Burgerlijke Stand. GEMENGDE BERICHTEN. Posterijen. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. Maïs Zeetijdingen. Beursprijzen der Effecten. waarna zij verheven in haar geloof, en on derworpen in haar lot, fier en moedig de noodlottige kar bestijgt enna eenige oogenblikken is alles geëindigd. De ontevredenheid der Jacobijnen is voor namelijk ontstaan door de aanvallen die Sordou op de beulen der revolutie doet, en het succès, bij de eerste uitvoering behaald, is door een hevig spectakel bij de tweede voorstelling gevolgd. In de helft der eerste akte, terwijl Coquelin in de rol van Labus- sière de misdaden, vergrijpen en de pretex ten opsomt, waarvoor bij het revolutionaire gerechtshof de dood geëischt wordt, riep men uit eene tweede loge»Genoeg 1 genoeg 1" doch dit belette den uitmuntenden tooneelspelerniet, voort te gaan. Eensklaps klonk hierop een schel gefluit, dat spoedig door gesis gevolgd, Coquelin eindelijk verhinderde verder te spieken. Tegen dit gefluit deden zich na tuurlijk ook luide toejuichingen hooren, zoo dat het weldra een leven werd waarbij hooren en zien verging. Nadat de kalmte weer voor eenige oogenblikken hersteld was, lokte de repliek door Martial gegeven »Maar dat is de ergste der tyranniën, de tyrannie van het canaille," een nieuwe storm uit, en zoo bleet het tot het einde. Vele bezoekers riepen dat de politie de onruststokers moest dwingen de zaal te verlaten, doch hieraan werd maar half voldaan, daar deze taak ook inderdaad zeer moeielijk is zij die naar het politiebureau vervoerd waren, verklaarden zonder dralen alleen naar den schouwburg te zijn gegaan om te fluiten. De levenmakers hebben hun doel bereikt, want de derde voorstelling toch, die den 27n moest plaats hebben, is door den minister verboden. De onzedelijkste tafereelen ziet men straffeloos op het tooneel vertoonen nooit zullen zij door de censuur verboden wordendoch raakt men aan de mannen der revolutie, dan verandert het onmiddellijk in eene politieke zaak en het gouvernement haast zich de vaders der republiek te be schermen of te wreken, al waren het ook de grootste schurken die ooit geleefd hebben. Gelukkig dat de rooden deze appreciatie hunner helden of martelaars, zooals zij hen noemen, niet zullen lezen, anders liep mijn hals nog gevaar, en ik zeg met de jonge veroordeelde van den dichter André Chenier, zelve een der slachtoffers op 9 Thermidor, t>Je ne veux pas mourir encore." Paul de Cassagnac is woedend en zegt in zijn blad L'Autorité dat het een lafheid van de ministers der Republiek is dit schoone en fatsoenlijk stuk van Sardou te verbieden. De Figaro zegt, dat hij niet begrijpt waarom de directeur van het Theatre Francais zoo- vee] moeite heeft gehad, toen Thermidor verboden werd, een ander stuk te kiezen dit stuk was als van zelf aangegeven in Les Caprices de Marianne. Een scheld naam van de Republiek. Houden deze wereldsche zaken veel, helaas soms te veel de geesten bezig, ook voor het geestelijke waren de laatste dagen niet on vruchtbaar. Zondag den 25n dezer heett pater Didon, van wiens laatste werk Jesus- Christ twintig duizend exemplaren verkocht werden, na een stilzwijgen van bijna zes jaren weder het spreekgestoelte der Madeleine bestegen. Het bericht van zijn wederoptreden had een toevloed van geloovigen naar de groote kerk doen stroomen, zoodat het ten 2 ure niet meer mogelijk was er zelfs een staanplaats te bekomen. Gnder de