o. 38o VERS C H IJ N T D AGKL I.) K S. !4e Jani*o-. Zaterdag 24 Januari 1891. Y o Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Hlad Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 1' ranco per post door gelieel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 10 regels0.00 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Ee oproerige beweging in Chili breidt zich lllt blijkens een particulier telegram uit fiuique neemt het aantal tegenstanders van President Balmaceda toe en verwacht men spoedig een gevecht. De regeering heeft gtoot gebrek aan geld. De laatste berichten roeiden, dat de oproerige marine ook de havens '■sagua en Caleta Buena blokkeeren. Val paraiso en Iquique waren reeds geblokkeerd, e vertegenwoordigers der mogendheden te alparaiso hebben geprotesteerd tegen de hokkade welke den handel zeer belemmert. Ee regeering der Vereenigde Staten en de 'arische regeering hebben ook besloten eenige oorlogsschepen ter bescherming hun- Oer onderdanen naar Chili te zenden. Volgens berichten uit Ottowa is de ont binding van het Canadeesehe Parlement op- banden, tengevolge van oneenigheid in het Kabinet, ter zake van de reciprociteits-kwes- be in Noord-Amerika. Er is eene paniek °otstaan in de handelskringen te Montreal, ingevolge van het faillissement der lijnwa den firma Maclachlan Brothers met een pas sief van 140.000. Zij sleepte in haren val de firma Lindsay Gilmour mede, terwijl bet heet, dat r.og een ander groot handelshuis biJ de catastrophe betrokken is en er nog rrieer faillissementen dreigen. bij de ontwapening der Indianen bij Pine- Kidge zijn moeilijkheden ontstaan, Tusschen oenige soldaten en Indianen ontstond daar- Uver twist, waarbij een Indiaansch opperhoofd Vveid gedood. De Indianen namen daarom Weer een dreigende houding aan, maar het gelukte generaal Miles de opgewondenheid 'e doen bedaren. Het beste middel om dit ''°el te bereiken was liet uitdeelen van bui- teiigewone rantsoenen levensmiddelen. De Wist zal daarom wel geen ernstiger gevolgen hebben. BELGIE. Ee katholieke leden van de Kamer en den Wiiaat kwamen eergisteren bij den Voor ster van den Senaat bijeen, om te be- l'tadslagen over de kwestie der grondwets- 'erziening. Besloten werd te wachten totdat ('e Linkerzijde haar voorstel zal geformuleerd 'ebben. De meesten deelden niet het ge- v°elen van den heer Woeste, die elke S°nd wetsherziening verwerpt. Vele katho- 'eke kiesvereenigingen zijn niet voor her- "'enijig, maar voor eene groote uitbreiding v"n het stemrecht. bok de liberalen uit Kamer en Senaat ''olden eene bijeenkomst en waren het een parig eens over de noodzakelijkheid om tot de grondwetsherziening over te gaan. Zij zijn van meening dat de vorm moet vast gesteld worden na de ontbinding der Ka mers. Er heerscht evenwel in deze partij ernstig verschil van meening over de uit breiding van het kiesrecht. DUITSCHLAND. De gewezen Pruisische minister van land bouw Lucius heelt naar aanleiding van het gisteren in den Rijksdag gevoerde debat een som van 30.000 mark (het bedrag dat hij bij het verkrijgen van een fidei commis aan de schatkist schuldig was, maar dat hem toen door keizer Friedrich werd kwijtgescholden) ter beschikking van den Keizer gesteld. Keizer Wilhelm heelt ze aangenomen, oor- deelende dat ministers staatsrechterlijk niet boven gewone burgers mogen bevoordeeld worden. Het bedrag zou door den Keizer ter hand zijn gesteld aan de commissie, die bezig is gelden bijeen ie zamelen tot bet bouwen van eene protestantsche hoofdkerk te Berlijn. Terwijl de Pruisische regeering door het indienen van een zeer aannemelijk voorstel in zake de Sperrgelder-kwestie van den eenen kant de Katholieken bevredigt, heeft zij van den anderen kant der confessioneele veete verergerd door het indienen van een