i bijvoegsel Binnenlandsciie Berichten. behoorende bij de van 12 en 13 Juli 1891. (Vervolg.) be tooneeluitvoeringen, die totnogtoe in den Officieren-tuin zijn gegeven, hebben den 011 verdeelden bijval van het publiek mogen verwerven en bevatten naar aller getuigenis filets wat voor een zeer gemengd publiek fifinder te genieten zou zijn. Dit doet ons vertrouwen, dat ook van de voorstelling die Maandag-avond tot slot in den Tuin zal ge geven worden, hetzelfde zal kunnen gezegd borden; te meer daar het volijverig bestuur der Officieren-Vereeniging er voortdurend op is, alles te weren, wat het oog of oor van een zoo verscheiden pubhek onaangenaam Z°U kunnen aandoen. Het tooneelspel, dat Maandag zal opge voerd worden, is een echt Hollandsch stuk. *Hannes", tooneelspel in 5 bedrijven met een voorspel, is een van de beste pennevruchten Van den gunstig bekenden tooneelschrijver Hosier Faassen. Pleit aldus de oorsprong reeds voor het stuk, de omstandigheid dat bet door de beste artisten, waaronder wij fiievr. Cath. Beersmans op de eerste plaats fioemen, zal opgevoerd worden, verzekert het een succes, dat zeker aller verwachting verre Z£d overtreffen. Zij, die de voorstelling op Maandag-avond gaan bijwonen, kunnen er zeker van zijn, werkelijk iets schoons en goeds te zullen zien een genotvolle avond staat hun te wachten. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat eene herstemming voor eene nieuwe keuze van een lid der Tweede Hamer van de Staten-Generaal in het hoofd- kiesdistrikt Schoterland noodig is, heeft goed gevonden te bepalen, dat gemelde herstem- fioing zal geschieden op Dinsdag 21 Juli. Er is eene formeele scheuring ontstaan tusschen de volkspartij in het distrikt Scho terland en het comité der Friesche Volks partij met dr. Vitus Bruinsma aan het hoofd, dat den kandidaat Domela Nieuwenhuis bleef aanbevelen. Naar aanleiding dezer verwikke lingen heeft de voorzitter van het Schoter- landsch kiescomité als zoodanig bedankt. Wij lezen in de Standaard Door den heer W. Sprenger, chef van de Leeuwarder Courant, is op aanstoken van de beeren liberalen de kleine burgerman P. van Vliet, die ijverig en getrouw nu achttien jaren gewerkt had aan de administratie van dit immers neutrale blad tegen 1 Nov. a.s. ontslagen, omdat hij opgetreden is als anti revolutionair kandidaat en sympathie had durven toonen voor het betrekkelijk goed recht der Friesche Volkspartij in haar be strijding van het zelfzuchtig liberalisme. Dit ontslag van een eerlijk en algemeen geacht hoofd van een talrijk huisgezin wekt de verontwaardiging op. Het is een proeve van echt liberalistische tyrannie. De orde der steden in ons land, gerangschikt naar de grootte der bevolking, is als volgt Amsterdam 418,000 Rotterdam 210,000 's Gravenhage 161,000 Utrecht 86,000 Gro ningen 56,000Haarlem 52,000 Arnhem 50,000. Steden met een zielental tusschen de 10 en 20,000 inwoners zijn in volgorde Leiden, Tilburg, Dordrecht, Nijmegen, Maastricht, Leeuwarden, Delft, 's Hertogenbosch, Nieu- wer-Amstel, Zwolle, Schiedam, Deventer, Den Helder en Breda. Steden met een zielental tusschen de 10 en 20,000 inwoners zijn naar rangorde: Gouda, Kampen, Zutfen, Middelburg, Alkmaar, Amers foort, Zaandam, Vlissingen, Bergen-op-Zoom, Gorinchem, Sneek, Venlo, Roermond,- Hoorn en Harlingen. De bevolking van het geheele land be draagt thans 4,575,000 inwoners Nader vernemen wij, dat op den meetings dag der afdeelingen van den Ned. R.-K. Volksbond zullen optreden als sprekers voor 's Hage pastoor Konings, uit Amsterdam, en voor Haarlem prof. Holiërhoek, van Hage- veld. Ook zullen niet zeshonderd maar zes duizend exemplaren van de Pauselijke encycliek »Over den toestand der werklieden" worden uitgedeeld. (Msb.) Omtrent het spoorwegongeval voor Lochem, waar eergisteren de sneltrein naar Berlijn is gederailleerd, wordt ons nader bericht, dat de plaats van het onheil een treurigen aan blik van verwoesting oplevert. De machine van den trein 43 geraakte bij den tweeden wissel gedeeltelijk uit het spoor, liep evenwel de brug over de Berkel op, liep over de leuning van de brug naar de overzijde, en stortte toen links van de eenigzins hellende baan in de sloot. De goe derenwagen liep rechts uit de rails, en dui kelde onderstboven, zoodat de remmer zich ijlings uit de remkast moest verwijderen, daar deze onder water liep. De beide be ambten in den wagen hadden moeite zich boven water te houden. De daarop volgende waggon 1ste en 2de klasse duikelde ook over den kop en viel mede rechts, terwijl de daarachter verbonden personenwagen weder na een buiteling links van den weg terecht kwam. Het is onbegrijpelijk, dat, behalve de beide