De Ministervan Justitie verklaarde de zaak der olographische testamenten zoo spoedig mogelijk in nadere overweging te zullen nemen. Omtrent de coöperatieve vereenigingen verklaarde de Minister dat de Regeering zal onderzoeken of er misstanden bestaan en, zoo ja, of de Regeering moet tusschenbeiden komen. Het is intusschen gebleken dat de niet-verkoop aan niet-leden geen belemme ring is voor den bloei der genoemde ver eenigingen. Hoofdstuk Justitie werd goedgekeurd. Bij Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken be tuigde de heer Alberda dank aan den Minister voor zijne belangstelling in het on derwijs, vooral ook land- en tuinbouwonder- wijs. De groote voordeel en van dat onder wijs werden door spr. in het breede uiteen gezet, daarbij vooral ook op herhalingsonder- wijs en leerplicht wijzendesubsidieering ook van kweekscholen voor vrouwen en bevorde ring van het gymnastiek-onderwijs aanbe velende. De heer Verheven vroeg uitbreiding van de gelegenheden om hooger taalonder wijs te verkrijgen en betere lokalen voor het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. 13e heer Van Gennep vroeg vrijheid van lijkverbranding in Nederland. Heden voortzetting. Naar wij vernemen, zal de heer B. R. F. van Vlijmen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den 27 Februari a. s. ook hier ter stede eene rede houden »over den Krijgsdienst in Nederland." Heden mocht de heer mr. A. K. J. Van der Drift den dag herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaren tot lid van het R. K. Parochiaal-Armbestuur werd verkozen. Onder een toepasselijken toespraak van den HoogEerw. Heer M. J. A. Lans, commissaris des Bisschops bij gemeld Bestuur, werd den jubilaris, in eene gister-avond gehouden ver gadering, namens zijne collega's een blijk van achting en hooge waardeering aangeboden. Te dezer stede is een afdeeling opgericht van den »Bond van Nederlandsche Onder wijzers." Een twaalftal leden heeft zich reeds aan gesloten, die uit hun midden een drietal bestuursleden kozende heëren J. De Wit, M. Woensdregt en J. Valkenburg, respectie velijk tot voorzitter, secretaris en penning meester. Het doel dezer afdeeling zal, volgens de statuten van den bond, zijn langs wettigen weg en door gepaste middelen de belangen te bevorderen van het onderwijs en van alle openbare scholen in ons land. Den 26n dezer zal de heer W. F. Tak van Schiedam optreden als spreker te Nieuw- Helvoet. Kiezers en niet-kiezers van alle richtingen worden tot deze bijeenkomst toe gelaten. Er zal gelegenheid zijn tot debat. In de St. Hypolituskerk te Delft werd jl. Zondag door onzen vroegeren stadgenoot, den weleerw. Pater De Groot, van de Dominicaner orde, een liefdadigheids-predikatie gehouden ten behoeve der St. Vincentius Vereeniging. De daarna gehouden collecte met open scha len bracht de som van t 754,75 op. Heden vóór den aanvang der openbare vergadering van de Eerste Kamer zullen de afdeelingen de stedenwet onderzoeken. De regeering hoopt thans spoedig een wijziging en vermindering van den zoutac- cijns te kunnen voorstellen. De voorstellen tot wijziging der personeele belasting zijn bijna gereed. Naar de overtuiging van den Minister van Financiën zouden de voordeelen eener rijks inkomstenbelasting niet opwegen tegen d< daaraan verbonden nadeelen. Voor zoovee dus een meer gelijkmatige belastingdrul wenschelijk is en ook volgens zijn mee ning is dit het geval zal zijns inziens tot bereiking van dat doel een andere weg moe ten worden ingeslagen. Bij het departement is een partieele herziening van de patentwet in bewerking. Vad Naar wordt gemeld, zullen voortaan de Duitsche diplomaten het groothertogdom bij die vreemde mogendheden vertegenwoordi gen, waarbij geen bepaalde Luxemburgsche zaakgelastigden zijn aangesteld. De reden, dat men daarvoor de Duitsche gezanten heeft bestemd is, dat Luxemburg en Duitsch- land reeds door het Zollverein verbonden zijn en dus vele gemeenschappelijke belangen hebben. De groothertog van Luxemburg heeft be noemd tot grootofficier in de orde van de Eikenkroon G. L. M. baron Taets VanAme- rongen van Natewisch, kamerheer van nu wijlen Z. M. den Koning en jhr. mr. O. I). Van der Staal van Piershil, minister-resident, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. Mr. P. N. Engelberts, burgemeester van Zandvoort, is door de nieuw opgerichte Zand- voortsche kies vereeniging reeds candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Beverwijk. Uit Schoterland schrijft men aan het Iibl. Mr. J. A. Van Gilse, te Rotterdam, wordt genoemd als candidaat der liberalen in dit district, bij de