15e J No. 4174. Bil dit Nummer Moort een Büvoepel. aarg. Vrijdag 1 Januari 1892. VERSCHIJNT DAGE L IJ KS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.Q0 Afzonderlijke Nommers0.05 l'rijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herbaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den Feestdag van 'S HEEREN BESNIJDENIS, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Zaterdag-ochtend niet v e r s c h ij n e n. Een gelukkig Nieuwjaar. Met dezen heilgroet op den eersten dag van het nieuwbegonnen jaar treedt onze cou rant de nieuwe aera, het jaar 1892, in. En volgaarne richten wij heden dien ge- bruikelijken heilgroet tot onze getrouwe lezers; immers hebben zij met wien men alle dagen omgaat en als 't ware vertrouwelijk wórdt, het eerst recht op onze heilwenschen. Meer dan de eisch van het oogenblik of het com pliment van den dag zijn zij dan de uitdruk king van het innerlijk gevoel des harten. Hoezeer heeft de courant ook in den atge- loopen tijdkring met hare getrouwe abonnés medegeleefd Zij was als 't ware getuige van elke blijde en smartelijke gebeurtenis in hun nen familiekring en stelde hare kolommen ter beschikking om ze ter algemeene kennis te brengen. Welk eene plaats neemt zij niet in onder de historieschrijvers dezer stad Zij teekende elk belangrijk feit, dat hare burgers in 't bijzonder of de stad onzer inwoning in 't algemeen betrof met de meeste nauwkeu righeid op. Veel heeft zij dan ook in het afgeloopen jaar zien gebeuren. Hoevelen die de belangen van deze stad naar best vermogen hebben behartigd, of die de steun waren barer nut- ige en liefdadige instellingen die armen en ulpbehoevenden in hun nood zoo liefderijk tegemoet kwamen, zijn van ons weggenomen, en naar wij hopen tot een beter leven over gegaan in hoevele kringen heeft niet het afgeloopen jaar droefheid en rouw gebracht 1 Hoevelen werden niet in hunne teederste genegenheden getroffen en aan hoevele groot- sclie en blijde verwachtingen werd niet den bodem ingeslagen 1 In hoevele harten heeft niet het verscheiden jaar wonden geslagen, die niet altijd de voortspoedende tijd vermag te heelen! Maar laten wij het erkennen, dat het afge loopen jaar ons ook veel goeds heeft geschon- en. Ieder heeft in zijn eigen kring wel zoo ts op te teekenen. Ondankbaar zouden wij m, als wij niet erkenden, dat de Algoede s naast de bitterheid Zijner beproeving de eldaad Zijner zegening ondervinden [deed. t is gewis de gewaarwording die de meeste enschen ondervinden, wanneer zij dereke- ag van het verscheiden jaar opmaken. En 1 onder dit opzicht zal het eene jaar wel steeds aan het andere gelijk blijven. Evenals het geheele leven van den mensch slechts eene afwisseling is van vreugde en smart, zoo zal ieder jaar wel steeds, hetzij in meerdere of mindere mate, dezelfde afwisseling bie den. Dit belet echter niet, dat wij den nieuwen tijdkring weder vol hoop en moed ingaan; immers het streven naar geluk, door God den mensch ingeschapen, doet ons steeds het beste voor de toekomst ver hopen. Werden ons in den afgeloopen tijdkring wonden geslagen in 't hart we hopen dat de nieuwe aera ze heelen zal. Bracht het verscheiden jaar ons teleurstelling op veler lei gebied we hopen dat het nieuwe jaar ook onder dit opzicht zal aam uilen, wat het oude is tekort geschoten. Ondervonden wij in den afgesponnen tijdkring tegenspoed en achteruitgang in zaken we hopen dat het nieuwe jaar in dit alles verbetering zal brengen en dat het zal zijn een jaar, ge kenmerkt door Gods overvloedigen zegen. Met aldus het gevoel van blijde hoop te schetsen dat ieder mensch bij het intreden van den nieuwen tijdkring ondervindt, om vatten wij reeds veel van hetgeen wij onzen lezers voor het jaar 