FEUILLE1 ON. 1'. 1 N N ION L A N 1). 6) ITALIË. De Italiaansche regeering heeft alle pogin gen in 't werk gesteld om eene scheidsrech terlijke uitspraak van den Paus in het Por- tugeesch-Congoleesch geschil te voorkomen Hare diplomatie heeft daartoe al het moge lijke beproefd; zij werkte o. a. op de Por- tugeesche Koningin-moeder Maria Pia, die eene zuster van koning Humbert is deze kuiperijen zijn echter tevergeefs geweest. Te Piacenza hebben onlusten plaats ge had naar aanleiding van een besluit van den gemeenteraad om de octrooien op de eerste levensbehoeften te verhoogen. Het publiek schreeuwde den raadsleden zijn.a verontwaar diging toe in krasse uitdrukkingen en ver" volgde hen bij het verlaten der zaal op straat- Eene compagnie infanterie moest de menigte uiteen drijven, waarbij velen werden gevan gen genomen. RUSLAND. Uit Moskou wordt van 15 dezer geseind In de dépêche, waarmede de Czaar de nieuw- jaarsgelukwenschen van den gouverneur- generaal Dolgorouki beantwoordt, wordt ge zegd: »De Kei «er smeekt God, dat Rusland ook dit jaar met vrede en welvaart gezegend moge worden." In het proces over de oplichting op groote schaal inde voormalige Ssi aton-Ssirnbircker agrarische bank, zijn vier beschuldigden ver oordeeld tot deportatie naar Siberië, en vier vrijgesproken. De civiele vordering wordt op meer dan een millioen berekend. Schiedam, 16 Januari 1891. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 15 Januari. [ie behandeling van de nog overige Hoofd stukken der Staatsbegrooting werd voortgezet. Bij Hoofdstuk XI zullen de algemeene po litieke beschouwingen worden gevoerd. Hoofdstuk X, (Koloniën,) kwam het eerst in behandeling. De heer W. Yan Dedem deed uitko men hoe van het anti-revolutionaire program van actie in de koloniale bestuurszaak niets is tot stand gebracht, en wel tengevolge van de wijze, de methode van handelen. Men is vervallen in de fout om zonder speciale ken nis en buiten de Indische autoriteiten plannen te maken en maatregelen te verordenen, die met de werkelijke toestanden in Indië in strijd waren en practisch onhoudbaar. Zoo ging 't met de koffie, de opium, met het vraagstuk van versterking van het voortbren gend vermogen van Indië, (spoorwegen, irri gatie werken enz.), met Atjeh, met hetwelk vrede werd gezocht, terwijl de hoofden ons feitelijk met den kous op den kop naar huis J>e Kruisridder. Vrij naar hel Fransch. iHij zal het worden, moeder", riep de vorst van Moussoul uit, wiens gelaat op de laatste woorden van de wichelares aanmer kelijk ophelderde ik zal hem roem, eer en rijkdom voorspiegelen in den godsdienst van Mahomedzal hij dan de kracht bezitten om te weigeren, wat ik hem zoo vorstelijk zal aanbieden »En zoo hij u met al usv schitterende aanbiedingen trotseerde?" hernam Cadiga, terwijl zij met een twijfelachtige uitdruk king op haar gelaat droevig het hoofd schudde. »Zoo hij mij trotseerde, moeder! Wie zou het wagen den vorst van Moussoul te trotseeren »Ik antwoordde plotselmg een zachte, melancholische stem, maai- waaraan de verontwaardiging en de fierheid van een oprechte Christenziel een bovennatuurlijke vastheid verleenden »ik herhaalde Raoul terwijl hij zich naar den vorst wendde, die verschrikte, alsof hij bij den aanblik van het zonden. Van de toegezegde herziening van het regeeringsreglement, de comptabiliteits wet is ook niets gebleken, evenmin van de zedelijke belangen tot verbetering van den rechtstoestand van inlandsche Christenen. Is nu deze Minister in zoover homogeen met zijn voorganger, dat hij diens methode van regeeringsbeleid volgt? De Minister vanKoloniën,erken de dat de Regeering heeft voortgebouwd op de door de liberalen gelegde grondslagen, doch dat dezen zijn beginnen te hervormen zonder volledige kennis van zaken. De heef Keuchenius was op de hoogte, maar heeft toch het Indisch licht niet vespreid. In 'tal- gemeen verdedigde de Minister de omtrent de verschillende zaken door zijn voorganger gevolgde gedragslijn. De Minister zegde ge leidelijke voortzetting van spoorwegen en irrigatie werken toe. Een wetsontwerp tot rentegarantie voor particulieren aanleg wordt voorbereid. Afsluiting van de Atjehsche kust en krach tig optreden tegen den vijand ligt in de be doeling der Regeering. De Minister verklaarde het in hoofdzaak eens te zijn met zijn voorganger. De heer Levyssohn Norman deed in 'tbreede uitkomen, dat, zooals de Ston- daard het noemde, geen stuur in de kolo niale politiek is, dat men zich met allerlei goede bedoelingen bezig houdt, maar alle groote vraagstukken laat rusten. Nadat de algemeene beraadslaging was gesloten, is de Begrooting voor Suriname in behandeling gekomen, waarbij de heer Smidt eene uitvoerige critiek leverde op de be stuurshandelingen van den Gouverneur, die een tot dusver ongehoord maatschappelijk antagonisme en eene ongekende politieke spanning heeft doen ontstaan. De verdere behandeling zal heden worden voortgezet. Daar het nummer van Zondag aanst. velen onzer lezers eerst op den dag zelf onder de oogen komt, meenen wij reeds nu te moeten herinneren aan de schaalcollecte, welke Zondag aanst. onder alle HH. Missen in onze kerken van wege