dit reeds eene verkoeling tusschen Zweden en Rusland tengevolge hebben. Het te Stock holm verschijnende Aftonbladet viel de Re geering zelfs heftig aan en bracht kwaad aardig in herinnering dat de laatste vorst uit het Huis van Wasa, Gustaaf Adolf IV, onttroond is geworden wegens zijne aanslui ting bij Duitschland. Om nu aan de bedoelde geruchten een einde te maken, heeft de Koning besloten, dat kroonprins Gustaaf een bezoek aan het Russische hof zal gaan brengen, teneinde een afdoend bewijs te leveren van het voort bestaan der goede betrekkingen tusschen Stockholm en Petersburg. Intusschen zal de Kroonprins vooreerst nog niet kunnen afreizen. Na een paar dagen ongesteld te zijn geweest, was hij eergisteren lijdende aan zware hoofd pijnen en gewrichtspijnen, zoodat hij te bed moest blijven en de geneesheeren verklaarden, dat hij door influenza was aangetast. I)E NIEUWE KARDINALEN. Omtrent de nieuwe kardinalen Rotelli en Gruscha vinden we de volgende levensbij zonderheden aangestipt Mgr. Luigi Ro telli is geboren 26 Juli 1833 te Corciano, in het diocees Perugia, waar Joachim Pecci, de tegenwoordige Paus, later bisschop werd en de groote verdiensten van den jongen priester Rotelli van zoo nabij leerde kennen, dat hij hem kort na zijn verheffing op den Stoel van Petrus, nl. in liet consistorie van 15 Juli '78, tot bisschop van Montefiascone benoemde. Nauwelijks vier jaar later benoem de Leo hem tot titulair-aartsbisschop van Pharsalus en zond hem als delegaat naar Constantinopel met een gewichtige diploma tieke zending betreffende de relatiën tusschen de Kerk van het Oosten en den H. Stoel. De grieksch-schismatieke hoofden toonden den diepsten eerbied voor 's Pausen verte- woordiger, wiens wijze voorzichtigheid, zoowel als zijn buitengewone talenten, om het zeerst geroemd werd. Ook met de Porte en met de gezanten der verschillende Mogendheden onderhield Mgr. Rotelli gestadig uitmuntende betrekkingen. Toen dan ook kardinaal Di Rende de nuntiatuur te Parijs verliet, aar zelde Leo XIII geen oogenblik, dien gewich- tigen post aan Mgr. Rotelli toe te vertrouwen, die bij de Fransche diplomatie reeds zoo hoog stond aangeschreven, dat hij vooraf van een welwillende tegemoetkoming verzekerd was. Mgr. Anton Joseph Gruscha, de nederige zoon van een eenvoudigen kleermaker te Wee- nen, werd aldaar 3 Nov. 1820 geboren. Hij bezocht er achtereenvolgens het gymnasium en het lyceum, doctoreerde en werd priester gewijd. In 1848 onderscheidde hij zich reeds door zijn zielenijver in net bijstaan der bij de straatgevechten gewonde revolutionairen en van toen af wijdde hij zich steeds bij voor keur aan het heil der werklieden. Ook thans nog is hij «algemeen president" der katho lieke werkliedenvereenigingen in Oostenrijk. Intusschen was Mgr. Gruscha ook langen tijd professor der moraal-theologie aan de univer siteit te Weenen. Kanunnik van het metro- politaan-kapittel geworden en door den Keizer als hoofd-aalmoezenier van het Oostenrijksche leger aangesteld, werd hij 28 Maart door Leo XIII benoemd tot titulair-bisschop van Carre, waarna hij 23 Juni 1890, op voordracht des Keizers en ondanks zijn nederig tegenstreven tot prins-aartsbisschop van Weenen benoemd werd. (T.) B I NN 15 NL A N I). Schiedam, 9 Juni 1891. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande heden, de lichten rouw heeft aangenomen wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de prinses Wilhelmina Maria van Denemarken, weduwe van Zijne Hoogheid hertog Karei van Slees wiik-Holstein-Sonderburg-Glucks- burg. Deze rouw wordt gelijktijdig gedragen met dien voor wijlen Zijne Majesteit den Koning. In plaats van 11 dezer, zooals eerst was bepaald, zal de hertogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, op Zaterdag 13 dezer per mailboot van Queenborough te Vlissingen aankomen, op hare reis naar Het Loo. Ook de Erfprinses van Bentheim, mede eene zuster van H. M wordt op Het Loo verwacht. Door het Hoofdbestuur der schippers- vereeniging «Schuttevaer" is o. a. een adres verzonden aan den Miuister van Waterstaat met verzoek, dat door de binnenschutting te Gouda weder schepen mogen schutten met een diepgang van 6| Amsterdamsche voe ten, of, zoo daartegen overwegende bezwa ren bestaar,, de schippers, die vóór zonson dergang aan de sluis komen en moeten wachten daar vele booten vóórschutting hebben tot na zonsondergang tegen dag- tarief te doen doorschutten. Een aantal Katholieken te Leiden, die zich niet kunnen vereenigen met de kandidatuur van mr. O. J. E. baron van Wassenaer Cat- wijck, stellen zich voor ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hunne stem uit te brengen