FEUILLETON. B IN N EN LAN 1). dat deze Kabergh heet. De te Olot gear resteerde ontkent den commissaris ooit meer gezien te hebben en weigert te ontkennen, dat hij Padlewski is. Schiedam, '23 Januari 1891. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 Januari. De beraadslagingen over het politiek beleid der Regeering worden voortgezet. De heer Van K e r k w ij k vroeg vereen voudiging van het Militair Huis des Konings herziening van de instructie van den Gou verneur der residentie en losmaking van de aanrakingen met Luxemburg. De heer Van B ij 1 a n d t verdedigde de houding van de Regeering in het Congo- vraagstuk, overigens den leden verzoekende geen voorbarig oordeel uit te spreken en over 't algemeen de Regeering te steunen in internationale zaken, dit ook met het oog op de handelstractaten. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye wees den heer Seyffardt er op dat de Minister van Oorlog volstrekt met het ver wijt van werkeloosheid verdient. Hij meende ook dat de benoeming van een opperbevel hebber niet urgent is. De heer Domela Nieuwen huis wenschte herziening van de bepalingen der Gemeente-wet omtrent het willekeurig toe gepaste recht van vereeniging en vergade ring (Enschedé) en drong voorts krachtig aan op het besteden van een som gelds uit de schatkist tot leniging van de thans zoo nijpende armoede. De heer T a k wees op de tekortkomin gen van het Kabinet dat in 1888 is opge treden uit een partij die zoovele verwijten had tegen de liberalen. In plaats van zui niger, heeft de tegenwoordige Regeering de Staathuishouding nog duurder gemaakt, ter wijl de zaken er niet op zijn verbeterd. Niets is vooruitgegaan, ook op het gebied van wetgeving en dat wel nadat de Grond wet-struikelblok is weggenomen. En dat is nu <le uitkomst der lang begeerde Grond wetsherziening, nadat een sterke meerder- derheid was opgetreden. Moge de volgende regeering gelukkiger zijn. üe heer A. VanDedem verdedigde de Regeering en stelde hare werkzaamheid te genover die der liberale partij. Hij vroeg eene belasting op het roerend vermogen en herziening van de tarieven om te komen tot afschaffing van de accijnzen op zout en zeep. Het kiesrecht moet eerst later herzien wor den. Kamers van arbeid moeten opgericht worden en ook de Landbouw moet een open bare vertegenwoordiging erlangen. Ook de heer Se ret vergeleek de daden der liberale partij met die der tegenpartij. De heer O p p e d ij k sloot zich in hoofd zaak aan bij de heeren A. Van Dedem en Seret. De heer II e 1 d t ondersteunde krachtig het denkbeeld van den heer Domela Nieu- wenhuis om, ter leniging van den heer- schenden nood, een som van ongeveer '1 millioen uit 's Rijks kas aan de gemeenten uit te keeren. De beraadslaging zal heden worden voort gezet. Met het oog op de buitengewoon groote dikte van het ijs op de bovenrivieren is het te verwachten, dat, zoo na ingevallen zeer sterken dooi, de rivieren reeds vroeg moch ten beginnen te kruien, de scheepvaart tus- schen Rotterdam en zee gedurende een dag of drie vier zal moeten gestaakt worden om ongelukken te voorkomen. De firma Hudig en Pieters, agenten der Great Eastern Rail way, zou in dit geval zich wellicht in de noodzakelijkheid zien, den dienst op Harwich uit dien hoofde tijdelijk te staken. Behou dens nadere kennisgeving meende zij reeds nu de aandacht op die mogelijkheid te moe ten vestigen, opdat belanghebbenden in de gelegenheid zouden zijn, hunne maatregelen te nemen, zoodra de bovenlandsche berichten een onrustbarend karakter mochten aannemen. Gisteren-avond omstreeks zes ure had de kleermaker M. Van Wamelen aan den Sin gel nabij de woning van den grafmaker het ongeluk door de gladheid der straat te vallen. Het bleek den man onmogelijk op te staan, zoodat hij de hulp van eenige voorbijgangers moest inroepen. Daarop ver leende vooral de politie-agent Van der Mark zijne goede diensten en Gracht Van Wamelen op eene slede naar zijne woning aan den Singe' nabij den Rotterdamschen dijk. Hier werd hem eerst door den heer La Verge, later door den heer Rutschy geneeskundige hulp verleend, die beiden verklaarden, dat het rechterbeen op twee plaatsen gebroken was. Nadat het been door den heer Rut schy was gezet, bevond Van Wamelen zich vrij wel. Het laat zich echter denken, dat bij zijnen gevorderden leeftijd de man is 69 jaar oud de algeheele genezing lang zal uitblijven. De uitreiking der toegekende belooningen en prijzen, wegens onderwijs, oefeningen enz., j bij het leger, zal voortaan geschieden op 31 Augustus, den verjaardag van II. M. Koningin Wilhelmina. J)e Kruisridder. 