No. 3879. 14e Jaarg. Zaterdag 10 Januari 1891. V E R S C H IJ N T I) AÜEli IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Adverteiitil'n: ALGEMKEN OVEKZICUT. NIEUWE SCHIEDAM COURAI Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden fl.bO Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den' inhoud dezer courant it ver zekerd volgens de Wet van 28gJuni 1881 (Stsbl. no. 124.) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Berichten uit Guatemala doen voor het uitbreken eener revolutie vrezen. Gedurende de pokken-epidemie, welke thans afnemende *s> zijn er in Guatemala 20,000 personen aan die ziekte gestorven. Be toestand in het Iridianengebied van Noord-Amerika wordt steeds ernstiger. Short Buil, een bekend opperhoofd der Sioux, die ua den dood van Sitting Bull als leider der Weerspannige Indianen is opgetreden, heeft het bevel over de Indianen, die bij Pine- Ridge een versterkt kamp hebben betrok ken, aanvaard, zoodat alle kans op toegeven de zijde der Indianen als geweken wordt beschouwd. Een beslissende slag, die ver moedelijk met den geheelen ondergang der Jndiaansche strijdmacht zal eindigen, wordt derhalve eiken dag verwacht. Volgens berichten uit Washington is kolo- Uel Forsyth in zijn commando in het Indianen- gebied wegens verregaande onbekwaamheid geschorst. Het zou gebleken zijn, dat vele manschappen der bondstroepen door eigen vuur gedood zijn en ook vrouwen en kinde- ren der Indianen. ENGELANÜ. Na het optreden van den bekenden Lon- denschen socialist John Burns schijnt de ^poorwegcrisis in Schotland opnieuw een ernstig stadium in te treden. Hij ried den dokwerkers van Dundee het werk te staken, teneinde de spoorwegambtenaren te helpen, Wat zij vermoedelijk doen zullen. Een aan- d fabrikanten, wier inrichtingen stilstaan, beginnen luid te klagen over de directies der spoorwegen wat natuurlijk den werkstakenden Weder steun geett. Jn de samenkomst, welke op Driekoningen dag te Bourlogne-sur-mer tusschen Parnell en O'Brien en eenigen hunner politieke vrien den heett plaats gehad, zou de grondslag voor een ver gelijk getroffen zijn. Volgens de figaro zal men eena overeenstemming tref fen op de volgende punten: aftreding van den heer Mac Oarthy als leider vergadering der Iersche partij in het lokaal van het natio naal comité tot liet verkiezen van een nieu wen leider op 15 dezer. De deelneming der Rurnellistische afgevaardigden zoo luidt het verder zal het herstel der nationalis tische partij bewerken en den heer Parnell Voldoening schenken. De nieuwe samenkomst tusschen O'Brien er> Parnell heeft thans te Boulogne-sur-mer P'aats gehad. Zij duurde verscheidene uren en werd door eenige politieke vrienden en twee afgevaardigden bijgewoond. ITALIË. Opzien wekt vooral in Italië de publicatie van een schrijven der keizerin van Oostenrijk aan koningin Margaretha, om haar de rede nen uiteen te zetten, waarom zij haar tegen bezoek bracht. De Keizerin begint met te herinneren aan de rampen, die allen getrof fen hebben, welke de hand s'oegen aan 's Pausen onafhankelijkheid voornamelijk Na poleon I. Woordelijk voegt zij er aan toe: »De gedachten alleen, den voet op den drem pel van het Quirinaal te zetten, vervult mij met ontzetting. Het doet mij zeer in de ziel, dat ik mijne koninklijke zuster geen be zoek kan brengen, doch de schuld daarvan ligt niet aan mij, maar aan degenen, die de wereld willen regeeren volgens materieele, kortstondige en bedriegelijke belangen." Tot dusverre is die brief niet gelogenstraft. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt van 8 dezer geseind De volkstelling heeft voor Weenen zonder de voorsteden, een bevolkingscijfer opgeleverd van 809.433 zielen, hetgeen sedert de laatste volkstelling, tien jaar geleden, eene vermeer dering is van 104.687 inwoners. In de discussie over de motie ten gunste van liet sluiten van een handelsverdrag met Duitschland, welke gisteren door den Land dag van Beneden-Oostenrijk met 29 tegen 25 (en niet 29 tegen 27 zooals gemeld is) werd aangenomen, hebben verscheidene spre kers zich met grooten nadruk tegen zulk een verdrag verklaard, om dat daardoor de Oos- tenrijksche nijverheid met ondergang bedreigd zou worden. Vooral Stiermarken is door sneeuwstor men en strenge koude geteisterd. Woens dag was voor den sneltrein van Triest het korte oponthoud aan het station Marburg voldoende, om den verderen voortgang onmo gelijk te maken. PORTUGAL. Bij een banket, eergisteren den officieren van het expeditionaire korps naar Mozambi que aangeboden, heeft de Koning in een toost gezegd»Gij gaat geen nieuwe ver overingen of rijkdommen zoeken, maar uwe overzeesche broeders helpen om voor Portu gal een deel van het vaderland te behouden, dat zooveel offers gekost heeft. Ik drink op het welslagen der expeditie." Terwijl de Britsche Zuid-Afrika-Maat- schappij de berichten nopens een beweerd vijandig optreden der Kaffers tegenspreekt, seint de correspondent van de Times te Zan zibar dat de Portugeezen steeds vijandiger tegen de Engelschen optreden. Langs de Zambesi weigeren de oeverbewoners op hoog bevel aan de Britsche kanonneerbooten levens middelen te verstrekkendeze verkrijgen brandhout slechts met geweld. Onlusten moeten er weder begonnen zijn te Lamu en te Vitu. RUSLAND. Naar bericht wordt, is te Kursk eene nihi listische samenzwering ontdekt, tengevolge waarvan de adjunct-ambtenaar van het openbaar ministerie Seidler zich door ophan ging van het leven beroofde, teneinde aan gevangenneming te ontsnappen. De prefect van politie te Parijs, de heer Loze, heeft van den Czaar een sigarenkoker ten geschenke gekregen van minstens 10.000 francs waarde, welke onderscheiding in ver band wordt gebracht met de diensten door Lozé bij de opsporing van nihilisten bewe zen. SPANJE. De commissie van belanghebbenden bij handel en nijverheid op Cuba, wegens de op dat eiland, tengevolge van de Mac Kinley bill uitgebroken crisis naar Madrid ontbo den, heeft voorgesteld de wet van Juli 1883 af te schaffen, den Cubaanschen alcohol toe te laten met gelijke invoerrechten als andere huiden, den vrijen tabaksverkoop te vergun nen na betaling eener license, de industrieele suikertax af te schaffen, daar de Cubaansche suiker niet met de Spaansche bietsuiker kan concurreeren, alle uitvoerrechten op Cuba af te schaffen, en het geheele systeem van het eiland te hervormen. Tot dusverre is er nog geen beslissing genomen. ZWITSERLAND. Uit Bellinzona (Tessino) wordt van 8 dezer geseind De radicalen achten de concessies, door de conservatieven gedaan, onvoldoende, en hebben daarom na gemeen overleg be sloten, Zondag niet aan de verkiezingen deel te nemen, waardoor de toestand hoogst moeilijk wordt. De conservatieven hebben van hunnen kant reeds verscheidene klachten doen hoo- reri over de stemgerechtigheid van verschil lende inwoners van Tessino, die tegen Zondag zijn opgeroepen. De Bondsraad heeft dr. Weber afgezonden, om Kuenzli als rechts geleerde bij de verkiezingen bij te staan, en behield zich voor, ernstige geschillen zelf te beslissen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1