10 Binnenlandsclie Berichten. Ingezonden. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 4 en 5 JANUARI 1891. Kerknieuws. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. Vervolg.) De zeereerw. heer pastoor Brouwers, van Bovenkerk, verzoekt ons plaatsing voor vol gend klinkdicht: NA DE ONDERTEEKENING VAN BEIDE ACTES DER BRUSSELSCHE Conferentie. Wie mensch en Christen is, heett in de Heil'ge Bladen Der volkren levensbaan op heil- en on heilspaden Gevolgd, en vaak aanschouwd hoe God een volk uit rouw En wee gered heeft door een uitverkoren vrouw. Zoo klonk het Godswoord reeds bij d aan vang der genaden In 't jamm'rend Paradijs na 't eerste wcts- versmaden Zoo bij de Moedermaagd, toen God, Zijn woord getrouw, Aan de aard haar Heiland schonk in Beth- leëm's landouw. Maar 't ongewijde blad van 's werelds he l- annalen Mag ook, van land tot land, van volk tot volk, verhalen Wat God der wereld schonk in meenge Koningin. En thans, hoezeej zien Staat en Kerk, eeuw uit eeuw in, Zoo lang Gods hemelzon voor Afrika zal stralen, Den aangebeden (1) naam van »Emma" zegepralen. tl) Wie niet weet wat dat woord in poëzie beteekent, mag hier geen oordeel spreken. Bovenkerk. J. W. Brouwers. Bevriezen komt niet alleen voor bij strenge koude, maar ook bij minder lage tempera tuur, als menschen door lange marschen of honger uitgeput of door geestrijke dranken bedwelmd zijn, zich nederzetten en inslapen, en een hevige wind hun snel de levenswarmte en het bewustzijn ontneemt. Bij bevrorenen is de geheele oppervlakte van het lichaam bleek en koud, alleen aan neus, mond, handen en voeten neemt men een blauwe verkleuring waar. De adem haling heeft opgehouden, de pols is niet meer te voelen. De ledematen zijn ge voelloos, stijf, de uitersten der neus, ooren, vingers, teenen, armen en beenen dikwijls hard bevroren en ijskoud. De pogingen om het leven terug te roepen moeten met de grootste omzichtigheid plaats hebben, de verwarming mag slechts zeer langzaam geschieden. Brengt men bevrorenen dadelijk in een warme ruimte, dan sterven zij zeker. Men drage den ongelukkige voorzichtig in een gesloten maar Koude ruimte en ont- kleede hem voorzichtig door lossnijden van de kleeren, om het breken der verstijfde deelen te voorkomen. Is er sneeuw, dan bedekke men het ge heele lichaam daarmede en wrijve het duch tig. Is er geen sneeuw, dan bedekke en j wrijve men den lijder met koude, natte doeken, koud zand of plaatse hem in een ijskoud bad. Afwisselend passe men het kunstmatig ademen toe. Wanneer dan zelf standige ademhalingsbewegingen ontstaan en de ledematen buigzamer worden, dan drage men den lijder in een matig versvarmde kamer, dekke hem luchtig toe met koude dekens en lakens, en mag eerst nu langza merhand overgaan tot het wrijven met warme doeken en de kamer warmer gaan stoken. Vervolgens beproeve men door riekmiddelen (salmiakgeest, aether, Hoffmansdruppels, ge sneden uien) en lichte opwekkende middelen (lichte brandewijn, koude koffie, soep) het bewustzijn terug te roepen. Op dezelfde wijze handelt men, wanneer enkele lichaamsdeelen bevroren zijn. (R. N.) - ■imwww DEN HAAG. Daar ongeveer 8000 gezin nen door de vorst van duinwater verstoken zijn en de pogingen om de leidingen te ontdooien vruchteloos blijken, wordt van gemeentewege op verschillende punten eene standplaats op de hoofdbuizen geplaatst, waarbij een man met een bel aankondigt dat men zich van water kan voorzien. Aan een particulier schijven van Z. D. II. Mgr. Fr. Mart. Poell, Bisschop-tit. van Cybistra en Apostolisch Vicaris van Zuid- Chansi, gedateerd Ma-tching. 