ELISE. en en heeft opnieuw de waarheid beves tigd, dat liet kiesdistrict Schiedam is een beslist anti-liberaal distrikt, waar de libera len alleen iets vermogen, wanneer zij het bekende: «verdeel en heersch" in toepassing brengen, wat hun bij deze gelegenheid niet is mogen gelukken. Wij hebben dan onzen ouden beproefden afgevaardigde mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, opnieuw in de Kamer gebracht, en aldus de verkiezing van den liberalen kandidaat, den heer mr. J. G. Gleichman, die voor ons allerminst aanbeve lenswaardig was, geweerd. Wij noemden mr. Gleichman in ons arti kel op Dinsdag 11. een hartstochtelijk papen hater. Die uitdrukking was wat al te sterk zij ontsnapte ons in de hitte van den ver kiezingsstrijd, waarin wij volgens de. getui genis van een groot man een andere taal spreken en andere uitdrukkingen gebruiken, dan wij gewoon zijn te bezigen. Maar zeker doet de omstandigheid dat mr. Gleichman den lOn December 1889 als zijne meening uitsprak, dat de enkele benoemingéïi van Ka tholieken, tot dan toe gedaan, het vermoeden wekte, alsof de Katholieken werden bevoor recht er aan twijfelen of de rechten van onze katholieke landgenooten in ziine handen wel veilig zouden zijn. Om die reden en vooral ook om zijne bekende plannen van be lastinghervorming was hij voor ons de minst aannemelijke kandidaat, en mogen wij er ons over verheugen, dat de verkiezing van den heer Van der Borch hem den weg heeft afgesneden om de afgevaardigde van ons distrikt te worden. Hadden de liberalen aldus te Schiedam geen succes; in de andere distrikten des lands ging het hun beter voor den wind zij wonnen bij de herstemming nog vier zetels. Gekozen zijn 55 liberalen, waaronder een paar radicalen, die altijd deel hebben uitge maakt van de groote liberale partij entwee radicalen (de heeren Tydens en Treub) die min of meer buiten de partij staan 43 anti liberalen, waarvan 24 Katholieken en 19 anti-revolutionairen. Gevallen zijn acht anti-revolutionairen, de heeren Heemskerk, Engelberts, Brantsen, Glinderman, Van Kempen, De Vries, Okma, en Wassenaar, een conservatief, graaf Schim- melpenninck, en een liberaal, de heer De Ruijter Zijlker. Ook dr. Schaepman is ge vallen. Nieuwe stemmingen moeten plaats heb ben te Middelburg (heden) te Eindhoven en te Veendam of Zutfen (waarschijnlijk Veendam.) De liberalen zijn dus in de meerderheid; 64) IV. Tante Kaat en haar Kareltje. Toen Bart zich nu op de straat onder de menigte voortbewoog, liep hij geruimen tijd besluiteloos rond, bij zich-zelven overleggend, hoe hij het best handelen zou. Het stond bij hem vast, die ziekenverpleegster was schuldig. Welke hare beweegredenen ook mochten geweest zijn, om de ongelukkige baronesin het verderf te storten, het was uit geheel de handelwijze der trouwelooze verpleegster duidelijk geworden, dat zij met een boozen toeleg gehandeld had. Niet alleen was het rechtvaardigheidsge voel dat hem aandreef om het misdrijf aan het licht te brengen en de gerechtige straf over de schuldige uit te lokken, maar ook zijn vermoeden, dat hier een hartstocht in het spel was, die ook voor anderen nood lottig Worden kon, spoorde den trouwen man aan, om niet te rusten, alvorens hij de waar- het ministerie is daardoor gevallen en zal weldra zijn ontslag indienen. De Burgemeester van Schiedam, gezien de wet van den 30n December 1887 Staats blad)no. 255) betreffende onderstand (on dersteuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's Rijks zee macht en op 's Rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92.) Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den lOn Januari 1888 Staatsblad no. 3,) houdende - epalingen nopens de betaalbaar stelling der bij eerstgenoemde wet toe gekende ondersteuningen. Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werk dagen van des voormiddags 10 tot des namid dags 3 uren, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Burgemeester en Wethouders van Schie dam roepen op den milicien-verlofganger Franc iscus Dominic us Roeter s, loteling d. zer gemeente, van de lichting 1886, behoorende tot het 4e Regiment In fanterie, om op Zaterdag, den lln Juli e.k., des voormiddags ten 10 ure, in uniform ge kleed en voorzien van alle kleeding- en uit rustingstukken, van zakboekje en verlofpas, in het Beursgebouw te Rotterdam te verschijnen, ten einde aldaar door den Heer Militie-Commissaris in het 2e district van Zuid-Holland, nader te worden onderzocht. Voorts wordt hij herinnerd aan de strafbepa ling van Vit. 144 der Militiewet, dat hij, bij niet-verschijning of niet in het bezit zijn van zijne kleeding- of uitrustingstukken, hem met groot verlof medegegeven, onder de wapenen wordt geroepen en van