aanstaande Kamerverkiezing. Het Kamerlid De Vries zou die der anti revolutionairen zijn. Behalve de reeds toegekende f 7000 is, ter gelegenheid van het drukke goederenvervoer, door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen wederom 11400 ter be schikking gesteld van het werkliedenperso- neel. Op eene vraag van Gedep. Staten, namens den minister van binnenlandsche zaken gedaan, heeft de gemeenteraad van Middelharnis be sloten te berichten, dat de voortduring der heffing eener plaatselijke belasting op gedis tilleerd, ad twaalf gulden per hectoliter, na 31 December 1891 voor de gemeente-finan- ciën onmisbaar is, zoodat is verzocht, de vast stelling eener wet te bevorderen, waarbij de heffing weder voor 5 jaren aan de gemeente wordt toegestaan. Ook heeft de Raad besloten, de straten der bouwcommissie alhier over te nemen, mits aan eenige door den Raad gestelde voorwaarden worde voldaan. Uit Dordrecht meld men ons Evenals de oude, schilderachtige geveltjes alhier meer en meer verdwijnen, zoo wordt ook nu en dan van de hand gedaan wat er in de huizen zelf nog ouds overbleef, al spreekt daaruit de kunstzin en de kunstvaar digheid onzer voorvaderen. Zoo is dezer da gen uit een der oudste huizen »In den Ro- zijnkorf" genaamd, waarin sedert onheug lijke tijden een drogist winkel gehouden wordt, een goudlederen behang verkocht met een uitmuntend geschilderd plafond. Dit laatste dagteekent van het jaar 1686 en is van de hand van Terwesten, den schilder van de voor eenige jaren aan den dag gekomen plafonds van het Trippenhuis te Amsterdam. Kooper is de heer J. Schotel Jkzn., anti quaar alhier. Vermoedelijk zal een en an<Ie' weder den weg opgaan naar het buitenland (N. R. Ct.) Niettegenstaande de ijverige onderzoek'"' gen der politie is er omtrent den diefstal het Hang te Rotterdam, nog niets met zeke'" heid bekend ook is van het vermiste noë niets teruggevonden. Reeds zijn vele peronen gehoord, ma»1' aanstonds weer op vrije voeten gesteld. D® dienstbode echter, een 19-jarig meisje Tiel afkomstig, die ongeveer maand bij den bestolene heeft gediend, en aanstond3 na de aangifte van den diefstal op het politie' bureau werd ontboden, vertoeft daar nog' daar hare verklaringen niet volgens de waai" heid zijn en men door een en ander aa" hare onschuld twijfelt. De politie zet hare onderzoekingen ijverig voort. Naar met leedwezen wordt vernomen, '3 de gemeente-architect en directeur van de stedelijke gasfabriek te Delft, de heer J. de Bruyn Kops, door een beroerte getroi' fen. De commissie voor Nieuwjaarsbedeeling Naaldwijk heeft sedert 3 Januari ongevefi" 11600 ontvangen aan buitengewone gifte" en wekelijksche bijdragen, voor de uitdes* lingen van brood en brandstoffen gedurend® de strenge koude.* Toen in Den Haag het Idiotengesticht zo" opgericht worden en men zich ook tot wijlen den Koning om steun wilde wende"' vernam men van te voren van den thesa"' i rier voor de weldadigheidszaken, dat Z. eens voor goed besloten had niet meer aa" dergelijke inrichtingen te geven omdat he* onbegonnen werk was. Ds. Van Koetsveld verzond toen echte" toch de oflicieele aanvraag en daarnevens ee" persoonlijk schrijven met verzoek, dit aa" Z. M. zelf ter hand te willen stellen. Het antwoord op de officieele aanvraag was afwijzend. Doch de brief van Ds. Van Koetsveld werd persoonlijk door den Korting beau*' woord en daarbij was ingesloten de so"1 van f'600 voor het gewenschte doel, doe" onder beding, dat er met geen woord i" het publiek van zou worden gerept. Dgbl Aan het R. K. kerkbestuur der parocl"0 van St. Jacobus te 's-Hage (Parkstraat) 's een zeer aanzienlijke geldsom geschonken» teneinde daarvoor een gouden monstrans te laten vervaardigen. Eenige kunstenaars wei" den uitgenoodigd tot een concours, en oi" hun ontwerpen, volgens gestelde eischen va" het program, vergezeld van verzegelde naai"' briefjes, in te zenden aan de pastorie. Dezer dagen heeft een daartoe uit deskun' digen benoemde jurie. in welke naar wij vernamen, o. a. ook jhr. mr Victor de Stuei's zitting had, uitspraak gedaan en met alge' meene stemmen de eerepalm toegekend aa" het ontwerp Sedenti in throno et Agno, b,;' nedictio etc. Bij opening der naambriefjes bleek ('e vei vaardiger van dit ontwerp te zijn heer J. H. Brom, goud- en zilversmid, Urtecht. Aan genoemden heer werd nu °°'c de uitvoering van het kostbare kunstwet opgedragen. (21.) Op korten afstand van het Hollandsche Spoorwegstation te 's-Hage ontspoorde" heden-ochtend de locomotief en tender va" een van Amsterdam komende goederentrei"-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2