ELISE. ALGEMEEN OVERZICHT. \h f CASPAR, 6) vorderen wij van zelf op den weg der vol maaktheid. Daarom riep de H. Apostel Jo annes, toen hij op hoogen ouderdom niet meer prediken kon, onophoudelijk tot zijne leerlin gen: «Kinderen, bemint elkander". En toen de leerlingen het onaangenaam vonden om altijd hetzelfde te hooren, sprak de Apostel: «Het is het gebod des Heeren, als dit alleen be oefend wordt, is het genoeg." Tracht derhalve, B. G., u gedurende den H. Vastetijd vooral op de beoefening der onderlinge liefde toe te leggen, en in eens gezindheid, als kinderen van één huisgezin, onder het vaderlijk bestuur uwer geestelijke en wereldlijke Overheden, het werk uwer zaligheid te voltooien. Verdraagt elkander in liefde, en de vreeze Gods, die alle begrip te boven gaat, beware uwe harten en uw ver stand in Christus Jesus onzen Heer Bidt ook veel voor de verheffing onzer Moeder de H. Kerk en haar zichtbaar Op perhoofd, Z. H. Paus Leo XIIIvraagt ook Gods overvloedigen zegen voor ons dierbaar Vaderland, inzonderheid voor onze jeugdige Koningin en Hare doorluchtige Moeder, de Koningin-Regentes, en voor al onze Over heden zoo geestelijke als wereldlijke. Krachtens de Ons daartoe door den Apos- tolischen Stoel verleende volmacht, geven Wij u dit jaar de gewone Dispensatiën in de Kerkelijke wetten van onthouding onder de gewone voorwaarden welke dispensatiën naar gewoonte door de WelEerwaarde Pas toors en Rectoren zullen worden bekendge maakt. En zal dit ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aan gesteld, op Zondag Quinquagesima op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 4den Febr. 1891. BISSCHOP VAN HAARLEM. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, H. J. A. COPPENS, Secretaris. If Philipp. IV, 7. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer en Keizerin met hunne kinderen zullen den aanstaanden zomer een tiendaagsch bezoek aan Engeland brengen. ii. De gebroken vaas. Eén jaar was voorbij voor den adellijken jonkman, die zoo afschuwelijk grijnsde toen hij met zijn goud de gebroken vaas van den winkelier gekocht had. Eén jaar wasvoorbij ook voor het trotsche meisje, dat het wapen van den adellijken jonkman, op den chalce- donyk-steen gegraveerd, in haar hoogmoe dig hart diep gedrukt hadmet welk ge volg Voor altijd ongelukkig te zijn Maar dit geloofde Elise toen nog niet, met welk een ernst Herman, haar trouwe broe der, het haar ook verzekerde. Geheel her steld, met nieuwe kracht, in nieuwe schoon heid is zij wedergekeerd van het afgelegen onbekende dorpje, waar zij de laatste maan den vertoefd heeft, om hare schande te midden van weinigen en onbekenden te dragen. Nu moet zij afscheid nemen van den broeder, wiens trouwe liefde haar voor vertwijfeling bewaard heeft in een tijd toen haar hoogmoed de schande, als een verne derende straf moest dragen. Toch juicht in dit oogenblik dat trotsche hart, want zij heett overwonnen en het woord, dat zij nu een jaar geleden op dien avond sprak, gaat vervuld worden tot eigen voordeel, en tot Zij zullen alsdan eenige der voornaamste fabrieksplaatsen, onder welke Birmingham, bezoeken. Nu reeds is een koerier des Kei zers te Londen, om daarvoor de noodige schikkingen te maken. In de Zaterdag gehouden zitting van het Pruisische Huis van afgevaardigden maakte de nationaal-liberale afgevaardigde Seyffardt van de beraadslaging over de begrooting van landbouw