drie tot ring gehouden van belanghebbenden bij verbruik van water uit de leiding in huU woningen. -u. Door den Voorzitter, den heer F. E- man, werd een concept voor een nieuw a 1 aan den Raad voorgelezen, daar men de jongste Raadszitting toegestane onthe 1 van het betalen van abonnement der m' waterleiding, voor woningen die ledig sta^J geheel onvoldoende achtte. Dat het del*I'o aanwezigen daaromtrent eenstemmig ^aC bleek uit de gevoerde discussie, welke e gevolge had, dat eene commissie van on zoek werd benoemd, die in andere plaats zal onderzoeken, welke concessiën a' voor woningen die onbewoond zijn, worden gestaan. Het resultaat van dit onderzoek zal den medegedeeld in eene vergadering, w'e op Dinsdag 14 Juni aanst., des avonds acht ure, in het Stationskoffiehuis zal WO'' gehouden. H. M. de Koningin-Regentes heeft met 111 gang van 1 Juli a. s. den heer J. J. hoofdopzichter bij de koninklijke paleizen,^ zijn verzoek eervol ontslag verleend, 011 dankbetuiging voor de vele en langd1"1 diensten, in zijn betrekking bewezen. zes maanden in dienst gehouden. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien Art. 69 der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37), brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Processen-verbaal van de op den 23n dezer in het hoofdkiesdistrict plaats gehad hebbende herstemming ter ver kiezing van éen Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter inzage zijn neder- gelegd op de Secretarie en dat afschi iften daarvan zijn aangeplakt aan het Raadhuis. In het Stationskoffiehuis van den heer J. Knock werd gisteren-avond eene vergade- heid in deze treurige zaak achterhaald had. Onwillekeurig was hij, aldus over zijne plan nen nadenkend, het Leidsche plein overge gaan en sloeg hij den Singel op, waar het zoogenaamde «rooie dorp' dat is, de uitge breide gebouwen der cellulaire gevangenis zijn gelegen. Wie schetst echter de verbazing van den edelen man, toen hij, op slechts wei nige passen afstands, eensklaps Tante Kaat de groote poort dezer inrichting zag uittreden en te midden der menigte ijlings verdwijnen. Hij bleef staan, om haar goed te kunnen nazien en sprak: «Zij is het, er is geen twijfel aan. Mijn hemel! wat moet zij daar doen Het duurde lang, alvorens Bart zijn besluit genomen hadhij huiverde er voor, om den zwaren ijzeren knop der bel vast te grijpen, en om toegang te verzoeken tot dat huis, waar de menschelijke gerechtigheid hare schuldigen straft. Maar de zaak, die hij nu voorstond, was in zijn oog heilig en drong op dit oogenblik alle vrees uit zijn recht schapen hart. De oude cipier opende de zware poort en liet hem binnen den groote muur die de gevangenis omringt. Zwijgend stond Naar aanleiding van de opmerking6'1. de onlangs gehouden vereenigde vergader1'1® van leden van den Bond «Maatschapp6;.'. Belang", de Vereeniging voor Handel en - verheid te 's-Gravenhage en belangstellen in de toepassing eener gezonde coÖpe''a hebben beide besturen, daartoe door doelde vergadering gemachtigd, dezer dag met gebruikmaking van de gegeven wen en met tegemoetkoming aan de bezwar thans vastgesteld het adres aan de E011'^, gin-Regentes, houdende verzoek om wetswijziging een einde te maken aan het bruik dat door de gefortuneerde standen,1 ten nadeele van het neringdoend en Wi"1 handeldrijvend deel der bevolking, gei)rA'^g wordt van het bij de coöperatiewet aan mingegoede klassen gegeven middel tot betering harer levensvoorwaarden. Het adres zal binnenkort in de hoofd' vele anderen plaatsen des lands ter teek6'1^ worden gelegd, niet alleen voor leden den Bond, doch ook voor allen, die inste men met deze beweging. HH. MM. vertrekken op 30 Juni te 111 3 naar Amsterdam. Aankomst aldaar te uur 10 min. Op 3 Juli vertrekken H.H' an, Bart een oogenblik voor den ist wiens gestreng en stroef uiterlijk J jfl niet medewerkte, om hem te help gek de uiteenzetting der redenen van zijn jets aan dit huis. Hij zag echter in, dat nJ te zeggen moest, en daarom begon hij a' c))t spreken»Ik ben Bart Dok, meestei van de firma L. Kluiters, en kom me ^e, vreemde vraag tot u, cipier, of wie gJ zen mocht." «Spreek op, wat is uw boodschap0p «Kunt gij mij zeggen, herneemt bevenden toon, wat de vrouw hier °ujtge' heeft, die zooeven hier de poort is gaan?" ,v;1ai'°P «Dat is eene vraag, zegt de cipie'', epe ik je geen antwoord kan gevenda zaak die de kommandant aangaat. d1 «De kommandant?" antwoordt zijn gelaat helderde op, toen '''J.f. 6j0n uitsprakzou er kans zijn, dat ik g mandant een oogenblik te spreken eetts «Dat zou ik wel denken; kom 0dk0 mede, dan zal ik je bij den komn aandienen. Bart volgde nu den cipier over de bi'r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2