FEUILLETON. BINNENLAND. Schiedam, 28 Januari 1891. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 27 Januari. De zitting werd gepresideerd door den heer Van der Schrieck. Het politiek debat werd hervat. De heer Domei a Nieuwen huis re pliceerde. Hij constateerde dat de Minister geen beduidende uitbreiding van het kiesrecht wil en dat i-ijn stelsel van liefdadigheid neer komt op aalmoezen, terwijl het in nood ver- keerende volk recht vraagt. Maar zoo gaat't: men ontsteelt (gelijk fabrikant Schol ten) zijn arbeiders het hun toekomende en geeft daarom voor liefdadige doeleinden. Bij eene goede sociale inrichting behoeft er geen armoede te bestaan en kan een ieder behoorlijk gevoed worden. Men verwijt den socialisten altijd geweld, maar waarom spreekt men niet van geweld tegen de arbeiders? Met brood alleen kan de mensch niet leven, maar zonder brood ook niet. Daarom is 't noodig dat steun worde verleend aan genoot schappen van liefdadigheid en socialistische vereenigingen om het geld onder de ware armen te verdeelen, gelijk de Eransche Re geering doet. Onze Regeering, voortgaande als zij doet, zal ten slotte door Jezus, waarop zij zich beroept, ter helle verwezen worden. De heer K e r d ij k deed uitkomen, dat de Rechterzijde zich door het Ministerie laat rondsollen en dat zij zelve als eene quantité négligeable door de Regeering wordt be schouwd. Deze vindt in hare verdedigers geen lastige controleurs. Ook de liberalen hebben bij veel goeds wat zij voor den minderen man en den werkman deden, ook hunne gebleken en tekortkomingen. Hij heeft echter hoop op een betere toekomst. Hij voor zich wilde een kiesrecht los van elk bezit, met uitslui ting natuurlijk van de bedeelden. De Staat late zich niet afdwingen zij handele voor het te laat is. De heer Mees deed ii\ 't breede uitko men, hoe de Regeeringspartij hare beginselen heelt ten offer gebracht aan den eisch om te kunnen regeeren omdat die beginselen regeerkracht missen. De heer H e 1 d t verklaarde voorloopig bevredigd te zijn door de Regeeringsbe- loften tot leniging van den nood der ge meenten en zette verder zijn denkbeelden uiteen omtrent het belastingstelsel en het kiesrecht. Nadat de heer v. A s c h v. W ij k de be weringen der liberale sprekers had weerspro ken, werd de verdere beraadslaging tot heden verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling der openbare dronken schap Staatsblad no. 118 van 1885) ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek- - schrift is ingekomen van Johannes Midden- X>© Kruisridder. 141 Vrij naar het Fransch. De sterrenwichelarij, die valsche weten schap, zoozeer in strijd met de leerstellingen van den waren godsdienst, had in die dagen in het Oosten een groote vlucht genomen. Wanneer somtijds de een of andere gebeur tenis gedeeltelijk uitkwam volgens de voor spellingen van een sterrenwichelaar of wi- chelares, dan was dit feit voldoende om voor immer die persoon als eene wijze te eeren en aan zijne woorden een groot gewicht te hechten. Zoo was het ook gegaan met Ker- boga's moeder. Zij was geheel doordrongen van hare geheime macht, en meende die met voordeel ten gunste van haren zoon te kunnen uitoefenen. Voorzeker had zij hem dikwijls schade berokkend, door den invloed der sterren in te roepen in zaken die door de voorzichtigheid en het beleid van den vorst van Moussonl gewis tot een goed einde gebracht zouden zijn. Maar zij had Kerboga in haar bijgeloovigheid weten mede te slee pen en door de vrees en schrik die zij hem wist in te boezemen had zij hem dikwijls zijne dorp tot verkoop van sterken drank in het klein, in het pand aan de Weslvest, wijk B, no. 140. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag aanst., des namiddags ten kwartier vóór twee uren eene openbare vergadering houden ter be handeling van de volgende onderwerpen. Ingekomen stukken, waaronder een voor stel van Burgem. en Wethouders tot her ziening en reorganisatie van de Gem.-Secre tarie, de bureaux van den Burgerl. Stand en van de Bevolking, alsmede ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijving op en betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven van de gemeente-begrooting voor 1890; welke stukken ter visie gelegd zijn, ten einde te worden behandeld. Adres van C. B. van der Wal om eervol ont slag als leeraar in geschiedenis en aard rijkskunde aan de H. Burgerschool en Burger- Avondschool. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar- Onderwijs. Idem van een lid der Commis sie van toezicht op het lager onderwijs. Idem van een lid der Commissie voor liet Burgerlijk-armbestuur. Benoeming van een regent der Holjes van Belois. Idem van Secretaris dezer gemeente. Idem van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de openbare Middelbare Scholen. idem van een onderwijzer der 3e klasse aan de 3e openb. armenschool. Idem van leden in de vaste Raadscommissiën. Voorstel van Burgem. en Wethouders tot herziening en reorganisatie van de Gem.