BINNENLAND. Schiedam, 4 Juni 1891. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Brielle, Den Helder, Dokkum, Goes, Houtenisse, Oostburg en Zie- rikzee, op Dinsdag 9 Juni e. k. in te leveren, zullen geopend worden op Donderdag 11 Jun daaraanvolgende. Aan de armen van Rotterdam is door HH. Majesteiten een bedrag van f2500 geschon ken, f 1500 door H. M. de Koningin en f1000 door de Koningin-Regentes. De minister Hartsen heeft zich eergisteren naar het paleis Het Loo begevenvermoe delijk ter nadere bespreking met de Koning in-Regentes in zake de beslissing van den Czaar van Rusland aangaande de Lawa- kwestie. Nu de ambtenaren der voormalige Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij bij gezegelde ver klaring afstand hebben gedaan van de hen bij art. 6 der overeenkomst met den Staat toegestane rechten, verneemt men van som mige zijden klachten. Natuurlijk zijn deze ambtenaren gehouden de bepalingen voor het Staatsspoorwegpersoneel na te komen en onder deze bepalingen is er een die zegt dat, op straffe van ontslag, ieder gehouden is de hem aan te wijzen standplaats te volgen. Tal van voormalige Rijnspoor-stationschefs werden reeds overgeplaatst bij Staatsspoor weg-stations. Met deze overplaatsing verliezen zij tevens de vergunning tot het drijven van handel in steenkolen en dergelijke artikelen, die somtijds een aardige bijverdienste ople verde. Dit nu wekt ontevredenheid. Echter de contracten zijn geteekend en behooren nageleefd te worden. Men had door niet tee- kening zich voor deze teleurstelling kunnen hoeden. Het voornemen bestaat om op het zegel papier, dat aan het algemeen zegelkantoor wordt vervaardigd, het rijkswapen zoowel als de waarde-aanduiding voor te stellen in wit op een gekleurd grondvak. Aan de stem pelsnijders is de vervaardiging opdragen van twee stalen proefsfempels, waarin verschil- blokjes, aanwijzende het bedrag van het ze gel, kunnen aangebracht worden. Vermoedelijk zullen binnenkort gereed zijn de aan 's rijks munt nieuw vervaardigde stempels voor het tienguldenstuk met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, terwijl de stempel voor de zilveren pasmunt in het najaar zal gereed komen. Naar wij vernemen, zullen de plannen om een concert aan Z. M. Keizer Wilhelm, ge durende zijn verblijf te Amsterdam aan te bieden, moeten worden opgegeven, omdat dit uit den aard der zaak het karakter van een gala-concert zou moeten dragen, en H. M. de Koningin-Regentes en haar hofstoet wegens den rouw daarij niet tegenwoordig zouden kunnen zijn. Daarentegen bestaat het voornemen op een der beide avonden, welke de Keizer te Am sterdam zal doorbrengen, op het IJ een luisterrijk fète de nuit te organiseeren, waar aan de jachten en andere vaartuigen der verschillende zeil- en roeivereenigingen zullen deelnemen, terwijl het geheel besloten zal worden door een schitterend vuurwerk. (IV. II. Ct.) De Haagsche correspondent van de Prov. Gron. Ct. schrijft, dat men bijna medelijden met de ambtenaren zou kiijgen, als men hoort hoe het departement van Marine nu in rep en roer is, om den Keizer van Duitsch- land op 30 Juni a. s. toch maar een vloot te kunnen vertoonen, die wat om 't lijf heeft. De een loopt den ander tegen 't lijf. »Mag ik eens de retro-acte van stuk no. 1219 hebben?" »Daar kan ik u niet aan helpenNa den 30n Juni, asjeblieft »Zou u me eens willen inlichten omtrent het pensioen van matroos A. of Z." »Geen mogelijkheidNa den 30n Juni Iedereen houdt er zich mee bezig, om den Keizer hazenpeper zonder haas voor te zet ten, en een vernuftig ambtenaar moet zelts op het denkbeeld gekomen zijn, om het voorbeeld te volgen van de optochten op het tooneel, waar dezelfde groep, die aan de linkerzijde achter de schermen verdwijnt, aan de rechterzijde als iets geheel nieuws weder voor den dag komt. Om zeer gron dige redenen is echter van dit denkbeeld afgezien. Minister Kruys doet inmiddels wat hij kan, om onze vloot tegenover den Keizer van Duitschland zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Onder de groep, die te Amsterdam HH. MM. de Koninginnen een denkbeeld konden geven van de verschillende nationale kleeder drachten, behoorde ook een Zeeuwsch paar. Het waren echter niet, zooals gemeld werd, bewoners van 's Heer-Arendskerke maar van 's Heer-Abtskerke, nl. de landbouwer M. Van Iwaarden, te Baarsdorp, en zijn dochter, die door tusschenkomst van den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, te Goes, burgemeester van 's