ELISE. Zondag 1 Maart aanst. hoopt C. Kerstens besteller bij de Rijkstelegraaf, den dag te herdenken, waarop hij vóór 35 jaren die loopbaan intrad. Dat den volijverigen man op dezen dag een duidelijk blijk van waardeering zijner langdurige en trouwe diensten den handel bewezen, zal gegeven worden, meenen wij met grond te mogen verwachten. Er is sprake van, dat H. K. H. de Groot hertogin van Saksen, die aan de 's-Graven- haagsche IJsclub vergunning had gegeven een gedeelte van hare terreinen aan de Laan Van Meerdervoort, te 's- Gravenhage, in te richten tot schaatsenrijdersbaan, die vergunning zou hebben ingetx-okken, omdat tijdens den zwa- ren rouw over Z. M. den Koning op die terreinen ijsfeesten zijn georganiseerd met muziek, enz. Het Dagblad meldt, dat het geschil tusschen den Staat en de Nederlandsche Bank, omtrent de vraag, of het over de door de Bank uit te keeren dividenden verschuldigde patentrecht bij de balans moet worden afgetrokken van de «algemeene winst," dan twel gebracht moet worden uitsluitend ten laste van het «Bankaandeel" in de winsten welk ge schil ingevolge artikel 21 der gewijzigde Bankwet aan de uitspraak van scheidslieden was onderworpen door dezen in laatst- gemelden zin, dus ten voordeele van den Staat, is beslist. Het hierdoor voor den Staat verkregen voordeel kan geacht worden on geveer dertigduizend gulden 'sjaars te be dragen. In een zeer talrijk bezochte vergadering van liberale kiezers te Uffelte en omstreken is met algemeene stemmen tot kandidaat voor de Tweede Kamer in het district Wol- vega gesteld de heer W. Houwing, modern predikant der Hervormde Gemeente te Ha- velte. Zooals men weet, heeft thans de heer Okma zitting voor dat district. Aan den Heischendijk onder Pernis zijn gisteren-nacht drie huizen afgebrand. In den afgeloopen winter is weder een belangrijk deel gereed gekomen van de groote herstellingswerken aan de St. Bavo- kerk, te Haarlem. Nu dezer dagen de groote steiger aan de Oude Groenmarkt is wegge nomen, die daar ruim een jaar heeft ge staan, kan men goed zien wat er is tot stand gebracht. De geheele gevel van het zuider transept is vernieuwd, het steenhouwwerk van het groote raam is bijgewerkt met nieuwe pina- 14) IV. De weduwe Kluiters. Wij gaan nu de woning van de weduwe Kluiters binnen. Reeds vier maanden is het geleden sinds haar zoon Piet als hoofd der firma is opgetreden. Mejuffrouw Kluiters is nog eene schoone vrouw met hare donkere zachte oogen, terwijl een behagelijk rood op de wangen van haar goed gevormd gelaat ligt uitgespreid. Als wij haar zoo zien, zou den wij niet zeggen, dat zij reeds haar vier en-veertigste jaar is ingetreden. Wel is er in de uitdrukking van hare gelaatstrekken iets ernstigs, dat aanstonds in het oog springt en onwillekeurig aan eene niet te bovenge komen smart doet denken. Maar de oorzaak van dien ernst is gemakkelijk te raden uit kels, ook het beeld van St. Bavo is gedeel telijk vernieuwd. Het raam, dat voor een derde gedeelte was dichtgemetseld (het onderste deel), is in zijnen oorspronkelijken vorm hersteld en van nieuw geschilderd glas voorzien. De Amsterdamsche Beurskwestie is, na jaren lang aanhangig te zijn geweest, be slecht. In den gemeenteraad der hoofdstad is na langdurige beraadslaging over de in gediende plannen voor den bouw eener nieuwe Beurs het plan W. P. W(erker) met 23 tegen 12 stemmen aangenomen, zoodat de Beurs zal gebouwd worden aan het Dam rak op een door onteigening te verkrijgen terrein tusschen de Oude Brugsteeg en «Bi- ble-hótel." De kosten van dit plan zijn ge raamd op f 1.500.000. Aan den Gemeenteraad van Amsterdam is een adres gericht, om de aandacht te ves tigen op de huizen van koop en wederinkoop, een soort «stille lombards." Deze inrichtingen heffen over de daar feitelijk beleende goederen een interest van zestig percent, en brengen dusdoende ontzaglijk veel ellende. De adres sant, de heer E. De Prouw, vraagt of de Raad daaraan niet iets kan doen. De Raad heeft echter eergisteren een beslist ontken nend antwoord gegeven. De Raadszitting van 26 Februari. In de Donderdag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren nog ingekomen de vol gende stukken Verschillende missiven van Ged. Staten, ten geleide van door hen goedgekeurde raads besluiten rapport van de fin. comm. omtrent de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, adviseerende tot goedkeuring adressen van de heeren W. J. van Wag- tendonk, G. Montfoort, A. Koper, F. Pigeaud en W. Drektraan, verzoekende in aan merking te komen voor de betrekking van secretaris-rentmeester van het Burg. Armbest.; adres van mej. M. W. Grasstek, verzoekende ontslag als onderwijzeres aan de school Van Driel met 1 April aanst.adres van sluis wachter N. van der Sluis betreffende zijne ge wone jaarlijksche gratificatieen adressen van den heer J, Lelieveld en mej. C. Montfoort, verzoekende