Ter overname aangebo^' ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 16 dezer ge seind Men verzekert, dat generaal Mitre besloten heeft, zijne kandidatuur voor het presidentschap der republiek in te trekken. Alles is rustig. Reuter's Bureau ontving uit Buenos-Ayres het navolgende bericht, van 16 dezer ge- dngteekend Er heerschte hier eergisteren avond eenige agitatie, veroorzaakt door het gerucht, dat Mitre gedreigd had, zijne kan didatuur voor het presidentschap terug te nemen. Men zegt heden, dat Mitre niet bij dat voornemen zal blijven. Er heerscht op dit oogenblik rust, de overheid heelt echter de noodige voorzorgen genomen. Eene dépêche uit Shanghai aan de New- York Herald luidt, dat Duitschland zich aan gesloten heeft bij de tegen China gerichte overeenkomst der groote mogendheden. Gro ve misleiding dienaangaande vond er te Pe king plaats, waar de regeering de hoop voedde dat Duitschland hare partij zou kie zen. De houding van den Duitschen gezant te Peking tegenover zijne ambtgenooten gaf daartoe aanleiding; hij zocht alleen voor zich een gehoor bij den Keizer om speciale voor rechten te verkrijgen voor de firma Krupp te Essen, welke het monopblie voor de leve ring van spoorrails en kanonnen begeert, maar onder de Europeesche gezanten te Pe king is nu de harmonie hersteld. De Duit- sche gezant dringt thans mede aan op scha devergoeding voor de mishandelde en be roofde Europeanen. De Braziliaansche legatie te Londen heeft gisteren de volgende ambtelijke dépêche ont vangen De staatspresident is nagenoeg her steld. Er heerscht overal volmaakte orde. De oeconomische toestand is uitmuntend, de loopende begrooting toont een overschot van ruim 30.000 conto's. DUITSCHLAND. De te Berlijn verschijnende avondbladen vinden de uitkomst der nieuwe Russische leening zeer bescheiden. De National Zei- tüng doet uitkomen, dat de beide financieel sterkste landen in Europa, Holland en Enge land, slechts in geringe mate aan de inschrij ving deelnamen. Voor de Parijsche financieele wereld komt thans eerst de zwaarste taak te verhinderen namelijk dat de leening op de markt drukt. Te Erfurt is Woensdag-avond het jaar- lijksch Congres der Duitsche socialisten geo pend, 'twelk ditmaal bijzonder belangrijk is wegens den grooten strijd tusschen »de Ouden en de Jongen." Bij de eerste vergadering waren 250 gedelegeerden tegenwoordig, met inbegrip der soc.-dem. leden van den Rijks dag. De Kaisersaal'was toepasselijk gedeco reerd met roode vlaggen en de busten van Karl Marx en Lasalle, en hun zinspreuken «Proletariërs van alle landen vereenigt u" en »De arbeiders zijn de rots, waarop de Kerk der toekomst zal gebouwd worden"(!) Het bestuur is niet als gewoonlijk aan de groene, maar aan de roode tafel gezeten, en daar boven verheft zich een reusachtige roode standaard. Singer opende namens het bestuur de eerste voorbereidende vergadering, en had den moed nog over de eenheid der partij te praten. Nadat Singer en Kloss tot voorzit ters gekozen waren, stelde Auerbach van Maagdenburg voor, dat naast iederen rap porteur een mede-rapporteur zou benoemd worden om aan de oppositie gelegenheid voor het vrije woord te laten, 'tgeen Rebel echter «onzin" noemde. In de Donderdag-avond gehouden eerste eigenlijke zitting bracht Auer rapport uit, en deed een heftigen aanval tegen de «Jon gen", voor wier beschuldigingen hij bewijzen eischte, maar Werner, de leider der oppo sitie, bleef het antwoord niet schuldig, en werd door Niedenauer en Baetge gesteund. De meeste redenaars verlangden, dat de oppositie zich zou aansluiten. Liebknecht kwam terug op zijn strijd met Domela Nieuwenhuis, en zeide, dat de denkbeelden, in diens program uitgedrukt, niets anders dan «droomerijen" waren. ENGELAND. De ambtelijke betrekking van leider van het Lagerhuis en eerste lord der schatkist zou, naar de Daily News bericht, door lord Salisbury den heer Balfour zijn aangeboden. Als Balfour ze aanneemt, zal hij als staats secretaris van Ierland door den heer Jackson vervangen worden. De Times bevat een ietwat sarcastisch hoofdartikel over het succes der Russische leening, waarin het blad wijst op het zeker niet alledaagsch verschijnsel van het voltee- kenen eener staatsleening uit sentimentali teit; de Franschen toch, zonder Rusland eigenlijk te kennen en Rusland zooveel moge lijk idealiseerende, doen dit ook Rusland financieel alleen uit Pruisenhaat. De Times acht dit bijna komiek het blad weigert in de leening eene gewone financieele operatie te zien de leening beteekent een Fransch subsidie aan den bondgenoot, wiens geld middelen veel zwakker zijn dan zijne strijd middelen. De Times trekt ook het aange kondigd doel der leening, nl. den bouw van spoorwegen, in twijfel, tenzij het strategische spoorwegen zijn in de richting naar den Bosphorus. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld, dat sedert het Engelsche protectoraat de scheepvaart enorm toeneemt. Gedureude het half jaar geëindigd met uit". Sept. zijn 431,003 tonnen scheepsruimte ingeklaard tegen 72,000 in het xoorafgaande half jaar. De Sultan wil een volledigen kustbakendienst inrichten, mits hem vergund zij haven- en bakengelden te heffen. HET OOSTEN. De Turksche rondgaande nota betreffende de Dardanellen-kwestie werd door Italië en Oostenrijk gelijkluidend beantwoord. Zij verklaarden, dat zij van de overeenkomst met Rusland kennis namen, maar spraken tevens de overtuiging uit, dat het verdrag betrelfen- de de Dardanellen niet eenzijdig door de Porte kan gewijzigd worden. De Sultan verzocht per telegraaf den Prui- sischen majoor Stellen zijn post als instruc teur der Turksche artillerie zoo spoedig mo gelijk in te nemen, daar de kwestie der nieuwe bevestiging van den Bosphorus en der Dardanellen dringend is. Keizer Wilhelm verleende terstond aan Steflen verlof. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Weener dagbladen behelzen een be richt uit Reichenberg, volgens hetwelk men onder het getimmerte van eene viaduct bij deze stad een kistje zou hebben gevonden met eene dynamietkardoes, en later op de- zellde plaats nog twee andere kardoezen zou hebben ontdekt. De bevolking is zeer ontsteld door dit be richt; zij ziet er het bewijs in van een anarchistisch komplot, daar zij de zaak in verband brengt met den aanslag te Rosen thal. Van de schuldigen weet men nog niets en heeft men geen enkel spoor. IJl N N E N L A N 1). Schiedam, 17 October 1894. Naar men ons mededeelt, is gisteren-avond omstreeks 10 ure een keulsehe aak, die in de Lange Haven nabij de Brandersteeg gemeerd, door den sterken stroom die spuien veroorzaakte, losgeraakt en naai overzijde van de Haven gedreven. Eel1 0 schippers, die in het café van den J. van Deventer vertoefden, van het g onderricht, wekten den schipper en zy" s zin, die zich reeds ter ruste hadden bege Zij hielpen daarop de verschrikte op vare" om het schip weder aan den kant te me" Heden-ochtend omstreeks zes ure wen dd« lhier' ter- knecht van den heer A. J., distillateur al op heeterdaad door den patroon betrapt wijl hij zich in vereeniging met een a" persoon, die ter sluiks de distilleerderij binnengekomen, aan diefstal van je°eV et schuldig maakte. De persoon, die zich het gestolene verwijderde, werd door heer J. achtervolgd en later evenals de kne^ in arrest genomen; doch na eenige l" werden beiden weder op vrije voeten o steld. De heer J., die een sedert lang opge vermoeden, thans op afdoende wijze b|>v tigd zag, heeft zich met het ontslaan den oneerlijken knecht tevreden gesteld aan de zaak geen verder gevolg gegeve"' Naar men ons verzekert, was de bran de fabriek der firma G. J. Vincent alhier reeds door den baas W. F. Noordijk» met anderen dien nacht in de fabriek °,0' )|1 werken, ontdekt, toen de Rjjksambtef" Robat en Vermeulen met de brandmee-'7 Rebers en Kemp aan de fabriek kwame"' De brand, in een bergplaats waar vlas en poetskatoen bewaard, wordt, onts"1'^ werd door het werkvolk der fabriek behulp van de brandweer en politie geblu-c door middel van de brandkraan der W" leiding op die fabriek en twee gemeerl brandkranen. Wij vernemen, dat bij den minister oorlog het plan bestaat, om de milic'L; voortaan, in plaats van in de Maand in de maand Maart onder de 'wapene|1^). doen komen en hen dan vóór den w"1 - ,e>' vier maanden met verlof huiswaarts te keeren. Natuurlijk zouden vooraf bepalingen der wet op de nationale worden gewijzigd. (IV. R. (Zie verder liet Bijvoegt ADVEItTENTIEN. De ondergeteekenden betuigen w hartelijken dank aan allen, die hun a viering van hun Gouden Huwelijks' zoovele blijken van belangstelling gave'1' 't bijzonder zij die dank gebracht v0°'jjefi treffende bewijzen van waardeering, dag van de firma Jansen Co. ondervo'1' A. JANSE. J. JANSE, op een der beste standen. Brieven franco, onder de letter A, aal1 Bureau van dit Blad. r I \F VAN GnooT Schiedam, 17 October 1891 EEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2