op mr. W. H. Jansen te Schiedam, die zich bereid heeft verklaard de hem van die zijde aange boden kandidatuur te aanvaarden. LC.) Een der lezers van het Ilbl. schrijft uit Indië »De kinaplanters op Java hebben een ver zoekschrift gericht tot den gouverneur-ge neraal, om erop aan te dringen, dat den heer F. Van Leersum, adjunct-directeur der gou- vernements-kinacultuur, een zending naar Britsch-Indië worde opgedragen, ten einde aldaar de fabricatie van kinie te bestudeeren volgens de methode-Wood. Bij gunstige uit komst bestaat plan een fabriek op te rich ten in de Preanger. Mocht het verslag on gunstig luiden, dan willen de planters met twee fabrieken, waarvan wellicht een in Italië, contracten sluiten. Een van de voor waarden van het contract zal zijn, dat geen bast aan de fabriek in Brunswijk mag wor den afgestaan." Centrale organisatie. De redactie van de Tijd knoopt aan haar advies ook de opmerking vast, dat de Alge meens Bond ditmaal niet uitrijdt dat dit goed gezien is maar dat dit dan ook tevens toont, hoe weinig zulke centrale organisatiën waard zijn. Deze opmerking dient gewraakt. Veeleer ziet men thans omgekeerd wat ramp een partij kan overkomen, die eene goede centrale organisatie mist. Immers het is notoir dat de Algemeene Bond alleen daarom zoo machteloos staat, omdat hij geen Algemeene Bond is en ook voor zoover hij dit is, meer in het uithang bord aan den luifel, dan in een goed gevuld magazijn, de aanbeveling voor zijn klanten zoekt. Had de Roomsch-Katholieke partij metter daad een degelijke centrale organisatie be- zeten, dan zou de strijd in eigen boezem 00 bij haar een geheel ander verloop hebbe11 gehad. En althans zou men elkaar over en ^eet de bitterheden en vinnigheden hebben Se' spaard, die, evenals het revolutionair karfk' ter der Noordbrabantsche motie fhaIlS dezen broedertwist ontsieren. (Stand.) In eene bestuursvergadering van de Vlaa1" dingsche harddraverij-vereeniging De Een dracht, te Vlaardingen, is besloten om uitgeschreven harddraverijen op 17 Juni te doen plaats hebben onder den man, en m® aangespannen. Een aantal metselaars- en timmermans bazen, te Haarlem, behoorende tot de »^e' eeniging van industrieelen en kooplie('e" betreffende bouwkunde en aanverwante vak ken," heeft het besluit genomen het we1^ loon van hunne knechts met ingang van Augustus e. k. met 2 cents per uur verhoogen en alzoo te brengen op 18 ce per uur. Aan de werkgevers zal dan cent per uur arbeidsloon in rekening worde" gebracht, waaronder dan tevens begi'ePefl zal zijn de premie van verzekering der wei lieden tegen invaliditeit en ongelukken. In de laatste weken komen in Renen zeÊl veel gevallen van mazelen voor. Was de ziekte in het begin van een onschuldig laraktel' in de laatste dagen schijnt zij ernstiger °P te treden, want veel kinderen, zijn tenge^ volge dezer ziekte reeds overleden. Zoo we1 in de laatste dagen een huisgezin door verlies van twee kinderen getroffen. Omtrent den vadermoord, eenige dagel1 geleden te Sellingen gepleegd, schrijft aan de N. Gron. Ct. nader dat de geldzi'C' in den slechtsten vorm de aanleiding tot het misdrijf, even eenig als afschuwwev kend. De verslagene J. L. Koning, 70jar°'^ oud, was thuis bij zijn eigene dochter en ZJ schoonzoon, Mulder of Muller geheeten- Eenigen tijd geleden ging een zoon valJ hem een vrijwillige verbintenis aan bij leger in Indië. Overeenkomstig zijn bel° zond hij zijn ouden vader, door middel v een postwissel, f 25, als gedeelte van het v kregen handgeld. Van dit buitenkansje de oude man f 10 aan hen bij wie hfi woonde, de overige 15 bracht hij inbe^a bij een buurman, in wien hij meer vei'tr wen meende te kunnen stellen. Dat hij juist heeft gezien, is gebleken het restantje machtig te worden, moest oude u t den weg. Volgens gerucht had tijdens de inwoning bij M. zich tegen0 iemand van gezag eens uitgelaten, dat, rn°C.- hij soms plotseling overlijden, er wel een zondere oorzaak voor zou kunnen zijn- dit juist, dan valt ook daaruit af te 'eK.-0 welke behandeling den vader tijdens leven werd aangedaan. Om aan zelfmoord te doen gelooven, om den hals van het slachtoffer een e111 touw gestrengeld en dit boven het b00^ vastgemaaktde inrichting daarvan 0 echter bij onderzoek dadelijk zekerheid 1 verschaft, dat niet de verslagene, maaI deren dien quasi-strop hebben aangebiaC^. De gearresteerden hebben twee kinde het oudste is bij een familielid te S. ac gebleven, het jongste, een zuigeling) mede in de afzondering. Op bijna 80-iarigen leeftijd is Zater^0»^ Nijmegen overleden Jan Israel Robeib der helden bij de verdediging van de If t6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2