11) Vrij naar hel Fransch. Matig uw smart, mijn lieve Raoul, zoo wij gevangen zijn, zal ik uwe gevan genschap deelen, dat zal voor mij een waar geluk zijn 1 »0, gij beste aller moeders," riep Raoul uit en wierp zich nogmaals in de armen der vrouwe de Barneville »Moeder, moeder 1 waarom zijt gij gekomen Bedroef u niet, mijn zoon en daar het r.u misschien nog tijd is, laten wij gebruik rnaken van de zoo kostbare uren laat ons ten minste beproeven te vluchten. God zal onze pogingen zegenen." Op deze woorden hulde Alix zich weder in haren sluier, nam moedig de hand van haren zoon en leidde hem mede naar de deur. Raoul volgde haar, en glimlachte met bitterheid over het nut- teloole van die pogingen. Geen enkele wacht waakte in de eerste galerij, en deze omstandigheid herlevendigde weer eenigs- zins zijn moed. Hij kende de wegen in de tent van Kerboga, hierdoor werd hun tocht te midden der diepste duisternis gemakke lijk gemaaktslechts een zwak licht ver lichtte op enkele plaatsen de galerijen, maar nergens bemerkten zij de menigte schild wachten en wakers, die anders, den vorigen avond zefs nog, alle in- en uitgangen be waakten. Dit verwonderde den jongen ridder en reeds gevoelde hij zijn hoop weder rijzen maar toch hij kon het zich niet uit het hoofd zetten, dat dit slechts een list van Kerboga was, om zijn teleurstelling nog grooter te doen zijn. En werkelijk, toen zij de laat ste deur bereikt hadden, verraadde een helder licht eensklaps de vlucht der onge lukkige!!. Raoul wierp een blik op zijne moeder, waaruit al zijn wanhoop sprakmaar vóór hij tijd had een woord te zeggen, viel een sluier over zijn hoofd, sterke armen tilden hem op en droegen hem naar het eenzaam verblijf, dat hem tot gevangenis strekte daar, gescheiden van zijne moeder, wier gevangenschap hem nu ook nog kwelde, bracht hij den nacht door in slapeloosheid die duizendmaal wreeder was dan die der vorige nachten tot de morgen aanbrak werd hij overstelpt door treurige gedachten. Ilij begreep, dat Kerboga het verraad, dat hem de vrouwe de Barneville in handen had geleverd, zou aanwenden om hem nog ster ker aan te sporen zijn godsdienst te ver loochenen hij vreesde voor zich zelf noch pijnigingen noch den dood al zijne bezorgd heid betrof zijne moeder. -- Kerboga toch Enkele polderbesturen beginnen reeds bij onze Regeering aan te kloppen, om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen tot het voorkomen van al te groote onheilen wanneer de dooi invalt en de ijsschotsen dam men en dijken met vernieling dreigen. Naar wij met leedwezen vernemen, is Z. D. Hw. Mgr fr. Martinus Poell, bisschop tit. van Cybistra, apost.-vicaris van Zuid-Sjan-si (China) overleden. Het verheven M'ssie- werk,en met name de Eranciscaansche Missiën lijden daardoor een zwaar verlies. (T.) Volgens een te 's-Hage loopend gerucht, zal de Staat pogingen in het werk stel len, om door aankoop eigenaar te worden van het paleis van wijlen prins Frederik, in het Korte Voorhout, en moeten de voorloo- pige onderhandelingen met den rentmeester van den prins Von Wied reeds begonnen zijn. Het kapitale gebouw zou dienen voor het personeel eerier onder het Departement van Waterstaat ressorteerend college. Bij al het kwaad, dat thans over de spoor wegmaatschappij wordt gesproken, mag wel ruimer worden bekend gemaakt, dat de Holl. IJz. Spwmij. sinds half December haren arbeiders acht dagen loon per week inplaats van zeven uitkeert. Primo Februari krijgen de leden van het bureau-personeel, die in de termen vallen, twintig gulden salaris meer uitbetaald, omreden der meerdere werkzaam heden en der duurte van de levensbehoeften- Met het oog op de vele klachten over het spoorwegverkeer, is het misschien billijk, ook het volgende uit een Duitsch blad over te nemen In gezaghebbende kringen is men, met het oog op de aanhoudende strenge koude en de vele sneeuw zeer bezorgd, daar er onvermijdelijk een groote spoorwegnood in treden moet, als er niet spoedig verandering ten goede komt. Van alle zijden komen jobs tijdingen. Honderden locomotieven zijn be schadigd en moeten gerepareerd worden, de goederenwagens worden overal vastgehouden, zoodat er zelfs geen beschikbaar zijn voor het aanvoeren van steenkolen, die natuurlijk overal gevraagd worden. Daarbij komen nog de vele breuken in het rollend materieel door de strenge vorst. Wat de locomotieven te lijden hebben, kan men nagaan, als men weet, dat thans elke locomotief per maand zou haar met den dood of met folteringen bedreigen, indien hij zich niet naar zijne wenschen wilde schikken. Zijn voorgevoel had hem niet bedrogen- Kerboga, wien Alexis oen verschrikkelijk tafereel had opgehangen van de ellende, waaraan de kruisvaarders in Antiochië waren blootgesteld, had met een aanzienlijke som gelds de trouw van den Griek omgekocht, die niet lang had geaarzeld om hem de vrou we de Barneville in handen te leveren, daar hij overtuigd was dat de Christenvorsten hem niet konden straffen, noch langen tij'1 tegen de overmacht der Sarracenen konden standhouden. Terwijl de Muzelman zich ver heugde in den goeden uitslag zijner plannen <rafDhij een slaat bevel de vrouwe de Bar neville voor hem te leiden wier liefde tot haren zoon hij wel eens op de proef wild" stellen. Sedert het oogenblik dat zij va1' haren Raoul gescheiden werd, had de moe dige weduwe van Roger den nacht in ge' bed doorgebracht, daar ook zij ernstige ge beurlenissen voorzagneergeknield in l>et vertrek, waarin men haar had opgesloten, riep zij Gods goedheid en erbarming in ten gun' ste van Raoul. Zij had den hemel gesmeek om haar geliefd kind kracht te verleenen om (lj kunnen weerstaan aan de folteringen zoowe als aan de beloften der Sarracenen en de" naam van Christen steeds getrouw te blijve"1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2