Bjj flil Hier behoort een Birosel. J4e Jaanr. Zondag 18 en Maandag 19 Januari 1891. No. 3886. V E R S C H IJ N T D A G E RIJKS. HERINNERING. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Iliad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der" tdverteiitiëri Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Morgen (Zondag) onder alle HH. Missen SCHAALCOLLECTE voor eene extra armen-bedeeling in eetwaren ot brandstoffen. Stedenwet en Legerwet. De Tweede Kamer is deze week na eene korte Kerstvacantie opnieuw bijeengekomen. De taak, die haar allereerst wachtte, was het regelen harer werkzaamheden. Onder gewone omstandigheden zou die regeling ïeker weinig de aandacht trekken. Zij zou beschouwd worden als eene huishoudelijke aangelegenheid, als eene zaak, die het groote publiek weinig aanging thans moest ze van bet hoogste gewicht worden geacht, immers, gewichtige wetsontwerpen zijn bij de Ka foer ingedienden de vraagwelk ontwerp m de orde van behandeling den voorrang zal hebben, is onder de tegenwoordige om standigheden een levensvraag, die in hare beantwoording het lot van het ontwerp "agenoeg beslist. Als onafgedaan waren bij het scheiden der Kamer op de agentia gebleven, o. a. eenige hoofdstukken der Staatsbegrooting en het Wetsontwerp betreffende de mailvaartcon- b'acten. De Kamer besloot op voorstel van ben Voorzitter den dag van Woensdag te besteden aan het afdeelingsonderzoek van Verschillende wetsontwerpen, die de cen trale sectie aan de orde wenschte gesteld te sien tegen Donderdag aan de orde te stel len de begrooting van koloniën en haar on derdeel de begrooting van Suriname, en dai u na het hoofdstuk «onvoorziene uitgaven" der Staatsbegrooting. Na afdoening van al deze ontwerpen zouden dan de Stedenwet en het wetsontwerp betreffende de mailcontrac- teu worden behandeld. Dit besluit werd genomen, nadat een be- i 'angrijk debat was voorafgegaan, waarin de heer Vermeulen namens een groot deel zij- 'ter politieke vrienden zich tegen eene dus danige regeling der werkzaamheden had verzet. De afgevaardigde van Helmond deed het voorstel, allereerst de Stedenwet in be handeling te nemen. De voorstanders dier ^Vet zouden weinig blijk van ernst geven, \eide hij, als zij niet trachtten haar thans Voorop te stellen immers wil de Stedenwet voor de eerstvol geilde verkiezingen dienst doen, dan moet zij vóór den 15n Februari aanst., den dag waarop de kiezerslijsten worden vastgesteld, in staat van wijzen zijn. Het mocht echter den heer Vermeulen niet gelukken de prioriteit voor de Stedenwet te verkrijgen. De heer Schaepman was het met den heer Roëll eens, dat de hoofdstuk ken der Staatsbegrooting, naar den geest der Grondwet en de bedoeling der Regeering, voor alles moesten gaan; en het voorstel- Vermeulen viel onder den vereenigden te genstand van de liberalen en de dissentee- rende anti-liberalen. Het werd verworpen met 59 tegen 10 stemmen. Slechts 4 anti revolutionairen stemden met 12 Katholieken en de liberale heer Veegens er voor. Nadat aldus deze belangrijke kwestie was opgelost, bracht de heer Travaglino een ander gewichtig vraagstuk in het debat. Het stadi um waarin de behandeling der Legerwet thans verkeert, bracht hem tot het voorstel, om niet, gelijk het reglement van orde dit eischt, het verslag van het verhandelde in de afdeeling eerst ter kennis te brengen van de leden, nadat het regeeringsantwoord was in gekomen en het overleg der commissie van voorbereiding met de Regeering had plaats gehad, maar zoodra het verslag gereed was, tot, de openbaarmaking over te gaan. De heer Travaglino voerde als motieven