1892 toewenschen. Voor het algemeen welzijn willen wij vooral den wensch nitsprekeri, dat het nieuw begonnen jaar moge zijn een jaar van vrede dat wij bevrijd mogen blijven van de rampen van een oorlog, die onder de tegenwoordige om standigheden zich zeker tot een algemeenen krijg zou uitbreiden en ons werelddeel wel licht ten ondergang zou voeren. Houde de Algoede in Zijne oneindige barmhartigheid ook dit jaar terug den geesel Zijner gram schap, dien wij wellicht om onze zonden ver diend hebben dat Hij ons van alle besmet telijke ziekten vrijware 1 Wat in 't bijzonder onze goede stad Schie dam betreft, kunnen wij niet beter wenschen dan dat hare aloude industrie eindelijk eens moge bevrijd worden van de moeilijkheden, waarmede zij sedert zoo lang te kampen heeft. Brenge het nieuwbegonnen jaar de zoo noodige verbetering, waarnaar wij allen zoo vurig verlangen Moge de goede oude tijd, waarin de branderij-industrie niet alleen een middel van bestaan, maar een bron van welvaart was, voor onze goede stad weder- keeren 1 Dit zullen gewis alle weidenkenden met ons hopen en wenschen want gaat het den brander en gistmaker goed, dan onder vindt de geheele burgerij daarvan de wel dadige gevolgen. Met den wensch, dat het jaar 1892 voor Schiedam moge zijn een rijk gezegend jaar willen wij dus besluiten. Moge het, zoowel ten opzichte van hunne stoffelijke belangen als wat hun g estelijk heil betreft, alle bur gers onzer stad welgaan; en zij het, wat wij hun allen en in 't bijzonder onzen lezers van harte toewenschen een heilvol, een gezegend nieuwjaar! ALGEMEEN OVERZICHT. 31 December '91. De diplomaten, die den Paus nog niet gesproken hadden ter gelegenheid van Kerst mis, brachten hem eergisteren, nu Nieuwjaar op handen was, een bezoek. Leo XIII ont ving het eerst den Franschen gezant. Hij betuigde Frankrijks vertegenwoordiger zijn warmen dank voor het bezoek, en verzocht hem terug te komen, vóór dat hij met ver- lot naar Frankrijk vertrekt. Ook vroeg hij naar den gezonnheidstoestand van den heer Carnot. Men verzekert, dat de Italiaansche mi nister van justitie zijn ontslag heeft inge diend. Deze tijding bracht een grooten in druk teweeg in de staatkundige kringen. Men zegt dat aan den minister van landbouw de portefeuille van justitie ad interim zal opgedragen worden. Een ministerraad is gisteren gehouden. De Duitto bevestigt uitdrukkelijk het bericht, dat de minister van justitie zijn ontslag heeft ingediend. De Frausche Senaat heeft bij de beraad slaging over het tarief de oliehoudende zaden waarover een uitvoering debat plaats had, vrij van rechten toegelaten, maar het recht op gekaarde hennep, zooals de Senaat het aanvankelijk had genomen, gehandhaafd. De Kamer van afgevaardigden heeft de credietwet voor een maand aangenomen, na de verklaring van den minister Rouvier, dat de Regiering deze buitengewone zitting met vóór Nieuwjaar zal sluiten, zoodat de Kamer desverkiezende die tot in Januari kan voortzetten, totdat de begrooting door de beide Kamers zal goedgekeurd zijn. Ook de Senaat heeft de credietwet goedgekeurd. De graaf van Parjjs heeft aan den heer d'Haussonville een uitvoerigen brief geschre ven ter verheerlijking van mgr. Freppel. Hij zegt daarin Deze bisschop wist dat de groote belangen van den godsdienst in Frankrijk nooit een ernstigen waarborg zullen vinden onder de republiekdat eene verzoening nooit oprecht zal zijn, en dat, zelfs in het geval dat de Katholieken aan het bestuur zouden komen onder de republiek, zij altijd blootgesteld zouden blijven aan omkeeringen tengevolge der uitspraak van de kiezers bij NIEUWE SCHIEDAI Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- lekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1