FEUILLETON. BINNENLAND. digend verloop, en Donderdag-middag bleek de koorts belangrijk minder te zijn. Te drie uren 's middags had er echter eene bloedstorting in de nieren plaats. Daarop hiel den de doctoren Rommelaere, Mullier en Melis consult, en gaven zij den raad den Prins de laatste HH. Sacramenten te doen toedie nen, die hij met volkomen bewustzijn ont ving. Tegen middernacht werd de toestand bedenkelijker en te kwart over tweëen over leed de Prins. Door de geneesheeren wordt als oorzaak van den dood long- en borst vliesontsteking, gepaard met eene bloed storting in de nieren, opgegeven. DUITSCHLAND. In het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft Zaterdag de minister Von Caprivi het debat over het ontwerp betreffende teruggave van ingehouden gelden aan de bisdommen, in geleid, met te zeggen, dat de Regeering had gemeend, met dit ontwerp tegemoet te moe ten komen aan de bestrijders van het ont werp des vorigen jaars. Hij verdedigde de regeering tegen het verwijt van met eene partij de zaak te hebben bedisseld. Hij ver zocht 0111 eene welwillende behandeling van het ontwerp. De heer Cony kwam in scherpe bewoordingen tegen het ontwerp op. De heer VonGossler, minister van eeredienst, verklaar de, dat hij thans niet was afgeweken van het standpunt, hetwelk hij ten vorige jare had ingenomen, en eene rechtstreeksche uit betaling van staatswege aan de belangheb benden onmogelijk achtte. Door den heer Windthorst werd aange voerd, dat er over de verplichting om de bis dommen-gelden terug te betalen, geen strijd bestaat, en de rechtsspraak der katholieke Kerk niet twijfelachtig kan wezen. De Kerk zou hare houding ten opzichte der school kwestie dan ook niet laten varen, indien de wetsvoordracht schipbreuk mocht lijden. Stöc- ker keurde het af, dat de regeling van andere aangelegenheden gebruikt wordt, om er de voordracht door te sleepen, hetgeen hij zelfs vernederend noemde. Ook hij wilde de zaak uit de wereld hebben, maar geen penning mag gebruikt worden als strijdmiddel tegen de Evangelische Kerk. Het wetsontwerp werd ten slotte in handen eener bijzondere com missie van 21 leden gesteld. De Hamburger Correspondenz bevat het bericht, dat het voornemen zou bestaan den Prins-Regent van Beieren bij zijn 70n ver jaardag tot Koning uit te loepen. De Agna- ten merkt het blad op zouden onge twijfeld hun toestemming verleenen en de Beiersche Landdag zou zeer zeker voor een Grondwetswijziging zijn, die in het belang I>e Kruisridder. 12) Vrij naar hel Fransch. Wanhopig door zulk een hooghartigen te genstand, en beschaamd door eene vrouw te zijn overwonnen, had de vorst der Muzel mannen aan zijne woedende wraakzucht zeker gehoor gegeven, zoo de wichelares, die van alles in stilte getuige was geweest, dit niet had verhoed, door hem te doen inzien dat Raoul wellicht aan zijne bevelen zou gehoor zamen, als hij hierdoor zijne moeder van den dood kon redden. Kerboga volgde den raad vari Cadiga, en den volgenden dag liet hij den jongen ridder door de slaven, die met zijne bediening waren belast, voor zich brengen om een levendigen indruk op zijn gemoed te maken en hem tevens een bewijs te ge ven van de diepe ellende, die in Antiochië heerschte, liet hij terzelfder tijd verscheide ne Christen-gevangenen, uitgeteerd door den honger en bijna geheel naakt, voor zich brengen. Raoul ontstelde hevig bij het zien dier ongelukkigen hij gevoelde zijn bloed koken des Lands is, door aan het Interregnum een einde te maken. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Kardinaal Simor, vorst-aartsbisschop van Gran en primaat van Hongarije, is Vrijdag 11. overleden. De prelaat, die zich steeds door gematigdheid en bezadigdheid onder scheidde, zag zich in den laatsten tijd ge noopt tot een beslist optreden tegen de beschikking, door de Hongaarsche regeering in zake de gemengde huwelijken genomen. Naar uit Rome wordt geseind, zullen, in geval de tusschen Oostenrijk en Duitschland gevoerde onderhandelingen over het sluiten van een handelsverdrag tot een gunstig re sultaat leiden, Italië en Zwitserland uitge- noodigd worden ook hunnerzijds tot gelijk doel met de beide keizerrijken in onder handeling te treden. Volgens mededeelingen uit een zekere bron deden de Kabinetten van Londen en Rome te Sofia gelijkluidende vragen ter zake van de bijeenkomst van Russische nihilisten in Bulgarije, als de kabinetten van Weenen en Berlijn hebben gedaan. Schiedam, 26 Januari 1891. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Schiedam, in de plaats van den heer J. J. van Raab van Canstein, die eervol ontslagen is, de heer G. J. Buekers, thans te Doetinchem. De Burgemeester van Schiedam, gezien art. 26 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no 72) brengt bij dezen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het Inschrijvingsregis ter van 1890 voor de lichting van 1891 en de daaruit opgemaakte Alphabetische Naam lijst, vanaf II. Zaterdag gedurende acht dagen op de gemeente-secretarie ter inzage zullen liggen. Naar wij met genoegen vernemen, zal de wensch onlangs door ons uitgesproken, nl. dat het tooneelgezelschap van de heeren Le Gras Haspels ons voor den «stillen tijd" nog eens op eene uitvoering mocht vergasten, weldra vervuld worden. Den 4n Februari zal door bedoeld gezelschap een tooneelspel getiteld «Tilly," worden opge voerd. