FEUILLETON. K 1 N N 15 IN L A N 1). minister Constans, die met zijn ambtgenoot voor onderwijs ter zake van Thernidor in conflict is geraakt, gisteren den minister raad, die ten deze nog verdeeld is, niet bij gewoond. SPANJE. Sinds eenigen tijd is in Spanje de ver kiezingsstrijd in vollen gang, daar de alge- meene verkiezingen den ln Februari aanst. zullen plaats hebben. De strijd wordt door de betrokken partijen zeer hevig gevoerd en n:et alleen de conservatieve en de liberalen, maar ook de republikeinen en de socialisten nemen er aan deel. O. a. zijn socialistische kandidaten gesteld te Madrid en in verschil lende andere steden van beteekenis. De re publikeinen liggen ditmaal met de liberale overhoop en de kansen der conservatieven worden hierdoor versterkt. De meeste bisschoppen hebben tot de ge- loovigen hunner bisdommen herderlijke brie ven gericht, waarin zij wijzen op het veld winnen van het ongeloof en het prediken der valsche vrijheid in parlement en gemeen teraad, en daarom een beroep doen op de kiesgerechtigden om bij de naderende ver kiezingen hun stem uit te brengen op echt katholieke kandidaten. De godsdienst moet door het verkiezen van verdedigers der katho lieke zaak in do regeeringslichamen tegen de aanslagen van den algemeenen vijand be schermd worden. Schiedam, 29 Januari 1891. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 28 Januari. De algemeene politieke beschouwingen werden lieden voortgezet. De heer Van der Kaay betoogde dat ten aanzien van de bevoegdheid van de bur gemeesters betrekkelijk het recht van ver- eeniging de grondwet grenzen stelt, die niet mogen worden overschreden, liet behoeft ook niet, omdat de politie macht genoeg heeft om tegen opruiing of beleediging van het openbaar gezag proces-verbaal op te maken. Spr. behandelde verder de algemeene po litieke kwestie, hoofdzakelijk betoogende dat de werkeloosheid van de rechterzijde als zoodanig zich hieruit laat verklaren, dat er wel twee groepen vereenigd zijn, maar dat het toch heterogene bestanddeelen zijn, die niet voorwaarts kunnen. Daartegenover staat de liberale partij met hare politieke begin sel-eenheid. De heer Z ij p sprak zijn afkeurend oor deel uit over het aanhangig wetsontwerp betrekkelijk de gemeentebelastingen, dat een slecht stuk werk is, hetwelk de beloften van betere verdeel ing van lasten te schande maakt. De Minister laat alles rusten, maar de natie zal oordeelen. De heer G 1 e i c h m a n verdedigde de loyale en opbouwende gedragslijn van de I Kruisridder. 15) Vrij naar het Franscli. Nu is het te laatriep de vorst uit! »de strijd vangt reeds aan; kan ik de dappere Muzelmannen nog terug houden, die met ongeduld het oogenbhk verwachten, dat zij zich kunnen baden in het bloed der Christenen Mijn zoon, 't is voor u, voor uwe eer, dat uw moeder u smeektzoo gij slag le vert zijn wij verloren," antwoordde Cadiga, wanhopig haar handen wringend. «Mijn zoon," ging zij voort, »'t is uw moeder, die u bezweert, die u op hare knieën smeekt, u niet de verschrikkelijkste ongelukken op den hals te halen." Terzelfder tijd wierp zij zich aan de voeten van den vorst, nam zijne hand in de hare en overdekte deze met tranen. «Kerboga, mijn kind 1" herhaalde liberale partij tegenover deze regeering. Hij herinnerde voorts wat de liberalen, meer bepaaldelijk onder spr's kabinet, voor de be lastinghervorming hebben gedaan. Ten op zichte van het kiesrecht vroeg hij toelating van de capaciteiten en van hen, die hun aanslag in de personeele belasting en hun matig aandeel in de directe belastingen heb ben betaald. Geen buigen voor den .troom des tijds geen vleierij van het volk, want die heeft menige partij ten val gebracht. De heer Van Houten wilde een kies recht, waardoor de vertegenwoordiging van alle belangen verzekerd wordt, maar met uitsluiting van hen die financieel afhankelijk zijn, om dat men anders toch weer het privilege van het kapitaal op den voorgrond brengt. De politiek der Regeering behandelende, deed spr. uitkomen dat er moedeloosheid heerscht, waaronder de behartiging der volks belangen schade lijdt. Onder zulk een toe stand van moedeloosheid kunnen wij geen Legerwet behandelen. Daarom ware eene vervroegde Kamerontbinding wenschelijk. Deze spr. releveerende een aanval van den heer Domela Nieuwenhuis op den fabrikant Schol ten, verklaarde dat bij vergelijking van het geen deze voor fiet volk gedaan heeft met de daden van Domela Nieuwenhuis, het blijkt, dat deze nog niet waard is de schoe nen te binden van de personen die hij ver oordeelt. De heer Heemskerk wees op het ge mis aan eenheid bij de liberale partij en betoogde de wenschelijkheid om dit Gouver nement in zijn veelomvattenden werkkring niet te storen. De heer H i n t z e n achtte dringend op heldering noodig omtrent de tegenstrijdige verklaringen der Hegeering, in zake de han delspolitiek. De heer S e r e t wees er nog op, hoe de liberale partij zelve de voorstellen van hare Regeering heeft helpen afbreken op belas ting-gebied. De rechterzijde kan men dus geen tegenwerking verwijten. Zij heeft, ook bij de arbeids-wetgeving, van practischen zin blijk gegeven. Door dik en dun zou de tegenwoordige Regeeringspartij met het Ka binet zijn meegegaan. De liberale partij toonde echter, nog wel onder Heemskerk, alles te slikken. Deze Regeering zou reeds genoeg gedaan hebben als zij alleen de Schoolwet had tot stand gebracht. En niet licht zal hij zijn vertrouwen ontzeggen aan eene Regeering die op Christelijken bodem zich beweegt. De beraadslaging wordt heden voortgezet. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn drie bankbiljetten a f 25, door een onbekende ingezonden we gens te weinig betaald successierecht. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er gelegenheid bestaat voor een jongmensch van 15 a 18 jaren, om bij zijn departement te worden opgeleid tot leerling-kaartengraveur, op eene jaarwedde aanvankelijk van f400. De voor waarden en vereischten vermeldt de Staats courant van 28 Januari. zij, te midden harer jammerlijke verzuchtin gen, »heb medelijden met mij, heb medelij den met uw oude, ongelukkige moeder, die uw ongeluk niet zal kunnen overleven 1 De vorst van Moussoul kon aan dit tooneel geen weerstand bieden beurtelings overstelpt door vrees, wanhoop en woede, richtte hij zijne moeder weder op en de woeste krijgs man die ongevoelig bleef te midden der gru welijkste wreedheden, de trotsche Muzelman, die er zich op beroemde, nooit geweend te hebben, voelde voor de eerste maal in zijn leven zijne oogleden vochtig worden en tra nen over zijne gehard en gebruind gelaat rollen. «Er is nog één middel" mompelde hij in het heengaan, »ik wil het beproeven." Hij vertrok en liet zijne moeder aan de wreedste ongerustheid ten prooi. Niet minder verschrikt door hare sombere woorden als getroffen door haar wanhoop en haar moederlijke vrees, wilde Kerboga een voorstel doen aan de Christen-vorsten om De afdeelingen van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal hebben gisteren een aanvang gemaakt met het onderzoek van de Staats- begrooting voor 1891. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Beelaerts van Blokland, vertoefde eer gisteren te Berlijn om als gezant van de Zuid-Afrikaansche republiek tegenwoordig te zijn op de audiëntie, welke door den keizer van Duitschland ter gelegenheid van zijn verjaardag gehouden wordt, In plaats van den heer Beelaerts leidde gisteren generaal Van der Schrieck de zitting der Tweede Kamer. Uit naam van den «Provincialen Bond der R. K. Kiesvereenigingen" is een circulaire ver spreid, waarin de inhoud der thans aanhan gige legerwet in het kort wordt samenge vat met het doel dat het wetsontwerp meer naar waarde zal kunnen worden beoordeeld en opdat een ieder te beter in staat zal zijn de groote financieele lasten na te gaan, ciie daardoor aan de natie zullen worden opgelegd. Het door den Bond uitgegeven overzicht raakt enkel in de meest ingrijpende bepa lingen der wet en spreekt o. a. niet van de zeemacht, als zijnde een onderdeel. Bij iedere in het kort weergegeven bepa ling is vermeld waar die in de wet of in de Memorie van Toelichting is te vinden. De verschillende onderdeden onzer ver dedigingsmacht, zooals die door de Regee ring is voorgesteld, worden elk afzonderlijk omschreven, terwijl een afzonderlijke titel wordt gewijd aan de wijze, waarop de land weer de schutterij zal moeten vervangen. De Ilaagsche Ct. gewaagt ervan, dat er een ontzaglijk aantal splinternieuwe kwartjes van 18 *9 in omloop is. De verklaring, dat er een paar maanden geleden in een hoek van 's rijks munt een millioen zouden gevonden zijn, die men even vóór het overlijden van koning Willem II geslagen, maar sedert Maart 1849 vergeten had, wordt door de H. Ct. als een fabeltje verworpen. Maar een andere mogelijkheid kwam haar in de gedachten. «Een gulden heeft, zooals men weet, tegenwoordig slecht een zilveren waarde van circa 70 ets., en een kwartje is aan zil ver zoowat 15 centen waard. Zouden er nu wellicht «industrieelen" bestaan, die op eigen gelegenheid kwartjes maken, waarvan het gehalte zoo zuiver is, dat zeniet van echte te onderscheiden zijn De heer A. Zijlker, de vroegere conces sionaris van de tegenwoordige Koninklijk Nederlandsche maatschappij tot ontginning ■M— een algemeen bloedbad te voorkomen en eenige ridders uit te kiezen om tegen een gelijk aantal Sarracenen te strijden. Maar de aanvoerders van een leger, dat haakte naar den strijd en vol vertrouwen was op de overwinning konden een dergelijk voor stel niet aannemen. De afgezanten van den vorst van Moussoul kwamen dan ook met een weigerend antwoord van de Christenen terug. Toen bleef er voor Kerboga niets an ders over, dan het teeken tot den strijd te geven; hij durfde niet weer naar zijne moe der terugkeeren, en met het hart vol droeve gedachten beklom hij een naburigen heuvel om zijne bevelen te geven en de bewegin gen der beide legers te volgen. Terwijl deze gebeurtenissen plaats grepen, hoorde de vrouwe de Barneville in hare ge' vangenis het ongewone tumult in het kamp en zij vermoedde wat èr voorviel. Aanstonds knielde zij neder en smeekte God de wapënS der Christenen te zegenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2