Binnenlandsche Berichten. Parijsche Kroniek. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 24 en 25 MEI 1891. {Vervolg.) Sinds eenigen tijd ontvangt H. M. de Re gies geregeld des Maandags twee ministers ten pMeize. Dinsdag 11. waren de ministers van koloniën en van justitie daartoe op het Lo° gekomen. Een totale maansverduistering heeft op en 23 Mei, heden-avond, plaats. De eerste aahraking met de schaduw heeft plaats 's a- v°nds ten 5 ure 4 min.het begin der geheele verduistering ten 6 ure 9 min.het midden ten 6 ure 49 min., het einde van de totale Verduistering ten 7 ure 29 min., en de laatste aanraking met de schaduw ten 8 ure 37 nun. De grootte der verduistering in deelen van de maansmiddellijn is 4.30. De maan komt eerst op ten 7 ure 59 min., zoodat al- een het laatste gedeelte der verduistering 111 ons land kan worden waargenomen. De verduistering is zichtbaar in het westelijk ^eel van den grooten Oceaan, in Australië, Azië Afrika en Europa. Volgens een berichtgever van den niet al te vertrouwbaren Parijschen Figaro beweert nien te Brussel in «welingelichte kringen", ^at het aanstaand bezoek van keizer Wil helm aan Nederland en België in verband 2°u staan met het toetreden van die beide ar'den tot bet Oostenrijksch-Duitsche tolver bond. De kanselier Von Caprivi zou den Keizer vergezellen. In Den Haag moet, volgens het Vad., het P'an bestaan om een adre3 aan de Koningin- Hegentes te richten met verzoek de kermis voeder in te voeren. Met den a. s. zomerdienst wordt bij den treinenloop op de voormalige Rijnspoorweg- lijnen de snelheid met die der Staatsspoorweg- lijnen gelijk gemaakt. Ce thans bij de Staatsspoorweg-Maatschap- P\1 bestaande betrekking van leerling-con ducteur met urengelden, zal worden opge heven, zoodat voortaan leerling-conducteurs na een nog vast te stellen proeftijd, direct tot conducteur 2e klasse zullen worden be noemd. De 3-October-Vereeniging te Leiden heeft besloten dit jaar, behalve de gewone punten van het programma der feestviering op den dag Van Leidens ontzet, daarop dit jaar als extra Ournmer te plaatsen een reclame-optocht, waar hij elke deelnemer, mits lid der Vereeniging Zljnde, gelegenheid heeft, reclame voor zijn vak te maken, terwijl het bestuur plan heeft om z°o mogelijk eene premie voor de guitigste veclame uit te reiken. In verband met den moord te Nieuweschoot Is gisteren een veedrijver op de veemarkt-te Leeuwarden aangehouden en na verhoor ter beschikking van den officier van justitie te Deerenveen gesteld. De te Lemmer gearresteerde en van mede plichtigheid aan dien moord verdachte per sonen zijn een zekere Smeding van Leeu warden en Hazenberg van Grootegast. Be halve f200 aan bankpapier, is er ook nog oenig zilvergeld verdwenen. {N. R. Cf.) Het gesticht >Coudewater" te Rosmalen zal eerlang eene aanmerkelijke uitbreiding ondergaan. De plannen van een nieuw pavil joen voor vrouwelijke verpleegden der lagere klassen zijn bereids ter goedkeuring aan de Hooge Regeering opgezonden. In den loop van het volgende jaar is men voornemens een nieuw paviljoen voor vrouwelijke ver pleegden uit de hoogere klassen te bouwen. mmccccin DEN HAAG. Er loopen geruchten, dat er in het zuiden der stad nog een R. K. kerk zal worden gebouwd, teneinde de pa rochie van den H. Jozef, die 41.000 zielen telt, in tweeën te splitsen. Een stukgrond moet tot dit doel aangekocht zijn. Vorstelijk Bezoek te Rotterdam. Bij de komst van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hare Majesteit de Koningin- Regentes te Rotterdam zullen een groot ge tal stoombooten zich aan den Hoek van Hol land bevinden en het stoomschip, waarop HH. MM. vertoeven, op den tocht naar Rot terdam vergezellen. De hardsteenen gedenksteen, die bij ge legenheid van het bezoek door H. H. M. M. de Koninginnen aan Rotterdam, door H. M. Konin gin Wilhelmina aan de Prinsessekade zal ge legd worden, heeft een breedte van 2 M. bij een hoogte van 4.30 M. en een dikte van 0.70 M. De steen heeft den vorm van een cartouche en is in Franschen renaissance stijl gehouwen. Het overgebleven veld heeft een breedte van 4.75 meter, en een hoogte van 4.05 meter, waarin de volgende inscriptie in vergulde letters is gebeiteld H. M. WILHELMINA, Koningin der Nederlanden, plaatste 30 Mei 4894 dezen gedenksteen bij den bouw der kade, die, ter herinnering aan H. D. eerste bezoek aan Rotterdam, vWilhelminakade" werd genoemd. Voor het afhalen van H. H. M. M. de Koninginnen van den Hoek van Holland op 30 Mei a. s. is door het Gemeentebestuur af gehuurd de fraaie salon-rader-stoomboot Mer- wede I der stoombootreederij Fop Smit Co. Deze boot, welke bekend is wegens haar snelle vaart, biedt ook dit voordeel, dat, mocht het weder onverhoopt dien dag niet gunstig genoeg zijn voor de Hooge Bezoek sters om gedurende den tocht op het dek te blijven, ook in het salon gezeten van het riviergezicht kan worden