tot dit voorstel aan: ten eerste, dat de voorsteller en met hem zeker de groote meerderheid der Kamer zeer verlangend was van het verslag kennis te nemen, en ten andere, dat de natie recht had in eene zoo belangrijke zaak te weten wat daarin was nedergelegd. De in de Kamer aanwezige leden der commissie van voorbereiding verklaarden echter bij monde van den heer Van Houten, dat zij eenparig tegen het voorstel waren. De afge vaardigde van Groningen betoogde, dat het zwaartepunt der behandeling van de Leger wet gelegen was in het overleg der com missie van voorbereiding met de Regeering, hetgeen door eene z. i. ontijdige openbaar making van het verslag zou bemoeilijkt worden. Door deze verklaring was het lot van het voorstel beslistmet 50 tegen 24 stemmen werd het verworpen8 Katholie ken stemden met 16 liberalen er voor. Aldus nam de Kamer in de zitting van Dinsdag omtrent de twee belangrijke wets ontwerpen, die onlangs bij haar werden in gediend, besluiten, welke waarschijnlijk van beslissend gevolg voor het lot van beide ont werpen zullen zijn. De omstandigheid, dat de Stedenwet eerst zal worden behandeld, nadat al de hoofdstukken der Staatsbegroo ting zijn afgedaan, maakt het bij de breed- bespraaktheid van vele Kamerleden zeer twijfelachtig of het wetsontwerp nog vóór den 15n Februari door de beide Kamers zal behandeld zijn. Het feit, dat het verslag van het in de afdeelingen omtrent de Legerwet verhandelde, eerst zal worden openbaar ge maakt, nadat de zaak tusschen de commis sie van voorbereiding en de Regeering geheel beklonken zal zijn, plaatst de Kamerleden voor de gebeurlijkheid, dat zij vluchtig ken nis zullen moeten nemen van de talrijke stukken, welke omtrent de Legerwet zullen verschijnen, en daarna met overhaasting hun oordeel zullen moeten vellen. Wat onder die omstandigheden het lot van beide wetsontwerpen zal zijn, is moeilijk te zeggen. Maar zeker is het, dat wanneer de Legerwet wordt aangenomen, zonder dat de Stedenwet tijdig voor de aanst. Juni-verkie- zingen gereed komt, het voortbestaan van de meerderheid der rechterzijde en het uit haar voortgekomen ministerie eene vol strekte onmogelijkheid moet geacht worden, j Immers in dat geval zal ontbreken het eenige correctief, dat nog in het vooruitzicht was bij den onaangenamen toestand door het aan nemen der Legerwet in 't leven te roepen. Blijkt de kans verkeken om ook in de groote steden buiten Den Haag eenige zetels op de liberalen te veroveren, dan mag men bij de eerstvolgende verkiezingen de meerderheid van da rechterzijde verloren achten. Het zal dus in niet geringe mate aan het votum der Kamer op II. Dinsdag te wijten zijn, als bij de aanstaande verkiezingen de anti-liberale meerderheid in de Tweede Ka mer tot eene minderheid wordt herleid. Hebben de anti-liberalen die tot het votum van Dinsdag II. medewerkten, dit wel be dacht Hebben zij zich rekenschap gegeven van de ernstige gevolgen, die dit votum voor de toekomst des Lands kan hebben Hoe het ook zij, zeker is het, dat op hen de ver antwoordelijkheid rust voor den onverkwik- kelijken toestand, die onder deze omstan digheden waarschijnlijk door de aanst. ver kiezingen zal worden in 't leven geroepen. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft gisteren het voorstel aangenomen tot in trekking van het artikel in de wet van Juli 1890, waarin de maandelijksche aankoop van millioen onzen zilver ter aanmunting be volen wordt. Het artikel had zijn reden van NIEUWE SCHI Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsöl. no. 124.*)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1