Binnenlandsclie Berichten. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 18 en 19 October 1891. {Vervólg.) Dezer dagen is alhier in den ouderdom van 80 jaren overleden Hendrik Cornelis Drinkman, geboren te Tiel, die deelnam aan den Tiendaagschen Veldtocht, en de yerdediging der Citadel van Antwerpen. Hij ^as versierd met het Metalen Kruis. De afdeel;ng Schiedam van de vereeniging ^Volksonderwijs" hield Woensdag-avond eene buitengewone algemeene vergadering. Aanleiding daartoe hadden de volgende utnstandigheden gegeven. Voor eenigentijd Was door 41 onderwijzers en onderwijzeres- Sen aan den raad der gemeente een adres Ingezonden, waarbij herziening hunner sala rissen werd gevraagd. Daarop had de afdee bug Schiedam van het «Nederl. Onderwijzers genootschap" aan de afdeeling Schiedam yan «Volksonderwijs" verzocht aan bedoeld adres adhaesie te betuigen. De onderwijzers te Schiedam genieten jaarwedden van f600 en f500. Dat zijnde °nderwijzers 2e en 3e klasse. Die der eer ste klasse, op één na allen plaatsvervangende hoofden, outvangen f 900. Promotie echter bestaat er bijna niet. Slechts aan één openbare school zijn twee onderwijzers tweede klasse werkzaam, aan de andere slechts één, en dit zijn juist on derwijzers, die zeker niet naar elders zullen vertrekken, die hier voor goed gevestigd Zljn. Een onderwijzer derde klasse heeft dus het vooruitzicht dit gedurende een lange reeks yan jaren te blijven. Zelfs al studeert hij vhjtig, al behaalt hij de hoofdacte, al ver krijgt hij ten gevolge van een examen het recht vreemde talen te onderwijzen, hij ont- vangt er geen cent meer voor. Zoo zijn er °P dit oogenblik twee onderwijzers met hoofdacte op een salaris van f 500 werkzaam Zonder uitzicht op verhooging. Na eenig debat werd de volgende motie •net algemeene stemmen aangenomen *De afdeeling Schiedam van de vereeni- S'ug «Volksonderwijs" wende zich tot den raad der gemeente om adhaesie te betuigen aa« het adres der Schiedamsche onderwij- Zers tot verbetering hunner jaarwedden." (R. N.) De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aa« de miliciens der lichting van 1891, behoorende tot de infanterie en de vesting artillerie, voor zooveel zij behoorlijk geoefend zÜn, op hun daartoe geuit verlangen van 1 üv- a. s. tot ultimo Febr. 1892 verlof kan Worden verleend. In de eerste plaats komen voor dit verlof n aanmerking de miliciens, die voor het 'hjvend gedeeltederlichting zijn aangewezen, te,wijl van de overigen niet meer onder de Wapenen behoeven te blijven dan voor een oorlijken 8anS van ^en dienst noodig zijn. eeds zijn bij de koinpagnieën van verschil- ®ude korpsen opgaven gevraagd van miliciens, le van dit verlof wenschen gebruik te juakenbij de meeste dier kompagnieën 'ebben zich zeven achtsten der miliciens aarop opgegeven. De Standaard deelt uit het protocol der *P 17 December 1887 in de bovenzaal van het restaurant Tan der Pijl te 's-Hage ge houden conferentie, die o. a. door de heeren mr. B. M. Bahlmann en A. Op de Laak werd bijgewoond, mede, wat daar aangaande het militaire vraagstuk door Roomsche en anti revolutionaire gecommitteerden gesproken is. «Het protocol is twaalf bladzijden folio grooten in dit protocol komt in zake de Defensie niets voor dan deze korte para graaf «De heer De la Court stelt in zake de defensie dezen eisch voorinrichting der defensie met beperking van kosten en lasten, en behoud der bestaande vrijstellingen. De heer Schaepman merkt op dat men het over de plaatsvervanging onder de Katho lieken n et eens is. De groote meerderheid is tegen afschaffing der plaatsvervanging. En wel juist zij, die den toon aangeven. De heer Kuyper deelt mede, dat het Cen traal Comité ook de bestaande vrijstellingen wenscht te behouden. Maar tevens afschaf fing van de plaatsvervanging. Hij meent, dat dit ook door de meerderheid zijner geest verwanten wordt gewenscht. Dit punt blijft verder rusten." »Over de kortheid van deze zal men kunnen oordeelen, als men weet dat de omtrent de sociale kwestie bv. in het proto col 62 regels beslaaten die omtrent de Defensie slechts 12. «Hieruit blijkt alzoo lo. dat de heeren Balhmann c. s. toendertijd, toen spreken plicht ware geweest, met geen enkel woord hebben verklaard, dat de legerkwestie voor hen een casus belli zou zijn2o. dat de anti-revolutionnaire partij ter conferentie haar beginsel duidelijk tegenover de for muleering van Roomsche zijde gesteld heeft, en 3o. dat dit verschil over en weder zoo weinig van dreigenden aard werd beschouwd, dat men de zaak verder liet rusten. «En vraagt men, of dan later niet op de punten, waarin men niet homogeen was, is teruggekomen, zoo blijkt uit het protocol, dat niet door Mr. Bahlmann, maar