FEUILLETON. X>e Kruisridder. Al De Minister bleet zijn vroeger standpunt tegenover de motie bandhaven. Daarop werd de motie met 07 tegen 18 stemmen verworpen en de begrooting voor Suriname goedgekeurd. De begrooting van koloniën werd aangenomen met 57 te^en 29 stemmen, waaronder 8 Katholieken. De lieer J. J, van Raab van Caristein, ontvanger der directe belastingen alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. au verschillende zijden wordt ons ge vraagd of er van gemeentewege iets gedaan wordt tot opruiming van de massa sneeuw, die thans onze straten bedekt, en zoowel voor voetgangers a's voertuigen de passage hoogst moeilijk maakt. Tot ons leedwezen kunnen wij op die vraag geen bevredigend antwoord geven. We[ hebben de heeren er voor gezorgd, dat de toegang tot het Raadhuis niet door de massa sneeuw wordt belemmerd, maar daar is het groote publiek al heel weinig mede gebaat. Dooi' de ge he el e stad is het zeer moeilijk loopen, en sommige nauwe straten kan mer., bij de drukke passage van voertuigen, niet zonder gevaar doorgaan. Wat mag wel de reden zijn, dat het ge meentebestuur tot heden zoo weinig voor het uit den weg ruimen van dien onhebbe- lijken toestand doet? Het heeft toch genoeg werklieden in zijn dienst, en aan geld ont breekt het zeker allerminst; dit bewijzen de rijke pensioenen en salaris-verhoogingen, die in den laatsten tij I verleend worden. De ijverige pogingen door eenige mole naars te dezer stede aangewend, om eene vereeniging van vakgenooten op te richten, hebben tot gevolg genad, dat alhier is opge richt een ondersteuningsfonds voor het Mo lenwezen onder den titel »De Korenmolen," t welk den 3n Januari II. in werking is ge steld. Het doel van dit ondersteuningsfonds is elkander bij ongelukken in of door molen- werk overkomen, of bij ouderdom, waardoor zij niet meer in staat zijn hunne werkzaam heden te verrichten, te ondersteunen. De leden betalen als contributie tien cents per week. De uitkeering zal geschieden als volgt a. na vijf jaren lidmaatschap heeft men aan spraak op één gulden per weekb. na tien jaren lidmaatschap op twee gulden per week, en c. na vijftien jaren lidmaatschap op drie gulden per week. Bij het overlijden van een ongehuwd lid zal, mits hij vijftien jaren lid is geweest, aan zijne erfgenamen twintig gulden worden uitgekeerd. Bij het overlij- den van een gehuwd lid wordt aan de we duwe de gewone wekelijksche toelage uitge keerd, mits zij de gewone wekelijksche con tributie van 10 cents blijft betalen. Wij gelooven, dat hiermede een zeer nut tige zaak is tot stand gebracht. Het shelpt u-zelven," wordt meer en meer voor de werklieden eerie noodzakelijkheid, die eene welwillende medewerking van de patroons niet uitsluit. En deze wordt hier, naar wij vernemen, volgaarne verleend. Onder die omstandigheden gelooven wij, dat het onder steuningsfonds van het molenwezen bij al- gemeene deelneming ten zegen voor al de vakgenooten zal zijn. De hevige wind, die gisteren woedde, had de sneeuw op sommige plaatsen langs de tramlijn van Schiedam naar Rotterdam zoo hoog opgejaagd, dat het verkeer daarlangs met groote moeilijkheden gepaard ging, zoo dat dan ook twee machines moesten worden gebruikt. De laatste tram, die om half twaalf uur uit Rotterdam vertrok, moest, bij de molen in Delttshaven gekomen, haar achtersten waggon laten staan. Bij de zoogenaamde »hoekplankjes" gekomen, moest ook de tweede waggon losgemaakt worden, en wer den de reizigers, (die zeker wel niet heel talrijk waren) op de losse machine verder naar Schiedam getransporteerd. Haai' Majesteit de Koningin-Regentes heeft bepaald, dat van de zes ordotmance-officie- ren van Haar Majesteit voortaan telkens twee gedurende twee achtereenvolgende jaren dienst zullen moeten doen bij de regi menten van het wapen, waartoe zij belmo ren, om daarna weder hun dienst ten Hove te hervatten. Deze maatregel van Haar Majesteit zal voorzeker in uitgebreiden kring worden toe gejuicht. De bedoelde officieren toch dié door hun functie ten Hove langen tijd buiten de gelederen stonden, zullen thans minder ver vreemd worden van den werkelijkon dienst, welken zij als officier te vervullen hebben. <D.) 9) Vrij naar bet Fransch. Op t zelfde oogenblik trok een dikke rook op uit een der dichtst bevolkte wijken van Antiochiè heldere vonken mengden zich in de zwarte rookkolommen, die door den wind werden voortgedreven, en weldra braken aan alle zijden de vlammen uit de huizen en paleizen, de moskeeën en kerken van de hoofdstad van Syrië. Verscheidene wijken der stad vertoonden na verloop van enkele minuten slechts een uitgebreide vlammenzee. Bohemond, die het bevel over de stad op zich had genomen, had gedurende eenigen tijd tevergeefs getracht den moed der Kruisvaar ders weder op te wekken. Tevergeefs schalden de trompetten en riepen de oversten hunne strijders op tot hernieuwing van den strijd. Om ze aan hunnenoodlottige verdoovingte ontruk ken nam