereeniging zijn op het oogenblik 8000 man geheel of grooten- deels zonder werk. De voorzitter der veree niging, de uit den tijd der werkstaking be kende Tom Mann, heeft zich in betrekking gesteld met eenigen der grootste reeders, teneinde verbetering te brengen in den toe stand. Het geheele aantal werklieden, dat tegenwoordig te Londen geen werk heeft, schat Mann op 90 duizend. Tom Mann, de woordvoerder der Londen sche werkloozen, heeft een ontwerp voor ge meentelijke werkwinkels gemaakt, waarmede kardinaal Manning op de volgende wijze zijn instemming heeft betuigd. »Waarde heer Mann, ik ben 't geheel en al met u eens. De overheid moet werk vinden voor hen, die werk noodig hebben, of diegenen ondersteu nen, welke niet werken kunnen. Ik weet niet, hoe de Lord-mayor over uw ontwerp denkt, maar als gij hem uw opwachting gaat maken, zal hij zeer zeker wel naar u luiste ren. Uvv dienstw. Henry E. kard. Man ning." In een intervieuw met een correspondent van den Chronicle zeide de kardinaal»Ik ben bepaald van meening, dat elke maat schappij de verplichting heeft, om ten tijde van buitengewone rampspoeden, zooals bij den mislukten katoenoogst in Lancashire voor eenige jaren, en bij buitengewoon strenge winters, waardoor tienduizenden knappe en degelijke mannen zonder werk komen en met hun gezinnen ten prooi worden aan gebrek en lijden, bijstand te verleenen in zulke ge vallen, zeg ik, zijn de overheden verplicht hulp te verschaffen en de beste wijze van hulpbetoon zou naar mijn meening wezen de menschen aan werk te helpen door groote werken van algemeen nut te beginnen." Vrouwelijke advocaten en doctoren zijn in Amerika geen zeldzaamheid meer, doch tot dusverre waren er nog geen vrouwelijke makelaars in effecten en »Beursvrouwen". Thans heeft zekere weduwe Poellard te New- York een wisselkantoor geopend, waar de clienteele bijna hoofdzakelijk uit dames be staat. Wel probeerden reeds vroeger dames zaken op de Beurs te doen, maar met slecht ge volg, want de mannen waren te slim af. In Zweden en Noorwegen vindt men op de voornaamste handelskantoren vrouwelijke beambten. Een telegram, uit Gibraltalar naar Ant werpen gezonden, meldt, dat het Belgische stoomschip Eerd. Vandertaelen in de staat van Gibraltar is gezonken. De bemanning en de passagiers konden bijtijds gered worden en bevinden zich thans aan boord van een schip dat op weg was naar Antwerpen. Het telegram spreekt verder van hevige stormen in de Middellandsche Zee tengevolge waar van verscheiden schepen in de Straat van Gibraltar blijven liggen om kalmer weer af te wachten. Een »wonder" der wetenschap wordt in La France medegedeeld. Naar Emile Gou- deau in dat blad verhaalt, heeft onlangs de >craniotorm" Lannelongue den schedel van een driejarig meisje in het gesticht te Bicê- tre, welk kind door een te kleinen vorm van hoofd tot idiotisme gedoemd was, verwijd en tot ontwikkeling in staat gesteld. Zoo heeft hij met zijn instrumenten den armen kleinen geest bevrijd uit de gevangenschap, waartoe die door de enge beenderwanden veroordeeld scheen. Een pas verschenen kerkelijke statistiek toont, dat de Orde der Franciscanen (de Con- ventuëelen en Capucijnen buiten rekening ge laten) thans 20.000 religieuzen telt, waarvan een tiende gedeelte over de geheele wereld als missionarissen verspreid zijn. De Orde telt nu 25 aartsbisschoppen en bisschoppen; zij heeft de Zegevierende Kerk 252 heilig- of zaligverklaarden opgeleverd, waarvan 100 tot den eersten, 2 tot den tweeden en 130 tot den derden regel behoorden. 137 dier heiligen zijn Italianen, 27 Spanjaarden en Portugeezen, -47 Japanneezen, 15 Franschen, 12 Nederlanders en Belgen, 12 Duitschers en Polen. Professor Baceelli, te Rome heeft verklaard dat hij bij de toepassing van Koch's genees middel op lupus-lijders schitterende uitkom sten verkreeg, en dat hij, op grond van de tot dusver waargenomen resultuten. ook ge nezing van zijn longteering-patientien zeer waarschijnlijk acht. nWie de wonderbare uitwerking van Koch's methode nog wil loochenen," zegt hij, »is een kwakzalver, al werd hij ook tot dusver als een licht der wetenschap beschouwd." Het testament van Schliemann is eergis teren te Athene geopend. Zijne verzameling van oudheden uit Hissarlik heeft hij ver maakt aan het ethnologisch museum te Berlijn. II. M. de Koningin-Regentes heeft de bij zondere afgevaardigden der vreemde vorsten en vele leden van hun gevolg, die bij de be grafenis van Z. M. den Koning tegenwoordig waren, benoemd tot grootkruis, kommandeur of ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. DEN HAAG, 1 Januari. Wegens dengrooten hofrouw had heden geen nieuwjaarsreceptie ten hove plaats. Vele autoriteiten en stad- genooten hebben zich ingeschreven in het re gister, dat heden ten paleize was nederge- legd voor hen, die op deze wijze hun nieuwjaarsgroet aan de beide Koninginnen wenschten te brengen. NEW YORK, 2 Januari. Uit Columbia wordt gemeld, dat eene Engelsche visschers- vloot onder de Britsche vlag naar de Behring- zee is gestevend, ondanks de bedreigingen der Amerikaansche regeering. BEURS TE SCHIEDAM, 2 Jan. 1891. Moutwijn, ('oor besloten water 1 geen noteering. Verhandeld: f8'/^9. Stemming: onveranderd. Spoeling. Vereeniging. 1 en 2 Jan. f 0,60. In puhl. Veiling: ligt beschadigde Haynasch gerst f146. Cont. per 1950 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3