Parijsche Kroniek. Gedurende de eenige weken, welke ik het genoegen had in mijn Vaderland door te brengen heb ik verbaasd gestaan, hoe de ge moedelijke Hollander zich voor zaken, welke verre van klaar en bewezen zijn, zoo gemak kelijk laat vervoeren en inpakken. Indien de wonderdokter Sequah in plaats van de rheu- matiek, de sociale kwalen die onze maat schappij teisteren, kwam genezen, zoude hij, zooals vroeger Boulanger Frankrijk deed, het anders zoo kalme Nederland geheel in beroering gebracht hebben. Zelts nu, terwijl hij alleen de jichtlijders laat dansen, heett hij in Amsterdam eene populariteit verwor ven, die weinig volksmeimers4gekend hebben; en de onverklaarbare gunst waarin hier Bou langer gedurende bijna twee jaren stond en die men geloofde, alleen in Frankrijk moge lijk was, zoude, ik twijfel er nu niet meer aan, ook in het flegmatieke Nederland te veroveren zijn. Het geheim ligt slechts daarin de groote menigte in de middelen of de leerstellingen op politiek terrein, dien men aanwendt of verkondigt, te doen gelooven, en dat geheim schijnt Sequah in de hoogste mate te bezitten. Laten wij hopen, dat er geen socialistische Sequah in Holland moge opstaan; want dan zoude het wellicht bij het opgewonden Frankrijk in ruwheid en hals starrigheid niet achterstaan. De genegenheid der Fransche, vooral der radicalen, voor de Russen, vond ik hierbij mijn terugkomst niet alleen niet verminderd doch eerder nog stijgende. Al die onzinnige geestdrift der menigte is waar lijk een teeken des tijds, hetwelk men in alle landetr onder den een of anderen vorm, doch overal terug vindt. In Brest waar men een paar Russische oorlogsschepen verwacht, zullen weder ban quets en andere festiviteiten ter eere der broeders uit het Noorden gegeven worden, en het tot dusverre nog niet te verklaren bezoek dat von Giers aan Rudiui in Italië bracht, en hetwelk wel in staat scheen eene afkoelende douche op de zoo warme vriend schap der Franschen te storten, is hier bijna onopgemerkt gebleven. Reeds sedert jaren maken de Franschen aan Rusland het hof en zelfs nu nog komt het mij dikwerf voor alsot de Czaar niet dan gedwongen de lonkjes der bekoorlijke République Franpaise beant woordt. Wil een verbond tusschen twee natiën weldadig en duurzaam zijn, dan moet de liefde niet van eenen kant komen, en het engagement Franco-Russe is voor velen niet van harte gemeend. De Franschman is als vriend echter mild en edelmoedig, hetgeen hij bij de laatste Russische leening weer ferm getoond heeft, door haar driekwart voor zijn rekening te nemen, wat de Duitschers geen plezier moet gedaan hebben, temeer daar zij onvoorzichtig genoeg waren haar eene oor- logsleening te noemen. Zij hadden niets beters kunnen uitvinden om haar, althans hier, schitterend te doen slagen. Over den onlangs van het wereldtooneel verdwenen generaal Boulanger, die door zijne vrienden en partijgenooten verlaten, zoo on verwacht zelfs vrijwillig het leven verliet, wordt weinig meer gesproken; en zijn verlaten heid bracht mij de woorden der verstandige Koningin Elizabeth van Rumenië in herin nering die zeide »De populariteit der menigte is gelijk de zee zij draagt en verslindt 11 naar gelang, uit welke hoek de wind waait." Binnen eenige dagen zal in Rome weder hetvredes-congres gehouden worden, waaraan bijna alle landen zullen deelnemen. In 1889 was het Parijs dat aan de mannen van den vrede gedurende de Tentoonstelling zijne gastvrije poorten opende en het is nog levendig in mijn geheugen dat een der leden, door Italië afgevaardigd, een Belg en oud vriend mijner jeugd, mij bezoekende een plan uitwerkte, waarvan de basis de internationale arbitrage was, waarover ook thans w.eder lang zal ge discussieerd worden. Als oprecht Katholiek was zijn ideaal dat de Paus de aangewezen scheidsrechter in alle tusschen de natiën rij zende geschillen zoude zijn, en als zoodanig de stad, waarin hij zetelde, een vrij onzijdig en door alle mogendheden gewaarborgd grondgebied moest worden. Onnoodig hier bij te voegen, dat in zijn plan Rome daarvoor de aangeweze stad was; doch mijn vriend is helaas kort daarna gestorven, zijne verheven plannen met zich nemende. Veel nut hebben die vredes-congressen echter nog niet aan gebrachten de heldere koppen beweren, dat de oorlog nooit geheel zal kunnen geweerd worden. Maarschalk van Moltke verklaarde ronduit dat de oorlog iets heiligs is, omdat hij den moed der menschheid verheft en men verhaalt van paus Innocentius, die men drong tusschen Spanje en Frankrijk tusschen bei den te treden om hen tot vrede aan te zet ten, dat hij, op een morgen van uit een venster op de plaats Navone twee mannen hevig ziende vechten, uitriep »Laat men hen sniet scheiden gij zult zien, dat zij, spoedig shet vechten moede, van zelf tot den vrede szullen komen, hetgeen dan ook inderdaad »geschiedde." Zoo, vervolgde de Paus, zul len de Spanjaarden en de Franschen even eens doenwanneer zij, den oorlog moede, vrede willen maken, zonder dat iemand het hun behoeft aan te raden. Mgr. Gouthe-Soulard, aartsbisschop van Aix, zal, om zijn antwoord aan den Minister