20 October 1890, ontleenen wij het volgende »Ik ben den 14 September te lcheng- ting-fou in de provincie Tche-ly-gewijd. Ik was daar heengegaan om het plechtig triduum ter eere van den zaligen martelaar Joannes Gabriël Perboire te vieren en was uitgenoodigd met die gelegenheid te preken. Den tweeden dag van het feest kwamen de Pauselijke brieven en dadelijk werd tot groote voldoening de dag der wijding bepaald. Monseigneur Gregorius Grassi, van de orde der Minderbroeders, onze overste, verrichtte de wijding, geassisteerd door Mgr. Sarthon, Lazarist, thans Apostolich Vicaris van Peking, en Mgr. Scarella, van de Congregatie der Vreemde Missiën te Milaan. Den 15en vertrok ik. De reis tot Ma-thing duurt zoowat 6 dagen, waarvan de 4 laatste dagen te paard, maar ik bleaf een tijdje bij Mgr. Scarella in Noord-Ilonon, wijl mijne missionnarissen een weinig tijd noodig had den om de voorbereidselen te maken voor de plechtige ontvangst. Deze had plaats den 3en October. Alle miss.onarissen waren aan wezig, alsmede vele Christenen, die van alle kanten van het Vacariaat naar Ma-thing ge komen waren, Den 4en October droeg ik mijne eerste pontificale Mis op en het was mij hoogst aangenaam dat ait kon geschie den op den feestdag van Onzen Heiligen Vader Franciscus. Voorts verzoekt de bisschop-missionaris dat men nooit vergete, dat de eervolle last die hem is opgelegd vreeselijk zwaar is en groot de verantwoording, die hij eenmaal zal moeten geven aan den Oppersten Rech ter, redenen waarom Z. D. H. zijn brief besluit met het verzoek »Bidt voor mij." Wij verzoeken onze lezers dezen Neder- landschen bisschop in hunne gebeden te wil len gedenken. Ongetwijfeld is da last die op zijne schou deren rust zeer zwaarhopen wij dat God hem de noodige kracht geve nog tal van jaren met vrucht werkzaam te kunnen zijn op het ruime arbeidersveld dat het ongeluk kige China aanbiedt. Nbr BATAVIA, 5 December. Overeenkomstig het daarvoor vastgesteld programma, had Woensdag den 3en dezer in de op toepasselijke wijze gedecoreerde groote zaal van het paleis te Weltevreden de algemeene audiëntie plaats, ten einde aan de talrijke daar aanwezige landsdienaren en verdere ingezetenen gelegenheid te geven aan den Gouverneur-Generaal hun rouwbeklag aan te bieden over het afsterven van Z. M. Koning Willem III en hunne hulde aan H. M. Koning Wilhelmina, zoomede aan H. M. de Koningin-Regentes. Namens de aanwezigen werd het woord gevoerd door den vice-president van den Raad van Nederlandsch Indië, die door den Gou verneur-Generaal beantwoord werd in eene rede, aan het slot waarvan hij de verzekering gaf de uitgesproken gevoelens ter kennis te zullen brengen van Hare Majesteiten. Den 4en dezer, den dag, waarop het stof felijk overschot van Z. M. Willem den Derde is bijgezet, werden op het voorgeschreven uur te Weltevreden en van de oorlogsschepen te Tandjong-Priok 101 minuut-schoten gelost. Op dien dag werden ook door de leeraren der verschillende christelijke gemeenten te hoofdplaats, naar aanleiding der evenbedoel treurige en gewichtige gebeurtenissen rou diensten gehouden, waarvan die in de W lemskerk door den Gouverneur-Generaal door vele autoriteiten werd bijgewoond. (Java Ct.) (Buiten verantwoordelijkhei der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Wees zoo vriendelijk het volgende t plaatsen Een quasi-geestig mensch heeft hier te stede visite-kaartjes per post rondgezonden, onder het postmerkRotterdam. Wij laten dien persoon voor wat hij heeft getoond te zijn, een zouteloos en ondoordacht wezen. Een aardigheid, die onder vrienden Dgelungen zou genoemd mogen wofden, wordt eene infamie in deze omstandigheden. Moge deze weinige woorden er dezen mislukten grappen maker toe leiden, om lo. na te denken, 2o. zijn geld nuttiger te besteden Met verschuldigde achting, W. De heer Bakker van Ilpendam kocht op het eiland Marken eene koe, die hij over het ijs heeft vervoerd. De oudste inwoners herinne ren zich niet dat dit meer is voorgevallen. Te Wezep werd Dinsdag-morgen bij een temperatuur van 15 graden C. vorst, de bakker Joh. Koopman nabij zijn woning in bewusteloozen toestand gevonden in de droge bermsloot aan den Zuiderzeeschen straatweg. Hij werd naar huis gebracht, doch overleed kort daarna. Te Hilversum heeft het ijs een offer ge- ëischt. Twee dienstmeisjes wandelden op de Gooische vaart en liepen in een wak. De een greep zich aan den rand vast en werd gered, de andere schoot ver weg onder het ijseerst na 20 minuten kon zij er uit ge hakt worden, het leven was geweken. Een man kwam eergisteren op het perron van het Centraalstation te Amsterdam in aanraking met een der lifts, terwijl deze in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5