gebruik, om zich bij de regeering te beklagen over de Hollandsche zalmvis- scherij. Seyffardt beweerde, dat de Nederlandsche visschers aan de stroomopwaarts gaande zalmen den weg versperren. Het bekende zalmtractaat bepaalde, dat altijd slechts de helft der rivier mag afgezet worden, en daar nu in Nederland, het diepe water waar alleen de visschen komen, zoo dikwijls van de ééne zijde der rivier naar de andere afwisselt, is het mogelijk met behulp van de zandbanken aan de Duitsche visschers hun aandeel in den buit te ontnemen. Daardoor komt het, dat in de Duitsche Rijnstreken de zalmvangst kwijnt, terwijl zij in Nederland bloeit en er van daar een sterke invoer plaats heeft. In de Duitsche visscherskringen meent men, dat de Duitsche commissarissen, die het ver drag gesloten hebben, gehandeld hebben zon der met die toestanden bekend te zijn. Seyf fardt uitte den wensch, dat de regeering aan deze zaak nog eens hare aandacht wijden en een onderzoek instellen zou. Ofschoon de minister van landbouw Von Heyden in den loop der debatten verschil lende andere klachten en vragen beantwoord de, roerde hij Seyffardts klachten over de zalmvisscherij met geen enkel woord aan. Volgens de Kreuzzeitung is de opper-kwar- tiermeester luitenant-generaal graaf Alfred Schliefïen tot chef van den generalen staf benoemd en Zaterdag-middag door den Kei zer ontvangen. ENGELAND. Blijkens nadere berichten omtrent de ver werping van Gladstone's Religions Disabili ties Removal Bill zou deze hoofdzakelijk ver oorzaakt zijn door een amendement van sir John Pope Hennesy, het onlangs iiVKilkènny gekozen Iersche Parlementslid. Deze stelde nl. voor, dat niet enkel de lord-kanselier van Engeland en de onderkoning van Ierland maar ook. de Kroon voortaan vrij zou wezen van verheffing van hare levenswijze gaat zij aan wenden, wat de natuur haar heeft gegeven. Reeds wacht haar de edelman, om haar over zee naar Engeland te geleiden daar zal zij binnen weinige weken zijne vrouw zijn. En dan zal zij reizen maanden en maan den lang aan zijne zijde, in Zwitserland en in Frankrijk, in Italië en in Oostenrijk, om daarna als de edelvrouw haren intocht te houden in het kasteel, op de uitgestrekte landgoederen, die de adellijke jonkman in zijn vaderland bezit. «En uw kind, uw arm kind?" vraagt Her man met eene stem zoo doordringend, dat Elise eensklaps gestuit wordt in de geest- diift, waarmede zij hare plannen hem ont sluierd heeft. Het is duidelijk zichtbaar op dat schoone gelaat, die vraag schokt haar in het diepst van hare ziel. Sprakeloos staart zij haren broeder aan eene andere, eene hoo- gere liefde doet in dit oogenblik haar recht in heur hart gelden. «Mijn kind roept zij vragend uit. Ik zal niet lusten, alvorens ik ook hierin overwon nen heb. Mijn kind zal de plaats innemen, waarop het recht heeftNog geen drie maan den geleden was hij onbuigzaam en onver wrikbaar en nu reeds, roept zij op zegevie renden toon uit, drijf ik hem voort om mij zijn hart op wettige wijze te gevenStel u gerust, Herman, eer het jaar ten einde is, zal mijn kind bij mij zijn en den naam dra gen, dien liet toekomt." «Lise, arme zuster, misleid u nietdie man alle beperking of voorschriften in zake p01,' soonlijke godsdienstige gezindte. M. a. w. <9 de koningin van Engeland zou eventuee' katholiek kunnen zijn I O schrik Er g'11^ een storm op zoo geweldig dat sir John 0,11 Gladstone's voorstel