14e Jaarg. Woensdag 23 December 1891. No. 4168. VERSCHIJNT D A G E E IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland y> 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. dezen brengen wij ter kennis van j HH. Adverteerders en verdere belangheb benden, dat het eerstvolgende Zoiulags- "tinmer, wegens de invallende Kerstdagen, Zal verschijnen op Vrijdag-ochtend. ALGEMEEN 0VEEZICHT. BELGIE. bekende katholieke staatsman Victor Aeobs is gisteren-middag op 55-jarigen leef- Hjd overleden. Reeds op 27-jarigen leeftijd ^erd hij minister van openbare werken. Later hij achtereenvolgens minister van finan- c'én, leider zijner partij in de Kamer, minis- *e' van binnenlandsche zaken en minister van at- Aan hem heett België de afschaffing er beruchte liberale schoolwet van 1879 te ^ar'ken. De heer Jacobs, een Antwerpenaar, ei'eikte den leeftijd van 55 jaren. Een zijner 8r°otste tegenstanders, de Independence, geeft em den lof van éminent adversaire. DUtTSCHLAND. Norddeutsche AUgemeine Zeitung maakt esne wisseling van dépêches openbaar tus- ®cben Kalnoky en Caprivi. Kalnoky wenscht en Duitschen rijkskanselier geluk met het ^annemen van het handelstractaat tusschen iiitschland en Oostenrijk-Hongarije door den U tsdag, en mej van j£ejzer wilhelm deel gevallen onderscheiding (den gra- Ver'titel). Caprivi betuigt den Oostenrijkschen Roister zijn dank en geeft te kennen, dat e overtuiging, ook in deze zaak het eens e rijn met den heer Kalnoky, hem onwaar doerbaar is. ENGELAND. Het parlementslid voor Worcester, Has- r'gs, Zaterdag van eene reis op het vaste nd te Folkestone aangekomen, werd aldaar Searresteerd, beschuldigd van verschillende 0l'lichterijen tot een bedrag van 15000, ^elke som hem voor het Malvern-college in eheer toevertrouwd was. Hastings werd j°or het politiegerecht in de Bowstreet te Londen gebracht. De rechter wees het *erzoek om invrijheidstelling onder borgtocht a - Be behandeling der zaak is verdaagd. Be Times verneemt, dat de te Assioet Aangekomen pater Ohrwalder en de zusters hincaiini en Venturini negentien dagen ge- eden uit Khartoem zijn ontsnapt. Zij wei geren echter te vertellen hoe, omdat er nog veertig Europeanen te Omdoerman gevan gen zitten. Naar zij verhalen, bleven zij ge durende negen jaar geheel van de buiten wereld afgesneden en hoorden het laatste nieuws in 1882, toen een Arabisch blad de beschieting van Alexandrië mededeelde. Vele gevangenen zijn reeds gestorven. Be Mahdi voedde hen niet, maar liet hun voldoende vrijheid om hun brood te verdienen, hetgeen Ohrwalder door kleerenmaken en het zuster paar door broodbakken deed. Be geketende Neufeld maakt salpeter, terwijl Slatin eenen hoogen post bekleedt bij den Mahdi. Khartoem is geheel verwoest, behalve de Oostenrijk- sche kerk en Gordons huis. Gras overdekt de bouwvallen. Hongersnood en pokken teis terden Soedan twee jaar lang zeer zwaar maar thans is er voedsel in overvloed en het land geniet rust. Volgens de Daily News besloot de graat van Paiijs de Orlear.istische propaganda in Frankrijk na de eerstvolgende algemeene verkiezingen te staken. Hij klaagt dat zijne rijke familieleden geene propaganda willen bekostigen, zoodat hij zelf alles betalen moet. Hij schijnt ook de politieke woelingen moede, en zou gaarne als rustig burger in Frankrijk gaan leven, hetgeen hij hoopt dat hem ge oorloofd zal zijn, zoodra het Orleanisme op houdt met intrigeeren. Naar de Chronicle uit Shangai verneemt, is de opperbevelhebber van het Chineesche leger van zijn paard gevallen en heett hij den nek gebroken. FRANKRIJK. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van het regeerings-ontwerp betreflende de regeling der zaken aan den Congo, heeft daaraan hare goedkeuring ge schonken. Zij is van oordeel, dat de daarin gebrachte wijziging, waarbij verscheidene artikelen voorloopig aangehouden worden, aan Frankrijk voldoening geeft. Het ont werp zal eerstdaags aan de orde gesteld worden. De Kamer ving gisteren aan te beraad slagen over het wetsontwerp tot verlenging der handelstractaten. Delonele verlangde uitstel, dewijl het ontwerp ongrondwettig en uit een staatkundig oogpunt bedenkelijk is. Minister Ribot zag het ongrondwettige er niet van in. De Regeering is niet gezind rechtens of feitelijk eenige bevoegdheid van het uitvoerend gezag prijs te geven. De heer Leon Say stelde voor, de tractaten voor zes maanden te verlengen, ten einde de Regeering in staat te stellen da noodige oeconomische voorbereiding te treffen. Dit wordt met 440 tegen 94 stemmen verwor pen. De heer Méline verlangde dat men, in het algemeen belang des lands, meester over de tarieven zou blijven en vrijheid van handelen behouden. Hij zeide, dat de trac taten in den jongsten tijd door Duitschland gesloten, geen tractaten in den waren zin des woords zijn, maar eenvoudig handolscon- ventiën. Ralië heeft zich slechts verbonden voor 58 artikelen op de 840. België voor 62, Duitschland voor 86 op de 922. Het doel van Duitschland is Frankrijk voort te sleepen op de helling, waarop het zich sedert 1860 bevindt. Onze aangewezen rol is toe zien en afwachten. Minister Ribot zette de voordeelen uiteen van het stelsel van een dubbel tarief. Het is te hopen, dat de trac taten door de kamer goedgekeurd, aange nomen zullen worden door de vreemde na tiën. Zweden, Nederland, Zwitserland, Spanje zullen ons geen tarieven-oorlog aandoen. Wij hopen dat Italië zich met onze tarieven vereenigen zal. Na deze verklaringen van den minister Delonele trok zijn voorstel tot uitstel, in. Art. 1 en 2, en daarna het geheele ontwerp werden aangenomen. Op voorstel van Méline werd besloten heden de beraadslaging over het tarief van inkomende rechten aan de orde te stellen. ITALIË. In een Kabinetsraad, onder presidium van koning Humbert gehouden, is volgens de Romeinsche'bladen naar aanleiding van 's Pau sen jongste allocutie besloten tot.»groote voorzichtigheid." Het is zeker jammer, dat de Regeering de noodzakelijkheid daarvan niet vóór den 2n Oct. reeds begrepen heeft. De tooneelen, die zooveel ergernis hebben gewekt, hadden dan vermeden kunnen worden. De minister Di Rudini heeft zich Zaterdag door het Parlement weder een votum van vertrouwen doen geven. Dat dit zoo telkens noodig blijkt, is zeker een veeg teeken. Ditmaal gold het zijn financieel beleid, en het votum werd aangenomen met eene meer derheid van juist 2/3 der stemmen: nl. 248 tegen 124 stemmen. De Kamer heeft gisteren het voorstel Im- briani betreffende de surtaxe op alcoholische stoffen verworpen met 242 tegen 47J stem men en daarvan het ontwerp-Catenaccio in zijn geheel aangenomen met 207 tegen 75 stemmen. De minister van financiën heeft een recht van 94 Lire voorgesteld op suikers der eerste klasse, hetgeen aangenomen is met 228 tegen 58 stemmen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de laatste dagen heeft zich in Honga rije weder het treurige geval voorgedaan, dat door kringen, die de wet moesten eer biedigen het voorbeeld der overtreding wordt gegeven. Door den om zijne opvliegendheid en ruwheid bekenden afgevaardigde Ugron SCHIEDA Het auteursrecht van Jen inhoud dezer courant ia ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no.124.?)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1