wel door Dr. Kuyper op nog nadere regeling is aan gedrongen, suit vrees," gelijk er staat «dat juist na de verkiezingen zich gebrek aan eenheid zal doen zien." «Op grond van bovengenoemde mededee- ling blijven we dan ook volhouden, dat de heeren Bahlmann c. s., zoo ze destijds reeds van oordeel waren, dat de Legerquaestie wierd ze in onzen geest opgelost, voor hem en de zijnen een casus belli zou moeten wor den, dit toen had moeten uitspreken." In eene lezing eergisteren avond door mr. Balhmann in de Pius-Vereeniging van den heer Werker te Amsterdam gehouden, deel de dat katholieke Kamerlid omtrent de bovenbedoelde conferentie en de daar ge voerde onderhandelingen, o. a. het volgende mede Het kritiekste punt was de kwestie der Legerorganisatie. Dank zij de Grondwets herziening spreker laat thans in het midden, of deze herziening al dan niet wenschelijk ■was was een nieuwe regeling van onze levende en doode strijdkrachten geboden. Door dr. Schaepman en spreker werd posi tief verklaard, dat de overgroote meerderheid van de Katholieken in den Lande, zoowel in het Noorden als in het Zuiden, tegen iedere uitbreiding van den persoonlijken dienstplicht was en het derhalve plicht was, die zooveel mogelijk verwijderd te houden. Spreker heeft zich op krasse en duidelijke wijze uitgespro ken. De kwestie is met een geleerden term ad referendum genomen door de gedelegeer den der antirevolutionaire partij. Spreker heeft destijds zijn oppositie opgegeven, omdat de heer Lohman in ongeveer de volgende be woordingen verklaardeDe Schoolwet is n" 1. Daarop moet ons streven zijn gericht,'' En hebben wij in de Kamer de meerderheid, dan zijn wij Heemskerk nog niet kwijt. Komt het eens zoo ver, dat een Regeering der Rechterzijde optreedt, dan vertrouwen wij, dat de prudentie der raadsleden van de Kroon deze netelige kwestie tot beider voldoening zal weten op te lossen. Denkende aan die woorden, griefde het spreker des te meer, toen de heer Lohman, eenmaal minister, zulk een socialistische ver dediging van den persoonlijken dienstplicht hield. Naar men verneemt zijn op het internatio nale congres van scheikundigen en micros- copisten tegen de vervalsching van voedings middelen te Weenen Maandag jl. de door dr. P. F. van Hamel Roos op het hygiënisch congres te Londen verdedigde stellingen be treflende de samenstelling van nationale codes voor levensmiddelen aangenomen. Een dergelijk code zal door eene speciaal daartoe benoemde commissie dus voor het eerst in Oostenrijk ontw orpen worden. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche Spoor weg-maatschappij is afwijzend beschikt op het verzoek der Zwolsche Handelsvereeni- ging, om in de sneltreinen ook 3e klasse rijtuigen te laten loopen. Op 11 October jl. is te Amsterdam op straat gevonden een in vieren gevouwen stukje wit papier, dat kennelijk eenigen tijd in den zak gedragen is en waarop met zwar ten inkt in vrij goed schrift vermeld staat: «Uw bevelen zijn ten uitvoer gebracht. Het is mij gelukt in de woning van Pierre te klimmen, zonder dat iemand mij bemerk te. Ik heb de bankbiljetten in een kast gelegd. Ik verwacht zoo spoedig mogelijk mijn belooning; Uw Dienaar Plonoy." Indien dit geschrevene als aanwijzing kan dienen, in zake een gepleegden en misschien herstelden diefstal, wordt bericht verzocht door den commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam. Woensdag-morgen omstreeks 10£ uur be trapte een surveilleerende agent van politie op den Goejanvei welschen dijk onder de ge meente Gouda den hulpstoker, tevens vlagge- jongen, W. V., in dienst bij de IJsel-stoom- tramweg-Maatschappij, die bezig was een steen te leggen op de tramrails en dien met aarde te bedekken. Door de activiteit van dezen politieman is een déraillement der tram voorkomen. Proces-verbaal is opge maakt. GCf.) Men schrijft uit 's Hertogenbosch De ongeregeldheden hebben zich Donderdag avond herhaald. Op verschillende plaatsen zijn gaslantarens ingeworpen en hier, en daar raakte een steen de ruiten van parti culiere woningen. Tot dusverre blijft het gelukkig het werk van kwajongens. Volwassenen nemen er niet aan deel, en algemeen wordt door de bevol king het straatrumoer afgekeurd. Te Tilburg heeft men in den laatsten tijd, vooral des avonds, te klagen over onveilig heid. Eiken dag hebben aanrandingen plaats. Zoo Zondag avond op den Hoevenschen weg, waar een dienstmeisje het moest ontgelden en denzelfden avond werden een paar per sonen aangevallen door een aantal leden van de beruchte Hasseltsche schuitwelke zich met een ijzeren karwats gewapend hadden. Donderdag-avond werd een '13-jarig kind aangerand en mishandeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5