vermindering van pi. dir. be lasting wegens het overgaan hunner bran derijen welke stukken ter visie werden gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Het beredeneerd verslag door heeren curato ren omtrent den toestand van het gymnasium uitgebracht, en eene missive van de comm. van toezicht op het Middelbaar Onderwijs van gelijke strekking, zullen in het gedrukt hare zwarte kleeding, waarmede zij sinds den dood van haren man zich immer kleeden blijft. Al de sieraden van haren jongeren tijd al die kostbaarheden, waarmede haar man haar in de enkele jaren van hun geluk kig huwelijk verrijkt heeft, heeft zij alle als een dierbaar aandenken bewaard, en wan neer zij alleen is op hare kamer, heeft zij ze ontelbare malen beschouwd, zich telkens op nieuw herinnerend de teedere liefde van hem, die haar bij verschdlende blijde gelegenhe den, nu eens dit, dan weder dat ander sie raad heeft geschonken. Zij zal ook nu nog dikwijls deze kostbaarheden met hare tranen besproeien, denkend aan den echtgenoot, dien zij zoo zielsveel heeft bemind. Nimmer echter heeft zij meer verlangd, om zich met deze sieraden te tooienwant zij hadden voor haar de hoogste waarde, in zooverre zij haar geschonken waren door hem, voor wien alleen zij ze in teedere liefde had gedragen. Haar eigen trouwing en de kostbare ring van haren man, zelve hem op den trouwdag verslag der handelingen van den Raad el1 in het jaarverslag van den toestand dezer gemeente worden opgenomen. Overeenkomstig advies der fin. com01' werd de supplet. begrooting van het stflds ziekenhuis goedgekeurd en de gevraagd6 verhoogde subsidie voor die instelling, t6'1 bedrage van f600, verleend. Op het ingekomen schriiven van den ad v° caat der firma Cuilitz te Brussel, verzoekende haar geschil met de gemeente Schiedam langs minnelijken weg tot oplossing te brengen do01 betaling van één jaar huur, werd beslote"' deze zaak tot eene volgende vergaderd aan te houden. De Voorzitter deelde mede, dat genoemde m" ma, nadat haar tevergeefs uitstel van betaling was verleend, den 14 Februari II. gerechtelijk was gesommeerd, het geheele volgens he1 huurcontract verschuldigde bedrag aan d« gemeente te voldoen. Naar aanleiding van het bekende ingek°' men schrijven van elf Raadsleden deelde de Voorzitter mede, dat hij ter behandeling van h®^ gewichtige gemeentebelang der Watervet' versching deze vergadering met spoed ha belegd, en stelde hij het bespreken dezer le' venskwestie aan de orde. De heer Visser, het bekende voorste' toelichtende, zeide te hopen, dat niemand daarin zou zien eene vijandige daad tegeI1 eenige personen maar alleen eene pogi®" om te komen tot eene spoedige verbeten11® van den toestand, die een levenskwestie lS voor Schiedam. De Voorzitter zeide namens Burg- el1 Weth. niet over het voorstel te kunnen spre' ken, omdat het voorstel hun ambtshalve hi®' ter kennis was gebracht. De heer Vi®s® antwoordde daarop, dat een gelijkluidend vod' stel voor eenige dagen schriftelijk bij B- eI1 W. was ingediend, doch dat hij van de'1 voorzitter der comm. van fabr. had vernü' men, dat het ter zijde was gelegd. Doch de Voorzitter antwoordde, dat ook in geval B. en W. niet konden weten, dat l>e' hier dezelfde zaak betrof. De heer ElzevierDom meende, als M zich goed herinnerde, dat in laatstbedoeld voorstel ook sprake was van het nemen v®11 een proef met het uitlaten van water. Nad^ de heer Visser verklaard had, dat dit ee11 annex-voorstel was van den heer Tak, hern ah1 de heer Dom, dat hij dan gaarne dit voo1' stel tot het zijne wilde maken, omdat hij, niet overtuigd dat uitbaggeren aanstonds de ge' wenschte verbetering zou brengen, in de11 allerongunstigsten toestand, waarin wij 1111 verkeeren, gaarne een proef wilde nemeI1 met het uitlaten van water. De heer Tak verklaarde geheel in overeen stemming met den heer D o m te denken. Del1 aan den vinger gestoken, waren de eenig® kostbaarheden, die zij als weduwe gedurend die twintig jaren had gedragen. Op deze wijze zich nog immer in rcruWge' waad kleedend, wilde zij niemand veroorde®' lenwant zij was verstandig genoeg, om begrijpen, dat de rouwdracht slechts eej uiterlijk teeken is van eene smart, die z'.c ook op vele andere wijzen kan uiten zij 'VV1S. te goed dat ook ontroostbare smart va® niet noodig heeft, om zich door dergel ij''® uiterlijke teekenen te openbaren. Maar vVLlji, neer deze teedere moeder ook dit uiterhj teeken van droefheid en rouw was blijve'J dragen, dan had zij dit vooral ook gedm1.. voor haar eenig kind ten einde dezen het toenemen zijner jaren ook door ha1^ geheele uiterlijke verschijning voortduren te blijven herinneren, wat ook hij in vader had verloren, over wien haar hart n®» immer in diepe droefheid treuren bleef- En Piet, nu den mannelijken leeftijd 1(1 gegaan en het leven der menschen zien'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2