pope die in de binnenlanden gereisd heeft, hem verklaarde, dat daar allerwege een ver schrikkelijke hongersnood heerscht. In één dorp had die geestelijke zestien menschen gezien, die van uitputting niet meer loopen konden de lieden stierven voor er hulp is kunnen komen. De inwoners voeden zich met gekookte boombladeren; in een enkel plaatsje waren van de 150 vrouwen 47 den hongerdood gestorven. Het is den Russen ten strengste verboden eenige inlichting om trent den ellendigen toestand te geven. BINNENLAND. Schiedam, 1 September 1891. Wij vernemen, dat acht stoombooten met granen uit Russische havens naar Schiedam zijn vertrokken. Gisteren-avond werd door de Stafmuziek der dd. Schutterij in de Plantage, tot slot der feestviering ter gelegenheid van den Koninginnedag, eene uitvoering gegeven, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Ot een deel van het publiek bij deze uitvoe ring nog genoten heeft, weten wij niet maar zeker is het, dat velen zich geërgerd hebben. Het genot der uitvoering ging althans voor zeer velen verloren door het onophoudelijk schreeuwen en tieren eener woeste bende, die zich bij voorkeur om de muziektent bewoog. Werd het daardoor den meesten der aanwezigen onmogelijk gemaakt van de uitvoering te genietenvelen werden ook geërgerd door hetgeen zij in de Plantage te aanschouwen, kregen. En daaronder reke nen wij minder het feit, dat ons schoon plant soen op vele plaatsen baldadig werd vernield maar doelen wij vooral op feiten, die wij niet nader kunnen omschrijven, maar die het bewijs leveren, dat een deel van het publiek, vooral het opkomende geslacht, die plaats bij voorkeur schijnt uit te kiezen, om den laagste hartstochten bot te vieren. Wat wij gisteren-avond ondervonden, ver sterkt ons in de meening die wij reeds meermalen hebben uitgesproken dat con certen des avonds in de Plantage niet moeten gegeven worden. Zij die zich er wellicht mede vleiden, dat eene herhaalde proefneming op dit gebied het publiek aan orde en tucht zou doen gewennen, hebben zich van het tegen deel op afdoende wijze kunnen overtuigen. Heden-ochtend circa half negen ure kwam alhier aan het station aan het le bataljon 3e regiment infanterie, onder kommando van majoor J. van Dam van Isselt, en de 4e bat terij 3e regiment veldartillerie van Breda, onder kommando van kapitein Kromhout, om van hier per stoomboot naar het eiland Voorne te worden vervoerd, waar zij aan de manoeuvres zullen deelnemen. Bij kon. besl. van 28 Aug. is 's Konings commissaris in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Donderdag 17 September, om aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van mr. G. van Tienhoven. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot directeur van het huisarchief en van de bibliotheek van H. M. de Koningin A. C. baron Snouckaert van Schaumburg, vroeger stalmeester van H. M., en zulks ter vervan ging van den gep. luit.-generaal A. E. Mans- feldt, die uit deze betrekking eervol ontslagen is.. Naar men verneemt heeft H. M. de Re gentes ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin eenige generaals en kolonels van het leger benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen leeuw. Tot lijfarts van H. M. de Koningin is be noemd de heer dr. G. P. van Tienhoven. De vorst en de vorstin van Waldeck Pyr- mont zijn een dag later op 'tLoo gebleven dan aanvankelijk bepaald was, en eergisteren (Zondagmorgen) om half elf vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door H.M. de Ko ningin-Regentes. Behalve de ministers, zijn ook de voorzit ters van de hooge staatslichamen en de beide Kamers der Staten-Generaal heden genoo- digd aan het diner ten hove op het Loo. Morgen (Woensdag) zullen de Groothertog van Saksen en zijne dochtrer, de hertogin van Mecklenburg, een afscheidsbezoek aan HH. MM. op het Loo brengen. Men schrijft ons uit Apeldoorn De verjaardag van H. M. de Koningin wordt hier op de gebruikelijke wijze gevierd kin deroptochten, volksspelen, een draaimolen op het feestterrein, op verschillende plaatsen muziek, 's avonds vuurwerk, en na afloop daarvan bals in de sociëteiten. Op het paleis zijn weer eenige kinderen geïnviteerd, die de gastjes van H. M. zijn Het chalet van H. M., dat in het Park staat, zal prachtig worden versierd en 's avonds verlicht. Dinsdag a. s. is een gala-diner ten paleize, waaraan 65 a 70 gasten zullen aanzitten. (R. N.) Reeds vroegtijdig wapperden gisteren te Apeldoorn en op