de vorst van Tarente toen een wanhopig besluit, en bij het vallen van den nacht liet hij verschillende wijken van An- tiochië aan de vlammen prijs geven. De rivier, het kalme meer, de stad en het kamp De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Franschen gezant de officieele me- dedeeling ontvangen, dat zijne regeering met 1 Februari e. k. de handelsovereenkomst tusschen Nederland en Frankrijk van 19 April 1884 opzegt. Ten gevolge dier opzegging zal de over- der Muzelmannen werden eensklaps verlicht door een dreigend en onheilspellend vuur Te midden van een verschrikkelijk rumoer snelden de bewoners van het bedreigde ge deelte der stad naar de andere wijken, om zich aan den brand te onttrekken en de tal- looze pelgrims, tot dusver in een noodlotti ge moedeloosheid verzonken, richtten zich allen als één man weder op, de een wilde zijn leven in veiligheid brengen, de ander liep te wapen. liet leger der Muzelmannen deelde in de algemeene verwarringde soldaten snelden uit hunne tenten, de bevelhebbers liepen heen en weder, een plotselingen aanval vree- zende en niet begrijpende wat deze brand, zoo eensklaps ontstaan, en het rumoer dat zij hoorden, mochten beduiden. Van de hoogte van den toren volgde Ra- oul met verwondering en vrees den voortgang der vlammen, die de paleizen van Antiochië verslonden maar wanneer hij de doodsche stilte en verlatenheid die er eenige minuten geleden heerschten vergeleek met het ru moer en de verwarring, waarvan hij nu ge tuige wastoen hij de oorlogskreten der soldaten hoorde, die eerst ontzenuwd waren door den wanhoop van den hongerdood, toen eenkomst voormeld den len Februari 1892 ophouden van kracht te zijn. (St.-Ct.) Het ontwerp van een nieuw Militair Wet boek van Strafrecht, met drie andere daarbij behoorende wetsvoorstellen, zijn door de Regeering naar den Raad van State ver zonden. In verband met vertragingen in de over komst van brieven en andere stukken, tenge volge van het daarop vermelden van de plaats van bestemming, volgens hare Nederlandsche benaming, bijv. Weenen in plaats van Wien, wordt het publiek gewezen op de wensche- lijkheid, om op brieven voor het buitenland de plaats van bestemming te schrijven, gelijk zij in het land van bestemming zelf geschreven wordt, of wel de eventueel gebruikelijke I' ransehe benaming te bezigen. Naar wij vernemen, zullen eerlang naar de Missie van Curasao vertrekken de EE. PP. J. Sadelhof, P. Suermondt en F. ltegouin, allen van de orde der Predikheeren. (C.) De sociaal-democraten, te 's-IIage, hiel den Maandag-avond eene meeting, waarin de partijgenoot v. Einmenes zijne grieven uiteenzette tegen het aanhangig wetsont werp tot vaststelling van het inkomen der Kroon. Er kwam eene motie ter tafel, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de Kroon uit liefde en gehechtheid jegens het volk, haar inkomen ter beschikking stelle van de noodlijdenden. Hierin werd echter eene erkenning gezien van het ook door v. Emmenes fel bestreden constitutioneel koningschap en het vragen van een gunst; daarom werd voorgesteld eene motie, dat de vergadering zich tegen bovenbedoeld wetsontwerp verklaart, de con- stitutioneele monarchie verwerpt en invoering van de republiek eischt. Nadat een der aanhangers had verklaard het nut dezer motie niet in te zien, werd zij voor aangeno men gehouden. Door een der bezoekers werd herhaalde malen, wanneer de menigte eenige schimp woorden toejuichte, daarboven luide geroepen: Leve de Koningin Leve Oranje In een Maandag-avond te 's Hage gehou den bijeenkomst van een zestiental heeren werd besloten om wanneer daartoe de toestemming verkregen wordt aanstaan den Maandag door de stad een collecte te houden, ten behoeve der stille of zoogenaamde doorzag hij de bedoelingen van hen, die deze ontsteltenis hadden verwekt, en hij hoopte dat de oversten van het Christen-leger spoe dig een besluit zouden nemen, dat hun naam als Christenen en ridders waardig was. Van het begin van den brand af, had Ca- diga met een woeste vreugde de verslindende vorderingen, die de vlammen maakten, ge volgd. »Wel! riep zij uit, terwijl zij eens klaps den arm van den jongen heer de Bar- neville hevig schudde, twijfelt ge nu no» aan de nederlaag der uwen en hare dorre hand, naar de brandende stad uitgestrekt, scheen haar met eene vreeselijke vervloekin«- te bedreigen. »Arme viouw, antwoordde Raoul met een fier gebaar en een blik die van hoop schit terde, wat gij meent dat de vernietiging dei- Christenen zal zijn, zal het teeken van hun geluk worden Deze brand, die hen schijnt te bedreigen, is slechts de voorbode van een brand, die weldra deze prachtige paviljoenen zal verslinden en die de legers van uwen zoon zal verstrooien." Deze woorden drongen als een bliksem straal in het gemoed van Cadiga zij meen de, in hare bijgeloovige verbeelding, de voor spelling te hooren, die de nederlaag van den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2