FEUILLEl ON, B N N E N L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. Neen Crispi had een heel andere reden om aan zijn orgaan het zwijgen op te leggen alle bladen, ook de aan de Kerk vijandige, con stateerden de exterritorialiteit der Pauselijke paleizen, en juist het wetsartikel, waarop de Riforma zich beroepen had, werd tegen haar-zelve gekeerd. Crispi gevoelde, dat hij zich vergaapt had. Volgens telegrafisch bericht uit Rome heeft de Congregatie voor de geestelijke aange legenheden, die den Paus moest dienen van advies, zich verklaart tegen de nieuwe voor stellen der Hongaarsche regeering in zake de gemengde huwelijken. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt van 14 dezer ge seind Te Moskou is het Hotel Royal ver brand, waarbij de generaal Schulgin door verstikking den dood heeft gevonden. Naar aanleiding van geruchten, welke in de buitenlandsche pers de ronde hebben ge daan en volgens welke er sprake was van het aftreden van den minister van onderwijs, doet de Nordisclie Telegraphen-Agentur op merken Dergelijke geruchten keeren ieder jaar terug zonder dat er eenige positieve grond vooi bestaat. Alhier is van het aftreden van den minister niets bekend. ZWITSERLAND. De Constituante voor Tessino, die 110 conservatieven bevat, komt Maandag te Bel- linzona bijeen. De Bondsraad zal spoedig eene bes'issing nemen of kolonel Kuenzli nog langer als commissaris te Bellinzona in functie zal blijven. Schiedam, 15 Januari 1891. Blijkens voorstaande kennisgeving zal het R. K. Parochiaal Armbestuur, op Zondag 18 Januari aanst. in de verschillende katholieke kerken te dezer stede onder alle HH. Missen, eene schaalcollecte houden,teneinde instaat te worden gesteld, eene extra armen-bedee- ling in eetwaren of brandstoflen te houden. Het Armbestuur heeft wekelijks circa 300 armen te bedeelenhet meerendeel daarvan zijn weduwen of andere personen, die elk vast inkomen missen en van bloedverwanten of vrienden weinig te verhopen hebben. On dervinden dezen dus niet den weldadigen invloed der christelijke liefdadigheid, dan ziet het er met hun en hunne gezinnen T>o Kruisridder*. 5) Vrij naar het Fransch. Iverboga had zijn paviljoen aan den vrucht baren oever van den Oronte laten opslaan. Ten hoogste verwonderd over den moed en de onwrikbare standvastigheid van den nog zoo jeugdigen Raoul, gevoelde hij een leven dige belangstelling voor een zoo dapper, jeugdig krijgsman. De hoop, dat hij hem door schitterende beloften zou kunnen verleiden, zich aan zijn persoon te verbinden, had den vorst van Moussoul bewogen, hem met een buitenge wone onderscheiding te behandelen. Raoul was naar Kerboga's eigen veldtent vervoerd. Deze was op een heuvel, tegenover de Oronte en de stad Antiochië opgericht en bevatte in haren verbazenden omvang ver schillende afdeelingenzij geleek een stad, welker straten aan weerszijden een menigte vertrekken vertoonde, waarin de rijke be hangsels van Damascus, en de kostbaarste tapijten van Perzië en Egypte schitterden, met goud en edelgesteenten als bezaaid. Op een rustbed, dat geheel uit goud en zijde bestond, liggende, werd Raoul verzorgd door Cadiga, de moeder van Kerboga, die haren zoon in zijne onderneming tegen de Christenen gevolgd was. Zooals de meeste treurig uit. Vooral in dezen harren winter tijd doen de armoede en het gebrek aan het nu meest noodige zich nijpend onder hen gevoelen. Moge dus het dringend beroep van het Armbestuur in ruime mate gehoor vinden en de algemeen bekende liefdadigheid der Schie- damsche Katholieken ook hierin weder schit terend blijken! Worde er met milde hand welgedaan aanst. Zondag, den dag waarop wij de zoete vertroostingen herdenken, welke de H. Naam biedt van Hem, Die zelfs een glas water in Zijnen naam gegeven, niet onbeloond zal laten Gisteren avond kwam alhier in de haven de stoomlogger Satoe, komende van Rotter dam en bestemd naar Maassluis. Het schip had door het ijs een lek aan de boeg gekregen. Onmiddellijk na aankomst werd dan ook van het voorschip eer. partij lijnzaad op den wal gelost, doch bij de hoog opgaande vloed was het daar geenszins veilig, zoodat men zich genoodzaakt zag, het onder de veranda van het koffiehuis »de Maas" in veiligheid te brengen. Daar enkele bladen voortgaan melding te maken van een bericht, dat onlangs voor kwam in de Köln. Ztg. en volgens hetwelk de Koningin-Regentes aan den Paus en aan kardinaal Lavigerie per telegraaf zou hebben kennis gegeven van de toetreding van Ne derland tot de Congoakten, werd het Dbl. v. Z.-H. gemachtigd te verklaren, dat bedoelde tijding allen grond van waarheid mist. i Naar de A. Koerier uit goede bron ver neemt, zal Z. D. II. Mgr. F. Hamer, apost- vicaris van Z.