net Loo de vlaggen, en zag men ieder, groot en klein, met oranje ge tooid, terwijl enkele inwoners hunne winkel étalages keurig versierden en andere op hun stoep een pyramide van bloemen en planten plaatsten. Ten paleize werd druk geteekend in de daarvoor bestemde felicitatie-registers. Tal van bloemen werden der Koningin aangeboden, zoo van de gemeente, van offi- cieele lichamen, o. a. de Vereeniging tot veraangenaming van het verblijf te Apeldoorn, enz., als van particulieren. Van H.D. moeder ontving H. M. o. a. eene fraaie sjees, benevens de zweep, welke H. D vader als kroonprins in gebruik had. Het fraaie weder begunstigt de feestelijk heden zeer. De spelen hebben onder groote belangstelling plaats. Vele vreemdelingen waren reeds vroegtijdig te Apeldoorn aan gekomen. De minister van oorlog heeft de commis sarissen der Koningin gemachtigd, aan alle militieplichtigen, wier diensttijd bij genoem de wet is verlengd geworden, op hunne aan vragen toestemming tot het uitoefenen van de buitenlandsche zeevaart te verleenen. Tot dusver zijn de ontwerpen der Staats- begrooting voor 1892 in gereedheid gebracht met het kennelijk doel de budgetten nog op den gewonen tijd bij de Staten-Generaal aan te bieden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal zal worden verzonden afschrift van het adres van pl. m. 1300's-Hertogenbossche bur gers, die op ontslag van den commissaris van politie Van Goor aandringen. Uit 's-Gravenhage wordt aan het D. v. N. geschreven, dat aan de departementen van ,be- binnenlandsche zaken en justitie reeds °°',e{ls reidende werkzaamheden verricht en gege verzameld worden in verband met voorgenomen wijziging van het kiesrecht- Men seint aan het Vad. uit Paramat dat het bestuur van de Volksbode gea"'^et teerd is, beschuldigd van opruiing tot Mei-oproer. Vrijdag-avond halt zes is te Vlaardirh?.^ nadat de heer Schippers er kort te v nog was geweest, de bovenste zolder lijnzaad onder den last bezweken, en 'n val den daaronder liggenden mede rnetg^e- zaad beladen zolder evenzoo ingestort, wel daarbij geen persoonlijke ongel11 hebben plaats gehad, is toch de maten0 schade nogal aanzienlijk. Aan het personeel der militaire inr'C^ej<f gen te Delft werd gisteren bij gelegen van den eersten verjaardag welke dooi' Wilhelmina als Koningin wordt gevierd, helve dag verlof toegestaan. Gisteren-avond werd de feestviering gelegenheid van den verjaardag van Koningin te 's Hage besloten met nallZl uitvoeringen, illuminatiën en vuurwerk Maliebaan en op het Kurhaus te Schevening De commissie van bijstand der groep Wielersport" voor de internationale sPqc. tentoonstelling welke van 1 Juni tot 1 tober 1892 te Scheveningen zal ge'l0l"eCfl worden, heeft voor belanghebbenden belangrijk prospectus bekend gemaakt. De verjaardag der Koningin werd te sterdam met groote opgewektheid geV' Vlaggen wapperden van alle openbare en zeer veel particuliere gebouwen. Het ci^(. Ion van den Domtoren liet zich hooren, wijl het garnizoen parade hield. De v0 feesten, wieier-, roei- en zeilwedstrib.^ slaagden uitmuntend, dank zij het 8ullS,0ör weder. Op het Museumterrein werd duizenden groote en kleine menschen ^,r ordelijk kermis gevierd, gymnasten, ad ten en goochelaars hadden druk bekijk, vijftal draaimolens en andere vermake heden hadden een druk bezoekde werd door niets verstoord. De Amsterdamsche Courant stelt be-0'1^, baar tien prijzen voor de bestgeslaagde u tografieën, alseen prijs van f 50, een f40, een van f25, twee van f 15, drie f 10 en twee van f5, of, in plaats van overeenkomstige belooning in kunstvod pen, ter keuze van de jury. ug Tot den wedstrijd worden alleen fotografen toegelaten,j wier, inzending onderworpen worden aan de beoorde i van eene jury. Toenemende aanvrage om plaatsing een uitbreiding van Hooghullen" (asy'v ^1 dronkaards) noodzakelijk. Nog in dit jail j0j). er plaatsgemaakt worden voor 25 verplet Handelsblad„pij Het is alsof de directie der Maats0'1'e( tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 2' op toelegt den handel nadeel te berokk p Nu weder den veehandel, door den °e' tijd geleden genomen maatregel, 01,1 personentreinen geen vee meer te verv° maar daarvoor alleen goederen-trein0^^ bezigen. Het gevolg is, dat behoudens enkele uitzondering (als de hoeveelhei zóó groot is, dat een extra-trein m°e g> den genomen), het op de markt alhi°l „kt Uit Leeuwarden schrijft men aa'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2