-Secretarie, de bureaux van den Burgel. Stand en van de Bevolking. Adres van A. van de Nadort c. s., allen onderwijzers alhier, om vrij gebruik van het gymnastieklocaal, met vuur en licht, om zich te bekwamen in de vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek. Adres van Direc teuren der naatnl. vennootschap »de Stearine Kaarsenfabriek Apollo" om te-nietdoenmg van hunnen aanslag in de PI. Dir. belasting. Adres van J. Lourens, T. Lourens en S. Lourens om aanleg van een uitweg van hunne panden naar de bebouwde kom dei- gemeente, of wel aanschaffing en onderhoud door de gemeente van een praam en over- haalpont ot vermindering van belasting. - Missive van den Commissaris van Politie, naar aanleiding van het in de raadszitting van 29 October jl. verhandelde over het snel varen van stoombooten in de rivier, langs deze gemeente. En verdere voorstellen en mededeelingen. uitstekend beraamde plannen en gunstige vooruitzichten doen laten varen. Zoo werd hunne verblinding met den dag grooter. De standvastigheid van Raoul om Christen te. blijven en zijn besluit om liever te sterven dan zijn God te verloochenen, maakten haar wanhopig, en schenen haar bovendien drei gende teekenen te zijn herhaalde malen nam zij de sterren te baat om uit hunnen loop gunstiger vooruitzichten voor de belan gen van haren zoon te lezen, maar tever geefs. De liefde die zij haren zoon toedroeg, verschafte haar dikwijls oogenblikken van woede, en evenals de leeuwin, wier welpen men haar ontneemt, had zij zich gaarne op hem geworpen, die het geluk van haar kind in den weg stond, maar de overtuiging dat zijn lot aan dat van haren zoon onaf scheidelijk was verbonden, weerhield haar van elke daad van geweld. Bij het aanbreken van den dag bemerkte zij de troepen der Christenen, die Antiochië verlieten en zich naar de Oronte richtten. Zij overzag het uitgestrekte kamp der Muzel mannen, de stad Antiochië en de vruchtbare oevers der rivier. Ondanks de duistere voorspellingen, die zij zelve gedaan had, kon de oude wichelares zich niet voorstellen dat De loting van de nationale militie zal di' jaar alhier geschieden op Zaterdag en Maal1' dag, 21 en 23 Februari, 's morgens 10| uu1' Als een teekenend feit voor den treur1' gen toestand, welke sedert lang hier ter ste' de bestaat, verdient zeker vermelding, da' heden door den bekenden slooper, den her' C. Verbeek Azn., te Delft, de vijftigste branderij werd gekocht. Delfland's keur. Door Burg. en Wetli. der gemeente's-Hage was aan den Raad aldaar voorgesteld oo' Ged. Staten een adres te zenden, naar aan' leiding van art. 6 der voorgestelde keur op de sluizen in Delfland's zeewering, waterkeerin^ en boezemkaden, alsmede op de voorboezern8 van Delfland's uitwateringssluizen. Dit art1' kei luidt als volgt »De beheerders van alle in Delfland's zee' wering of waterkeering gelegen sluizen zij1' gehouden, de bevelen van dijkgraaf en hoog' heemraden, zoo tot het openstellen der sla1' zen ter afstrooming van boezemwater, als t°' het gesloten houden dier sluizen en tot de daarin aan te brengen voorzieningen ter ke?' ring van buitenwatenwater, onmiddellijk e'1 stiptelijk na te komen." Met andere woorden Delfland zou vod" taan beschikken over het al of niet spuiei1' hetgeen zeker wel in strijd zou zijn met de bedoeling, waarmede de kostbare vervel" schingswerktuigen door de residentie, zij he' ook met behulp van Delfland, werden ge' maakt, De Haagsche gemeenteraad hield gistere11' blijkbaar naar aanleiding van deze voor De11 Haag zoo hoogst gewichtige kwestie, eeOe langdurige gesloten zitting. Toen 1111 ruim vijf kwartier de deuren weder geopefl1' werden, schenen de leden gedurende h®' comité er het hunne reeds van gezegd V hebben, althans zonder openbaar debat stemming werd het 'adres goedgekeurd e11 tot de verzending aan Ged. Staten besloten- Zou het niet goed zijn, dat Schiedam oo^ eens zijne aandacht aan deze zaak wijdde.- Misschien konden wij er óók wel van prol'' teeren en zoodoende eenigszins ontsnappe11 aan den ongehoorden druk van het hoog' heemraadschap Delfland IJs en Water. Heden-ochtend vertoonde zich in de rivie' de Maas voor deze stad veel afkomen1' drijfijs. De vaartuigen, die gedurende langen tij11 de Christenen stout genoeg zouden zijn on1 de muren van Antiochië te verlaten een ander inzicht dan om den vrede te k"' men smeeken. De bisschop Adhémar, gekleed met ee'1 schitterend kuras over zijn priesterlijk ge' waad, was omringd dooi- de symbolen va1' den godsdienst en van den oorlog, terwij een priester de heilige lans voor hem 111 droeg. Aan de brug der Oronte genaderd' hield de prelaat standhij richtte een op' wekkend woord tot de strijders voor he kruis en beloofde hun de hulp en de beloO' ning des Hemels. Al degenen, die de woo1" den van den bisschop gehoord hadden, wie1" pen zich op hunne knieën, terwijl uitriepen, »\men. Zoo zij het!" Een ge' deelte der geestelijkheid verzamelde zic( om den pauselijken gezant en zong den psalw1 DÜat de lieer zich verheffe, en zijne vijaj1' den zullen verstrooid wordenDe bi®' schoppen en priesters, die binnen Anticcl11*-' waren gebleven, stonden, omringd door o® vrouwen en kinderen, op de wallen, zego11' den de wapenen der Christenstrijders smeekten den Heer zijn volk te helpen, de ongeloovigen te vernederen. Langs o oevers der Oronte klonk nu de kreet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2