toehoorders merkte men op den Pauselijken nuntius Mgr. Rotelli, verder Mgr. D' Hulst enz. Pater Didon heeft een heerlijk krachtig or gaan, dat noch vermoeienis, noch aarzeling kent. Na li uur sprekens was zijn stem nog even helder als bij het begin, hij is in derdaad een geboren redenaar. Hij sprak over de Kerk, de groote weldoenster der wereld, de bron waaruit alle beschaving ge komen is en ook de moderne beschaving komen moet. Het Hoofd dezer Kerk, zeide hij verder, onze beminde paus Leo XIII, hoopt in 1893 zijn gouden feest als bisschop te vieren en zijne krachtige ouderdom doet ons vertrouwen dat hij dien dag zal mogen beleven. Het plan bestaat Hem bij die ge legenheid een Kerk, zijnen patroon, den heiligen Joachim, gewijd, te stichten en als geschenk aan te bieden. Hij spoorde de geloovigen sterk aan dit plan met alle kracht te steunen, en hoewel er dan in Rome 365 kerken, dat is juist zooveel als dagen in het jaar, zullen zijn, in het nieuwe Rome vindt men geen kerken en bij het bouwen van zoovele huizen heeft men het huis van God geheel vergeten. Zoo de geruchten waar zijn, dan zal pater Didon ook spoedig in de Notre Dame conferentiën houden en wellicht pater Monsabré opvol gen. Aanstaanden Zondag, den ln Februari, zal in de kerk der Vlaamsche Missie 177 Rue de Cliaronne alhier, eene plechtige dienst plaats hebben tot lafenis der ziel van den zoo jong gestorven en diepbetreurden prins Boude wij n van België. Deze zoo onver wachte dood heeft bij de vele hier wonen de Belgen een diepen en smartelijken indruk gemaakt, en de lieve nette Vlaamsche kerk zal ditmaal zeker te klein zijn, om al de belangstellenden, die eene laatste hulde aan de nagedachtenis van hun jongen prins willen wijden, te kunnen bevatten. Parijs, 16/30 Januari 1891. Fidéltus. Als een bewijs hoe sterk het ijs in de benedenrivieren nog is, kan dienen, dat het eergisteren-middag van Oud-Beiarland naar Roon gepasseerd werd met eene schietschouw, beladen met 2 hondenkarren, en waarin be halve 2 schippers, nog 5 personen hadden plaats genomen. Een schoenmaker, wonende aan den Gort molen in den Haag, ging eergisteren-avond even uit, om bij een klant een karreweitje thuis te brengen en een oogenblik later wipte des schoenmakers huisvrouw ook even uit, om in de buurt een boodschap te doen. Toen man en vrouw na een korte afwezig heid terugkeerden, stond hunne woning in volle vlam, want natuurlijk hadden de kin deren gedaan wat voor de hand lag en met het tafelkleed de lamp omgetrokken. Verschrokken door het vuur, waren de kleinen gelukkig naar buiten geloopen en ontkwamen ze als door een wonder aan een zekeren dood. Het geheele huis brandde uit en de schoenmakersfamilie uit het buitenland afkomstig en zonder vriend of maag in de Residentie moest voor den nacht een onderkomen vragen aan een der politie-bureaux. In den Ned Sport, van 24 Januari 1891 lezen wij het volgende »Aan de bad- en zweminrichting aan de De Ruyterkade te Amsterdam, is thans het zwemmen gestaakt, omdat het openhouden der bijt met te veel moeite gepaard ging. It Gouda wordt nog steeds door 4 heeren gezwommen, naar men zegt, doen deze hee ren dat, om zich tegen de koude te harden. Ook de heer Dudok de Wit baadt nog steeds eiken morgen te 7 uren in de Vecht Donderdag-avond ontspoorde trein 111 te s-Bosch even voorbij wissel 45. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen of werden reizigers gekwetst. Een rijtuig le en 2e klasse werd zwaar beschadigd de lijnen naar Tilburg en naar Bokstel werden ver sperd. De reizigers moesten in wederzijds terugkeerende treinen overstappen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, die met schriftelijke aanvrage bij den Directeur van het Postkantoor alhier kunnen opgevraagd worden. J. C. Meijer, 's-Bosch. Pvan der Vlies, Leidschendam. J. Bendveldsen, Naaldwijk. E. Kok, J J. van Zon, Naar men verneemt, laat H. M. de Ko ningin-Regentes bijna dagelijks blijken van hare belangstelling in den toestand van dat gedeelte des lands, waar door ijsgang en hoogen waterstand gevaar dreigt. LONDEN, 31 Januari. Uit Bermudas komt bericht van ernstige muiterij onder het regiment Leicester, welks manschappen ontevreden zijn, omdat zij naar Halifax moe ten vertrekken. Indien de muiterij niet reeds tot openlijk verzet is overgeslagen, is dit te danken aan de tegenwoordigheid van het bataljon grenadiers, dat indertijd wegens insubordinatie uit Londen verbannen werd. De grenadiers moesten met de bajonet op hunne plichtvergeten kameraden losgaan. LISSABON, 31 Januari. Een oproer is uitgebroken onder de troepen te Oporto. Het 9e en het 18e regiment infanterie zijn in opstand gekomen. De beweging droeg een republikeinsch karakter. De stedelijke burgerwacht bleef der regeering trouw. Een gevecht is begonnen, waarvan de uitslag nog niet bekend is. BEURS TE SCHIEDAM, 31 Jan. 1891. t door besloten water Moutwijn, I geen noteering. Verhandeld: tot f' 10. Stemmingonveranderd. Spoeling. Vereeniging f 0.90. Berlijn. Rogge, Jan. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. Apr./Mei f Spiritus Jan. Apr./Mei j Rogge dadelijk. j Mrt. Meell2Merk.l.md. 12 Feb. Rogge, loop. md. Feb. /Spiritus, loop. m. I Feb. 30 Jan.i31 Jan. 178.— 177.50 174.75174.25 51.- 51.40 19.25 17.75 59.60 59.75 17.— 17.10 37.— 37.— 29 Jan. I 0.641/4. 51.60 52.90 19.25 17.75 59.40 59.60 17.- 17.10 37.- 37.25 30 Jan. 0.631/4. New-Yoric. Amsterdam. 30 Jan. Rogge op lev. willig Maart f157, 158, 159, 158; per Mei f151, 152, 153. 31 Jan. Rogge op lev. iets hoogerMaart f 158, 159 Mei f 154, 153. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 30 Jan. 3.85 M., 31 Jan. 2.77 M. Schiedam vertrokken 31 Jan. sCuronia", kapt. Ch. Wibroe, naar Cardiff. te Amsterdam. Per Telegraaf. 30 Jan, 3f Jan. 79Vs 79s/8 2'/s pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Ooster. Lg. He Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Grande <r Canadian Pacific Northw. and Pac. lib. Missouri kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij. Aand. Cultuur Mij 4 pCt.73 luc.b. Missouri 4 pCt. Missouri Pref. Shares Atchison schares Union Shares Carenero Merida Urugay Prolongatie 557/, 97'/3 1003R 72 124'/, 66 SO?/, a 80'/s 19 18s/8 543/, 18r'/s 74'/, 102 127/s 9R/s IO41/4 127e 41"/» 76'Vs 2D/, 47 537/s 2'/,3 557, 98 100«/4 721/4 124 653/4 801.', 8O1/4 191/, 183/, 543/, 301/" IS3/, 743/, 102 127/, 92 lij»/, 42 76'/, 211/, 44 Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.041 Disconto 3 Parijs - 47.771 q Antwerp. - 47.70 3 pCt. OVERLED EN 29 Jan. Geertruida Oosterveer, oud 38 aar eu 10 maanden, Singel. Johanna Petro- nella Bijloo, oud 3 dagen, Hoofdstraat. 30. Johanna Maria Josepha Nederpelt, oud 24 jaar en 10 maanden, echtgen. van L. D. Suissen, Oostsingel. Johann Diederik Tiehe, oud 4 maanden, Hendrik Gabelstraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6