KI N N E N L A N D. treffende de onschendbaarheid der afgevaar digden, bij eerste lezing, in handen eener commissie van veertien leden gesteld. De woordvoerders der vrijzinnigen en der socia listische partij waren in het algemeen tegen liet ontwerp. Die der andere partijen hadden de verwijzing naar eene commissie voorge staan, dewijl er wel andere middelen tot het wegnemen van verkeerdheden te vinden wa ren zonder grondwetsherziening. De minister Von Boetticlier had den rijksdag de keus gesteld tusschen aanneming of weigering in het laatste geval was de regeering niet bij machte, de afgevaardigden in mogelijke gevallen te beschermen tegen moeilijkheden van de zijde der rechterlijke macht. ENGELAND. De Engelsche consul-generaal te Sanghai seinde Zaterdag aan het ministerie van bui- tenlandsche zakenik heb bevredigende verslagen ontvangen van de Engelsche con sulaten te K'nchow en te Tientsin, waarin wordt bericht, dat de troepen de opstande lingen geheel hebben verspreid, dat het bericht betreffende den Christenmoord juist is, maar dat het gerucht van een aanslag op vrouwen gepleegd, niet wordt beves- tigd. Uit Londen wordt gemeld, dat de opvol ger van lord Lytton als gezant te Parijs nog niet is gekozen. Het is overigens in Enge land de gewoonte, de openbare meening te laten spreken, eer de keuze gedaan wordt. Lord Dufferin heeft intusschen de grootste kans. Deze diplomaat vindt echter bestrij ding, omdat hij, naar men beweert, geen Fransch spreekt of het slecht spreekt. Schiedam, 7 December 1891. Omtrent de lijkplechtigheden van wijlen den weleerw. heer H. G. Klaphake, kapelaan der O. L. Vrouwe-parochie, is nader nog het volgende te melden Dinsdag-avond ten 7 ure zullen de Metten der Overledenen worden gebeden. Woensdag ochtend zullen de stille HH. Missen tot rust der ziel van den overleden kapelaan ten 7, 7£ en 8 ure plaats hebben. De lijkplech tigheden nemen daarop ten 8^ ure een aan vang met de plechtige Lauden, waarna ten 9 uur de gezongen Requiem-Mis met predi katie volgt. Onmiddellijk na de H. Mis volgt de be grafenis op de R. K. begraafplaats alhier, waar het stoffelijk overschot van den betreur den kapelaan in het priestergraf zal worden bijgezet. De Minister van Waterstaat zal bij de Regeering aandringen op het verleenen van een rijks-subsidie, groot, bijeengenomen f 12.000 'sjaars, voor den tijd van 28 jaar, aan de Vereeniging van Algemeene Scheep- vaartbelangen te Amsterdam, voor de open houding van het Noordzeekanaal bijvorst. De Provinciale Staten hebben de subsidie reeds verleend. Naar wij vernemen, ontraadt de meerder heid der commissie in Zuid-Holland, uit de Staten benoemd om te adviseeren over de oprichting of uitbreiding van de krankzin nigengestichten, elke uitbreiding der stads- gestichten en adviseert zij tot oprxhting van een buitengesticht. (IV. R. Ct.) Met veel genoegen verneemt de Maasb., dat de heer mr. J. G. De Bruijn, lid van de Eerste Kamer, zich aangesloten heeft bij de Centrumsclub. Met ingang van 1 Januari a. s. worden wederom een aantal ambtenaren bij den aanleg van Staatsspoorwegen eervol ontsla gen. Het eervol ontslag door den directeur voor de Staatsspoorwegen gevraagd, kan ook eerstdaags worden tegemoet gezien. Enkele ambtenaren buiten het bureau te 's Graver.hage, blijven nog in dienst, terwijl ook sommigen gedetacheerd blijven aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nij verheid. De booten der Deutsche Ost-Afrika-Linie, varende, volgens verdrag met het Duitsche Rijk, van Hamburg naar Oost-Afrika, en wel naar Tanga, Dar-es-Salaam, Zanbar, Lindi, Mozambique, Delagoabaai en Natal, namen tot nu de reis over Rotterdam, Lissabon en Napels. Voortaan zullen de uitvarende booten Rot terdam niet meer aandoen, maar Amsterdam als Hollandsche haven hebben. De in de volgende week te verwachten uitvarende boot zal de laatste zijn die Rotterdam aandoet. Van Januari af is de dienst te Amsterdam, alwaar tot agenten zijn benoemd de hh. Breuker en Wambersie De naar huis komende booten blijven echter voor- loopig Rotterdam aandoen, daar een groot deel harer goederen van hier met de Rijn schepen kan worden verzonden. Volgens inlichtingen, ons verstrekt ten kantore van de hh. F. A. Voigt Co., hoofdagenten der Duitsche Oost-Atrika-lijn alhier, moet de maatregel, waarvan zij bij brief van 3 dezer in kennis zijn gesteld worden geweten aan de herhaalde weige ring van elke