-W. Mongolië, den 22 Febr. van Marseille vertrekken, om naar zijn verre missie terug te keeren. Te Maassluis ziet men op de gewone an kerplaats van schepen, die door den Nieu wen Rotterdamschen Waterweg naar zee gaan, het Nederl. barkschap Californië be stemd naar Cardiff voor 2 ankers liggen, rustig vertuid, door geen ijs omringd, op gunstigen wind wachtende. Men meldt aan de Avondpost uit Rotter dam dat door den heer L. V. Ledeboer Bz., dezer dagen aldaar overleden, verschillende Arabische vrouwen was zij ingehuldigd in de geheimen der natuur zij was onderwezen in de meest zeldzame en geheimzinnige eigen aardigheden van planten en metalen. Aide historieschrijvers der kruistochten noemen haar eene machtige toovenares, die even bekwaam was in de kunst om de snelst werkende vergiften toe te bereiden, als om de heilzame geneeskrachten uit verschillende kruiden tot balsems te bereiden, die bijna onfeilbaar de zieken genazen en met eene wonderlijke vlugheid en zachtheid de diepste wonden heelden. Raoul, die na zijne bezwijming door een krachtig geneesmiddel, dat zij had toebe reid, nu in een diepen, weldadigen slaap was gevallen, was, zonder het gemerkt te hebben, door zulke heilvolle zorgen omringd, reeds bijna geheel van zijne wonden gene zen. Gadiga, die hem al dien tijd geen oogenblik verlaten had, voorzag, dat hij wel dra zou ontwaken, en, volgens bevel van haar zoon, liet zij hem nu alleen, opdat hij zich zonder stoornis zou kunnen overgeven aan de indrukken, welke de pracht en weelde, die hem omringden in den geest van den jongen ridder zouden doen opko men. Zij ging naar Kerboga, wiens ver trekken grensden aan dat, waarin Raoul zich bevond. »Wel moeder!" zei de geduchte Muzel man, terwijl hij zich ten halve op de sofa legaten zijn vermaakt aan liefdadige instel lingen te Rotterdam en elders. Uit de verzameling schilderijen, door den heer Ledeboer nagelaten, zijn drie doeken gelegateerd aan het Museum-Boymans. Eén is een fraai zeestuk van Theodore Gudin, den beroemden Franschen zeeschilder, wiens werk in Frankrijk rijk vertegenwoordigd is in het museum te Versailles. Het doek stelt een gezicht op de reede van Vlissingen voor tijdens een vloot-inspectie, onder bevel van prins Hendrik, door Willem II. Een bijzonderheid, welke misschien niet zoo algemeen bekend is, is dat het huis aan de Nieuwe Haven, waar de heer Lede boer woonde, eertijds de woning was van graaf Gijsbert Karei van Hogendorp. Den 12den Januari is te Rotterdam per spoor aangevoerd 110.000 kilo Belgische en 1.280.000 kilo Duitsche steenkool. De prijzen der steenkolen beginnen weer te dalen. Op het IJ voor Amsterdam is men thans druk bezig met ijsbreken. Een deitigtal mannen hakt gleuven in de richting naar de Handelskade, terwijl de sleepboot Holla7id die van sterke ijsborden en een ram voor zien is, het ijs breekt. Aanvankelijk gaat dit naar wenschomstreeks 3 uur gisteren- middag was de geul, die bij het Westerdok aanvangt, gereed tot achter de zwemschool van den heer v. Heemstede Obelt. I j De proeven door den torpedodienst der marine te Helder genomen op de haven ijsvrij te maken, zijn volkomen geslaagd. De j opeenhooping der schotsen aan de Voorha ven bij het fort Harssens is verdwenen. Nu zijn verscheidene vletterlieden met de noo dige bemanning bezig om, in de haven zelve heen en weder over het ijs trekkende en varende, alles verder stuk te breken, waarbij de sleepboot Hercules averij aan de machine bekwam. Te Breukelen is de vrouw van den land bouwer J. Van Ginkel door een konijn zoo danig in den top van een barer vingers ge beten, dat na eenigen tijd de geheele arm opzwol en geneeskundige hulp moest worden waarop hij ingesluimerd was, oprichtte, shoe maakt het onze gevangene Hij slaapt, Emir," antwoordde Cadiga, terwijl zij zich aan de voeten van haar zoon, op een tapijt neerhurkte »maar hij zal wel dra ontwaken." Zou hij kunnen opstaan, en sterk ge noeg zijn, om mij te kunnen zien Zoo gij geen vijanden waart, zou ik zeggen, dat gij hem zoudt kunnen bezoeken, maar gij zijt Mahomedaan en dus een aarts vijand van zijn geslacht Zal het dan zoo moeilijk zijn om mij dien Christen tot vriend te maken Even moeilijk, als het zijn zal, Antio chië in te nemen Antiochië innemenWel, Cadiga, hebt gij-zelf mij dan niet de overwinning op de vijanden van den Profeet voorspeld? Hebt gij zelf mij niet, vóór ons vertrek uit Mous soul voorzegd, dat de hoofdstad van Syrië niet tegen mijne wapenen bestand zou zijn ïEmir, oordeel zelf over hetgeen gij te hopen of te vreezen hebt," antwoordde zijne moeder, terwijl zij Kerboga aanzag met een blik, waaruit een zonderlinge vermenging van teederheid en verwijt straalde«herinner u den eed, dien gij te Moussoul aflegdet, de belofte, die gij aan den Kalif deedt, op den dag dat hij u, in de groote moskee van Bagdad, de geheimen van den Islam open baarde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2