BIJVOEGSEL behoorende bij de van 20 en 21 December 1891. De Raadszitting van 18 December. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. Bij dezen brengen wij ter kennis van HH. Adverteerders en verdere belangheb benden, dat het eerstvolgende Zonilags- nummer, wegens de invallende Kerstdagen, zal verschijnen op Yrijdag-oclitend. De Raadszitting, welke gisteren-middag op het gewone uur werd gehouden, was zeker een der belangwekkendste, welke wij in den laatsten tijd hebben bijgewoond. Het blijkt, dat de groote meerderheid in den Raad steeds meer en meer afkeerig wordt van het stelsel van Burg. en Weth., om alle ongelegenheden waarin zij door het financieel embarras zijn geraakt, door belastingdruk in verschillenden vorm op de ingezetenen te verhalen. In de vergadering van gisteren gaf het ingekomen voorstel van de heeren Maas, Visser, Van Har wegen den Breems, Ris, De Groot en Van der Schalk, om de begrooting opnieuw sluitend te maken door verschil lende posten te verminderen, reeds aanstonds tot belangwekkende scènes aanleiding. De V oorzitter meende het met één slag af te naaken, door te zeggen, dat de Raad niet meer Vr\j was over de begrooting te beschikken en zijn alter ego, de heer Elzevier Dom, diende den heeren nog een «standje" op den hoop toe, door te beweren, dat zij hun voor stel niet ter elfder, maar ter twaalfder ure, zeer ten nadeele van het te behandelen ont werp, hadden ingediend. De heeren voorstellers lieten zich echter niet uit het veld slaan zij meenden blijk baar dat veeleer Burg. en Weth. een *standje" verdiend hadden, vooreerst door 'ets als een Raadsbesluit voor te stellen, Waartoe de Raad volstrekt niet besloten had, en ten andere door de gebrekkige toelich- ^tng der begrooting. Waren de gewraakte posten beter toegelicht, dan zou men zeker bij Ged. Staten tot een heel ander resul taat zijn gekomen. De heer Maas drukte duidelijker uit, wat de heer Van Erpecum tuinder duidelijk vroeg, nl. dat de Raad, om Z'ch voor nieuwe misvattingen te vrijwaren, Wenschte den woordelijken tekst van de bij de gewijzigde begrooting te voegen memorie van toelichting onder de oogen te hebben, voor ze aan Ged. Staten werd verzonden. De Voorzitter betoogt, dat er geen me morie van toelichting bij de gewijzigde begroo ting zal gevoegd worden, doch dat zjj slechts Vari eene korte missive zal vergezeld gaan, doel, ,je ijeer Van Erpecum repliceert dat "j in dat geval dan toch die missive wenschte te zien. Daarop begint de heer Hoogendam nog eens het goed recht van den Raad om wij- Z'gingen in de begrooting te maken, te be pleiten. -- Het gelaat van den voorzittenden burgervader vertoont een veelbeteekenenden glimlach. De heer Hoogendam :U behoeft er niet °m te lachen, mijnheer de voorzitter. Als de Ged. Staten ons de begrooting terugzen den om die sluitend te maken, dan kunnen wij er alle veranderingen in maken die wij willen, mits de begrooting sluit. De heer Van Erpecum was van het zelfde gevoelen en de beer M a a s stelde bijzonder in licht, dat het hier niet zoozeer gold bezuinigingen te maken als wel de be grooting, blijkens de gemeente-rekening over 1890, meer overeenkomstig de waarheid in te richten. Ook na eene opmerking van den heer Elzevier Dom dat het niet aan gaat altijd de gemeente-rekening van het vorig jaar tot basis der te maken begrooting te nemen, bleef hij bij zijne opinie, dat onder de tegenwoordige omstandigheden alles moet beproefd worden om belasting-verhooging te vermijden slechts in den uitersten nood zou hij er toe overgaan om de belasting, die reeds zoo onbillijk drukt, nog te verhoogen. De heer Visser herinnerde er aan, dat de 50 meerdere opcenten op het personeel nu reeds eene belasting-verhooging van f 22000 aanbrengen. Om er nu nog eens f 15000 op te leggen, daaraan kon hij zijn stem niet geven. Nadat het voorstel van Burg en Weth., voor zoover de belasting-verhooging betreft, verworpen was, liep de zaak snel van stapel. Alleen de verlaging van het salaris van den Havenmeester gaf nog tot eenige discussie aanleiding maar blijkbaar deelde de Raad de meening van B. en W. niet, dat alleen het verleenen van een buitensporig hoog tractement een waarborg was, om een in alles deugdelijken havenmeester te verkrijgen. De Voorzitter begreep, dat alle ver der verweer nutteloos was. Toen de schrap ping van den post voor een hoofdcommies der pi. dir. bel. aan de orde werd gesteld, klonk het van zijne lippen Burg. en Weth. meenen, dat die betrek king niet kan gemist worden maar het te genspreken zal wel niet helpende Raad heelt dus maar te beslissen. En toen voorgesteld werd, den post voor de brandweer met f1500 te verminderen. De Voorzitter: Waar moet de