beambten, geen enkele der passa giers lichamelijk letsel bekwam de schrik, die allen bevangen heeft, is natuurlijk ont zettend. Nog dezer dagen werd er op gewezen, dat daar een ongeluk binnen korter of langer tijd moest plaats hebben, daar eenige jaren geleden nabij Dieren een spoorwegramp onder volkomen dezelfde omstandigheden plaats vond. De lijn Zutfen—Hengeloo wordt bereden op enkel spoor, terwijl voor de sta tions, zoo ook bij Lochem, een tweede lijn is gelegd, waarop men met den wissel een trein kan laten looperu Komt nu een snel trein van Zutfen, en staat er geen trein te wachten, dan laat men den sneltrein, in volle vaart voorbijstoomend, vlak langs het perron op de rechte lijn zijn weg voortzetten staat er echter een goederentrein, zooals nu, te wachten, om zoodra de lijn vrij is naar Zut fen te stoomen, dan wordt niet de wachtende trein op het zijspoor gebracht, doch de snel trein met de kostbare lading laat men in volle vaart den wissel vóór het station pas- seeren, de zijlijn nemen, om achter liet station weder over een wissel den rechten weg te laten zoeken. Behalve het onaan gename voor de reizigers om tweemaal met die snelheid over een wissel gesleurd te worden, is aan het passeeren dezer beweeg bare wegstukken steeds gevaar verbonden. Nu na Dieren, Lochem eene kostbare les geeft aan de maatschappij, zal er wel eene bepaling gemaakt worden, dat de langzaamst rijdende treinen op de zijlijnen gebracht moeten worden en de hoofdlijnen voor de sneltreinen vrij te houden zijn. (JR. N.) Het hoofdbestuur der vereeniging van spoorwegpersoneel Steeds voorwaarts maakt in Recht voor Allen bekend, dat aan de spoorweg-directiën een adres om lotsverbe tering zal gezonden worden. Het zal trach ten daarbij den steun van het publiek te verkrijgen, en daartoe zullen een aantal openbare vergaderingen gehouden worden. Wie de hunnebedden bij Rolde bezocht heeft, herinnert zich den bij het tweede hun- nebed staanden, meer dan duizendjarigen eik, welks holle, vermolmde stam om een der steenbrokken heengegroeid was. Die omstan digheden heeft hem eindelijk ten val ge- gebracht. Sedert verleden Vrijdag ligt hij door den storm geveld. Het oude landschap Drente verliest in dien eik een eerwaardig getuige van zijn geschie denis. Te Rolde toch vergaderde eeuwen lang (oorspronkelijk in de open lucht, later in de kerk) de afgevaardigden der eigen- geëerfden, de souvereine vergadering en edele etstoel, de hoogste rechtbank van het landschap. Assen, waar later de staten ver gaderden, was toen slechts een klooster en behoorde onder Rolde. VLAARDINGEN, De aanstaande verjaar dag van H. M. onze jeugdige Koningin zal hier feestelijk worden herdacht door een na tionaal concert in de kerk door het koor van den Protestantenbond des voormiddags, en des namiddags eene zanguitvoering op de markt door 1200 kinderen en een harmonie concert, alles onder leiding van den heer L. P. Gaillard, muziekonderwijzer alhier. OUD-BEIERLAND. Voor de overbrugging van het Spui, ten behoeve van den stoom tramweg BarendrechtHellevoetsluis zal een nader plan moeten ingediend worden, zul lende de brug moeten bestaan uit twee vas te overspanningen en eene draaibrug met twee openingen, terwijl langs den zuidelijken oever een trekpad moet aangebracht wor den. DELFT. Onder geleide van eenige opzich ters, vertrokken gisteren-morgen een 20tal verpleegden uit het krankzinnigengesticht St. Joris Gasthuis, die op weg van beterschap zijn, per trein naar Bréda, tot het doen van een pleizierreisje, waarvan zij gisteren-avond terugkeerden. ENKHUIZEN. Namens H. M. de Koning in is door H. M. de Koningin-Regentes aan de weduwe R. Blok, alhier, wiens echtgenoot en zoon op de Noordzee den dood in de gol ven vonden, eene gift van f 50 geschonken. Rechtszaken. Voor het kantongerecht te Schiedam werd eergisteren de volgende zaak behandeld Terecht stond de zeeloods van de Harwich- boot Adelaide L. E. v. d. R., beklaagd van overtreding van artikel V van het K. B. van 19 December 1882, Stbl. no. 234. Twee schepen nl., geladen met dynamiet en bus kruit, lagen in den vooravond van 23 April jl. voor anker in de rivier het Scheur onder de gemeente Vlaardinger-Ambacht en vertoonden, ten teeken van hun wensch, dat aankomende stoomschepen hun lang zaam zouden voorbijvaren, een blauwe vlag en brandende lantaarns. Niettegen staande deze voorzorgsmaatregelen stoomde de Adelaide door, hetgeen ten gevolge had dat de beide schepen driftig werden en een daarvan belangrijke schade aan het achter schip bekwam. Beklaagde ontkende met volle snelheid te hebben gevaren, terwijl hij tevens beweerde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5