Nieuwe ScMamsè Courant Binnenlandsche Berichten. Misdaad en Straf. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 13 en 14 December 1891. (Vervolg.) Aan de Schiekade tusschen Rotterdam en Overschie bij de houtzaagmolen van den heer Van Stolk brak door den hevigen wind de kade op verschidene plaatsen door. Dank zij bet ijverig werken van het personeel des beeren Van Stolk werden ernstiger onheilen voorkomen. Men schrijft ons uit Den Haag Nadat het Zuidwesten gedurende langer dan een etmaal aan het razen was geweest, scheen het weder tegen den middag tot be daren te komen, doch gister-avond en vooral in den afgeloopen nacht, blies de stormwind met nog grooter hevigheid uit het Westen, en richtte vrij wat schade aan. Dakpannen werden rondgeslingerd, schoorsteenen omver geworpen, en 't was in den laten avond dan ook niet raadzaam, om zich buitenshuis te wagen. Het anders zoo rustig voorstroomende wa ter der Haagsche grachten ten minste wanneer er gespuid wordt werd thans woest voortgedreven en leverde een geheel andere aanblik op. Grillig voortdansende golfjes, klotsten tegen den walkant, hun witbeschuimde koppen op straat ontlastende. Ook menig woudreus heeft 't moeten ont gelden. In het Bosch heeft de storm ihon- derdjarigen" ter neer geveld, en was daar zoowel als in de Scheveningsche Boschjes, de grond bezaaid met groote en kleine tak ken. Men zag dan ook heden-ochtend tal van vrouwen en kinderen het doode hout bijeensprokkelen en in bossen binden ofwel het bijeengegaarde in manden of voorscho ten mede sleepen. Aan het dradennet der telefoon-maatschap pij is ook nogal eenige schade berokkend. Op tal van plaatsen in de stad zijn de draden vernield, en de communicatie met Sc.heve- ningen is voor een groot deel verbroken. Laatstgenoemde plaats heeft gelukkig van den storm niet veel te lijden gehad. De geheele visschersvloot toch ligt aan het strand vastgemeerd, behalve éen schuit, die eergis teren uit Engeland moet zijn vertrokken. Het strand leverde evenwel heden nog een indrukwekkenden aanblik op. Witte golven door den storm voortgezwiept, zich nu hui zenhoog verheffende, om daarna zich pijlsnel •n de diepte te storten, beukten vooral in den afgeloopen nacht de kust, en op onder scheidene plaatsen is het strand dan ook, soms ter hoogte van 1 Meter, afgekant. Wegens het epidemisch heerschen van de typhus te Scheveningen, zal aan militairen van het garnizoen te 's Hage tot nader or der geen verlof worden verleend, terwijl °ok aan geen militairen van andere garni zoenen verlof naar 's Hage mag worden gegeven. Sequah komt de volgende week te Leiden. Hij heeft voor minstens drie weken de zaal in het Café Vondelhoven, aan den stations weg afgehuurd en zal a. s. Maandagavond zijne séances van zeven tot acht uren be ginnen. Naar men aan het Haarlems Dagblad mededeelt, is de apotheker S., die den heer Davenport (Sequah) vergezelt, gisterenmiddag wegens schuld door den deurwaarder A. Gla- ser gegijzeld en onder toezicht der politie naar het huis van bewaring te Haarlem over gebracht. Uit Aalsmeer meldt men ons Gedurende den storm, die Donderdag woed de, begon de dijk, die den Westpias van den Stommeerpolder scheidt,zich te begeven. Het water, dat met de kruinen gelijk stond, sloeg er aanhoudend over en spoelde den dijk aan den binnenkant weg. Ongeveer te twee uren werd het gevaar dreigend met man en macht trok men op het gevaarlijkste punt af en maakte met planken, grind en zakken met zand, een kistdam. Een twin tigtal mannen waren tijdens het noodweer, sommigen tot het middel in het water staande, bezig den dijk te redden. Gelukkig, dat de wind plotseling bedaardeeene doorbraak ware anders niet te keeren geweest, daar ook op andere punten gevaar dreigde. (A. R. Ct.) Er zijn ook te Amsterdam op het oogen- blik veel zieken door malaria en influenza. Van de jongens op de Wassenaer wordt bijna een vierde verpleegd. De ziekte is niet kwaadaardig, en de genezing volgt meestal nadat eenige dagen door de zieken het bed gehouden is. imaoaonai" MAASSLUIS. Naar aanleiding van de herhaalde veranderingen in de grenzen van de gemeente Maasland gebracht, werd bij het onderzoek van het daartoe betrekkelijk wetsontwerp er op aangedrongen, dat bij grensveranderingen tusschen gemeenten, het oog zou worden gevestigd niet alleen op de behoeften van het oogenblik, maar ook zooveel mogelijk, op die der toekomst. Im mers iedere grensverandering heeft gewoon lijk een zekere onbillijkheid ten gevolge. Zoo ook in dit geval, daar de gemeentelijke opcenten op de personeele belasting te Maassluis 80 en te Maasland slechts 40 be- loopen. ROTTERDAM. Door den hevigen wind heeft de spits van den toren der in aanbouw zijnde Noorderkerk aan de Jacob Catsstraat veel geleden zij helt ongeveer 50 centimeter over, zoodat de aannemer vermoedelijk ge dwongen zal worden, dien toren voor een gedeelte af te breken en opnieuw op te bouwen. DEN HAAG. Koningin