het R. K. Puriochaal Arm bestuur voor eene extra armen-bedeeling gehouden wordt. Dat er zulk een dringend beroep op de liefdadigheid onzer katholieke stadgenooten wordt gedaan, bewijst zeker dat de nood groot is. En dit is zeker niet te verwon deren, als men bedenkt, dat deze strenge, echt Siberische winter, nu reeds bijna zeven weken voortduurt. Wat er in zoo'n langen tijd b. v. alleen aan brandstoffen noodig is, weten 't best de huismoeders, die zeer goed kunnen zien, welke gapingen de langdurige winter in den kolenkelder maakt. Bedenkt men nu, dat het Armbestuur dat tevens de zorg voor de Weezen heeft, circa 300 ar- bleeke gelaat van zijn gevangene een spook gestalte ontwaarde. Raoul, wiens verrassing bij zijn ontwaken wij geschetst hebben, was gedurende eenigen tijd, als overstelpt door zijne aandoening on beweeglijk blijven liggen. Eensklaps weid hij in zijne overpeinzingen verstoord door de stem van Kerboga, die zich in zijn gesprek met de toovenares hoe langer hoe meer had opgewonden. Zijne nieuwsgierigheid was in de hoogste mate opgewektin de hoop ein delijk te weten te zullen komen waar hij zich toch wel bevond, was hij opgestaan, hoewel hij zich nog uiterst zwak gevoelde daar hij zijn kleeren niet bij zijne legerstede vond, wikkelde hij zich in een lang wit kleed, dat op Oostersche wijze om de schouders wordt geslagen, en dat men ongetwijfeld had verwisseld met zijn eigen kleederen, en zijne lederen en stalen uitrusting. Hij naderde met onhoorbare schreden de portière, die hem van de sprekenden scheidde zijne hand had reeds het gouden koord gegrepen, en hij wilde zich aan hunne blikken vertoonen, toen hij begreep, dat het gesprek over hem liep. Zijn hart sidderde op het liooren der woor den van Cadiga, toen zij over den dood zijns vaders sprak in de hoop nog meer belarm- men van brandstof heeft te voorzien, dan kan men best nagaan wat een schat van geld het alleen voor kolen noodig heeft, en dat in een tijd waarin ze zoo duur zijn Daarbij komen dan nog de behoeften aan meerdere dekking en warmer kleeding. Zoo als reeds is gezegd, zijn de gewone inkom sten niet eens toereikend voor de wekelijk- sche bedeehngen. Men boude daarbij ook in 't oog dat het Armbestuur niet teert op j eeuwenoude beneficiën of fundatiënde fondsen door het katholieke voorgeslacht in vorige eeuwen voor de noodlijdende geloofs- genooten bijeengebracht, zijn helaasin den loop der ernstige tijden in andere handen i overgegaan en komen anderen ten goede. Het Armbestuur moet nagenoeg uitsluitend leven j van de liefdegiften door het tegenwoordige geslacht bijeen te brengen. Als men dit alles wel overweegt, zal men voorzeker tot het besluit komen, dat de taak van het Armbestuur zwaar en de behoefte groot is. Meerdere aansporing om in ruime mate aan het dringend beroep van het Arm bestuur gevolg te geven, achten wij dan ook niet noodig. Het medegedeelde zal, dunkt ons, voldoende zijn, om onze katholieke stadgenooten te bewegen tot een ruime aalmoes, die den nood der armen zal leni gen en hun nieuwen titel zal schenken op 's Hemels overvloedigen zegen. Gisteren-avond ten zeven ure werd aan het Hoofd een aanhoudend stoomgefluit ge hoord. Het bleek dat een stoomboot langs den noordwal met den vloed kwam mede drijven en in nood verkeerde het was Harer Majesteits schroefstoomboot Cruquius (in dienst der Waterstaat). Onmiddellijk werd de lijn van de aanwezige dreggen gebezigd om den tros aan den wal te halen, want er werd van boord geroepen, dat men de schroef verloren had. Daarop werd de stoomboot met behulp van een aantal manschappen in de haven gebracht. Heden-ochtend vertoonde zich op de ri vier de Maas voor deze stad veel en zwaar drijfijs. De schroefstoomboot Meuwe Waterweg, welke gedurende dezen winter op uitstekende wijze de gemeenschap met den Hoek van Holland onderhoudt, bekwam heden-ochtend nabij de Kruithaven bij Maassluis een lek aan den boeg, zoodat zij de reis niet kon voort zetten. rijks te zullen hooren, luisterde hij het ove rige van hun samenspraak af, die over niets minder handelde, dan hem Jezus-Christus te doen afvallen, voor Wien hij zijn bloed had vergoten, voor Wien hij nog steeds bereid was, zijn leven ten offer te brengen. Ondanks zijn zwakheid, deed de veront waardiging het weinigje bloed, dat het zwaard der Muzelmannen nog in zijne ade ren had gelaten, koken; zijn hart klopte met onstuimigheid maar toen hij de bedreiging van Kerboga hoorde, kon niets hem weer houden zijn bevende hand rukte de kost bare stof, die hem van den vijand van zijnen God scheidde, vaneen, en met de standvas tigheid en de zielegrootheid van een waar Christen, waagde hij het de tegenwoordig heid van den geduchten vorst van Moussoul te trotseeren. Als de bliksem voor de voeten van den Muzelman in den grond was geslagen, had hij niet erger kunnen ontstellenmaar wel dra kreeg het gevoel van beleedigden hoog moed de overhand op zijnen schrik hij ma- met een vurigen blik den stoutmoedige, die hem in zijn eigen verblijf durfde beleedigen. Zijn tweede beweging was, de hand aan de greep van zijn dolk te brengen maar zijne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2