Binnenlaodsche Berichten. BIJVOEGSEL behoorende big de van 11 en 12 JANUARI 1891. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam, van Vrijdag 9 Januari 1891. Aanwezig zijn de heerenJ. J. G. Nolet, voorzitter, J. T. Wittkampf, J. Meijer J. Pz, Mr. W. H. Jansen, S. A. Maas, P. M. J. A. Lagerweij en D. F. W. Prins afwezig met kennisgeving de heer J. H. Houtman. De Voorzitter biedt den leden zijn heil- groet bij gelegenheid der jaarsverwisseling en uit de beste wenschen zoowel voor de leden individueel als voer hunne gezinnen. Hij roept hunne medewerking in om ook thans weder hunne beste krachten te willen bijdragen om handel en nijverheid zich te doen ontwikkelen en in bloei te doen toe nemen en hoopt dat het thans ingetreden jaar voorspoed en geluk moge brengen voor den handel. De geloofsbrieven der nieuw benoemde leden, de heeren J. F. Wittkampf, Mr. W. H. Jansen en D. F. W. Prins, worden onder zocht door eene commissie bestaande uit de heeren S. A. Maas en J. Meijer J. Pz. Overeenkomstig het advies dier commissie besluit de Kamer tot toelating der benoem den, die daarop zitting nemen. De President wenscht hen geluk met de hun ten deel gevallen onderscheiding en draagt hun de behartiging der belangen van handel en nijverheid ten zeerste op. Tot voorzitter wordt herbenoemd de heer J J. G. Nolet, zijnde één stem uitgebracht op den heer S. A. Maas. Tot voorzitter-plaatsvervanger wordt be noemd de heer S. A. Maas, zijnde 2 stem men uitgebracht op Mr. W. H. Jansen. Tot secretaris wordt herbenoemd de heer Mr. A. Tak met algemeene stemmen. De heeren J. J. G. Nolet, S. A. Maas en de Secretaris verklaren, onder de geluk wen- schingen der Kamer, hunne benoemingen aan te nemen. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Tot commissaris over de Beurs, tevens lid der commissie voor den graanhandel, wordt herbenoemd de heer J. H. Houtman, die als zoodanig moest aftreden. De rekening en verantwoording dezer Ka mer over het dienstjaar 1890 wordt onder zocht en met algemeene stemmen goedge keurd. In duplo opgemaakt zal zij aan het gemeentebestuur ter approbatie worden toege zonden. Tot leden der commissie voor de redactie van het jaarverslag worden benoemd de heeren S. A. Maas, H. R. M. A. van Gent en J. H. Houtman. De heer S. A. Maas verklaart zijne be noeming aan te nemen, terwijl den afwezi gen heeren Houtman en van Gent van hunne benoeming zal worden kennis gegeven. Omtrent de ingekomen stukken wordt respectievelijk besloten, zooals door den praeses wordt voorgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat bij hem klachten zijn ingekomen over de verzendin gen der Engelsche brievenmalen. Hij had reeds den Secretaris opgedragen hierover met den directeur van het postkantoor te confereeren, die bij die gelegenheid beloofd had hierin, indien mogelijk, verandering te te zullen brengen. Overeenkomstig het voor stel van den Voorzitter besluit de Kamer alvorens verdere stappen te doen, voorloopig aftewachten, in hoeverre de beloften van den Directeur zullen worden nagekomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. (Vervolg.) Door de Kon. Utrechtsche fabriek van Zilverwerken van C. J. Begeer, is een leg penning in den handel gebracht betrekkelijk het overlijden des Konings. De voorzijde draagt het beeld van Z. M. in. admiraalsuniform en de versierselen van het Gulden Vlies op de borst. Het voorschrift luidt: «Willem Koning der Nederlanden G. H. V. L." De keerzijde vertoont een palmtak, een lauwerkrans met gebluschten fakkel en een stengel uitgebloeide papavers, waarvan er een geknakt is. Het geheel is saamge- groept tot een krans, waarin het opschrift «Geboren 19 Febr. 4817, overleden 23 Nov. 1890. De penning heeft ruim vijf Ned. duimen middellijn. In de Protestantsche, Engelsche Kerk doet zich voortdurend een niet onbelangrijke be weging gevoelen, welke ongetwijfeld op een toenadering tot Rome moet uitloopen. Zoo bestaat reeds geruimen tijd het plan o,n Anglicaansche kloosters op te richten. Dit plan is thans bekrachtigd door den Anglicaanschen bisschop van Londen en eer lang zal dan ook een klooster van protes tantsche geestelijke personen, onder den naam van «Congregatie van St. Paulus," worden opgericht. De leden zullen zich wijden aan de overweging, het gebed, de weldadigheid en den arbeid. Zij zullen ook geloften afleggen, maar voorloopig slechts voor één jaar. De geloften zullen evenwel telkenmale kunnen worden hernieuwd en ten