geprofiteerd. Onder leiding van den heer G. C. Bunk zijn de repetiën aangevangen voor de beide feestliederen, door ongeveer drie duizend leer lingen der openbare en bijzondere scholen te zingen in [tegenwoordigheid van HH. MM. de Koninginen de Koningin-Regentes op 30 Mei te Rotterdam. Tot dit doel wordt voor dit kinderkoor aan de Prinsessekade eene estrade opgericht in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar door H. M. Koningin Wilhelmina een gedenksteen zal worden gelegd. Alsdan zal worden uitgevoerdhet Koninginnelied, mu ziek van G. B. van Krieken (gedicht van I. Bikkers), en Blijft één, muziek van A. W. A. Heijblom (gedicht van Nicolaas Beets). De Rotterdamsche sloeproeiers hebben, in vereeniging met elkander, het plan opgevat, van Rotterdam uit de Koningin te gemoet te roeien, ten einde op het vaartuig, waarop H.M. zich bevindt, een regen van bloemen en bouquetten te doen nederdalen. Verkiezingen. De antirevolutionaire kiesvereeniging Ne derland en Oranje te Leiden, heeft totkan- didaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer L. J. S. van Kempen. De conservatieve kiesvereeniging «Vader land en Koning" te 's Hage heeft tot kan didaten gesteld de heeren mr. R. J, graaf Schimmelpenninck en L. S. J. van Kempen, aftredende leden, en den staatsraad jhr. mr. J. G. Rochussen, tegenover het aftredende li berale lid, den heer Guyot. Tot definitief kandidaat van het centraal comité der vrijzinnige kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Gorinehem is gekozen de heer W. F. Tak, te Schiedam, die 476 stem men op zich vereenigde, terwijl de heer mr. J. A. van Gilse er 38, en de heer Vi- ruly Verbrugge er 4 verwierf. Ik dacht aan het oude Fransche spreek woord sApres la fète on se gratte la tète" toen ik uit de dagbladen de geestdriftvolle ontvangst van Monsieur Carnot in sa bonne ville de Limoges vernam, waar hij zich even als in de andere steden van het Zuiden, die hij bezoekt, als bon prince gedraagt, en links en rechts gunsten en ridderorders uitstrooit, want gewoonlijk volgt op al die vreugde en eerbewijzen minder aangename dagen, en wat de President ook al voor goeds en schoons aan de werklieden moge beloven, de sociale kwestie is nog verre van opgelost en juist hier in Frankrijk, waar de begrippen van gelijkheid het meest in de geesten en gewoonten zijn doorgedrongen, zullen de conflicten, uit den strijd tusschen de arbei ders en de werkgevers voortkomende, zich het eerst in hare ware en schrikkelijke ge daante voordoen, en de aangename gerust stellende woorden van Mr. Carnot zullen den naderenden storm niet bezweren, doch in het loeien der hartstochten verloren gaan. Woensdag was de President te Toulouse, en Paus Leo XIII heeft dien dag de vasten van Quatertemper gedispenseerd. Inderdaad heel beminnelijk van onzen Heiligen Vader. Terwijl het Hoofd van den Staat de pro vinciën doorreist, moet zijn minister van Handel en Nijverheid in de Kamer de te dolle protectionistische beginselen van den rapporteur Mr. Méline, waardoor vele artike len geheel zullen geweerd worden, bestrij den. Zaterdag verwacht men de discussie en het onderzoek der artikelen van het nieuwe tarief. De heeren Felix, Faure en Deloncle zullen eene motie voorstellen, en het gouvernement vragen zich duidelijk te verklaren, dat hij het minimum-tarief slechts als eene aanwijzing beschouwt, om, indien hij het noodig mocht achten, voor enkele producten tractaten te mogen sluiten. De vrijhandelaars zullen zich allen bij deze mo tie aansluiten, teneinde te voorkomen, dat het minimum-tarief wet worde. Buitendien, zoo de uitslag der discussie tot resultaat mocht hebben, dat het gouverne ment aan het minimum-tarief gebonden werd, en door eene stemming in de onmo gelijkheid gebracht was, om de traktaten, die mochten worden voorgesteld, te kunnen behandelen, dan zoude de president der Ka mer, Mr. Floquet, zeker tusschen beiden moeten komen, daar deze stemming incon stitutioneel en zelfs onwettig zoude zijn. Mr. Peytral houdt zelfs vol, dat dusdanige stemming de bijeenroeping van een Congres zoude vorderen. De protectionnisten zul len zeker de overwinning behalen, hetgeen voor de relatiën van Frankrijk met de an dere landen zeer nadeelig zijn zal, en de vraag wel eenigszins wettigt, of het niet aan die zjjde zal verliezen, wat het met de bescherming zijner landbouw en nijverheid van binnen zal winnen. Er zullen wel eenige proefjaren noodig zijn om dienaan gaande goed ingelicht te kunnen worden. »Qui veut faire mieux que bien, Se tue et ne fait rien." In de Comédie Francaise is gedurende de tweede week van Mei voor het eerst een mysteriespel van drie akten door de heeren Armand Silvestz-e en Eugène Morand in ver zen geschreven opgevoerd. Het draagt tot titel Grisélidis en speelt in den tijd der Kruis tochten. Het stuk heeft geheel het aanzien

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5