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat het Hof, met ingang van Maandag den 26sten Januari aanstaande, den lichten rouw bij het hooren der beleedigingen, die de barbaarsche Sarracenen hen toevoegden. De zoon van Roger, dien Kerboga slechts scheen geroepen te hebben om getuige te zijn van de beleedigingen, welke hij de Christenen en hunnen God aandeed, naderde eensklaps den vorst van Moussoul«Hoe riep hij uit, «hebt gij mij enkel laten roepen om mij getuige te doen zijn van den hoon en den smaad dien gij mijnen God, mijnen godsdienst en mijne ongelukkige broeders aandoet? Hebt gij mij daartoe tot heden gespaard Stel mij dan liever bloot aan de wreedste martelingen, beneem mij het leven te midden der hevigste folteringen dan zal mijn bloed, voor het Kruis gestort, onzen God bewegen en de overwinning aan de Chris tenstandaarden wederkeeren." Kerboga kon deze woorden niet aanhooren zonder te sidderen, maar, zijn woede be dwingende, gaf hij zijn fieren gevangene be vel, zich te verwijderen. Sedert den dag, waarop Bohemond, om den moed zijner soldaten aan te wakkeren en hen aan de doffe onverschilligheid, waarin zij verzonken waren, te onttrekken, een ge deelte van Antiochië aan de vlammen had zal aannemen voor den tijd van acht dagen> wegens het overlijden van Z.K.H. prins Bou- dewijn van België, hertog van Saksen, prins van Saksen-Coburg en Gotha. Deze rouw wordt gelijktijdig gedragen met dien voor wijlen Zijne Majesteit den Koning. Naar de Msb. verneemt, heeft H. M- de Koningin-Regentes bij de ontvangst dei' deputatie uit den Rotterdamschen gemeente raad, welke het adres tot rouwbeklag heeft aangeboden, medegedeeld, dat het Haar voor nemen is, zoodra de gelegenheid zulks toe laat, een bezoek aan Rotterdam te brengem Volgens het Ilbl. moet het bericht, als zou de heer Smidt als leider der liberalen in de Tweede Kamer optreden, aldus gele zen worden, dat de heer Smidt in de plaats van den heer Crerners voorzitter is gewor den van de bijeenkomsten, welke de vrijzin nige kamerleden van tijd tot tijd houden. Het Hblad verneemt dat de heer A. Gil' demeester, die sinds 1883 door Amsterdam werd afgevaardigd voor de Staten-Generaal» i bij de eerstvolgende verkiezing voor het lid maatschap van de Tweede Kamer zich niet weder beschikbaar stelt. Door het gemeentebestuur van Utrecht is vergunning verleend aan het leger deS heils, om bij de komst van den zoon van generaal Booth met het muziekkorps van het leger, met dit korps aan het hoofd, een optocht door de straten der gemeente te houden. De ouderwetsche winter heeft ook zijn in vloed niet op de kosten der gemeentelijke huishouding gemist, vooral ook te Amster dam. Wijl namelijk de op de begrooting aangewezen post om f9500 voor sneeuw ruimen en zandstiooien onvoldoende is ge bleken, vragen Burgemeester en Wethouders dier gemeente hen te machtigen op dien post f20.000 meer uit te geven en dit sur plus te bestrijden uit den post «onvoorzien® uitgaven" van het loopende dienstjaar. De spoorbaan tusschen Assel en Apeldoorn en tusschen Bussem en Hilversum staat doof den snellen dooi en hevige regens ondei' water, een gevolg van het niet wegzakken van het water in den bevroren grond. De dienst is op deze trajecten gestaakt. prijs gegeven, begonnen de Kruisvaarders in te zien, dat alleen moed hen kon redden ui' de netelige omstandigheden, waarin zij ver keerden. Eerst hadden de Kruisvaarders he' plan opgevat om de stad, waar de hongers nood hen zoo grimmig aanzag, te verlaten» maar door de overredingen van Godfried ei' den vromen bisschop Adhémar de Monthef» den Pauselijken gezant, lieten zij dat denk beeld varen en kwamen zij tot de overtui ging, dat alleen een dappere daad hier uit komst kon bieden. Door het dreigen valt het gevaar gevoelden zij nu hunnen mot.'1' zelfs aanwakkeren. Godfried, Tancredo, all® vorsten zweerden, dat zij het plan om Jeru zalem te bevrijden nimmer zouden opgeven»' de Hemel, op dit oogenblik vertoornd op d® Christenen, zou voorzeker het krijgsgeluk weder aan hunne wapenen teruggeven, c' het geheele leger, het voorbeeld zijner aan voerders navolgende, beloofde te zullen lijde" en strijden totdat de heilige plaatsen uit J® macht der Turken bevrijd zouden zijn. Ge' durende dezen aanwassenden ijver schee'1 het vinden van het ijzer der lans, waarmet'® de zijde van den Verlosser werd doorstoken» en dien men terugvond aan den voet van I»'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2