wetsontwerp op de openbare school, dat voor de Katholieken onaannemelijk is, daar liet hen in hunne hoogste beginselen aantast. Het ontwerp is thans in banden eener com missie, in wier boezem daaromtrent reeds heftige debatten hebben plaats gehad. Het groote bezwaai' voor de Katholieken is daarin gelegen, dat de Slaat-zelf, d. w. z. doormid del van door liem aan te wijzen personen, bet godsdienstonderricht wil doen geven. Dit nu is vlakaf in strijd met de leer der Katholieke Kerk, die uitsluitend voor zich bet leeraars ambt voorbehoudt. Christus heeft het aan haar alleen toevertrouwd en zij mag dus niet dulden, dat een ander, allerminst de in godsdienstzaken onverschillige Slaat, het haar uit de handen neemt. Een amendement door Windthorst in de commissie gesteld, dat de godsdienstleeraars door de betrokken Kerkgenootschappen zouden worden aange wezen, werd bestreden doof den minister Von Gossler, die beweerde, dat de Staat het geheele onderwijs, dat van den godsdienst ingesloten, moet leiden. Het amendement- Windthorst werd daarop verworpen met de gezamenlijke stemmen der drie oude cartell- partijen, waarbij zich de vrijzinnigen in hun radicaal anti-clericalisme aansloten. De Culturkampf is dientengevolge in Pruisen weder begonnen en zal wellicht ditmaal een nog veel heftiger karakter hebben dan die welke in de Schoolwet van 1872 zijn ont staan vond. In den Rijksdag stelde gisteren de heer Barth voor, het verbod om Amerikaansch varkensvleesch in te voeren, op te heften maar Bötticher antwoordde dat het verbod moest blijven bestaan, daar liet geldt, niet een beschermend recht, maar een maatre gel ten dienste der volksgezondheid, en on danks de scherpere controle-maatregelen door Amerika genomen, is Duitschland tegen het gevaar der trichinen niet genoegzaam beschermd. ENGELAND. De lieer Labouchère heeft het voornemen eerstdaags in het Lagerhuis de aandacht te 1 vestigen op liet onwettig optreden der Brit- sche Zuid-Afrika-Maatschappij in Manicaland; hij verlangt eene parlementaire enquête, ook betreffende hare financiën. De som wegens de aangerichte schade, welke de Mozambique- Maatschappij gerechtelijk van haar vordert, beloopt £2 millioen. In de plaats van liet overleden parlements lid Richardson is te Hartlepool tot lid van het Lagerhuis verkozen de Gladstoniaan Ful ness, op wien 218 stemmen meer werden uitgebracht dan op den unionist Sir William Gray. De partij van den home-rule blijkt dus ondanks de gebeurtenissen van den laat- sten tijd in Engeland nog geen terrein te verliezen. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft het geheele Braziliaansche ministerie ontslag genomen wegens oneenigheden over het financieel beleid. In handelskringen is men verontrust en geërgerd over het plan der regeering om de financieele agentuur te Londen van Rothschild op de Londensche filiale der Banco Republica over te brengen. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefecten eene instructie gezonden, hoe zij met de gelden moeten handelen, welke door de Kamer zijn toegestaan ter voorziening in de behoeften der armen. Alle prefecten zullen een zekere som gelds ont vangen, evenredig aan de grootte der bevol king, welke gelden onmiddellijk aan de wel dadigheidsinstellingen moeten worden uitge reikt, die met de verdeeling worden belast. De Fransche commissaris van politie van Corbère is gisteren te Olot aangekomen. Hij verklaart dat de pseudo Padlewski zich in November 11. hij hem heeft aangemeld, en I V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT "et auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- erd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stshl. no. 124.) l'rijs der Advertentie» Elk gewone regel meer»0.I0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1