slotte door een altijddurende gelofte ge volgd. Ziedaar dan het zooveel beschimpte en bespotte kloosterleven bij de Engelsche pro testanten in eere hersteld. Ontegenzeglijk is hiermee een flinke stap gedaan in de goede richting. De vooroordeelen tegen de aloude en toch altijd met jeugdige kracht bezielde Moederkerk schijnen allengs te verdwijnen. En geschiedt dit, dan kan het ook niet uitblijven, of een terugkeer e n m a s s e tot de katholieke Kerk, wier heerlijke instellingen men wel belasteren, maar geenszins vernie tigen kan, zal in een niet al te ver verwij derde toekomst plaats hebben! C In den Heraut bespreekt dr. Kuyper het hypnotisme en drukt aan het slot zijner be schouwing de meening uit, dat de godge leerden wel zullen doen zoo ze, veel ernsti ger dan dusver, hun oordeel zoeken te ves tigen over dit zoo opzienbarend, uiterst ge wichtig en in hooge mate gevaarlijk ver schijnsel. De ongesteldheid, waaraan de heer mr. Keuchenius, lid van de Tweede Kamer, lijdende was, kan als geweken beschouwd worden. Eemge ingezetenen der gemeenten Rot terdam en Kralingen, zullen Zondag a. s. 11 Januari 1891 op den vijver achter het café Den Burg te Kralingen een hardrijderij op schaatsen door minvermogenden doen plaats hebben, waarvan de prijzen zullen bestaan uitsluitend in voedingsmiddelen en brand stoffen. Een flinke som is voor dat doel bij eengebracht, terwijl de heeren W. Zuidmeer, Kortekade te Kralingen, en M. Van Gelder, Goudschenrijweg 183, giften in geld en le vensmiddelen in ontvangst nemen. In de bijeenkomst der heeren, die vrijwil lig voor de R. K. armen te Feyenoord een collecte hebben gehouden, welke, zooals wij meldden, ruim duizend gulden opbracht, is bes'oten vooreerst aan ieder huisgezin '/a hec toliter steenkolen, l/s hectoliter aardappelen, benevens een kilo spek of wel vleesch, 2 kop boonen of erwten en waar zulks noodig mocht blijken 1 of 2 wollen dekens te doen uitrei ken. Feijenoord mag zich op dit oogenblik verheugen een gering getal armen te bezitten, hetgeen ten voordeele is van hen, wien de liefdadige hand wordt aangeboden. Men tracht te Amsterdam een nieuw ge bouw voor de effectenbeurs te krijgen. Daartoe zal een leening van 5ston gouds worden uit geschreven. Woensdag-avond heerschte te Arnhem een petroleumpaniek. Men had ergens gelezen, dat de prijs per kan inZierikzee tot 75 cents was gestegen en nu wilden vele huismoeders zich vrijwaren van een al te grooten schadepost op hare begrooting door een ruime hoe veelheid op te doen. Met emmers gelijk werd het vocht in huis gedragen. De groote vraag had natuurlijk reeds dadelijk stijging tengevolge. Hier en daar kostte de kan reeds 25 cent. De tegenwoordige prijs is weer veel lager. Van geachte zijde wordt ons dd. gisteren uit Maastricht geschreven Als vervolg op hetgeen in uw nummer van 28 Dec. jl. omtrent de arrestatie van H. Leunissen te Westenrade-Klimmen voorkomt, en waarvan door u een zoo getrouw verhaal is gegeven, kan ik u nog berichten dat het hoe langer zoo meer blijkt dat de maréchaus- sées in Leunissen een goede vangst gedaan hebben. Behalve toch van den diefstal met geweldpleging te Baaxem en dien te Gulpen, blijkt hij nu ook de dader te zijn van de diefstallen, welke in den nacht van 23 op 24 Juni jl. en van 2 op 3 Dec. te Baarle- Nassau ten nadeele van de herbergierster de wed. Gielen zijn gepleegdwelke dief stallen gepaard zijn gegaan met geweldple ging en poging tot oneerbare handelingen op genoemde weduwe. De officier van justitie te Breda verwit tigd dat genoemde Leunissen hoogstwaar schijnlijk de dader dier diefstallen was, heeft gisteren de wed. Gielen naar Maastricht ge zonden, vergezeld van den wachtmeester Blokdijk. Op het zien van den verdachte herkende de weduwe onmiddellijk en pertinent in hem den dader. Behalve van deze diefstallen wordt hij nog van een groot aantal andere ver dacht. (J1-) De groote armoede, die tegenwoordig al gemeen heerscht, leidt ertoe, dat aan de Zuidergrens het zoutsmokkelen sterk toe neemt. Dit zal ongetwijfeld nog erger wor den, wanneer in de beetwortelsuikerfabrieken de werkzaamheden zullen zijn afgeloopen. Kerknieuws. De hoogeerw. pater J. M. Larocca, generaal der Dominicanerorde, is te Rome na een langdurig lijden, tengevolge van atropia sfo- machi, overleden. De toestand van den zeereerw. heer W. van der Hurk, pastoor te Wassenaar, die onlangs met de laatste HH. Sacramenten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5