iïïÜMöH ELISE. BINNENLAND. van vijanden, minder ruw maar veel sluwer; de barbaren werden tot Christenen bekeerd, maar de anderen blijven in opstand tegen de Kerk. Gregorius de Groote arbeidde voor de Oostersche Kerk, en zond missionarissen naar Engeland. Leo XIII wenscht ten vu rigste eene hereeniging van het schisma met het katholieke middenpunt en de uitbreiding van het wonderlijk aantal bekeeringen in Engeland. Gregorius redde evenals Leo de Groote, Italië, door de barbaren naar het noorden terug te drijvende geschiedenis leert, dat de Pausen altijd de weldoeners en redders van Italië zijn geweest, en het is dus niet alleen eene goddeloosheid maar een ware staatkundige dwaasheid hen te bestrijden. EindelijkGregorius hield zich bezig met de afschaffing der slavernij. Wij kunnen reeds op Brazilië wijzen en wenden al les aan, om ook in Afrika het geloof en de be schaving te doen doordringen. Daar vonden de missionarissen een speciaal, een bijna bevoor recht terrein. Lof aan de regeeringen, die hunne pogingen steunen. Indien de Hemel Ons het gouden bisschopsfeest laat beleven aldus besloot de H. Vader zullen wij de feestgaven onzer kinderen aanwenden tot uitbreiding van Christus' rijk onder hen, die nog in de schaduwen des doods zijn ge zeten. Allen die in den laatsten tijd ophetVati- caan in audiëntie zijn geweest, houden niet op met voldoening te gewagen van den goe den gezondheidstoestand, waarin Z. H. de Paus verkeert. Leo XIII, daarmede geluk gewenscht, verhaalde, dat Hij, na Pius IX Opgevolgd te hebben, verwacht had, niet lan ger dan vier of vijf jaren meer te zullen leven, terwijl Hij nu reeds langer dan den gemiddelden tijd van het pontificaat, dat is van zeven tot acht jaren, de Pauselijke waar digheid heeft bekleed. De Paus toch is den 20n Februari het veertiende jaar van zijn pontificaat ingetreden. Schiedam, 4 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de Militieraad in het 2e dis trict van Zuid-Holland, voor deze Gemeente op Donderdag den 19 Maart aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, zijne Eerste Zitting zal houden te Rotterdam in het Oude Mannenhuis aan de Hoogstraat al daar. Zij brengen tevens in herinnering art. 91 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 Staatsblad No. 72) luidende 17) V. Bart Dok. »Gaat het niet goed met moeder, vraagt Bart, zag het maar zonder omwegen, »Mie en dit zeggend verhaast hij zijne schreden, zoodat zijne buurvrouw, die reeds vrij aan- borstig is, hem maar moeilijk kan bijhouden. »Wel ja jcngen, antwoordt Mie maar je hebt toch eigenlijk wel gelijk, om een beetje angstig voor haar te wezen. Zij is toch al sinds lang maar 'n mensch van den dag" en de goede ziel, blij dat zij zoo maar aanstonds op de zaak is gekomen want Mie is door de buurt er op uitgezonden, om Bart op te wachten en hem de droevige tijding mede te deelen voegt er bijna zonder verder na te denken bij »het moest er toch van komen, mijn jongen, want in den laatsten tijd zag je moeder. In de Eerste Zitting van den Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de Mi litie. De Lotelingen, die reden van vrijstelling hebben ingediend. De Lotelingen in de Art. 55 en 56 be doeld. Alle overige Lotelingen. Dientengevolge roepen zij op de Lotelin gen der lichting van 1891, om ten bepaalde dage, ure en plaatse voor gemelden Militie raad te verschijnen. Door den Burgemeester van Schiedam wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht lo. dat krachtens art. 125 der wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72) de ver lofgangers van Schiedam van de lichting van 1886, behoorende tot het 2de, het 3de en het 6e Regiment Infanterie, onder de wape nen worden geroepen voor de hierna ver melde tijdvakken die van het 2de en van het 6e Regiment Infanterie van 6 April tot 18 April 1891 die van het le Bataljon van het 3e Regi ment Infanterie, van 6 April tot 18 April 1891en 'die van het 5e Bataljon van het 3e Regiment Infanterie, van 20 April tot 2 Mei 1891. 2o. dat de verlofgangers, gevestigd in ge meenten vanwaar zij niet in een dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin eerst op den dag voor de opkomst bepaald, zich op marsch behoeven te begeven, en den vol genden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps moeten aankomen. De verlofgangers moeten voorzien zijn van de voorwerpen van kleeding en uitrusting bij hun vertrek met gruot verlof medegeno men, alsmede van zakboekje en verlofpas, welke laatste vooraf op de gemeente-secre tarie moet worden afgeteekend. Hij die aan de oproeping niet voldoet, wordt als deser teur beschouwd die wegens ziekte of ge breken belet is, moet daarvan doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, terwijl zoo danige verlofganger verplicht is zich na zijn herstelling, bij zijn korps te vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapen handel te worden geoefend. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Februari 11. 359.005 reizigers met eene opbrengst van f 28.419.71 tegen 352.800 reizigers met eene opbrengst van f 26.915.006 in dezelfde maand van het vorig jaar. In de thans verloopen maanden Moeder is toch niet doodroept Bart hare woorden onderbrekend angstig uit en hij wil zich losrukken uit de hand, waarmede Mie zijn arm vasthoudt. »Wel neen, Bart, maar blijf nu verstan dig en houd je bedaard. Ik heb zoo even den pastoor onze steeg zien inslaan waar schijnlijk zal je moeder nu met hare biecht bezig zijn. Dit verlet allicht een poosjewij komen dus tijdig genoeg, om bij hare be diening tegenwoordig te zijn." »Moet moeder dan bediend worden vraagt Bart bevend, en de tranen springen uit zijne goedige oogen. Ja, mijn jongen gij weet, dat geeft voor ons allen eene groote gerustheid. Maar het is maar het best, dat ik u nu alles zeggen ga. Bart, je moeder heeft, nog geen uur ge leden, een erge bloedspuwing gehad. Ge lukkig was buurvrouw Leentje juist bij haar. Zij zag aanstonds in, dat het verkeerd ging; dadelijk zond zij om den dokter deze kwam onmiddellijk mede en na je moeder goed onderzocht te hebben, zei hij, dat onmiddel lijk de pastoor komen moestwant zij moest van dit jaar werden vervoerd 734.546 rei" zigers met eene opbrengst van f58.109.70 tegen 761.483 reizigers met eene opbrengt van f57.952.455 in dezelfde maanden va° het vorige jaar. De buitengewone ontvang' sten beliepen in Februari 11. f 15.193.70 tegen 13.073.09 in Februari 1890. Het totaal de' ontvangsten bedraagt 190.074.37 tegen f84.024.695 in het zelfde tijdperk van he' vorige jaar. Volgens mededeeling van den minister va11 binnen landsche zaken moet de naam van de gemeente Mook voortaan geschreven worden Mook en Middelaar. In den Raad van ministers is vastgesteld) dat de requesten, tot nog toe »aan den K°' ning" gericht, in het vervolg moeten ge" richt worden »aan de Koningin" of »aan de Koningin-Weduwe, Regentes". De 60-jarige vorst Georg Victor van Wal' deck-Pyrmont, vader van H. M. de Koningin" Regentes, heeft zich verloofd met prinses Louise van Sleeswijk-Holstein-Glücksburg» geboren in 1858 en eene nicht van den Koning van Denemarken. De met het Indisch bestuur gevoerde ge' dachten wisseling omtrent het denkbeeld van toleenheeid tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië heeft tot de conclusie ge leid, dat daaraan voorshands geen uitvoering kan worden gegeven, alleen reeds op grond dat dit een verlies voor de Indische geld middelen zou veroorzaken, wat deze, in de tegenwoordige omstandigheden, niet kunnen dragen. Kapitein Brouwer, van de schroefstoom boot Salland, van Schiedam naar Deventer stoomende, heeft in de Zuiderzee de opva renden van de gezonken stoomboot Stad Kampen opgenomen. De beide booten, die Zondag tegelijk met de Stad Kampen den tocht van Amsterdam naar de Overijselsche kust ondernamen, de IJssel en de Amstel, zijn gisteren-ochtend behouden te Kampen binnengestoomd en te kwart voor twaalf met volle lading te Zwolle aangekomen. De beide Deventer bootem die den tocht mede maakten, zijn den IJsel verder opgestoomd. De booten moesten ter wille van het vele en zware drijfïjs den jong- sten nacht op zee ankeren. De eerste boot, die van Amsterdam te Kampen is binnengeloopen, kwam gisteren zoo gauw mogelijk bediend worden. O, wat heeft die goede dokter weer zijn best ge daan doeken met koud water op hare borst en zout in haren mond Ze is aan stonds veel beter geworden, Bart, maar ze is toch erg zwak van dat vele bloed ge worden Als Bart het steegje, waar zijne moeder woont, is ingeslagen, ziet hij vóór de deur van het huisje Leentje staan. Zijne goede buurvrouw, die reeds zoo dikwijls zulk een trouwe hulp voor zijne arme moeder geweest is. Op aller gezicht leest Bart eene deel nemende droefheid bij het pijnlijk ongeluk) dat hem bedreigt. Juist wil buurvrouw Leentje den ontstelden jongen eenige woorden van bemoediging toespreken, als de pastoor de deur der woning opent als teelten, dat de zieke hare biecht heeft gesproken, en zij d'e in haar belangstellen, het eenig vertrekje der arme woning weder kunnen binnen kómen- Als de pastoor Bart bemerkt, geleidt hfi hem aan de hand tot vóór de bedstede» waarop, de beminde moeder nederligt. Wan neer de zieke haren zoon ziet, onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2