niet ten eenemale 0,r mogelijk te maken, zijn amendement introk' Maar de nawerking van den storm bleef. M0lj stond nu bij aanneming van het voorst0 voor een delemma of de Kroon ook vrijlat0'1 of de uitzondering voor deze geheel alle0'1 nog te laten bestaan. Daarom maar lie\,0J het heele voorstel verworpen, en zoovve Kanselier en Onderkoning als de Koning1^ nog aan verplicht protestantisme gebonden' Toch scheelde het maar 33 stemmen. Het zal zeker niet lang meer duren 0 den Katholieken in Engeland zal ook staatkundig gebied volkomen recht wedei'V®' ren. Het blijkt doch dat het katholicisme Engeland .steeds meer veld wint. Thans wol' weder de bekeering gemeld van rev. J. Moi>' trie, vicar teDoncaster. Sedert eenigen tij waren er in de ziel van den heer Moultrie er»1' stige twijfelingen gerezen, tengevolge van diep' gaande historische studiën. Toen hijmedede0' ling deed van zijn zielstrijd aan zijn geestelijk011 herder, trachtte deze hem in zijne vooroo»' deelen te sterken, door hem de heftigs^ anti-katholieke lectuur te zenden, die ooit dweepzucht is voortgesproten. Dit midd0 had echter de tegenovergestelde uitwerki'1^ van de verwachte. De in die boeken vervatt0 domheden waren zoo plomp en onomwonden: dat de oogen van rev. Moultrie geheel g0' opend werden. Hij ging den in geheel geland om zijne geleerdheid bekenden pat01 Strappini te Oxford opzoeken en de Ang'r caansche predikant te Doncaster, die zi0'1 door zijn medehelper verlaten zag, zag zi0'1 den volgenden Zondag genoopt in zijn pree'' tot de gemeentenaren te zeggeo «de Jezuï0' heeft overwonnen." OOSTENRIJK—HONGARIJE. De onverwachte aftreding van den cisle1' thaanschen minister van financiën, Dunajewsk' en zijne onmiddellijke vervanging als zo0' danig door dr. Emil Steinbach, een de' afdeelingschefs bij het ministerie van justiti0' wordt in allernauwst verband gebracht m0' de ernstige moeilijkheden tusschen het S1&' visch-Czechische en het Duitsche element i'1 Bohemen. Dunajewski vertegenwoordigt zal het ongeluk van uw leven zijn. Voorh0'1 laatst, ik bid het uverzaak den man, die 11 ontroofd heeft, wat met geen goud d0' wereld is terug te koopen. Mijne trouv00 liefde voor u gevoelt zich sterk, om vo0' uw kind, om voor u te zorgen mijne liefde z0 u de schande dragelijk maken aan mijpf zijde laat God u het laatste geluk, dat g.'J' in ootmoed en berouw nog vinden kunt 111 uw leven." «Ach, Herman, spreek zoo niet in dit oog01'' blik, waarin ik al mijnen moed noodig he0' om mijnen levensweg in te gaan. VaarW01' goede trouwe broeder, vaarwel! Ik m°e, gaan. Mijn dank, mijn eeuwigen dank vo0' uwe trouwe liefde. Vergeet de zuster voor wie gij meer dan een broeder, v0?. wie gij een teedere vader geweest zij Vergeef mij al het leed, dat mijn gedrag f heeft aangedaan. Bid voor mij, opdat ik »,0| eenmaal eene waardige zuster van u inog0 worden." Hoeveel moeite het haar ook kostte om, vootj' deze laatste woorden uittespreken, hetgo0 in haar hart, hoezeer ook verstikt, dreef h®?' er toe. Toen sloeg zij haren arm om zfljj hals en kuste hem op het ernstig, maar t°° zoo goedig gelaat. Voor het laatst druk zij hem aan haar hart, en hunne trap0^ vermengden zich met elkander zij moest z'A losscheuren uit zijne armen, waarmede voor het laatst beproefde haar tegen te h0^ den op den weg die haar onvermijd0''' noodlottig moest worden. (Wordtvervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2