FtüSLLFl ON. BINNENLAND. Schiedam, 9 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no. 95) geven kennis aan de ingezetenen, dat aan den heer C. G o 1 h o f en zijne rechtverkrijgenden vergun ning is verleend tot oprichting eener k u i p e r ij, in het pand aan de Nieuwe Ha ven alhier, sectie G. Nos. 18/19, kadaster sectie L, No. 1103. Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn op de aanbeveling voor leer- aar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogare burgerschool en burger-avondschool alhier geplaats de heeren: J. G. Doorman, te Deutichem; C. H. P. Meijer, te 's-Gravenha- ge, en B. van Rijswijk, te 's-Gravenhage. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1890 25347 zielen. In het af- geloopen jaar stierven 583 personen en wer den er geboren 930, zoodat het sterftecijfer door dat der geboorten met 347 wordt over troffen. In het gemeentelijk bevolkingsregister wer den ingeschreven 488 personen van het man nelijk en 542 van het vrouwelijk geslacht, to taal 1030 personen, en afgeschreven 809 van het mannelijk en 835 van het vrouwelijk ge slacht, totaal 1644. De gemeente leed du» per saldo een verlies van 614 personen. Een huis gezin vertrok naar Buenos-Ayres (Z.-Ameri ka), twee gezinnen naar N.-Amerika en een gezin en drie vrijgezellen (mannen) naar Z.-Afrika. Na aftrek van het grootere cijfer der geboorten van bovenbedoeld aantal per sonen blijkt dat het bevolkingscijfer der gemeente in 1890 met 267 is verminderd. Van de geborenen behoorden 502 tot het mannelijk en 428 tot het vrouwelijk geslacht, totaal 930, waarvan 10 tweeling-geboorten (wettig.) Als onecht moesten ingeschreven worden 9 geborenen van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht, totaal 22 als levensloos werden aangegeven 26 kinderen van het mannelijk en 21 van het vrouwelijk ceslacht, totaal 47. Er stierven 285 manne- O lijke en 298 vrouwelijke personen, totaal 583 177»huwelijken" werden gesloten, enl »echt- scheiding" had er plaats. In ons verslag van de plechtige Inwijding der St. Jansschool in ons nummer van Don derdag 11. is een kleine fout geslopen. Er staat dat de St. Willibrordus-Stichting heeft te onderhouden o. a. 22 Eerw. Zusters dit moest zijn 35 Eerw. Zusters. X>© Kruisridder. 2) Vrij naar het Fransch. De vrouw van Barneville slaakte een droe ven kreet, die door de stemmen aller Chris tenen beantwoord werd. Op hetzelfde oogen- blik snelden velen hunner van de wallen en lieten zich de poorten der stad openen, om den heer de Barneville ter hulp te snellen. Te laatde dappere kruisridder was ge vallen op de lijken zijner getrouwen en der Muzelmannen, die hij met zijn slagzwaard had nedergeveld. Alleen met zijn zoon, die hem als schild scheen te dienen, deed hij zijn ontzaglijk Normandisch zwaard met ongeloofelijke vlug heid door de rijen zijner verbitterde vijan den maaien elke slag kostte eenen ongeloo- vige het leven. Zijn echtgenoote, van den ouden Blonde! vergezeld, die te vergeefs trachtte haar van dit smartelijk tooneel weg te rukken, had haren zoon en haren echtgenoot onder de strijdenden herkend, omringd door ontelbare vijanden. Bleek en sidderend met verwil- Heden-middag omstreeks twee uren, toen de spoelingkist van den veehouder Van Olst van Delfsthaven de Hoogstraat kwam oprij den, trof nabij den Afrol het ongeluk, dat een der wielen defect raakte, zoodat de kist kantelde. Doordat terzelfder tijd de boom brak, bleven de paarden staan. Nadat ze waren uitgespannen, beproefde men tever geefs de kist op te richten. Het gevolg was dat ze van het onderstel viel en de spoeling zich over de straat verspreidde. De kist werd daarop tijdelijk tegen een der stoepen geplaatst, terwijl het onderstel van den wagen ter reparatie naar de smederij van den heer Nederpelt werd vervoerd. H. M/de Koningin-Regentes heeft gisteren middag ten 5^ uren in bijzonder gehoor ont vangen den heer Louis Legrand, ter overhan diging zijner geloofsbrieven, waarbij hij opnieuw geaccrediteerd wordt als gezant der Fransche Republiek bij het NederlandscheHof. Mevr. de Baronesse Van Ilardenbroek van Bergambacht, geb. Gravin Van Limburg Stierum, is benoemd tot Grootmeesteres van het Huis van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes. Door de Regeering is, in verband met den aandrang om voort te gaan met de ver bouwing van het Binnenhof te 's-Hage, ten behoeve van het Departement van Binnen- landsehe Zaken, aangekocht, behoudens nadere wettelijke goedkeuring, liet ledig- staande perceel naast den schouwburg in het Korte Voorhout, vroeger bewoond door baron Van Wassenaar van Catwijck. De ministers van oorlog en van marine hebben een koninklijk besluit uitgelokt, waar bij bepaald is dat de medailles en gratificatiën, wegens langdurigen, trouwen en ijverigen dienst ingesteld voor mindere geëmployeer den, werklieden en bedienden bij inrichtin gen van 's rijks zee- en landmacht, niet meer zullen worden verleend aan personen, die op of na 1 Januari 1891 als zoodanig in dienst treden. De commissie voor de arbeids-enquête heeft deze week, behalve beambten vam de Am- sterdamsche Omnibus-maatschappij, ook nog verschillende getuigen uit het technisch en wegwachterspersoneel van de voormalige Rijn- spoor-maatsch. en de Centraal spoor ge hoord. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Zeitung gemeld, dat weldra de jongste zoon van derde oogen, waarin echter geen enkele traan van hare smart getuigde, drukte zij stuipachtig de handen van haren trouwen dienaar, wiens tranen de hand zijner onge lukkige meesteres besproeiden. Nog een kwartier lang verkeerde men in pijnlijke onzekerheid; men mocht hopen, dat de Christenen, die uit de stad ter hulp snelden, nog tijdig genoeg zouden aanko men, om de beide dappere ridders te red den maar helaas, toen zij de kampplaats bereikt hadden, was alles reeds beslist. Opnieuw slaakte de edelvrouwe een kreet, een kreet, die al den wanhoop uitdrukte eener moeder, die haren zoon in gevaar, al de smart eener echtgenoote, die terzelfder tijd een innig geliefden man verliest, en verkondigde aan hen, die nog op de wal len waren, den afloop van dezen noodlotti- gen strijd. Door de zwaarte hunner wapenrustingen vermoaid, in hunne bewegingen belemmerd dosr doode paarden en een aanzienlijk getal lijken hunner wapenbroeders en hunner vijan den, die rondom hen gesneuveld waren, op verschillende plaatsen gewond en door bloed verlies uitgeput, omringd en bestookt door keizer Wilhelm zal worden gedoopt. De Keizer heeft o. a. de regentes der Neder landen, koningin Emma, koning Humbert van Italië en graat Moltke uitgenoodigd als peeten van den jongen prins op te tre den. Het Vaderland meldt, dat ter plaatse, waar men het weten kan, van het bericht omtrent eene correspondentie tusschen H. M. de Ko ningin en Z. H. den Paus over de onder handelingen van het Congo-tractaat, niets bekend is. Het klinkt dan ook ongelooflijk, dat H. M. de Regentes, geheel in strijd met de houding door onze Regeering in de Con- go-zaak aangenomen, en met handhaving van den minister van buitenlandsche zaken, een brief als de bovenbedoelde zou hebben ge schreven, Niet tegen een werk van menschen- liefde heeft onze Regeering zich verzet, inte gendeel daartoe van harte en krachtig mede gewerkt. Alleen tegen een verkeerd middel is zij opgekomen en haar toegeven tegenover de vasthoudendheid der andere mogendheden is geen erkenning van ongelijk, maar alleen een daad van berusting. De gedelegeerden der verschillende R.-K. kiesvereenigingen in het district Wijk-bij- Duurstede hebben te Utrecht een bijeenkomst gehouden, onder leiding van den heer Ha- zendonk. Met 55 tegen 2 stemmen werd besloten geen instemming te betuigen met de motie- Op de Laak, maar vertrouwen te blijven stellen in het beleid van hun afgevaar digde, dr. Schaepman. De pogingen, in den jongsteri tijd beproefd, om de gelederen van het Nederlandsch-In- disch leger door Afrikaansche werving te versterken, zijn aanvankelijk goed geslaagd. Reeds is het eerste vrij willigers-legioen, aan geworven op de kust van Liberia, naar de Oost op reis. Voorbarige Politiek. in een artikal nVoorbarige Politiek" be toogt de Nieuwe Deltfsche Courant, dat een deel der pers zich ten onrechte bezig houdt met prognostieken over de algemeene ver kiezingen in den loop dezes jaars. Hoe de zaken ook loopen, zegt het Delftsche katholiek orgaan, de katholieke partij zal niet gesteld worden voor de keuze van een anti revolutionair of liberaal. «Gesteld nu eens dat de antirevolutionaire afgevaardigden een punt van het katholiek program geene verzwaring der persoonlijke militaire lasten, ten eenenmale verwaarloos- vijanden, die door hunnen langdurigen tegen stand verbitterd waren, vielen zij eindelijk naast elkander neder. Alix was tot het einde toe van dit bloe dig schouwspel getuige geweestzij zag hoe de Muzelmannen het hoofd van haren Roger op een lans staken en het als een bloedige trofee hunner overwinning en hunner wraak aan den Emir brachten. De zenuwachtige overspanning, die deze teedere echtgenoote en ongelukkige moeder alleen op de been had gehouden, verliet haar alsnu zij be zweek op haar beurt en viel als zielloos in de armen van Blondel. Andere pelgrims van het Christenleger, die evenals de vrouwe de Barneville getui gen waren geweest van hetgeen er was voorgevallen, en wie de deugden van Alix en de roemrijke wapenfeiten van Roger en Raoul bekend waren, haastten zich, voorde edele vrouwe eene draagbaar aan te bren gen en haar daarop naar hare woning te vervoeren. Hare dienaren, hare vrouwen en de oude Blondel, in tranen badend, omringden hunne ongelukkige meesteres. Terwijl zij haar de teederste zorgen bewezen, verspreidde zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2