ver mindering op gevonden worden Wie willen de heeren weg hebbende opperbrand- meester of een der andere brandmeesters Zij hebben 't maar voor 't zeggen. De heer Den Breems. Laten we 't ver halen op de manschappen. De Voorzitter. GoedOp de man schappen 1 En als zij dan bij een brand ontbreken Den heer Den Breems. O, bij een brand zullen er altijd mannen genoeg zijn bovendien hebben wij gelukkig nog den post «onvoorziene uitgaven." Toen aldus de onderscheidene begrootings- posten besnoeid waren, en een kapitaaltje van f 12.600 was uitgewonnen, ging het leeningsvoorstel van B." en W. er met glans door. De Elzevier Dom meende den heeren opposanten eens een goeden hak te zetten door te betoogen, dat zij eigenlijk zelf de schuld van de tegenwooodige moeilijkheden waren; want hadden zij er voorgestemd om de tijdelijke leening van f 75000 in een definitieve te veranderen, dan was alles in het reine geweestdoch de heeren Maas en Van Erpecum merkten hem zeer ter snede op, dat Ged. Staten nooit eene vaste leening van 75000 voor gewone uitgaven zouden hebben goedgekeurd alleen stond het den Raad ten allen tijde vrij eene tij delijke leening met verplichting van aflossing voor kasversterking aan te gaan. Toen de Voorzitter opmerkte dat men bij het wijzigen der begrooting ook met de verminderde opbrengst van het landeigendom der gemeente rekening moest houden, meende de lieer Hoogendam die mindere opbrengst aan gebrek aan pu bliciteit te moeten toeschrijven en toen hem dit met een beroep op de algemeene waar- de-vermindering der landerijen betwist werd, betoogde de heer II., dat in ieder geval was afgeweken van het Raadsbesluit, indertijd op voorstel van den heer Van der Drift ge nomen, waarbij werd vastgesteld dat de verhuring van landerijen minstens in twee plaatselijke bladen zou geadverteerd worden. Daarna had de Raad zich nog met eenige kleinere zaken bezig te houden. Een voor stel van Burg. en Weth. om aan den ln beambte ter gemeente-thesaurie G. Mont- fort, op zijn verzoek, eene jaar wedde-ver hooging van f 200 toe te kennen, werd af gestemd daarentegen werd op voorstel van B. en W. den gewezen sluiswachter aan de Buitensluis, A. van den Bos, een jaarlijksch pensioen van f 100, met ingang van 1 Janu ari aanst., toegekend. Vervolgens werden aan verschillende per sonen voor het blusschen van brand gratifi catiën toegekend, en werden B. en W. gemachtigd ten aanzien van het recht van afslag aan de Zeevischmarkt, die maat regelen te nemen, welke zij in 't belang der gemeente achten. Na mededeeling dat de openbare verkoop van griendhout, hakhout, boomen enz. op 4 Dec. 11. heeft opgebracht f 551.75, werd ten slotte nog eene vergadering met gesloten deuren gehouden. MAASTRICHT, 17 Dec. Gisteren is te Tirlemont (België) in den Heer ontslapen de hoogeerw. heer Mgr L. H. Rutten, eere kamerheer van Z. H. en stichter van de Congregatie der «Broeders der Onbevlekte Ontvangenis". De diepbetreurde overledene was geboren te Maastricht den 8n Dec. 1809 en bereikte alzoo den hoogen ouderdom van 82 jaren. Dit lang leven was geheel en al gewijd aan den dienst des Heeren en aan het tot stand brengen van instellingen, die de eer van God en het geestelijk zoowel als het lichamelijk welzijn van den evenmensch konden bevorderen. Van dezen waardigen priester kan men inderdaad zeggen: «Weldoende trok hij voorbij." Wij hopen dan ook, dat in hem bewaar heid worde het woord der H. Schrift«Zijn goede werken zullen hem volgen 1" Maas- en Roerb.) Te Leeuwarden is Dinsdagmorgen een ooievaar gezien. Men weet natuurlijk niet of het een achterblijver of een reeds terug gekeerde is. De buitengewone vergadering der «Uni on Syndicale" te Brussel is geëindigd met de aanneming eener motie van orde, waarin de Belgische Senaat en Kamer van Verte genwoordigers worden uitgenoodigd het met Duitschland gesloten handelsverdrag niet aan te nemen. De voornaamste Londensche reeders ver gaderden eergister-avond onder voorzitterschap van het parlementslid John Gorst. Er werd besloten een beurs voor de scheepvaart te stichten, voor alle zaken die betrekking heb ben op het verkeer te water en den handel metoverzeesche gewesten ot naburige havens. Op de hofstede De Brouwerij onder Baarland is gisteren nacht door eenige personen diefstal gepleegt. De hofstede werd bewoond door den landbouwer Remijn en zijne zuster, bejaarde menschen. Het kabinet was stuk geslagen, effecten en geld daaruit gehaald en verder alles over vloer geworpen. De bewoners werden door de dieven bedreigd als zij niet stil waren. Om den knecht die op zolder sliep, te beletten daar af te komen, had men de trap wegge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5