op zijn verzoek de pelgrimstochten te staken, gegeven, voor het hof van appèl te Parijs vervolgd worden. De paragraaf uit dit ant woord, die daartoe aanleiding gaf, luidt als volgt »Wij zijn vernederd over de bedroevende ïgebeurtenissen, die zich in Italië en Frank rijk hebben voorgedaan, waar de meesters »vari het oogenblik geen gelegenheid onge bruikt laten om den katholieken godsdienst »die Italië en Frankrijk gemaakt heeft, aan x>te vallen en te beleedigen. De vrede is 3>soms op uw lippendoch de haat en de ver volging dringt in alle uwe daden door, omdat ïde Vrijmetselarij, die oudste dochter van »Satan, regeert en beveeltmen moet dui zendmaal vrijwillig blind zijn, om dit niette zien." Mgr. Gouthe-Soulard stond tot dusverre als zeer toegevend bekend en dus eene persona grata" bij het gouvernement doch men ziet, dat zelfs de lankmoedigsten bij die aanhou dende plagerijen het geduld verliezen. Ook tusschen Staat en Kerk zal de vrede nog lang op zich laten wachten. Parijs, 23 Sept.—23 October 1891. Fidéuus. GEMENGDE BERICHTEN. Ten nadeele van den Italiaansehen gezant, markies De Spinola, wonende te 's-Hage, is ontvreemd uit den spoortrein tusschen 's-Hage en Brussel een valies, inhoudende een groot aantal zilveren lepels en vorken. Rotterdam begint in den laatster. avonds en's nachts onveilig te worden tijd en niet alleen in de buitenwijken, zelf in de meest bezochten wijken der stad. Gisteren nacht werd een heer in de Bagijnenstraat door drie personen aangerand, welke hij echter zoo beslist en duchtig kastijdde, dat zij met bebloede koppen moesten afdruipen en ten gevolge hunner aanranding waarschijnlijk nog lang de bekomen litteekenen zullen vertoo- nen. Donderdag-ochtend verspreidde zich te Amsterdam het gerucht, dat in de Tollen- straat een huis was ingestort, en eenige werklieden onder het puin bedolven waren. Gelukkig bleek het praatje een weinig over dreven. Omstreeks acht uur is het boven gedeelte van een muur omgewaaid en op een vloer terechtgekomen. Dit gewicht deed de balken doorbreken, zoodat de vloer inzak te. Eenige werklieden geraakten onder het puin. Gelukkig werd terstond de brand weer gewaarschuwd, die allen uit hun be nauwde positie bevrijdde. Alleen een jon gen was aan de borst gekwetst, zoodat hij naar het Gasthuis vervoerd moest vv°' e(1 De anderen kwamen met den schr' eenige schrammen vrij. Een paar kleine jongens, die op hei ger van de Amerikaansche booten te sterdam aan het spelen waren, vonden t een patroon. Niet weinig in hun deze vondst, gingen zij er mee naai waar zij het gevaarlijk speelgoed in hel wierpen. Een hevige ontploffiing v°lg('e ^y| kachel werd uit elkander geslagen, de ruiten werden verbrijzeld. ®e'" had het geval geen ernstiger gevolg61^' kwamen de jongens er met den schr' je" Zooals men weet, zijn door den berocl11 physioloog Marcy te Parijs, met behulp bes'11 de photografie instantanée. de beweg van menschen, paarden, vogels enz. deerd, zoodat men tegenwoordig zi0'1 hoorlijk rekenschap kan geven van al aa»"' standen, die achtereenvolgens bij het loopen, springen en vliegen door de maten en de hen bewegende spieren ingenomen, De heer Demeny, assis ;ten' va"1 toep1 as' den heer Marcy, heeft een nieuwe i, sing van de photographie daarbij geV° door de opeenvolgende bewegingen dei pen bij een mensch te fotografeeren, 'e' g deze spreekt. Wanneer men dan de ac eenvolgens verkregen potograpfiën i° zootroop plaatst, kan men door draaiin? dezen toestel de beweging weder sa"9 stellen. nie" Een gewoon mensch ziet dan echter anders dan de beweging der lippen. doofstomme daarentegen, die geleerd j, het gesprokene uit de bewegingen van mond op te maken, leest de ge'ot°Cj)et feerde woorden. Een jonge leerling va" j,, Parijsche doofstommen-instuut, las gerll^ir kelijk de eenvoudige en samengestelde - ,2le< kers, evenals de lipletters. De tong" fo'°' waren echter onduidelijk, omdat de grafie van de bewegingen der tong s'Cj0Öf gedeeltelijk gelukt was. Dit zal echtei verbeteringen der methode kunnen WO' verholpen, en men heeft gegronde hoop' men hier een nieuw hulpmiddel gevo" heeft voor de opleiding der doofstomme''' Aangaande den geheimzinnigen doou den heer K. Benus en zijne echtgenoot0^ Zuid Eksloermond valt nog te melden> het gerechtelijk onderzoek, niets verd'1 aan het licht heeft gebracht, zoodat mag aannemen, dat de overledenen eel1 tuurlijken dood gestorven zijn. De lijke" gisteren-ochtend ter aarde besteld. Op Urk is bij het afbreken van een oud huis, een aarden potje in den grond e vonden, bevattende honderd één en Spaansehe en Duitsche munten uit den van Maximiliaan, Karei V en Philips meeste hebben de grootte van een kvv''ll^gli maar een viertal heeft de grootte van rijksdaalder en andere die van een gu De Spaansehe munten maken verreweg meerderheid uit. Eene weduwe te Uitwijk in 't La»0 Altena verloor dezer dagen in een tijdsverloop drie volwassen kinderen, oen en twee dochters, door typhus. Op ge"° jje plaatsje zijn nu een vijftal lijders aa'1 ziekte bezweken, t stel' acrlVü til" i v»" i va"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6