aan het gemeentebestuur ge vraagde tegemoetkoming. Andere plaatsen waren daartoe wel te bewegen zelfs Schie dam verklaarde zich bereid. Wat nu te Amsterdam beloofd en bedisseld is, kon men ons niet mededeelen. (IV. R. Ct.) Op het baanvak Vlaardingen - Maassluis, onder Zuidbuurt, had een kwajongen de ge vaarlijke aardigheid midden tusschen de rails te blijven staan, terwijl de trein uit Vlaar dingen in aantocht was. De machinist, die den deugniet bemerkte, was genoodzaakt den trein te doen stilstaan. Tegen den roe- keloozen gast is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Mej. M. Blom, uit Delft, die voor eenige weken in Den Haag bij een val van de stoomtram eene ernstige verwonding bekwam, is Zaterdag na een smartelijk lijden in de ziekeninrichting Bronovo te 's-Hage overleden. Sequah deelde Zaterdag middag te Haarlem ruim 400 gulden uit aan de behoeftige weduwen uit deze stad. Verder gaf hij aan de Mariastichting, school D., de Israëlitische school en het buitenhuis ieder 58 pond St. Nicolaasgebak. Zaterdag werd aan het station Halfweg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het Dinsdag-avond aldaar plaats gehad heb bend spoorwegongeluk. Vanwege den stationschef werd aan het station rood licht vertoond, als sein tot stop pen, zooals met dezen trein meermalen ge beurde de machinist, sedert kort in recht- streekschen dienst en voor het eerst dez011 trein rijdend, ontkent dit. De werkzaamheden zijn aan de mach'"e niet veel gevorderd ze is nog niet ver plaatst kunnen worden het vernielde mate rieel, meestal Belgische waggons, is bij '1(; station geplaatst en moet eerst geïnventf' seerd worden. De diergaarde van het Kon. Zoöl. Ge'1' Natura Artis Magistra te Amsterdam 0<]t ving 3 witte damherten ten geschenke val1 H. M. de Koningin-Regentes. Het standbeeld van J. Pz. Coen zal te Ho0'® geplaatst worden op den Rooden Steen, '"e het gelaat naar de Havensteeg gevve" Naar alle waarschijnlijkheid zal het onthu1 worden in het voorjaar van 1893. Het of werp in gips is thans voor 2/s voltooid. In den nacht tusschen 4 en 5 Decern^ brak te Bolsward omstreeks 1 uur een bran uit, even buiten de stad in eene kleine bo01' derij, waarin drie gezinnen woonden, ee"'o vee gestald was en eene paitij hooi ge^°' gen. In korten tijd stond alles in lichtelaa1®' Omstreeks 2 uur lag het gebouw tegen d0" grond. Met moeite werden de rnensc!10'1 gered. 6 koeien, 2 kalveren en 2 vark00" kwamen om in de vlammen. Van de inb°e' dels is nagenoeg niets gered. Het huis VaS verzekerd en één inboedel sinds zeer korte'1 tijd. Tegen een der bewoners bestaat ve' moeden van brandstichting, althans de pol'1'® heeft hem in voorloopige hechtenis gell°' men. Deze inboedel moet niet verzekerd Z'J'1 geweest. Te Gulpen werden in den nacht van 3°P 4 December de Roomsch-ICatholieke en d® Hervormde kerken bestolen. Binnengedro" t gen door de vensters, hebben de dieven me eene zware bijl, bestemd tot het vellen va® boomen, en twee ploegijzers de offerblokk0'1 en busjes stukgeslagen, wier gezamenlijk® inhoud op ongeveer honderd gulden word' geschat. Ook werden dienzelfden nacht do"1 het uitbreken van briksteenen aan de W0' ning van den heer Coolen, chef der rijks' ambtenaren, pogingen beproefd om in te klimmen, doch deze werden door het aa"' houdend blaffen van het waakhondje ve1" ijdeld. Dom Pedro II. Dom Pedro d'Alcantara, ex-keizer va'1 Brazilië, is Zaterdag-nacht overleden. D® ex-keizer, die sedert zijn verblijf in Europ9 voortdurend lijdende was, had eene koud0 gevat, die in luchtpijpontsteking ontaardd0 en den dood ten gevolg had. Al de lede'1 zijner familie stonden om het sterfbed ge' schaard, toen hij den laatsten adem uitblik- Zijn kleinzoon, de prins van Saksen Cobui'gV was ook nog tijdig aangekomen. (Dom Pedro II, graaf van Alcantara, was geboren 2 December 1825. Hij aanvaard0 in 1833 de regeering onder de hoede van een raad van regenten en nam den 23e" Juli 1840 zelf het bewind in handen. Ondank® ernstige onlusten wist hij in 1842 de monar chie staande te houden, gesteund door d0 rijke plantagebezitters en slavenhouders, wa' hem echter niet weerhield op aandrang ui* Europa den 4den September 1850 den sla venhandel te verbieden, en eindelijk 27 Apr'' 1871 alle slaven vrij te verklaren. Na her haalde diplomatieke onderhandelingen 00 onder bedreiging met een optreden van een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2