Wilhelmina ver toonde zich gisteren in het openbaar in een costuum, dat veel gelijkenis had met de uni form van de officieren onzer marine. Naar het Duitsch van J. DACHS. (Slot.) Daar boven is het een onbeschrijfelijke verwarring. Hier loopt de hoofdas der fa briek, die door de stoommachines in bewe ging wordt gebracht, en van hieruit gaan honderden drijfriemen kris en kras door el kaar naar de afzonderlijke werktuigen om dezen beweegkracht te geven. Midden in dezen chaos van riemen en spillen staat de opzichter en is bezig op een riemschijf te hameren, die niet goed werkt. Zooals van zelf spreekt, is het drijfwerk op deze plaats niet in bewegingwee den armen Martens, als deze assen en riemen eens plotseling be gonnen te draaienHet eerste uitstekende rad, de eerste aanraking met den grooten drijfriem zou hem onvermijdelijk medevoe ren en tegen de zoldering slingeren, de schijven en assen zouden hem meeslepen en geheel verpletteren. Dit denkt ook Blonner, en terwijl hij daarover staat te peinzen en de afgrijselijke voorstelling in den geest nog meer uitwerkt, begint het plotseling voor zijn oogen te lichten en te flikkeren. Hij volgt de lichtstralen en ziet, eenige meters van zich verwijderd, een blank ge schuurd metalen handvat, waarop het van boven invallende zonlicht in gloeiende punten weerkaatst. Het is een zeer gewoon ijzeren handvat, en toch komen, als men het omzet, boven aan de zoldering die schijven en assen in beweging, en de man die daar tusschen aan het hameren is, zou een kind des doods zijn, eer men drie kon tellen. Door dit handvat namelijk, wordt de hoofd as buiten werking gesteld. »Dan zou het voorgoed voorbij zijn," denkt Blonner in zich zelf, urnen zou dan geen last meer hebben van den menschenbeul en den meisjesgek." En Liese zou er ook wel anders over den ken, als »hij" er niet meer was; hij zou haar de muizenissen wel uit het hoofd praten. Nu eens gaat den knaap een rilling door de leden, dan weer stijgt hem al het bloed naar 't hoofd. Hij voelt een eigenaardige prikkeling in de vingertoppen, die als werk tuiglijk naar het in de zon blinkende hand vat worden getrokken. De beide vragen »Zal ik Zal ik niet wisselen elkander onophoudelijk in zijn gedachten af. Maar als men hem eer,s betrapte Och watNiemand kan hem immers zien, de andere arbeiders staan allen voor hem en met den rug naar hem toe. Maar hij mag niet van zijn plaats gaan Als hij zich echter ver over de leuning buigt, kan hij met uitgestrekten arm de kruk zeer goed bereiken. Maar zou men hem naderhand, als het on geluk geschied was, niet kunnen bewijzen, dat hij den hefboom had versteld en hij dus de schuldige was Doch het was immers voldoende de kruk voor eenige seconden om te zetten. In de algemeene verwarring kan hij dan het raderwerk gemakkelijk ongezien tot stilstand brengen. Dan zou het immers door een toeval in beweging gebracht zijn, of door eigen onvoorzichtigheid van den op zichter wat ging het hem aan Doch als het gebeuren moet, moet het snel zijn Eén oogenblik blijft hij nog bewegingloos staan, daarna buigt hij zich langzaam over de leuning heen, zoodat zijn lichaam einde lijk bijna horizontaal in de lucht zweeft. Zijn ijskoude hand tast naar de kruk en vat haar eindelijk. Daarna ziet hij naar boven en zoekt zijn tegenstander. Deze buigt zich juist met het bovenlijf over een riem schijf nu Een hartverscheurende gil klinkt door de zaal. Daarna hoort men boven het gewone geratel der machines uit een geheel onge woon kraken en knarsen, alsof duizend stuk ken hout tegelijk werden doorgebroken men hoort uitroepen van schrik, arbeiders loopen heen en weer, electrische schellen weerklin ken daarna wordt alles weer rustig. In de zaal daarnaast wordt de stoommachine gestopt, die zuchtend nog een paar omwen telingen maakt en stilstaathiermede is het geheele werk plotseling tot staan gebracht. Zoodra de opzichter den gil hoorde, is hij van de ladder naar beneden gesprongen en naar de plaats geijld vanwaar het geluid kwam. Deze is ledig. Verwonderd ziet hij de rondom hem staande arbeiders aan. Daar bemerkte een hunner plotseling aan de leu ning een stukje gestreept katoen, dat hij met een veelzeggenden blik den opzichter laat zienhet is een stuk van Blonners kiel. Bleek van ontzetting onderzoekt men de machine er kan niet meer aan getwijfeld worden. Blonner is naar omlaag gestort. »De arme kerel, daar is geen redden meer aan mompelt een van de arbeiders. Ondertusschen is de directeur der fabriek toegesneld om te vernemen, hoe het ontzet tende ongeluk heeft plaats gehad. »Een ongelukkig toeval wordt hem ge antwoord. »Neen, geen ongelukkig toeval" roept op eens Martens met een doodsbleek gelaat uit. Hij heeft namelijk tot zijn schrik bemerkt, dat het drijfwerk aan de zoldering, waartus- schen hij nog zooeven aan het werk was, nu overal in beweging is. Deze schrik ging in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5