Heer-Abtskerke, de uitnoodiging om naar de hoofdstad te komen aannamen. (Midd. Ct.) Naar we uit vertrouwbare bron verne men, wacht Den Bosch, evenals al de pro vinciale hoofdsteden, eerlang een bezoek van H.M. de Koningin met HD. Moeder, de Ko ningin-Regentes. Het bezoek door de Koninginnen aan het kasteel van Hees wijk te brengen, staat hier mee niet in verband en zal eerst veel later plaats hebben. NR. Ct.) Naar wij vernemen, zal H. K. H. de prinses van Wied, geboren princes der Nederlanden, met HDr. gezin in den loop dezer maand te Scheveningen aankomen, terwijl Z. D. H. de prins van W>ed eenigen tijd later wordt ver wacht, na afloop van de kuur, welke Z. D. H. thans te Karlsbad ondergaat. Het vorstelijk paviljoen aan den zeekant, zoomede de villaas gelegen aan de Gevers-Deynootstraat, zijn tot ontvangst der hooge badgasten in gereedheid gebracht. Utr Dbl.) De Nieuwe Groninger Courant meldt, dat bij de audiëntie van HH. MM. de Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes te Am sterdam Groningen vertegenwoordigd was door het Dagelijksch Bestuur der gemeente en den secretaris. Naar het blad verneemt, heeft de Koningin-Regentes, die van Groningen sprak als van een belangrijke, in bloei steeds toenemende stad, te kennen gegeven, dat zij aan Groningen een bezoek wenschte te bren gen, en wel, zoo het niet in 't laatst van dezen zomer mogelijk mocht zijn, stellig in 't volgend jaar. Naar beweerd wordt, bestaat in enkele plaatsen van ons Land het voornemen om den eersten dag van den tiendaagschen v6J tocht den 2n Aug. a. s. op feestelijke te herdenken. Zooals men weet, had d'e veldtocht plaats van 2 tot 12 Augustus 4^3 Zaterdag 6 Juni a. s., zal eene ringv°f mige zoneclips plaats hebben, die echter Nederland slechts als eene gedeeltelijke zichtbaar zijn. Naar den middelbaren 9J van Amsterdam heeft men voor het beg1(1 der verduistering 5 uur 18 min. namiddag voor het midden 6 uur 4 min, en voor einde 6 uur 41 min. nm. Op het oogenb 1 der grootste verduistering zal nog niet b®" volle r/j van de middellijn der zon door maan worden bedekt. Door den directeur-generaal der Maatschap pij tot explotatie van staatsspoorweg611 bepaald, dat ingeval van ziekte of vei'vr0^ ding van ambtenaren, beambten en werkl'6 den, die onder afstand der bekende rec!b°' van de voormalige Nederlandsche Rijnrp°°r weg-mij. bij de Explotatie-maatschappij overgegaan, zal rekening worden gehou'6 met hun aantal dienstjaren bij den Rijnsp00^ weg, bij de rekening der toelage volg6,lS bij de Maatschappij tot exploitatie staatsspoorwegen geldende voorschriften- De veestapel der Maatschappij van dadigheid" telt 245 runderen, waaronder 1 melkkoeien. Het aantal vrijboerengezi'1'1^ bedraagt 212, dat der arbeidersgezinnen en 164 bestedelingen. Een 60-tal jongel'6''^ verlieten de kolonie en werden in verschil'6'1 betrekkingen geplaatst. Het ledental ')0 draagt 4600. Niettegenstaande de roomsch-kath. >n district Eist een eigen kandidaat hebben den heer M. de Ras, heeft de R. K- k'eS__ vereeniging Recht en Orde voor Wageningel1^ Remkum met algemeene stemmen tot ka" didaat gesteld voor de Tweede Kamer G, W. baron van Dedem, antr., aftreden' dl'd' Volgens opgave van Bureau Veritas zUn de maand April 90 zeilschepen verong6'11 waaronder één Nederlandsch, enl2stoomsC pen, onder welke geen Nederlandsch. Naar wij vernemen, zal H. K. H. de Gr°°eJj hertogin van Saksen tusschen den f 15n dezer maand van het Loo naar We' terugkeeren. H. K. II. zal den eersten in de omstreken van Weimar doorbreng vervolgens een deel van den zomer »P eiland Helgoland vertoeven en niet on'vVil'.,(j schijnlijk in het najaar wederom eenig60 te 's-Hage verblijf houden. Voor de aanstaande wielerwedstrijd60^ Zondag 14 Jur.i a.s. op het sportterrein den Velperweg te Arnhem te houden, door Musis Sarum" drie medailles uitg6'00^' Daar zal 's avonds een groot concert o1^ vuurwerk en bal gegeven worden. Oe ^0, eeniging tot bevordering van het vree"1 lingenverkeer te Arnhem heeft voor comissie van de Arnhemsche wielerbaan beker beschikbaar gesteld, welke late' het seizoen verreden zal worden. Omtrent het in alle stilte ten Stadh0..^ te Harlingen aangegane burgerlijk huw tusschen sburger" Domela Nieuwenhm® mevrouw (ot «burgeres") de weduwe 161 Gothelp lezen wij in den N. IJselb. Zeker als protest tegen het burgehjk welijk waren beiden in opmerkelijk ee°v°"t;1v gewaad. Gehuwden en feestgenooten h&t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2